Jak wyczyścić zamszowe buty? [Domowe Sposoby]

Zamsz to materiał, który pięknie się prezentuje i jest bardzo trwały. Jednak czyszczenie butów zamszowych może przysparzać problemów. Poznaj domowe sposoby na to, aby przywrócić piękny wygląd swojej ulubionej parze butów.

Czym czyścić zamsz?

Czyszczenie obuwia zamszowego należy przeprowadzać wyjątkowo ostrożnie. W przeciwieństwie do butów skórzanych, którym mokra gąbka czy nawet strumień letniej wody nie zaszkodzą, tego typu buty mogą ulec zupełnemu zniszczeniu przy takim traktowaniu. Dodatkowo, zamszu nie wolno w żaden sposób nacierać zwykłą pastą do butów, a jedynie impregnować z użyciem odpowiednich do tego preparatów w aerozolu.

Najpopularniejsze domowe sposoby na czyszczenie butów zamszowych nie są trudne. Przydadzą się do nich: szczoteczka do zębów, skórka od chleba, a nawet zwykła gumka do wycierania ołówka. W przypadku bardziej widocznych zabrudzeń można przeprowadzić czyszczenie zamszu sodą: w tym celu przygotowuje się mieszankę z mleka i sody oczyszczonej, którą następnie nakłada się za pomocą miękkiej szmatki na zabrudzenie.

Jak wyczyścić jasne buty zamszowe?

Na jasnych butach zamszowych bardzo łatwo dostrzec jakiekolwiek zabrudzenia. Jeśli mamy do czynienia z zaschniętym błotem, najczęściej wystarczy po prostu je wyczesać, a następnie zaimpregnować buty. Sama impregnacja doskonale zapobiega wnikaniu zabrudzeń wewnątrz struktury włosia, przez co zabrudzenia są łatwiejsze do utrzymania w czystości. Wszelkie odbarwienia, powstałe na skutek kontaktu z tłustą żywnością czy chemikaliami, są o wiele trudniejsze do usunięcia. Należy spróbować nałożyć na nie miksturę złożoną z sody oczyszczonej lub mąki ziemniaczanej zwilżonych wodą, a następnie wyczesać skruszały preparat. Warto jednak pamiętać, że beżowe buty zamszowe są wyjątkowo trudne do utrzymania w czystości.

Jak wyczyścić czarne zamszowe buty?

Do czyszczenia czarnych zamszowych butów, podobnie jak i jasnych, najlepiej sprawdzi się zwykła skórka od chleba (możliwie wysuszona i czerstwa) lub delikatna ściereczka bawełniana. Jeśli ślady na czarnym obuwiu są jasne, mogło dojść do odbarwienia delikatnej skóry pod wpływem soli używanej do posypywania dróg i chodników. W takim przypadku jedynym wyjściem okaże się ponowne zafarbowanie butów – w tym celu warto użyć profesjonalnego preparatu do czarnego zamszu.

Rodzaje zabrudzeń

Zabrudzenia dzielą się na suche i tłuste. Te suche (np. z błota, z kurzu) są stosunkowo łatwe do wyczyszczenia: w większości przypadków wystarczy gumka lub sucha skórka od chleba, która podziała jak delikatna szczotka. Tłuste zabrudzenia prawdopodobnie będą wymagały bardziej zdecydowanych działań: w tym celu można przygotować papkę z sody oczyszczonej zwilżonej wodą. Taką miksturę należy nałożyć jedynie na zabrudzone miejsce i poczekać do zaschnięcia. W dalszej kolejności wyczesać zastygnięty środek.

Czyszczenie butów z zamszu na sucho

Generalnie zamsz “nie lubi” kontaktu z wodą. Dlatego czyszczenie zamszu najlepiej przeprowadzać na sucho, a dopiero w dalszej kolejności sięgać po sprawdzone sposoby na mokro. Wszelkie zabrudzenia spowodowane przylgnięciem do delikatnej skóry zabrudzeń, takich jak błoto, należy próbować zetrzeć przy pomocy szmatki lub gumowej (nie z włosiem!) szczotki. Koniecznie jednak trzeba zwrócić uwagę na to, aby nie wetrzeć zabrudzeń głębiej – jeśli są mokre, odczekać do czasu skruszenia zabrudzenia.

Impregnowanie butów z zamszu

Impregnacja butów z zamszu to najlepszy sposób na zachowanie świeżego wyglądu butów i ich zabezpieczenie. Bez wątpienia wskazaniem do impregnacji jest deszcz lub śnieg. Warto pamiętać, że po użyciu specjalnego preparatu impregnującego, buty powinny wyschnąć, nim zostaną założone. Do impregnowania preparatem w aerozolu nie trzeba wykorzystywać żadnych innych przyrządów.

Zamsz w pytaniach i odpowiedziach

1 Jak dbać o zamszowe obuwie?

W przypadku butów zamszowych, tak samo jak i skórzanych, bardzo istotna jest odpowiednia pielęgnacja. Buty zamszowe należy poddawać regularnej impregnacji, specjalnie przeznaczonym do tego preparatem. Tego typu środek można zakupić w każdym sklepie obuwniczym, najczęściej jest w wygodnej formie aerozolu. Regularne nanoszenie środka na obuwie sprawia, że jest ono odporne na warunki atmosferyczne, a zamsz pozostaje elastyczny i nie pęka w miejscach naturalnych zgięć. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepiej zaimpregnowane buty zamszowe nie są wskazane w pogodę słotną, w trakcie intensywnych opadów deszczu i śniegu. Jeśli jednak dojdzie do przemoczenia butów, nie należy ich suszyć poprzez stawianie w pobliżu grzejnika czy innego źródła ciepła. Najlepiej wypełnić je zwiniętymi ciasno gazetami lub papierem i pozostawić w przedpokoju. Co pewien czas warto wymienić papier na suchy i świeży.

2 Jak nie czyścić butów z zamszu?

Absolutnie do czyszczenia butów z zamszu nie wolno wykorzystywać wody! Najlepiej, aby buty zamszowe w ogóle nie miały z nią styczności. Do czyszczenia zamszu nie nadają się także zwykłe pasty do obuwia skórzanego oraz wszelkie intensywnie działające preparaty do czyszczenia zabrudzeń domowych. Zamszu nie należy także traktować zwykłymi szczotkami do obuwia – w tym celu lepiej sprawdzą się delikatne, gumowe.

3 Czym się różni skóra nubukowa od zamszu?

Zarówno zamsz jak i nubuk to rodzaje naturalnych materiałów, pozyskiwanych z odpowiednio wygarbowanej skóry. Rodzajów zamszu jest kilka, jednak generalnie można przyjąć, że charakteryzuje się dłuższym, niż nubuk, włosiem. Skóra nubukowa to najbardziej delikatna i szlachetna wersja skóry: jej krótkie włosie jest lekko szorstkie w dotyku, po przeczesaniu palcami pozostają na niej charakterystyczne ślady. Zamsz jest bardziej przyjemny w dotyku i bardziej się błyszczy, niż matowy nubuk.

Dodaj komentarz

Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo