Rwa kulszowa w ciąży – przyczyny, objawy i sposoby łagodzenia bólu

Jedną z często dotykających kobiety ciężarne dolegliwości bólowych związanych z plecami, jest rwa kulszowa. Dlaczego kobiety w ciąży narażone są na zaburzenia pracy nerwu kulszowego, czym objawia się atak rwy kulszowej, czy to niebezpieczne dla dziecka, i jak radzić sobie z bólem – o tym wszystkim dowiecie się z tego artykułu.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Rwa kulszowa w ciąży spowodowana jest podrażnieniem lub uciskiem na nerw kulszowy
  • Nerw kulszowy zlokalizowany jest w dolnym odcinku pleców, biegnie przez tylną część nóg, aż do stóp
  • Najczęściej rwa kulszowa w ciąży pojawia się u kobiet w 2 trymestrze
  • Przyczyną rwy kulszowej w ciąży jest ucisk na nerw kulszowy, spowodowany rosnącą macicą, ponadto zwiększona masa ciała, zmiany hormonalne, oraz słabe mięśnie tułowia
  • Rwa kulszowa w ciąży objawia się silnym bólem pleców, zlokalizowanym w dolnym odcinku, promieniującym do pośladka, a nawet tylnej części ud i stopy, uczuciem drętwienia raz pieczenia, osłabieniem mięśni nóg, w ciężkich przypadkach nawet niedowładem kończyn.
  • W przypadku ataku rwy kulszowej trzeba bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, a następnie z ortopedą, neurologiem, neurochirurgiem lub lekarzem medycyny rehabilitacyjnej.
  • Jedynym lekiem przeciwbólowym bezpiecznym w ciąży jest paracetamol, w niektórych przypadkach na rwę kulszową w ciąży lekarz może przepisać maści przeciwzapalne lub przeciwbólowe.
  • Leczenie rwy kulszowej w ciąży polega na ćwiczeniach i zabiegach pod okiem fizjoterapeuty.
  • Do domowych sposobów łagodzenia rwy kulszowej w ciąży zaliczamy regularne spacery, ciepłe lub zimne okłady bolącego miejsca, leżenie w pozycji embrionalnej, unikanie butów na wysokim obcasie, unikanie długotrwałego siedzenia lub leżenia w jednej pozycji.
  • W niektórych przypadkach atak rwy kulszowej może być wskazaniem do porodu przez cesarskie cięcie.
  • Jeżeli lekarz wyrazi zgodę na poród siłami natury, najlepszą opcja jest poród w wodzie lub w pozycji kucznej.

Rwa kulszowa – co to takiego?

Nerw kulszowy to nerw umiejscowiony w dolnej części pleców, biegnący wzdłuż tylnej części nóg i sięgający aż do stóp. Prawidłowe działanie nerwu kulszowego gwarantuje poprawne odbieranie bodźców, a także poprawne działanie mięśni nóg. Kiedy zaś nerw nie działa prawidłowo, z powodu ucisku lub podrażnienia pojawiają się silne dolegliwości bólowe nazywane rwą kulszową.

Rwa kulszowa w ciąży

Atak rwy kulszowej to dość częsta dolegliwość dotykająca kobiety w ciąży. Najczęściej ból nerwu kulszowego w ciąży pojawia się w okolicach 2 trymestru, jest to związane ze zmianami, jakie zachodzą w ciele kobiety. Rosnące w brzuchu dziecko potrzebuje coraz więcej miejsca, narządy wewnętrzne dostosowują się do powiększającej się macicy, co może powodować ucisk na nerw kulszowy. Ponadto nerw kulszowy w ciąży jest też narażony na duże obciążenia, dlatego znacznie łatwiej może dojść do jego podrażnienia.

Sprawdź: Kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny dla płodu?

Przyczyny rwy kulszowej w ciąży

Rwa kulszowa to schorzenie o nie do końca znanej etiologii, ciąża jednak jest jednym z czynników zwiększających ryzyko jej wystąpienia. Rwa kulszowa w ciąży pojawia się w wyniku oddziaływania kilku czynników. Wspominane wcześniej zmiany w układzie narządów wewnętrznych oraz rosnące w łonie matki dziecko, powodujące ucisk na nerw, to jedne z nich. Kolejnym są hormony. Hormony powodują bowiem zmniejszenie napięcia więzadeł kręgosłupa, a także wpływają na większą ruchomość stawów. Jako że kobiety ciężarne często skarżą się na bóle kręgosłupa różnego pochodzenia, które związane są z powiększającym się brzuchem i zmianą pozycji snu oraz chodu, nie zawsze są one świadome tego, ze silny ból jest wynikiem ucisku na nerw kulszowy.

Objawy rwy kulszowej w ciąży

Rwa kulszowa w ciąży to dość powszechna i bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która powinna być leczona. Aby jednak rozpocząć jakiekolwiek postępowanie lecznicze, konieczne jest postawienie diagnozy. Do najczęściej występujących, charakterystycznych dla rwy kulszowej objawów zaliczamy:

  • silny ból, zlokalizowany w dolnym odcinku pleców, promieniujący do pośladka, a nawet tylnej części ud i stopy
  • nagłe napady silnego bólu
  • uczucie drętwienia i pieczenia mięśni nóg
  • osłabienie siły mięśni nóg
  • w ostrych przypadkach, niedowład kończyn.

Jeżeli będąc w ciąży, zaobserwujemy u siebie powyższe objawy, możemy zrobić prosty test, który da szybką odpowiedź, w razie wątpliwości czy to atak rwy kulszowej. W pozycji leżącej na plecach wystarczy spróbować podnieść wyprostowaną nogę w górę, w przypadku ataku rwy kulszowej, będzie to niemożliwe do wykonania, lub będzie wiązało się z ogromnym bólem.

Zobacz: Jak sobie radzić z bólem pleców na początku ciąży?

Rwa kulszowa w ciąży – jak sobie z nią radzić?

Kiedy dopadnie nas atak rwy kulszowej w czasie ciąży, codzienne funkcjonowanie może okazać się wręcz niemożliwe. Ból nerwu kulszowego bywa tak silny, że odbiera siłę w nogach, nie pozwala wstać z łóżka, a każda zmiana pozycji wiąże się z wielkim cierpieniem. Niestety, podobnie jak w przypadku większości chorób pojawiających się w ciąży, leczenie rwy kulszowej jest mocno ograniczone ze względu na bezpieczeństwo dziecka. Czy istnieją, a jeżeli tak, to jakie leki na rwę kulszową w ciąży są dozwolone? Jedynym bezpiecznym środkiem przeciwbólowym, jaki mogą stosować ciężarne, jest paracetamol, niestety nie zawsze jest on w stanie uśmierzyć ból. Ważne, aby wybrać paracetamol bez dodatku kofeiny lub innych substancji pomocniczych, które mogą być szkodliwe dla dziecka. W niektórych przypadkach uporczywego bólu lekarz może przepisać bezpieczną przeciwbólową i przeciwzapalną maść na rwę kulszową w ciąży.

Sposoby na rwę kulszową w ciąży

Kluczowym i najbezpieczniejszym dla większości ciężarnych sposobem na ból związany z atakiem rwy kulszowej są ćwiczenia. Ćwiczenia na rwę kulszową w ciąży nastawione są na wzmacnianie mięśni dna miednicy, kręgosłupa oraz brzucha. Gdy dopada nas silny ból pleców w ciąży, powinnyśmy najpierw bezzwłocznie skonsultować się ze swoimi ginekologiem, który oceni czy ból nie jest związany bezpośrednio z ciążą i doradzi co dalej.
Do jakiego lekarza udać się z rwą kulszową w ciąży? Przede wszystkim powinien to być lekarz specjalizujący się w leczeniu kręgosłupa. Specjalista rehabilitacji medycznej, ortopeda, neurolog lub neurochirurg – ważne, aby wybrać doświadczonego i wykwalifikowanego w swoimi fachu lekarza, który pokieruje dalszym leczeniem dolegliwości. Ćwiczenia lub inne zabiegi rehabilitacyjne powinny być wykonywane pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty, najlepiej takiego, który specjalizuje się w rehabilitacji kobiet ciężarnych. To on dobierze częstotliwość oraz rodzaj ćwiczeń i zabiegów. Pomocne w łagodzeniu ataków rwy kulszowej mogą być masaże relaksujące, a także regularne chodzenie na basen, o ile ciężarna nie ma ku temu przeciwwskazań.

Sprawdź: Czy bóle krzyżowe w ciąży to powód do niepokoju?

Domowe sposoby na rwę kulszową w ciąży

Oprócz zabiegów i ćwiczeń pod okiem fizjoterapeuty możemy bezpieczne ćwiczenia wykonywać również w domu, ponadto istnieje kilka sprawdzonych sposobów na łagodzenie bólu rwy kulszowej, które warto wypróbować, należą do nich:

  • leżenie z nogami zgiętymi pod kątem 90 stopni
  • ciepłe lub zimne okłady na bolące miejsce
  • częste spacery
  • częste polegiwanie, z regularną zmianą pozycji
  • leżenie w pozycji embrionalnej
  • utrzymywanie prawidłowej postawy ciała.

Rwa kulszowa w ciąży a poród

W niektórych przypadkach atak rwy kulszowej może być wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia, ze względu na zbyt duże obciążenie dla kręgosłupa. Jeżeli lekarz zgodzi się na poród siłami natury, najbardziej wskazana pozycja do porodu, to pozycja kuczna. Jeżeli to możliwe, dobrym rozwiązaniem dla ciężarnej z rwą kulszową, byłby poród w wodzie.

Czy rwa kulszowa w ciąży jest groźna dla dziecka?

Atak rwy kulszowej nie jest czymś, co zagraża bezpośrednio dziecku, jednak to duża niedogodność dla przyszłej mamy. Silny ból i związany z nim stres może pośrednio być zagrożeniem dla dobrostanu płodu. Innym zagrożeniem może być upadek spowodowany nagłym niedowładem mięśni kończyn, spowodowany silnym atakiem rwy kulszowej. Kobiety ciężarne, które dotyka rwa kulszowa, mają bardzo ograniczone możliwości leczenia bólu, dlatego to bardzo uciążliwa dolegliwość. Jeżeli więc chcemy uniknąć zmagania z rwą kulszową w ciąży, warto już wcześniej zadbać o swoje ciało i wzmacniać mięśnie kręgosłupa. Prowadzenie aktywnego trybu życia i regularny trening może nam pomóc uniknąć wielu przykrych dolegliwości lub przynajmniej wpłynąć na ich łagodniejszy przebieg. Regularny ruch i wyzwolenie endorfin pomoże załagodzić huśtawki hormonalne, a silne mięśnie tułowia będą doskonałym wsparciem dla rosnącego brzuszka.

Sprawdź: Jak siedzieć w ciąży – dobre praktyki i złe nawyki

Źródła:
  • Pietraszko W., Rwa kulszowa [artykuł on-line https://neurologia.mp.pl/choroby/150605,rwa-kulszowa%5D, Medycyna praktyczna, 09/2016.
  • Kelley's Textbook of Rheumatology, Saunders Company,Eight Edition, 2008
  • Rwa kulszowa", Chet Cunningham, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007

Dodaj komentarz

Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo