11 miesięcy nie raczkuje, nie staje

synek ma prawie 11 miesięcy i nie raczkuje, nie potrafi utrzymać się na kolankach, jak go postawię na kolanach i rączkach to po jakichś 15 sekundach kładzie na brzuch. Ortopeda i pediatra mówili, że jego rozwój jest prawidłowy, że wszystko ok i jest duże prawdopodobieństwo, że nie będzie w ogóle raczkował
Nie potrafi też siadać bez mojej pomocy, musi się trzymać za palce i podciągać. Staje, ale tylko podciągając się za moje palce, trzymając się np kanapy nie potrafi sam wstać. Stoi jakieś kilkanaście sekund, ale musi się czegoś trzymac. W łóżeczku próbuje czasem wstać trzymając się uchwytów, ale też mu nie za bardzo wychodzi (mam łóżeczko bez szczebelków, turystyczne).
Czy są tu jakieś mamy, których dzieci też tak późno próbowały stawać, nie raczkowały? Kiedy takie dzieci uczą się chodzić?
Strasznie bym chciała, zeby raczkował, bo już nie mam siły dźwigać młodego w kółko. Wiem, że wtedy nie można dziecka z oka spuścić, ale mam już dość trzymania go wiszącego na klamce 🙁
Aha, Kornel sie turla, ale dla zabawy, a nie żeby do czegoś dojść. Jak chce jakąś zabawke i nie może do niej dostać, to woła, żeby mu ją dać, a jak mu nie podam to sobie odpuszcza. Leń jest chyba

15 odpowiedzi na pytanie: 11 miesięcy nie raczkuje, nie staje

  1. Re: 11 miesięcy nie raczkuje, nie staje

    a ile waży?

    marcowe szpileczki

    • Re: 11 miesięcy nie raczkuje, nie staje

      9,5 kg

      • Re: 11 miesięcy nie raczkuje, nie staje

        no to nie jest ciężki
        może po prostu musisz dłużej poczekac skoro lekarze twierdzą, ze jest ok.
        Druga metoda to wyszukanie wątku o raczkowaniu, a własciwie jego braku – tam były rozpisane ćwiczenia do nauki raczkowania.. chyba niki23 watek założyła, a niepamiętam kto dał ćwiczenia – to dawnoooo było.

        marcowe szpileczki

        • Re: 11 miesięcy nie raczkuje, nie staje

          Przemek usiadł sam kilkanaście dni po roczku, 2 dni później wstał, a miesiąc później raczkował, zaczął sam chodzić jak miał 17 miesięcy i tydzień, długo chodził obok mebli, ścian, a sam nie miał odwagi. Lekarka uwazała i uważa nadal, że wszystko z nim w porządku. Etap paniki to przeszłam po raz kolejny gdy widziałam jak szybko rozwija się fizycznie Milena.

          Przemek Milena (07.04 11.05)

          • Re: 11 miesięcy nie raczkuje, nie staje

            [Zobacz stronę]

            marcowe szpileczki

            • Re: 11 miesięcy nie raczkuje, nie staje

              mój Maksiu ma niepełne 11 miesięcy, od dwóch tygodni przesuwa się na pupie (nie wiem czy jest to rodzaj raczkowania), nie podnosi się sam z pozycji leżącej, muszę go pociągnąć za rączki. Trochę próbuje podciągać się w łóżeczku ale jakoś mu to nie wychodzi.
              Na razie się nie przejmuje, chyba taka jego uroda.
              Myślę,że każde dziecko rozwija się we własnym tępie. Twój synek pewnie też…

              ewka z Weroniką 06.10.02 i Maksiem 30.12.2005

              • Re: 11 miesięcy nie raczkuje, nie staje

                Moja B w ogóle nie raczkowała. Przesuwała się w siadzie na pupie.

                Moze zaktywizuj go – nie dawaj mu zabawek na zawołanie tylko niech sam do niej się posuwa-obojetnie jak.

                Monika i Basia

                • Re: 11 miesięcy nie raczkuje, nie staje

                  Pewnie nie bedzie raczkowal wogole
                  Nie przejmuj sie bedzie wspaniale chodzil…sama nie uwierzysz ale On to zrobi i juz. Poczekaj jeszcze miesiac ok!
                  Pozdrawiam

                  • Re: 11 miesięcy nie raczkuje, nie staje

                    Myśle, że nie powinnaś się martwic, mój Kacper zaczął chodzic jak miał rok i cztery miesiące, wstawał też dopiero po roczku, a raczkowac zaczął, jak nauczył sie chodzic(!!!!) Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, wazne, że lekarz twierdzi, że rozwój jest o,k- badź dobrej myśli- pozdrawiam


                    Kacper- 06.03.2005r.

                    • Re: 11 miesięcy nie raczkuje, nie staje

                      Wikunia zaczela siedziec normalnie jak miala 10 miesiecy, strasznie mnie to martwilo, a teraz widze ze nie potrzebnie sie denerwowalam, wszystko jest ok.
                      Pozdrowionka
                      Ania i Wiki

                      • Re: 11 miesięcy nie raczkuje, nie staje

                        wszystko jest w porzadku, jeszcze troszke poczekaj.bedzie stawal chodzil i td.
                        pozdrawiam

                        • Re: 11 miesięcy nie raczkuje, nie staje

                          Moja Dominika też tych “opóźnionych” 😉 Nalatałam się po specjalistach, doszukiwałam się chrób, wad rozwoju itp. Każdy lekarz po kolei stwierdzał, że jest zdrowa i że “taka jej uroda”. Przy tym ważyła dużo wiecej niż rówieśnicy. Nie pamiętam kiedy sama zaczęła siadać, ale coś koło roku i nie było to normlane siadanie, tylko przekładała się na brzuszek i z brzuszka siadała. Raczkowac zaczęła w wieku 13 m-cy i raczkowała, raczkowała… Pierwsze samodzielne kroki postawiła w wieku 17,5 m-ca.
                          Alez była radocha 🙂
                          Wiem co czujesz, bo sama czułam podobnie. Ale skoro Kornelek jest zdrowy to pozostaje Ci tylko cierpliwie czekać 🙂

                          • Re: 11 miesięcy nie raczkuje, nie staje

                            skoro z punktu medycznego wszystko w porządku to wydaje mi się że z twojego synka leniuszek jest…wygodniej skoro mama poda albo mama przeniesie niz samemu poćwiczyć.
                            dla nieraczkującego dziecka to jest cięzka praca przejść kilka kroczków.mięśnie sa nieprzystosowane i szybko się męczy.mój marcin miał asymetrie i musiałam go uczyć raczkowac.po prostu rozkładałam na dywanie gruby koc (żeby nie bolało jak padnie na buzie albo na brzuszek).wokół kładłam zabawki i na środku marcina na brzuszku.siedziałam obok i zachęcałam pokazując jakies interesujące go rzeczy.zaczynał pełzać w kierunku jakiejś zabawki i ja wtedy podnosiłam mu lekko brzuszek nad podłoge i on wtedy angażował nózki.takim sposobem zaczął sam podnosić się na czworakach.poczatkowo wyglądało to tak że stanął na czworakach i bujał się w przód i w tył po czym padał.z czasem zaczał robic np.trzy kroki raczkami i rozjeżdzał się na brzuszku. Nastapnie właczył nózki i kilka kroków nózkami i padał na buzie…
                            nauka była ciężką praca dla niego ze wzglądu na asymetrie i problemy z synchronizacja prawej strony z lewą….
                            nawet się nie spostrzegłam jak poszedł na czworakach,najpierw nieporadnie a z czasem tak śmigał że miałam problem go dogonić….
                            rehabilitantka do której chodzilismy powiedziała że w 90 % pomogło mu raczkowanie bo sam rozruszał wszystkie mięśnie.
                            raczkował do 14 miesiąca i dopiero wtedy zaczał chodzic.mimo tego że umiał juz chodzić to częst mu się zdarzało że siadał na pupe i reszte drogi przemierzał na czworakach…
                            spróbuj z nim w ten sposób poćwiczyć.może na poczatku się buntowac że do zabawki musi dojść sam -ale nie wyręczaj go -to tylko dla jego dobra a zabawa przy tym fajna dla was.
                            nawet się nie obejrzysz z mały zacznie smigac na czworakach i w później chodzić.powodzenia

                            • Re: 11 miesięcy nie raczkuje, nie staje

                              Moja zaczela raczkowac w dniu 1 urodzin i to bardzo niesmialo, a chodzic zaczela w 17 miesiacu, tez sie martwilam panikowalam chodzilam po specjalistach zalilam na forum, a dzieciak teraz lata jak wariat i nie moge jej w miejscu utrzymac. Na wszystko jest czas, spokojnie, bedzie dobrze, zobaczysz i nie martw sie nie zmuszaj bo bedzie czul presje. Pozdrawiam i tak masz racje moja tez len.


                              Anna i WANDA 07-04-2005

                              • Re: 11 miesięcy nie raczkuje, nie staje

                                dziekuje za wszystkie odpowiedzi
                                minal ponad miesiac od mojego posta i….. Kornelek zaczal raczkowac !!!!! 😀
                                w swoje 1 urodziny zaczal sie bardzo powolutku przesuwac na kolankach, a od wczoraj to juz probuje zasuwac po calym mieszkaniu 🙂 strasznie to fajnie wyglada jak smiga na czworaka 🙂
                                no i zaczal juz sam wstawac o rozne rzeczy, siada tez sam, ale tylko z brzuszka
                                także jest tak jak pisałyście – na każdego przyjdzie pora 🙂
                                aha, i chodzi trzymany za raczki juz jakies 2 tygodnie i super mu to wychodzi
                                jak ja sie bardzo ciesze 🙂 hura!!!!!!!
                                pozdrawiam

                                Znasz odpowiedź na pytanie: 11 miesięcy nie raczkuje, nie staje

                                Dodaj komentarz

                                Angina u dwulatka

                                Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                                Czytaj dalej →

                                Mozarella w ciąży

                                Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                                Czytaj dalej →

                                Ile kosztuje żłobek?

                                Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                                Czytaj dalej →

                                Dziewczyny po cc – dreny

                                Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                                Czytaj dalej →

                                Meskie imie miedzynarodowe.

                                Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                                Czytaj dalej →

                                Wielotorbielowatość nerek

                                W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                                Czytaj dalej →

                                Ruchome kolano

                                Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                                Czytaj dalej →
                                Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                                Logo
                                Enable registration in settings - general