6-latek chce zostać wegetarianinem!!!!

No i mam problem. Mój najstarszy jakiś czas temu odkrył, że kurczak, ryba itd na talerzu to jest to samo zwierzątko które wcześniej biegało/pływało/skakało… Sprawę pognębiły dwie rzeczy – udko kurczaka na stołówce w p-lu (“tam sterczała kość”!!!) i podpatrzenie jak babcia przygotowywała rybę na Wigilię No i się zaparł- nie chce tknąć mięsa. Nie tylko takiego w kawałku np do obiadu, ale już w każdej potrawie dopatruje się obecności mięsa – każe sobie skład podawać. Do tej pory uwielbiał kotlety, wędlinę, parówki, pasztet. A teraz: “nie zjem, brzydzę się”, “to jest zwierzątko, ono wcześniej żyło”, “tu są kości, to jest kościotrup” itd. argumentów ma dużo. I pogłębia mu się to, jeszcze kilka dni temu dawał się trochę oszukać – zjadł pasztet jak mu powiedziałam, że to pasztet sojowy albo pulpeta (nadal uwielbia pulpety i kotlety mielone i serce mi siem kraje jak bidulek ze strachem w oczach sie doputuje czy tu nie ma mięsa ) ale zaczął juz smak wyczuwać- dzisiaj po jednym gryzie kanapki z pasztetem stanowczo odmówił i wyraźnie go zemdliło. Właśnie! W czwartek po powrocie z przedszkola wymiotował całe popołudnie i wieczór – myślałam, że to wirus moze albo zatrucie ale nikt z nas nie podłapał Teraz się zastanawiam czy to nie od problemu z miesem – opowiadał nam, że w czwqartek Pani na stołówce nałożyła mu mięsko i polała sosem ziemniaki A ON NIE CHCIAŁ – skończyło sie tak, że musiała nakładać nową porcję ziemniaków bez sosu.
Słuchajcie no nie wiem co teraz robić. On jest od zawsze potworną chudziną – taka budowa po tatusiu- nie miał nigdy anemii, ale teraz się obawiam, że raz dwa się nabawi. Co byście zrobiły?? Rozmowy i przekonywanie nic nie daje, zmuszać oczywiście nie będę. Oszukiwać? (na dłuższą metę to nie przejdzie, on strasznie inteligentny). Przemycać to mięso jakoś? A może ustawić jakąś porządną bezmięsną dietę? – to w domu wykonalne ale co w przedszkolu???? w końcu przez większość tygodnia tam je Rozmawiałam już z jego Panią, żeby zwróciła na niego uwage na stołówce i ewentualnie powiedziała mu, że to jest kotlet sojowy, ale nie wiem czy to coś dało. Właściwie to nie wiedział co mi powiedzieć i trochę nie dowierzała.
Jest jeszcze jedna sprawa. Joni nie jest typowym dzieciakiem. W tej chwili jest diagnozowany w kierunku Zespołu Aspergera (właściwie to juz pewne) – jest niezwykle mądry ale też niezwykle trudny. I wiem, że jak się zaprze w czymś to nie wystarczy jak np u młodszego przeczekać- to moze byc decyzja bardzo długoterminowa.

Strona 2 odpowiedzi na pytanie: 6-latek chce zostać wegetarianinem!!!!

  1. Zamieszczone przez Mamroć
    Mój Kuba też z podejrzeniem Aspargera i rok temu też mocno zaprał się na wegetarianizm.
    Jestem z tych wyluzowanych – nie chce jesc miesa – niech nie je.
    Daj mu swobodę decyzji – zadbaj o dobra zbilansowana dietę, nie przesadzajcie z soją, jak tu dziewczyny pisały wszelkie inne strączkowe również sa dobre. Nie kupuj gotowych jakis wynalazkó typu parówki sojowe bo sie pożygać można patrząc na to a co dopiero to posmakować.
    Gotuj strączkowe, do miksera i mozesz robic fantastyczne pasty na bacie cieciorki czy innych strączkowych z dodaatkami prażonego sezamu, cebulki, ugotowanych warzyw – poprobuj zobaczysz co dziecku najlepiej smakuje.

    Mój syn wytrwał w wegetarianiźmie pół roku.
    Po pol roku mu się odwidziało – nadal nie je wędlin, ale czesto i chętnie je kotlety.

    Daj mu decydowac, dobra zbilansowaną dietą wcale mu nie zaszkodzisz przy wykluczeniu mięsa z diety, no i najważniejsze – nie oszukuj dziecka – bo straci do Ciebie zaufanie.
    Niech w szkole/przedszkolu je to na co ma ochotę a Ty zadbaj aby w domu dieta była odpowiednia. Tak jak dziewczyny radziły – podpytaj na portalach dla wegetarian, oni mają dzieci i te dzieci są zdrowe będąc wege.
    Kup jakas ksiazke o diecie wege dla dzieci – dasz rade.

    Dzięki!!!! 🙂
    Z ta soją to macie racje, padł temat “sojowe” w rozmowie z Jonatanem, bo jest to hasło mu dobrze znane 😀 Oboje z Kubą walczyli dlugo z paskudną alergią na wszystko co krowie – póki mieszkaliśmy we Wrocku, po przeprowadzce w góry problem stopniowo ustępował… w każdym bądź razie zamiast właściwie prosto z cycka przechodzili na mleko sojowe, nadal je uwielbiają więc hasło “sojowe” jest dla Joniego czymś bardzo pozytywnym. Oczywiscei wiem, z e chodzi tu o rózne strączkowe nie tylko soję 🙂
    Swoją drogą to muszą znaleźc stare przepisy. Kuba od urodzenia miał tak duże problemy z alergią pokarmową, że szkodziło mu większosć rzeczy “sklepowych” – nie mógł jeść wędlin ze sklepu, mięso tylko wybrane, w produktach nie mogło byc nawet śladu mleka. Miał wtedy specjalny jadłospis a ja szalałam w kuchni i my też z nim podjadaliśmy rózne fajne rzeczy. Pamiętam, że robiłam pasztet z soczewicy, który tak wszystkim smakował, że musiałam go piec na imprezy rodzinne 😀

    Dzięki za rady!!!!!

    • Nie mieszkam w PL, ale troche to dla mnie dziwne ze przedszkole nie ma w swojej ofercie jadlospisu dla wegatarianow.W UK to standard, osobny dla cukrzykow, dla wegetarianow, dla tych na diecie niskotluszczowej.Widac u nas to sie jeszcze nie przyjelo, ale chyba jednak powinni uszanowac nawyki zywieniowe roznych mniejszosci i wiekszosci, prawda?Pewnie jak jestescie jedyni w przedszkolu to cudow nie zdzialacie, ale moze jest jeszcze kilkoro takich dzieci, dla ktorcyh warto by powalczyc o menu bezmiesne?

      • Zamieszczone przez Ewcia123
        Nie mieszkam w PL, ale troche to dla mnie dziwne ze przedszkole nie ma w swojej ofercie jadlospisu dla wegatarianow.W UK to standard, osobny dla cukrzykow, dla wegetarianow, dla tych na diecie niskotluszczowej.Widac u nas to sie jeszcze nie przyjelo, ale chyba jednak powinni uszanowac nawyki zywieniowe roznych mniejszosci i wiekszosci, prawda?Pewnie jak jestescie jedyni w przedszkolu to cudow nie zdzialacie, ale moze jest jeszcze kilkoro takich dzieci, dla ktorcyh warto by powalczyc o menu bezmiesne?

        Ano w Polsce jesteśmy… Chłopcy chodzą do naprawdę świetnego przedszkola (p-le integracyjne z bardzo dobrą kadrą) ale mimo wszystko to jest jednak mniejsze miasto. We Wrocku czy innym większym moze byłoby inaczej.
        Ale i tak muszę pogadać z dyrektorka (jak na razie trudno ją złapać) to jest świetna kobieta więc może coś sie da wymyślić dla Joniego “w zamian”. Jak chłopcy rozpoczynali p-le we wrześniu to rozmawiałam z nią ta temat alergii i wtedy mówiła, że jest możliwość, zeby dzieci z alergią np na krowę dostawały produkty zastępcze.
        A Jonatan jest zachwycony nową dietą. Je sporo, ma apetyt i juz przestaje być nieufny i doszukiwać się mięsa wszędzie. Jak na razie najbardziej mu chyba zasmakowały pasty do chleba (jajeczna, brokułowo-cieciorkowa 🙂 ) I nadal utrzymuje, ze “NIGDY w życiu nie zje mięsa, ryb i wędliny!!!!”

        • brawurka – moj Fabian jest wegeterianinem, choc nie wie nawet co to znaczy… nie je miesa.. ale gotuje mu zupy na roznych mieskach, choc w zupie nawet zmiksowenego miesa nie przemyce… jak wyczuje to kilka dni zup mi nie tknie!
          szynka? – zapomij…
          Kotlety? klopsiki? gulasz? i te inne potrawy…. nie ruszy choc by nie wiem co! jedyne co z je to ziemniaki z sosem od zrazow ktore zrobi moja mama.
          Zdarza sie, ze zje parowke cieleca… i pasztet.
          Ale je jajka… 🙂 badania ma w normie choc jest chudziutki…
          A jak go zapytasz czy lubi miesko – to powie ci, ze “miesko jest fuj!”

          co mam zrobic? nic nie zrobie, przeciez nie bede go karmic jak kaczki!

          • Zamieszczone przez malimarta
            brawurka – moj Fabian jest wegeterianinem, choc nie wie nawet co to znaczy… nie je miesa.. ale gotuje mu zupy na roznych mieskach, choc w zupie nawet zmiksowenego miesa nie przemyce… jak wyczuje to kilka dni zup mi nie tknie!
            szynka? – zapomij…
            Kotlety? klopsiki? gulasz? i te inne potrawy…. nie ruszy choc by nie wiem co! jedyne co z je to ziemniaki z sosem od zrazow ktore zrobi moja mama.
            Zdarza sie, ze zje parowke cieleca… i pasztet.
            Ale je jajka… 🙂 badania ma w normie choc jest chudziutki…
            A jak go zapytasz czy lubi miesko – to powie ci, ze “miesko jest fuj!”

            co mam zrobic? nic nie zrobie, przeciez nie bede go karmic jak kaczki!

            O proszę 🙂 Widzisz a ja od początku widziałam podobieństwa między Fabiankem a Jonatanem 😀

            Znasz odpowiedź na pytanie: 6-latek chce zostać wegetarianinem!!!!

            Dodaj komentarz

            Angina u dwulatka

            Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

            Czytaj dalej →

            Mozarella w ciąży

            Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

            Czytaj dalej →

            Ile kosztuje żłobek?

            Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

            Czytaj dalej →

            Dziewczyny po cc – dreny

            Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

            Czytaj dalej →

            Meskie imie miedzynarodowe.

            Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

            Czytaj dalej →

            Wielotorbielowatość nerek

            W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

            Czytaj dalej →

            Ruchome kolano

            Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

            Czytaj dalej →
            Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
            Logo
            Enable registration in settings - general