7-latek sam w domu

Wiem, że były już wątki od kiedy dziecko może zostać samo w domu, ale ja chce zapytać doświadczone mamy o coś innego. Uznałam, że moja 7-latka jest już gotowa na pozostanie samej w domu raz na jakiś czas przez maksymalnie godzinkę, ale mimo to, musi przejść szkolenie

Przychodzi mi do głowy nie wpuszczać nikogo do domu, nie ruszać płyty (do gotowania), czajnika i się broń boże nie wspinać, aby coś dosięgnąć (ostatnio wycięła mi właśnie taki numer, że chciała dostać szklankę, przystawiła stołek, ja ją trzymałam, ona jakoś źle postawiła nogę na tym krześle i wywracając się wyciągnęła półkę ze wszystkimi klieszkami, które oczywiście z hukiem spadły na podłogę. Ja ją mocno trzymałam i nie upadła, ale aż strach pomyśleć, co by było gdyby…).

O czym powinnam jeszcze pamiętać? Moja córka jest naprawdę dojrzała i mądra pod tym względem, ale same wiecie….to tylko dziecko.
Telefony alarmowe zna…lepiej ode mnie

67 odpowiedzi na pytanie: 7-latek sam w domu

  1. Zasada mojego męża – uciekać z domu gdyby się paliło 🙂

    • Nie wołać z balkonu do koleżanek pod blokiem “nie mogę wyjść, bo jestem sama w domu”.

      (moja 8 latka ostatnio poinformowała tak całą dzielnicę, że nie może wyjść, bo się pakujemy i za pół godziny wyjeżdżamy na cały weekend)

      • Moi wiedzą, że nie można nikomu otwierać drzwi.

        Zwykle siedzą grzecznie przed tv/komputerem/książką/kolorowanką.

        Nie mówię czego nie wolno, żeby ich do tego nie prowokować 🙂

        • moja zostawała jako 7 – latka sama w domu (z psem i królikiem), cały czas miałam z nią kontakt telefoniczny, wiedziała co jej wolno a czego nie i zawsze trzymała się reguł.
          nie miej jednak nie lubię kiedy musi siedzieć sama…

          • Zamieszczone przez Madzia’
            Moi wiedzą, że nie można nikomu otwierać drzwi.

            Zwykle siedzą grzecznie przed tv/komputerem/książką/kolorowanką.

            Nie mówię czego nie wolno, żeby ich do tego nie prowokować 🙂

            Ja poinformowałam moją, że nie wolno otwierać nikomu drzwi, ma udawać, że jej nie ma i sie nie odzywać, ale czasami trzeba te drzwi dla siebie otworzyć. Nauczyłam otwierać zasuwy. Otworzyć drzwi dla siebie to w sytuacji, gdy sie pali, wali, pękła rura itp. Ma wtedy pukać do wszystkich sąsiadów, aż ktos jej otworzy. To tak w skrócie. Grunt, żeby dziecko wiedziało, że zakaz wychodzenia nie dotyczy sytuacji podbramkowych. Dodam, że sąsiedzi w porządku i prawie wszędzie dzieci, więc wymiana pomocowa jest.

            • kurczak, dobre

              To mi właśnie przypomniało, że ja jako 7-9 latka (nie pamiętam) chciałam wyjść z domu i napisałam na kartce, że klucze są pod wycieraczką i położyłam ją… Na wycieraczce. Ale dobrze pamiątem, że ta kartka była przeznaczona tylko dla rodziców

              • Zamieszczone przez anecia
                kurczak, dobre

                To mi właśnie przypomniało, że ja jako 7-9 latka (nie pamiętam) chciałam wyjść z domu i napisałam na kartce, że klucze są pod wycieraczką i położyłam ją… Na wycieraczce. Ale dobrze pamiątem, że ta kartka była przeznaczona tylko dla rodziców

                zrobiłam to samo w tym wieku

                • a w temacie – to jestem chyba kwoką, bo ja mojego obecnie 10 latka, zaczełam samego zostawiać w domu na około 1 h dopiero w wieku 9 lat mimo tego, że to nadzwyczaj rozsądne i mądre dziecko i nie ma głupich pomysłów tak jak jego młodszy brat

                  • Kevlar girl – ja szykuję się sytuację kiedy starsza córka zachoruje a wtedy trzeba przyprowadzić młodszą z przedszkola. Zajmie to maks 40 min. Też nie jestem za zostawianiem takiego dziecka samego w domu, ale czasami nie ma wyjścia. Mam sąsiadkę w razie czego. Rzuci okiem.

                    • Zamieszczone przez anecia
                      Kevlar girl – ja szykuję się sytuację kiedy starsza córka zachoruje a wtedy trzeba przyprowadzić młodszą z przedszkola. Zajmie to maks 40 min. Też nie jestem za zostawianiem takiego dziecka samego w domu, ale czasami nie ma wyjścia. Mam sąsiadkę w razie czego. Rzuci okiem.

                      miałam takie sytuacje, że Igi był chory, a po młodszego trzeba było jechać, lub do apteki po lekarstwa jechać, jednak brałam go ze sobą, lub zaprowadzałam do sąsiadów lub sąsiedzi przychodzili do mnie
                      nie neguję, że tego co Ty robisz, stwierdzam jedynie że ja byłam i jestem kwoką, bo na pozostawienie go samego zdecydowałam się gdy miał 9 lat

                      • Ja mojej 8-o latki nie zostawiam samej dłużej niż kilka minut!!!

                        bo panna nie da się zostawić;) jak muszę wyjść choćby pranie zdjąć, to za niedługo już ją widzę jak w oknie stoi

                        • Zamieszczone przez anecia

                          O czym powinnam jeszcze pamiętać? Moja córka jest naprawdę dojrzała i mądra pod tym względem, ale same wiecie….to tylko dziecko.
                          Telefony alarmowe zna…lepiej ode mnie

                          U nas jest tak:
                          zarcie przyszykuje, picie zostawiam – wszystko na stole. Z zakazów:
                          Nikomu nie otwieramy
                          Jak ktos dzwoni do drzwi – nie ma nas, nie podchodzimy do drzwi, nie pytami kto tam i nie mowimy ze mamy nie ma w domu 😉
                          Nie ruszamy ZADNYCH wtyczek, rzeczy elektrycznych itp.
                          Nie otwieramy okien (chocaz ja na parterze, ale u mnie to dlatego zeby koty mi nie zwiały)

                          Ale ja moich zostawiam to im daje grac na kompie wiec nawet zapominaja ze istnieje cos takiego jak kanapki w kuchni 😉

                          • moja 7-dmio latka zostaje sama w domu,
                            – i jak powyzej – nie otwiera nikomu,
                            – nie odbiera telefonów stacjonarnych,
                            – nie odbiera domofonu,
                            – jezeli cos ja zaniepokoi wówczas moze w kazdej chwili zadzwonic do mnie

                            itd..

                            radze przetestowac spokojnie póki nie ma jeszcze jakiegos alarmo.

                            • Zamieszczone przez aoh
                              moja 7-dmio latka zostaje sama w domu,
                              – i jak powyzej – nie otwiera nikomu,
                              – nie odbiera telefonów stacjonarnych,
                              – nie odbiera domofonu,
                              – jezeli cos ja zaniepokoi wówczas moze w kazdej chwili zadzwonic do mnie

                              itd..

                              radze przetestowac spokojnie póki nie ma jeszcze jakiegos alarmo.

                              i u nas podobnie, mało tego sprawdziliśmy ją kilka razy.

                              • – zakaz otwierania drzwi od mieszkania
                                – zakaz pytania sie “kto to” jak ktoś puka do drzwi
                                – zakaz odbierania połaczeń komórkowych z numerów nie zapisanych w książce adresowej
                                – zakaz odbierania domofonu

                                powyższe punkty przetestowane osobiście przez matkę 🙂

                                cokolwiek będzie jej potrzebne z wyższych półek kuchennych podczas twojej nieobecności: zostaw jej na blacie.
                                – córa do picia używa plastikowego kubka – nie ma stracha że się zbije a drobinki szkła rozsypią się po podłodze :).

                                i wszystko inne co dziewczyny już tu napisały.

                                • u nas to wszystko co napisane powyżej: drzwi,okna,gaz,prąd,wchodzenie na krzesła,ostre noże itp
                                  ….wczoraj jak był sam podgrzewał sobie kanapki w mikrofalówce choć prosiłam żeby tego nie robił bo mikr. stoi wysoko i musi wejść na krzesło i do tego może sie poparzyć… Ale od razu rzekł,że uważał,wziął dwie rękawice kuchenne żeby nie dotknąć talerzyka i dobrze się trzymał schodząc
                                  marcin zostaje sam na dłużej chyba od początku pierwszej klasy czyli ok rok…
                                  ma telefon i dzwonie do niego co godzinkę. Najdłużej zostaje sam od 9 rano do 15tej. Nie powiem stresuje się każdorazowo i oddycham z ulga jak mąż mi zadzwoni z informacją,że już wrócił i wszystko ok:)
                                  niestety nie mam innej opcji….
                                  w roku szkolnym będzie sam wracał do domu ze szkoły i czekał na męża lub na mnie…

                                  • Zamieszczone przez tazmanka
                                    i u nas podobnie, mało tego sprawdziliśmy ją kilka razy.

                                    u nas podstawieni sąsiedzi sprawdzali czy otworzy drzwi i zdał na piątkę.siedzial cichutko i po chwili zadzwonił do mnie,że ktoś dzwoni…

                                    • dziewczyny nie wiem jak wy ale ja dziecko komunizmu -jak trzebabyło iść do kolejki mama szła a my z siostra w domu i nie mialyśmy po 7-10 lat zyjemy jeteśmy całe jedyne urazy jakie mogłysmy doznać to te która zrobi jedna drugiej

                                      moja 7 latka zostaje w domu nie na długo ale zostaje – zazwyczaj zajmuje sie tym co lubi, picie na stole jedzenie w lodówce w kibelku nie utonie reszty tykać nie musi– ale bezwzględny zakaz odzywania sie do drzwi jakby dzwonek dzwonił, ja klucze mam, mąz w razie przyjazdu też
                                      zanim wyjde z domu sprawdzam czy czasem nic nie gotuje, i nie zostawiam włączonego prania-generalnie elektryka i piec

                                      wiadomo każde dziecko inne, niektore zostaną w wieku 5 lat inne w wieku 10 nie chce -trudno ale myśle ze po trochu trzeba zacząc przyzwyczajać na początku z komórką zostawala i co chwile dzwoniła, czasem cała droge gadałysmy i pytała a gdzie teraz idziesz, a co widzisz… A kupisz mi cos

                                      anecia a wysyłałaś pocieche już sama po np.cukier??

                                      • Na krótko zostawiam całą trójkę, 10 do 20 minut.

                                        Do sklepu też puszczam siedmiolatka, przechodzi przez ulice, ja patrzę przez balkon i go kieruję(na ulicy), chociaż sam dobrze sobie radzi.
                                        Jednak za pierwszym razem mało nie wpadł pod samochód

                                        • Wczoraj zostawiłam dzieciaki 5 i 9 lat, ale nie w domu, tylko na naszym placu zabaw… Oswajam z samodzielnością. I siebie i ich.

                                          Znasz odpowiedź na pytanie: 7-latek sam w domu

                                          Dodaj komentarz

                                          Angina u dwulatka

                                          Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                                          Czytaj dalej →

                                          Mozarella w ciąży

                                          Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                                          Czytaj dalej →

                                          Ile kosztuje żłobek?

                                          Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                                          Czytaj dalej →

                                          Dziewczyny po cc – dreny

                                          Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                                          Czytaj dalej →

                                          Meskie imie miedzynarodowe.

                                          Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                                          Czytaj dalej →

                                          Wielotorbielowatość nerek

                                          W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                                          Czytaj dalej →

                                          Ruchome kolano

                                          Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                                          Czytaj dalej →
                                          Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                                          Logo
                                          Enable registration in settings - general