7 miesiąc ciąży

7 miesiąc ciąży wiąże się z rozpoczęciem ostatniego, trzeciego trymestru. Nadchodzi więc czas, kiedy rozpoczyna się końcowy etap oczekiwania. Mimo że do rozwiązania jeszcze 3 miesiące, odczuwalne jest podenerwowanie. Nie jest to jednak najlepsze dla dziecka, więc warto podejść do sprawy spokojnie.

Dolegliwości w 7 miesiącu ciąży

Siódmy miesiąc ciąży obejmuje czas od 28. do 31. tygodnia. To okres, kiedy brzuch mamy jest już na tyle duży, że dość silnie albo jeszcze silniej niż dotychczas zaczynają doskwierać jej niektóre dolegliwości. Najczęściej to spuchnięte stopy, nabrzmiałe łydki, które są zmęczone dźwiganiem niemałego ciężaru. Nie obejdzie się także bez obrzęków dłoni, nadgarstków, uczucia ciężkości. Tak jak przez całe 9 miesięcy, tak i teraz działają hormony. Kobieta doświadczy wahań nastrojów, choć w mniejszym stopniu niż na początku. To wszystko jest niczym w porównaniu ze szczęściem, które staje się coraz większe – dosłownie i w przenośni.

Etap rozwoju dziecka

Dziecko w 7 miesiącu ciąży znajduje się na etapie rozwoju neuronów w mózgu. Mimo że picie alkoholu nawet w najmniejszych ilościach jest całkowicie zabronione już od momentu, w którym pojawiają się pierwsze objawy ciąży, warto o tym przypomnieć. Szczególnie na tym etapie każda kropla może negatywnie odbić się na działaniu układu nerwowego i samego mózgu, a to z kolei może spowodować że dziecko przez całe swoje życie będzie borykało się z problemami zdrowotnymi.

Waga dziecka w siódmym miesiącu to około 1,6 kg. Ciało ma już wszystko, czego potrzebuje do normalnego funkcjonowania. Płód mierzy ok. 45 cm – w tym czasie kształtuje się jego indywidualna długość. Do 7 miesiąca maleństwa rosły mniej więcej tak samo, teraz zaznaczają się różnice.

Nieco inne stają się ruchy dziecka, ponieważ ustawia się ono główką w dół. W ten sposób przygotowuje się do opuszczenia łona matki, ale nie przestaje kopać. Kopnięcia odczuwane są w żebrach, co sprawia trochę bólu. Da się zauważyć, że największa ruchliwość ma miejsce w momentach, kiedy mama odpoczywa lub kiedy zje posiłek. Jej spokój wpływa relaksacyjnie na dziecko, które zaczyna się ruszać.

Postępowanie ciężarnej kobiety

Mama powinna zwrócić szczególną uwagę na to, co jeść, aby przynieść jak największe korzyści płodowi. Jej dieta musi być w tym czasie bogata w kwasy nienasycone omega-3, co przyczyni się do prawidłowego rozwoju mózgu dziecka. Ten składnik znaleźć można w krewetkach, łososiu czy orzechach włoskich.

Mama musi też zadbać o swoją aktywność fizyczną poprzez wykonywanie prostych ćwiczeń przygotowujących do porodu. Dzięki nim będzie ona właściwie rozciągnięta i nauczy się prawidłowo oddychać. Wszystko to przyda się, kiedy dziecko zacznie wyrywać się na świat.

W tym czasie seks wcale nie jest wykluczony. To też ostatni moment, żeby zdecydować się na lot samolotem, o ile lekarz tego nie zabroni. Już niedługo, pod koniec tego miesiąca, potrzeba będzie, aby mama stała się bardziej ostrożna i jeszcze uważniej zadbała o swoje bezpieczeństwo.
Intensywny rozwój dziecka sprawia, że mama w 7 miesiącu ciąży doświadcza szczególnych i licznych marzeń sennych. Świadczą one o bezpośrednim już oczekiwaniu na przyjście nowego człowieka.

Badania lekarskie

W siódmym miesiącu lekarz zleci następujące badania: badanie ogólne moczu, morfologię krwi, badanie na paciorkowce typu B i żółtaczkę typu B, USG, a także badania na wysokość dna macicy, ciśnienie krwi i wagę. Aby w odpowiednich ilościach przyjmować pokarm, trzeba wiedzieć, jak dużo tyje się w tym okresie. Ok. 3 dodatkowe kilogramy to norma; ewentualna nadwyżka może niekorzystnie odbić się na sylwetce po porodzie.

W 7 miesiącu zaczyna się ostatni etap na drodze do wielkiego finału. To czas na ćwiczenia przygotowujące bezpośrednio do porodu, ale i na dużo odpoczynku.

Sprawdź: Który to miesiąc ciąży?

Dodaj komentarz

Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo