Ranking wózków wielofunkcyjnych

Wózek to jedna z podstawowych rzeczy, w które trzeba się zaopatrzyć przed pojawieniem się dziecka na świecie. Zakup wózka to niemały wydatek, dlatego najlepiej wybrać taki, który będzie odpowiedni zarówno dla noworodka, jak i dla starszego dziecka, czyli wózek, którego można używać jako gondoli oraz w formie spacerówki.

Kupując wózek wielofunkcyjny koniecznie zwróćcie uwagę na kilka kwestii, które będą decydowały o funkcjonalności wózka i o tym, jak długo będziecie mogli go używać.

[shopify_frame link=”https://sklep.rodzice.pl/wozki-dzieciece/” limit=”8″]

Wózek wielofunkcyjny, czyli jaki?

To, że wózek dziecięcy jest wielofunkcyjny, oznacza, że można go używać jako wózka z gondolą dla dziecka, które jeszcze nie siedzi, a gdy szkrab podrośnie, z wózka można zrobić spacerówkę, w której maluch będzie mógł wygodnie podróżować w pozycji siedzącej. Taki wózek to tak zwany wózek „2 w 1”, ale dostępne są również wózki „3 w 1”, czyli takie, które oprócz wózka z gondolą i spacerówki, po zdemontowaniu stelaża mogą być używane jako fotelik samochodowy. Wózki wielofunkcyjne określa się czasami również mianem hybryd.

Dlaczego warto kupić wózek wielofunkcyjny?

Wprawdzie wózki wielofunkcyjne są zazwyczaj droższe niż zwykłe wózki z gondolą albo spacerówki, jednak jednorazowy wydatek wystarcza na kilka lat, od momentu narodzin dziecka, do czasu, gdy na spacery maluch będzie wychodził na własnych nóżkach. Wózki wielofunkcyjne są równie bezpieczne i komfortowe dla dziecka, co zwykłe wózki i nie powinny sprawiać większych problemów przy manewrowaniu. Dzięki temu, że poszczególne elementy wózka wielofunkcyjnego można w łatwy sposób rozmontować i ponownie złożyć, gondola może posłużyć na przykład jako kosz do przenoszenia dziecka, jeśli zajdzie taka nagła potrzeba.

Jakie wady mają wózki wielofunkcyjne?

Największą wadą, która najczęściej powstrzymuje rodziców przed zakupem wózka wielofunkcyjnego jest duży koszt hybrydy. Z tego względu, decydując się na zakup wielofunkcyjnego wózka, musicie się nastawić na jednorazowy spory wydatek.

Poza tym, wózki wielofunkcyjne są zazwyczaj cięższe niż zwykłe wózki albo spacerówki, co stanowi problem zwłaszcza dla osób, które mieszkają na piętrze i będą zmuszone do dźwigania wózka po schodach lub do windy. Kolejną wadą wózków wielofunkcyjnych jest to, że niektóre modele nie są łatwe do składania, a to może być irytujące, szczególnie dla osób, które często przewożą wózek w bagażniku samochodowym albo składają wózek do przechowywania w domu. Funkcjonalność i prostota obsługi wózka zależy jednak w dużej mierze od wybranego modelu, dlatego przy zakupie warto dokładnie obejrzeć i wypróbować wózek, aby mieć pewność, że będzie on spełniał wszystkie najważniejsze wymagania.

Na co zwracać uwagę wybierając wózek wielofunkcyjny?

Żeby wózek wielofunkcyjny spełniał Wasze oczekiwania i był odpowiedni do Waszego stylu życia, musicie zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jeszcze przed udaniem się do sklepu, zadajcie sobie kilka pytań, od których będzie zależało, na jakie cechy wózka w szczególności musicie zwracać uwagę. Zastanówcie się, gdzie będziecie przechowywać wózek, po jakim terenie będziecie się poruszać podczas spacerów, czy będziecie często przenosić wózek po schodach oraz czy planujecie częste podróże, podczas których będziecie musieli przewozić wózek w bagażniku samochodowym. Gdy już określicie dokładnie swoje oczekiwania, możecie wybrać się do sklepu stacjonarnego albo poszukać wózka w sklepach internetowych. Nawet gdy zdecydujecie się na zakup wózka przez Internet, najlepiej udajcie się do sklepu, w którym będziecie mogli obejrzeć wybrany model, przejechać się nim i sprawdzić, czy będzie wygodny w prowadzeniu. Testując wózek w sklepie, koniecznie spróbujcie go złożyć i rozłożyć, ponieważ może się okazać, że wózka nie można łatwo i szybko składać albo modyfikować.

Rozmiary

Rozmiar wózka to kluczowa sprawa, jeśli chodzi o przechowywanie, przenoszenie go przez drzwi oraz przewożenie w bagażniku samochodu. Jeśli mieszkacie w dużym domu albo mieszkaniu i macie możliwość przechowywania wózka w specjalnym pomieszczeniu, wymiary wózka nie są tak ważne. Jednak jeśli mieszkacie w bloku, dzielicie dom z kimś jeszcze albo będziecie zmuszeni do przenoszenia wózka, transportowania go po klatce schodowej, wnoszenia do piwnicy czy przewożenia w windzie, koniecznie zwróćcie uwagę na wymiary. Szczególnie wybierając wózek dla bliźniaków dokładnie zmierzcie pojazd, łącznie ze wszelkimi wystającymi elementami, takimi jak koła, ponieważ to właśnie takie małe elementy mogą spowodować, że wózek nie zmieści się w drzwiach. Po złożeniu wózka również dokładnie zmierzcie wszystkie wymiary i sprawdźcie, czy wózek będzie się mieścił do bagażnika Waszego auta. Sprawdźcie to szczególnie wtedy, gdy planujecie często przewozić wózek w bagażniku.

Jeżeli planujecie częste podróże, lepiej by nie trzeba było składać lub wymontowywać foteli albo odkręcać kółek w wózku, ponieważ będzie to bardzo niekomfortowe. Wózki o małych rozmiarach sprawdzą się również w miastach, gdzie często będziecie chodzić po zatłoczonych ulicach czy w parkach. Mniejsze wózki są zazwyczaj bardziej zwrotne, dzięki czemu nawet w tłumie będziecie mogli się sprawnie poruszać.

Ciężar

Oprócz wymiarów wózka, ważna jest również masa. Ma to znaczenie szczególnie dla rodziców, którzy będą przenosić wózek po schodach, wnosić go do piwnicy albo często wkładać dziecięcy pojazd do bagażnika samochodowego. Wybierając w sklepie wózek, warto go po prostu podnieść i sprawdzić, czy nie będzie za ciężki. Do masy wózka należy dodać również ciężar dziecka, a także dziecięcych akcesoriów, które będziecie zabierać na spacery i ewentualnych zakupów. Niestety, duży ciężar wózków wielofunkcyjnych jest ich wadą, ale jednocześnie sprawia to, że wózki są bardziej stabilne i odporne na wywrotki, nawet jeśli maluch nie może spokojnie usiedzieć na miejscu. Z reguły najlżejsze są wózki ze stelażem aluminiowym.

Koła

Wielkość oraz materiał, z którego wykonane są koła, decydują o komforcie dziecka i o tym, po jakiej nawierzchni wózek będzie mógł być prowadzony. Generalnie, im większe koła, tym większe nierówności mogą być pokonywane. Poza tym, większe koła zapewniają lepszą amortyzację wstrząsów, przez co dziecko będzie miało większy komfort jazdy i nie będzie się budziło co kilka minut, gdy tylko natraficie na dziurę w chodniku.

Oczywiście, nie wszystkim są potrzebne duże, porządnie amortyzujące koła. Jeśli planujecie spacerować jedynie po równych, płaskich nawierzchniach koła nie muszą być duże. Lepiej jednak nie kupować wózka z bardzo małymi kółkami, ponieważ mogą one blokować się w dziurach lub szczelinach w chodniku, co niestety skutecznie potrafi zepsuć humor podczas rodzinnego spaceru. Na bardziej nierówną nawierzchnię, a także do poruszania się po trawie, śniegu, błocie oraz piasku, sprawdzą się pompowane koła. Takie kółka będą również lepiej pokonywać wysokie krawężniki. Wadą pompowanych kół jest ich znaczny ciężar, rozmiar oraz to, że trzeba je regularnie dopompowywać. Jeśli jednak mała masa nie jest dla Was priorytetem, zdecydujcie się na wózek z pompowanymi kółkami, które zapewnią dziecku duży komfort podróżowania.

W każdym przypadku lepiej zrezygnujcie z wózka z plastikowymi kołami, ponieważ dziecko będzie odczuwać nawet najmniejsze nierówności powierzchni.

Warto wybierać koła skrętne, które znacznie ułatwiają wykonywanie manewrów. Wprawdzie do takich kółek trzeba się przyzwyczaić, jednak większość rodziców uważa, że naprawdę poprawiają komfort prowadzenia. Jeśli nie jesteście pewni, czy będziecie zadowoleni z wózka ze skrętnymi kołami, spróbujcie pojeździć takim wózkiem po sklepie i sprawdzić, czy będziecie w stanie nauczyć się manewrowania takim pojazdem.

Amortyzatory

Z amortyzatorami jest podobnie jak z kołami – muszą być dostosowane do nawierzchni, po której będziecie się najczęściej poruszać. Jeżeli planujecie spacerować głównie po chodnikach albo parkowych alejkach, amortyzatory nie muszą bardzo dobrze łagodzić wstrząsów. Z kolei, jeśli mieszkacie blisko lasu albo będziecie chodzić na spacery po polnych drogach, lepiej dokładnie przyjrzyjcie się amortyzatorom.

Łatwość składania i wprowadzania modyfikacji

To, czy wózek łatwo się składa, jest szczególnie istotne dla osób, które będą często przewozić wózek w samochodzie. Wózek musi się składać łatwo i szybko, czynność ta nie może wymagać od Was wysiłku. Najlepiej, żeby wózek można było składać jedną ręką, ponieważ wówczas drugą można przytrzymać dziecko albo otworzyć bagażnik samochodu. Podczas wizyty w sklepie sprawdzajcie też, czy wózek łatwo zmienia się z gondoli w spacerówkę i odwrotnie.

Pasy bezpieczeństwa

Pasy bezpieczeństwa to absolutnie niezbędny element wyposażenia każdego wózka, zwłaszcza takiego, którym będzie jeździło starsze, bardziej ruchliwe dziecko. Pasy powinny być co najmniej trzypunktowe, a najlepsze będą bardziej skomplikowane, na przykład pięciopunktowe. Zapięcie powinno być łatwe do odpinania i zapinania dla Was, ale trudne dla dziecka. Dobrze, jeśli pasy są pokryte gąbeczką lub innym tworzywem, które sprawi, że pasy nie będą się wgniatały w ciało maluszka. Zbyt ciasne, twarde i sztywne pasy będą dla dziecka niewygodne, przez co maluch będzie marudził i niechętnie jeździł w takim wózku.

Hamulce

Hamulce to kolejny aspekt, który decyduje o bezpieczeństwie dziecka. Hamulce powinny blokować wózek całkowicie i działać na obydwa koła, żeby nie było możliwości, że wózek stoczy się po pochyłości. W wózkach montowane są zwykle dwa typy hamulców – jedne umożliwiające całkowite zablokowanie kół (do stosowania między innymi w komunikacji miejskiej albo podczas postoju na pochyłości) oraz hamulce, które zapewniają spowolnienie pojazdu podczas zjazdu z pochyłego terenu.

Rączka

Dla wygody osoby, która będzie prowadziła wózek ważne jest, żeby w danym modelu wózka istniała możliwość regulacji wysokości rączki. Jest to udogodnienie, na które trzeba zwrócić uwagę zwłaszcza, jeśli osoby, które będą korzystać z wózka są różnego wzrostu. Poza tym, niektóre modele wózków mają przekładane rączki, dzięki czemu dziecko może jechać przodem albo tyłem do kierunku jazdy. Zwróćcie uwagę na to, czy rączka jest pełna czy łamana. Pełna rączka daje możliwość prowadzenia wózka przy użyciu tylko jednej ręki, natomiast rączka łamana umożliwia szybsze, sprawniejsze składanie wózka, więc jeśli planujecie często składać wózek, pomyślcie o takim typie rączki.

Certyfikaty

Wózek, na który się zdecydujecie, powinien posiadać odpowiednie certyfikaty i atesty, które będą gwarantowały, że pojazd jest bezpieczny i został wyprodukowany z materiałów odpowiednich do kontaktu z dzieckiem. Gwarancją tego, że wózek został sprawdzony pod kątem bezpieczeństwa jest trójkąt z dużą literą B. Znak ten oznacza, że wózek został sprawdzony przez Państwowy Zakład Higieny. W przypadku zakupu wózka typu „3 w 1”, musicie też zwrócić uwagę na to, czy wózek posiada atesty, które powinien mieć fotelik samochodowy.

Jaki wózek będzie najwygodniejszy dla dziecka?

W trosce o komfort malucha, który będzie podróżował w wózku, musicie dokładnie obejrzeć gondolę oraz spacerówkę i zwrócić uwagę na kilka innych spraw. Gdy dziecko jest małe, będziecie używali gondoli z budką. Gondola powinna być głęboka i dosyć duża, żeby dziecko zmieściło się w niej nawet, gdy podrośnie. Ściany gondoli powinny być wysokie i sztywne, żeby zapewnić malcowi maksimum bezpieczeństwa. Najlepiej, żeby gondola była pokryta naturalną tkaniną, którą łatwo zdjąć do prania. Warto wybierać gondole pokryte materiałami oddychającymi i nieprzemakającymi.

Lepiej zdecydować się na ciemne kolory, ponieważ będzie je znacznie łatwiej czyścić i utrzymać ich estetyczny wygląd. Budka z kolei powinna być skonstruowana w taki sposób, żeby dobrze chroniła dziecko przed wiatrem, deszczem i promieniowaniem słonecznym. Wybierając wózek sprawdźcie czy mechanizm cicho się otwiera. Jest to ważne, ponieważ duża część malców śpi podczas spacerów, a odgłos składania albo rozkładania budki może obudzić dziecko.

Gdy dziecko będzie miało mniej więcej pół roku i będzie umiało samodzielnie, pewnie siedzieć, wózek wielofunkcyjny trzeba będzie przekształcić z gondoli na spacerówkę. W tej wersji koniecznie zwróćcie uwagę na to, żeby oparcie było wystarczająco wysokie, aby było odpowiednie nawet dla wyższego dziecka. Powinno być regulowane, a najlepiej, żeby rozkładało się aż do pozycji leżącej. Ważne też, by regulacja była płynna i cicha, tak żeby można było zmienić pozycję oparcia podczas drzemki maluszka. Wózek w wersji spacerówki musi mieć również regulowany podnóżek, o który dziecko będzie mogło opierać stopy.

Niezależnie od typu wózka, tapicerka powinna być wykonana z materiału, który łatwo zdjąć i wyczyścić. Także w tym przypadku lepiej zdecydować się na ciemne kolory, na których nie będzie bardzo widać brudu ani pozostałości po plamach. Materiał tapicerki powinien szybko schnąć, żebyście nie musieli rezygnować ze spacerów podczas deszczowych dni. Do wózka warto dodatkowo dokupić moskitierę, która osłoni dziecko przed owadami, folię przeciwdeszczową oraz parasol przeciwsłoneczny. Udogodnieniem dla rodziców będzie specjalny kosz na zakupy.

Jaki wózek wielofunkcyjny będzie najlepszy?

Wiecie już, jakie cechy wózka są istotne, żeby pojazd był wygodny, funkcjonalny i bezpieczny, przedstawiamy więc kilka modeli dziecięcych wózków, które warto wziąć pod uwagę planując zakup wózka wielofunkcyjnego.

Maxi cosi mura

Maxi cosi mura to model, który z pewnością warto rozważyć. Wózek łatwo się składa, a po złożeniu zajmuje mało miejsca i można go pozostawić w pozycji stojącej. Wózek zapewnia maluchowi komfort dzięki regulowanemu podnóżkowi w wersji spacerowej. Producenci pomyśleli również o komforcie rodziców – wózek ma regulowaną rączkę. Co więcej, w wózku można z łatwością regulować położenie siedziska i wybrać optymalną pozycję. Maxi cosi mura jest estetycznie wykonany i występuje w ciemnych, praktycznych kolorach.

X – Lander XA

X – Lander XA to model, który jest polecany przez wielu rodziców, którzy zdecydowali się na jego zakup. Model w wersji X – Lander XA jest niewiele droższy od swojego poprzednika, czyli modelu X – Lander, który jest spacerówką, a zapewnia jednocześnie funkcję wózka z gondolą i wózka spacerowego. Wózek jest wygodny dla dziecka, lekki, a poza tym daje możliwość regulacji oparcia w wielu położeniach.
[shopify_frame link=”https://sklep.rodzice.pl/x-lander/” limit=”4″]

Jedo Trim M – Line

Wózek Jedo Trim M – Line jest wyposażony w lekki, aluminiowy stelaż oraz skrętne przednie koła. Zarówno w formie gondoli, jak i spacerówki, w wózku zamontowany jest przedłużany daszek osłaniający dziecko przed słońcem czy wiatrem. Model daje możliwość regulacji w wielu położeniach. Regulowane są również podnóżek oraz rączka.

[shopify_frame link=”https://sklep.rodzice.pl/jedo/” limit=”4″]

Adamex Vicco

Adamex Vicco to kolejny model wózka typu „2 w 1”, który zasługuje na uwagę. Wprawdzie wózek jest dość drogi, lecz jakość i funkcjonalność zdecydowanie są warte tej ceny. Największą zaletą tego wózka są bezdętkowe, żelowe koła. Są one wytrzymałe, nie można ich przebić i nie wymagają wymieniania ani pompowania. Oprócz kół, na uwagę zasługują amortyzatory, które zapewniają komfort nawet na nierównych nawierzchniach. Gondola jest dość duża, dzięki czemu wózek nadaje się nawet dla większych dzieci.

[shopify_frame link=”https://sklep.rodzice.pl/adamex/” limit=”4″]

Bumbleride Indie

To sportowy wózek, bardzo wygodny dla przewożonego malucha, a także komfortowy w prowadzeniu i funkcjonalny. Wózek nadaje się do jazdy po różnych nawierzchniach, ma wygodne siedzenie oraz dużą budkę, która ochrania dziecko przed słońcem, wiatrem czy deszczem. Poza tym, wózek jest bardzo estetycznie wykonany, a jego wygląd naprawdę cieszy oko.

[shopify_frame link=”https://sklep.rodzice.pl/bumleride/” limit=”4″]

Tutek Grander

Tutek Grander to jeden z tańszych modeli, które można znaleźć na rynku (oczywiście wśród wózków, które spełniają podstawowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa i komfortu). Wózek jest lekki i wytrzymały dzięki zastosowaniu aluminiowego stelażu. Model ten jest niezwykle prosty w obsłudze, łatwo się go składa i rozkłada. Zaletą wózka Tutek Grander jest trwałość materiałów, z których wykonana jest gondola. Wózek jest wyposażony również w pewne udogodnienia, takie jak na przykład kosz na potrzebne akcesoria i zakupy. Tutek Grander ma dobre amortyzatory i pompowane koła, zapewniające dobre prowadzenie na nierównych nawierzchniach. Tak jak większość modeli, również ten daje możliwość regulacji oparcia, podnóżka oraz rączki.

[shopify_frame link=”https://sklep.rodzice.pl/tutek/” limit=”4″]

KinderKraft MOOV

KinderKraft MOOV to wózek z pompowanymi kołami, mocnymi hamulcami, skrętnymi przednimi kołami oraz pięciopunktowymi pasami bezpieczeństwa. Wózek jest wyposażony w akcesoria, które zwiększają komfort użytkowania. Dodatkowe akcesoria to między innymi torba, folia przeciwdeszczowa, kosz na zakupy, śpiworek oraz moskitiera chroniąca przed owadami. Wózek daje możliwość regulacji od pozycji siedzącej do całkowicie leżącej. Oprócz tego, dla komfortu rodzica rączka jest regulowana i ma możliwość ustawienia na aż 5 wysokościach.

[shopify_frame link=”https://sklep.rodzice.pl/kinderkraft/” limit=”4″]

Bebetto Holland

Bebetto to firma produkująca akcesoria dla dzieci znana z wysokiej jakości wykonania, a także innowacyjności rozwiązań. Model Bebetto Holland ma aluminiowy stelaż, gondolę oraz spacerówkę z budką, a także wiele innych dodatków, które zwiększają komfort użytkowania. Wózek jest wyposażony między innymi w pojemną torbę na akcesoria do pielęgnacji, uchwyt na butelkę, moskitierę chroniącą malucha przed owadami, a także pokrowiec przeciwdeszczowy.

[shopify_frame link=”https://sklep.rodzice.pl/bebetto/” limit=”4″]

JOOLZ DAY2

Ten model wózka wielofunkcyjnego wyróżnia się spośród innych małym ciężarem, dzięki czemu sprawdzi się wyjątkowo dobrze u osób, które będą często przenosić wózek. Na uwagę zasługuje również technologia zastosowana w kołach. Są w nich zamontowane powietrzne komory, które zapewniają świetną amortyzację na nierównościach. Oprócz tego, wózek daje mnóstwo możliwości regulacji, przez co pojazd można dopasować do indywidualnych potrzeb.

[shopify_frame link=”https://sklep.rodzice.pl/joolz/” limit=”4″]

Greentom Upp Reversible

Greentom Upp Reversible to wózek marki znanej z nowoczesnych, przyjaznych dla środowiska rozwiązań. Wózek jest stosunkowo lekki i bardzo zwrotny, dzięki czemu przyjemnie się go prowadzi. Model ze skrętnymi kółkami, wyjątkowo łatwy do złożenia. Wyposażony w pojemny kosz na zakupy. Do wózka można dokupić adapter do fotelika samochodowego.

[shopify_frame link=”https://sklep.rodzice.pl/caretero/” limit=”4″]

Caretero NAVIGATOR

Caretero NAVIGATOR to wózek, który cechuje się wyjątkowo niskim ciężarem oraz bardzo wygodnym systemem składania i rozkładania. W wózku można przewozić dziecko zarówno zgodnie, jak i przeciwnie do kierunku jazdy. Maluch może podróżować w tym wózku wygodnie, głównie dzięki komfortowemu, regulowanemu siedzisku. Tapicerka została wykonana z przyjemnego materiału odpowiedniego dla delikatnej dziecięcej skóry. Dziecko przewożone w wózku jest w pełni bezpieczne dzięki zastosowaniu pięciopunktowych pasów. Model jest wyposażony w piankowe koła, które dość dobrze radzą sobie na wszelkich nierównościach nawierzchni.

[Zdjęcie główne: Pinterest, dadaparadisogroup.com; X-lander]

[shopify_frame link=”https://sklep.rodzice.pl/wozki-wielofunkcyjne-dla-blizniakow/” limit=”8″]

Dodaj komentarz

2 komentarzy: Ranking wózków wielofunkcyjnych

  1. A coś może o salsie 4 ABCDesign? Chcę kupić ten wózek ale potrzebuję opinii

    • X-lander super, mam ten nowszy model move i sprawdza się świetnie, zależało mi na super amortyzacji bo mieszkam na wsi i chodzimy na spacerki do lasu niedaleko domu i w tej kwestii ten wózek nie ma sobie równych a przerobiłam już kilka modeli 🙂

      Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

      Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

      Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

      Czytaj dalej →
      Planowanie ślubu oraz wesela

      Kto finansuje ślub i wesele?

      Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

      Czytaj dalej →
      Planowanie ślubu oraz wesela

      Obyczaje ślubne

      Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

      Czytaj dalej →
      Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
      Logo