23 tydzień ciąży

W tym okresie mogą pojawić się problemy ze snem i większy przyrost wagi. Dziecko zaczyna być coraz bardziej aktywne i reaguje już na twój głos.

23 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Rozpoczynasz 6 miesiąc ciąży. To wciąż drugi trymestr.

Waga dziecka w dwudziestym trzecim tygodniu ciąży

W tym czasie może ono ważyć już około pół kilograma i mierzyć od 20 do 30 centymetrów. Trzeba jednak pamiętać, że wielkość maluszka może się bardzo różnić, a jego waga może wahać się nawet między około 440 a 730 gramów.

Jak wygląda dziecko w 23. tygodniu ciąży?

Jest już bardzo podobne do noworodka – jego proporcje są prawidłowe. Ma jednak fałdy pomarszczonej skóry. Ten wygląd „staruszka” wynika z tego, że skóra dziecka rozwija się zdecydowanie szybciej niż tkanka tłuszczowa. Zaczyna ona już produkować barwnik, podczas gdy zawartość tłuszczu w organizmie zwiększa się tylko nieznacznie. Skóra wciąż pokryta jest meszkiem płodowym, który chroni ją i utrzymuje ciepło. Znajduje się na niej także maź płodowa – ma ona za zadanie chronić przed otarciami.

23 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W tym okresie twój maluszek ma już niemal ustalony „plan dnia” – bardzo dużo śpi i ma kilka godzin, które wybiera na swoją aktywność. Niestety najczęściej są to godziny nocne. Dalszemu rozwojowi podlegają zmysły wzroku i słuchu – w tym tygodniu możliwe jest, że dziecko rozpoznaje już twój głos. Staraj się to wykorzystać i często mów do maluszka. Zbuduje to między wami więź i przyzwyczai go do twojego głosu.

W dwudziestym trzecim tygodniu ruchy dziecka są silne, rytmiczne i wyczuwalne dla matki. Maluch reaguje na bodźce z zewnątrz, więc przy gwałtownym ruchu lub głośnym dźwięku, którego się przestraszy, może mocno kopać i zwijać się. Poza tym, maluch ćwiczy oddychanie, czyli regularnie wciąga do płuc i wypluwa wody płodowe. Ten czas jest bardzo ważny, jeśli chodzi o rozwój zmysłów dziecka – szczególnie rozwija się jego słuch i wzrok.

23 tydzień ciąży – dolegliwości i objawy

W tym okresie szybko rośnie brzuch – jego wielkość może zacząć sprawiać ci problemy w czasie codziennego funkcjonowania, ale najmocniej w ciągu nocy. Problemy ze snem po 23 tygodniu ciąży to problem niemal każdej przyszłej mamy. Przez nocną aktywność dziecka będziesz często się budzić; duży brzuch nie ułatwi też znalezienia wygodnej pozycji. Dobrze sprawdzi się teraz spanie na lewym boku – powinno być Ci wygodniej, a krew będzie mogła swobodnie napływać do łożyska. Możesz też włożyć poduszkę między nogi. Bardzo ważne jest znalezienie swojego sposobu na spanie, ponieważ sen w ciąży jest niezwykle istotny, zarówno dla Ciebie jak i Twojego maluszka. Pamiętaj, że po urodzeniu dziecka czeka Cię wiele bezsennych nocy, kiedy będziesz musiała wstawać do dziecka na karmienie. Żeby ułatwić przyszłym mamom zasypianie wymyślono specjalne poduszki przeznaczone dla kobiet w zaawansowanej ciąży. Dzięki takiej poduszce łatwiejsze będzie znalezienie odpowiedniej pozycji do spania, a poza tym przyda się ona już po porodzie – może ułatwić karmienie piersią.

Ten czas to zdecydowanie większa produkcja hormonów – powiększają się piersi, które przygotowywane są do wytwarzania pokarmu, a włosy i skóra stają się bardziej odżywione.

Piersi w tym okresie są już wyraźnie większe, ponieważ gruczoły przystosowują się do produkcji pokarmu, a co więcej, czasami mogą pojawiać się wycieki tak zwanej siary, czyli gęstego, woskowatego pokarmu, który w późniejszym czasie przekształci się w mleko.

Skóra i włosy prawdopodobnie będą teraz piękniejsze niż kiedykolwiek. Włosy będą grubsze i nie będą wypadać, a skóra stanie się promienna i świeża, pozbędziesz się wyprysków i niedoskonałości.

Pojawiają się obrzęki nóg spowodowane uciskiem macicy na żyłę główną dolną, puchną też palce. Pomóc może odpoczywanie na lewym boku, gdyż wtedy żyła nie jest uciskana, ale jeśli obrzęki pojawiają się nagle lub są bardzo nasilone, koniecznie udaj się do lekarza. Jest to bardzo ważne, ponieważ nadmierna opuchlizna może być objawem białkomoczu. Zwiększanie objętości ciała to skutek zatrzymania wody i soli w organizmie. W tym okresie mogą zacząć powiększać ci się stopy ze względu na rozluźnienie więzadeł, dlatego warto rozważyć kupno większych i przede wszystkim wygodnych butów. Lepiej zrezygnuj z butów na obcasie.

Na tym etapie ciąży pojawiają się często wahania nastrojów. Możesz być bardzo nerwowa, a Twój nastrój może się zmieniać w przeciągu kilku minut – w jednej chwili jesteś radosna i wesoła, a za kilka minut wpadasz w nieuzasadnioną panikę. Unikaj stresujących sytuacji i koniecznie przygotuj partnera na swoje humorki. Przygotuj się na to, że Twoje zmiany nastroju mogą irytować osoby w Twoim otoczeniu, jednak absolutnie nie powinnaś się o to obwiniać – jest to całkowicie naturalny stan. Zamiast denerwować się na siebie i bliskich, szczerze porozmawiajcie i powiedz im o swoich lękach. Uspokoją Cię rozmowy o dziecku, które niedługo się narodzi. To dobry czas, żeby porozmawiać z ojcem maluszka o podziale obowiązków i przyszłości Waszego dziecka.

Niezwykle istotne jest, żebyś znalazła swój sposób na odpoczynek i relaks. Wieczorem zrezygnuj z jedzenia ciężkostrawnych potraw, ponieważ mogą jeszcze bardziej utrudnić zaśnięcie. Przed snem sprawdzić się może również krótki spacer, dzięki któremu zażyjesz świeżego powietrza. Unikaj oglądania telewizji, szczególnie filmów, przez które bardziej się pobudzisz lub zestresujesz, lepiej wybierz książkę o lekkiej tematyce albo posłuchaj relaksującej muzyki, która pomoże Ci zasnąć. Ważne jest również, żeby pomieszczenie, w którym śpisz było dobrze wietrzone i ciemne. Pomóc może także herbatka ziołowa, najlepiej z melisy albo kubek ciepłego mleka.

Często skóra kobiety ciężarnej staje się nieco ciemniejsza, ponieważ organizm wydziela większą ilość melaniny. Różnica jest widoczna szczególnie w okolicach narządów płciowych oraz brodawek sutkowych – są one lekko brązowe. Poza tym coraz bardziej widoczna jest ciemna linia na brzuchu, która biegnie od spojenia łonowego do dolnej części mostka. Nie musisz się obawiać, że ta charakterystyczna dla ciężarnych kobiet linia zostanie na Twoim ciele do końca życia, zazwyczaj znika ona kilka tygodni, a najwyżej kilka miesięcy po porodzie.

Powszechnym objawem, który pojawił się już zapewne na wcześniejszym etapie ciąży, jest krwawienie z dziąseł oraz nosa. Poza tym może zmniejszyć się Twoja odporność, a z dróg rodnych może się wydostawać wydzielina. Jeśli bardzo Cię to niepokoi, dla swojego spokoju skontaktuj się z lekarzem prowadzącym ciążę, który powie Ci czy Twoje upławy są w normie, czy mogą oznaczać jakieś nieprawidłowości.

Ile przytyję w 23 tygodniu ciąży?

Twoja waga powinna wzrosnąć od początku ciąży o około 6-8 kilogramów. Jeśli obawiasz się, że przytyłaś za dużo lub zbyt mało, skonsultuj się z lekarzem. Jeżeli okaże się, że coś jest nie tak, powinien on zalecić Ci zmianę diety lub niektórych nawyków.

Przedwczesny poród

Od 23. tygodnia szanse na przeżycie dziecka, jeśli dojdzie do przedwczesnego porodu, wzrastają do 85%. Trzeba zaznaczyć, że szanse na przeżycie zależą w dużej mierze od tego, w jakim stopniu maluch jest rozwinięty oraz czy w ciąży chorowałaś, na przykład na cukrzycę lub nadciśnienie. Duży wpływ na życie dziecka ma również sprzęt medyczny oraz doświadczenie i wiedza personelu medycznego. Ze względu na niekompletnie wykształcone zmysły wcześniak jest jednak narażony na ślepotę lub głuchotę. Częste w tych przypadkach są również upośledzenia fizyczne.

Tylko 20% dzieci urodzonych na tym etapie ciąży jest w pełni zdrowe i rozwija się prawidłowo poza organizmem matki. Niestety, większość dzieci urodzonych na tym etapie ciąży jest niepełnosprawnych psychicznie lub fizycznie. Szacuje się, że połowa dzieci, które urodziły się przed 26. tygodniem ciąży jest w pewnym stopniu upośledzona, natomiast aż ćwierć z nich jest upośledzona w znacznym stopniu – dzieci takie cierpią na przykład na głuchotę, ślepotę, niezborność ruchową, która umożliwia chodzenie lub ich rozwój intelektualny jest wolniejszy niż w przypadku rówieśników urodzonych w prawidłowym czasie.

Poza tym, dzieci urodzone przed 34. tygodniem ciąży nie mają wykształconej bariery ochronnej, przez co znacznie bardziej są narażone na poważne konsekwencje wszelkich infekcji bakteryjnych i wirusowych. W tym okresie ciąży należy szczególnie dbać o siebie i nie dopuścić do sytuacji, w której mogłoby dojść do przedwczesnego porodu, ponieważ dla dziecka każdy kolejny dzień spędzony w brzuchu mamy zwiększa jego szanse na przeżycie i urodzenie się w pełni zdrowym aż o trzy punkty procentowe. Jeśli wiesz, że jesteś narażona na przedwczesny poród, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Warto również rozważyć pozostanie do końca ciąży w szpitalu – jeśli są ku temu wskazania, nie powinnaś się wzbraniać przed pozostaniem w szpitalu. Pamiętaj, że robisz to dla dobra swojego oraz maluszka.

Jeżeli zauważysz u siebie objawy wskazujące na to, że akcja porodowa właśnie się rozpoczęła, nie zwlekaj i natychmiast udaj się do szpitala. Być może będzie to fałszywy alarm, ale żadnych objawów lepiej nie lekceważyć. Tym bardziej, jeśli poczujesz ból, którego do tej pory nie doświadczałaś, lub będzie on znacznie silniejszy niż zazwyczaj.

23. tydzień ciąży a aktywność fizyczna

W tym czasie powinnaś zacząć rozglądać się za szkołą rodzenia oraz szpitalem, w którym przyjdzie na świat Twoje dziecko. Najlepiej, żebyś chodziła na zajęcia do szkoły rodzenia z ojcem maluszka, nawet jeśli nie będzie on przy porodzie. Takie doświadczenie bardzo zacieśnia więzi oraz przygotowuje mężczyznę do roli taty.

Jeśli na szkołę rodzenia jest jeszcze zbyt wcześnie, zdecyduj się na inne formy aktywności fizycznej – idealny będzie wodny aerobik oraz joga albo zajęcia organizowane specjalnie dla kobiet ciężarnych. Mają one na celu przygotowanie ciała do porodu, odprężenie, złagodzenie bólów pleców oraz ogólne wzmocnienie. Poza tym, 23. tydzień to idealny czas na seks. Oczywiście, musicie wybrać odpowiednią pozycję, które będzie bezpieczna dla dziecka i wygodna dla Ciebie, jeśli jednak już ją znajdziecie, możesz liczyć na niezapomniane doznania. Dodatkowo, seks jest świetnym ćwiczeniem dla mięśni dna miednicy.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo