7-latek sam w domu

Wiem, że były już wątki od kiedy dziecko może zostać samo w domu, ale ja chce zapytać doświadczone mamy o coś innego. Uznałam, że moja 7-latka jest już gotowa na pozostanie samej w domu raz na jakiś czas przez maksymalnie godzinkę, ale mimo to, musi przejść szkolenie

Przychodzi mi do głowy nie wpuszczać nikogo do domu, nie ruszać płyty (do gotowania), czajnika i się broń boże nie wspinać, aby coś dosięgnąć (ostatnio wycięła mi właśnie taki numer, że chciała dostać szklankę, przystawiła stołek, ja ją trzymałam, ona jakoś źle postawiła nogę na tym krześle i wywracając się wyciągnęła półkę ze wszystkimi klieszkami, które oczywiście z hukiem spadły na podłogę. Ja ją mocno trzymałam i nie upadła, ale aż strach pomyśleć, co by było gdyby…).

O czym powinnam jeszcze pamiętać? Moja córka jest naprawdę dojrzała i mądra pod tym względem, ale same wiecie….to tylko dziecko.
Telefony alarmowe zna…lepiej ode mnie

Strona 2 odpowiedzi na pytanie: 7-latek sam w domu

  1. kiedy Maks został w wieku 8 lat sam to tyle mu nakładłam do głowy, że po kilkunastu minutach odebrałam telefon z pytaniem “czy mogę iść do toalety?”
    biedak był tak zakręcony co mu wolno a co nie

    • moje dziecki zostają w domu od wcześniej niż 7 lat, taka była potrzeba…. wiedzą, że nie otwiera się obcym i się z nimi nie rozmawia, nie otwiera się okien, nie rusza się gazu, zapałek, noży i najważniejsze pralki, bo gniew matki nieobliczalny jest,… Nie gotują jak mnie nie ma, Tymek ma uważać na siostrę, bo wie, że ona jest pod jego opieką i ma jej włos z głowy nie spaść…. mają komórkę z której mają do mnie lub małża dzwonić jak się komuś coś stanie,… jakby coś się miało palić czy zalewać to wiedzą jak otworzyć drzwi i mają wtedy pukać po sąsiadach aż ktoś pomoże… chyba tyle… czasem muszą zostać dłużej niż godzinę, ale dają radę :)… najczęściej grają na kompach lub oglądają filmy 🙂

      Pozdrówki 🙂

      • Zamieszczone przez SuperBasiek
        moje dziecki zostają w domu od wcześniej niż 7 lat, taka była potrzeba…. wiedzą, że nie otwiera się obcym i się z nimi nie rozmawia, nie otwiera się okien, nie rusza się gazu, zapałek, noży i najważniejsze pralki, bo gniew matki nieobliczalny jest,… Nie gotują jak mnie nie ma, Tymek ma uważać na siostrę, bo wie, że ona jest pod jego opieką i ma jej włos z głowy nie spaść…. mają komórkę z której mają do mnie lub małża dzwonić jak się komuś coś stanie,… jakby coś się miało palić czy zalewać to wiedzą jak otworzyć drzwi i mają wtedy pukać po sąsiadach aż ktoś pomoże… chyba tyle… czasem muszą zostać dłużej niż godzinę, ale dają radę :)… najczęściej grają na kompach lub oglądają filmy 🙂

        Pozdrówki 🙂

        Baśka, nie wolno dzieciaka obarczać taką odpowiedzialnością – moim skromnym zdaniem oczywiście 🙂
        Nasza w tym rola, żeby dzieciom opiekę zapewnić, nie ma zwalania na starsze rodzeństwo – podkreślam – IMO.

        • bea – nie zmieniaj ławeczki, please. Tamta była taka…optymistyczna Może poczekaj jeszcze…trochę

          ulaluki – matko święta! Sam szedł?

          dezii – jeszcze nie była sama w sklepie, ale my mamy kawałek do wiejskiego samu, więc wydaje mi się, że to trochę za wcześnie. Córka bardzo chce zrobić pierwszą próbę

          bratek – i co, pozwoliłaś mu iśćdo tej toalety?

          monikachrzów – test to dobry pomysł. Zrobię tak z komórką, bo z sąsiadami (mieszkam w domu) raczej nie wyjdzie. Ula zna swoich sąsiadów.

          Klucha – dobre zalecenia. Biorę

          • Zamieszczone przez anecia
            bea – nie zmieniaj ławeczki, please. Tamta była taka…optymistyczna Może poczekaj jeszcze…trochę

            Ależ ta jest piękna, taka polska, taka sielska, taka ciepła… Aż wraca zapach dzieciństwa i odgłos brodzenia w liściach po kolana

            Moi jeszcze nie zostają a czasem by się przydało
            Na podwórku sami juz chyba 3 sezon
            do sklepu czasem też wyślę

            • Zamieszczone przez beamama
              Baśka, nie wolno dzieciaka obarczać taką odpowiedzialnością – moim skromnym zdaniem oczywiście 🙂
              Nasza w tym rola, żeby dzieciom opiekę zapewnić, nie ma zwalania na starsze rodzeństwo – podkreślam – IMO.

              A to nie rozumiem. Serio.
              Zostawałam w domu/wychodziłam na pdwórko z 5 lat młodszą Siostrą i 7 lat młodszym Baratem.
              Mama ufała mi jak Basia swoim pociechom. Na dobre mi to wyszło
              Raz zdarzylo mi się zostawić niespełna 7-latka z 4-latkeim na jakieś 40 minut może dłużej. Bez problemu. Starszy ma mieć baczenie na Młodszego…. I pilnować jak oka w głowie. Bywa różnie, ale muszę kiedyś zaufać obu 😀 Jak oboje rodziców pracuje to nie ma wyjścia

              • Zamieszczone przez Bep
                A to nie rozumiem. Serio.
                Zostawałam w domu/wychodziłam na pdwórko z 5 lat młodszą Siostrą i 7 lat młodszym Baratem.
                Mama ufała mi jak Basia swoim pociechom. Na dobre mi to wyszło
                Raz zdarzylo mi się zostawić niespełna 7-latka z 4-latkeim na jakieś 40 minut może dłużej. Bez problemu. Starszy ma mieć baczenie na Młodszego…. I pilnować jak oka w głowie. Bywa różnie, ale muszę kiedyś zaufać obu 😀 Jak oboje rodziców pracuje to nie ma wyjścia

                A ja chyba rozumiem Beamamę bo sama mam podobnie
                To nie o zostawianie jednego z drugim chodzi, tylko o to, że masz pilnować by coś się nie stało – by w razie gdyby dziecko starsze nie czuło winy bo ono też jest jeszcze dzieckiem i zwyczajnie może czegoś nie przewidzieć tak jak osoba dorosła
                Ja wypuszczam obu, obu pakuję w głowę pilnujcie się wzajemnie, nie odchodźcie od siebie itd.

                • Zamieszczone przez anecia

                  dezii – jeszcze nie była sama w sklepie, ale my mamy kawałek do wiejskiego samu, więc wydaje mi się, że to trochę za wcześnie. Córka bardzo chce zrobić pierwszą próbę

                  a bezpieczny ten kawałek??

                  ja najpierw obserwowałam jak sie zachowuje jak idziemy razem czy przez ulice sie rozgląda i czy aby srodkeim wiejskiej uliczki nie idzie

                  a potem z zawałem na ramieniu puściłam po śmietane

                  ja za to nie zostawiam samej w miejscach publicznych – jakis ogródek z piłkami w markecie tak ale place zabaw nie, jakoś może nie mam wkoło takiego placu gdziebym była pewna że nagle pijaków sie nie zlezie lub innych jakich de…, bądź bezpanskich psów.

                  • Może mnie ktoś uświadomić, jak to wygląda w świetle prawa, od ilu lat można dziecko zostawiać samo w domu / wypuszczać samopas na dwór? Chodzi mi o to, w razie nieszczęśliwego wypadku, czy jest jakaś granica wieku dziecka? Ale się zamotałam, nie umiem składnie tego ująć, liczę że mnie zrozumiecie:)

                    • Zamieszczone przez Julianne
                      Może mnie ktoś uświadomć, jak to wygląda w świetle prawa, od ilu lat można dziecko zostawiać samo w domu / wypuszczać samopas na dwór? Chodzi mi o to, w razie nieszczęśliwego wypadku, czy jest jakaś granica wieku dziecka? Ale się zamotałam, nie umiem składnie tego ująć, liczę że mnie zrozumiecie:)

                      Kodeks wykroczeń stanowi

                      [lex:tb1mtwer]Art. 82. (…)
                      § 2. Kto zostawia małoletniego do lat 7 w okolicznościach umożliwiających mu wzniecenie pożaru,
                      podlega karze grzywny albo karze nagany.[/lex:tb1mtwer][lex:tb1mtwer]

                      Art. 106. Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka,
                      podlega karze grzywny albo karze nagany.[/lex:tb1mtwer]

                      Z prawa o ruchu drogowym:

                      Art. 43. 1. Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.
                      2. Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
                      3. Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.

                      • Dziękuję To nam (znaczy się młodemu) jeszcze miesiąc został do skończenia 7 lat:)

                        • mój wczoraj 7 skończył

                          od poniedziałku będzie musiał bywać sam

                          • Zamieszczone przez Bep
                            A to nie rozumiem. Serio.
                            Zostawałam w domu/wychodziłam na pdwórko z 5 lat młodszą Siostrą i 7 lat młodszym Baratem.
                            Mama ufała mi jak Basia swoim pociechom. Na dobre mi to wyszło
                            Raz zdarzylo mi się zostawić niespełna 7-latka z 4-latkeim na jakieś 40 minut może dłużej. Bez problemu. Starszy ma mieć baczenie na Młodszego…. I pilnować jak oka w głowie. Bywa różnie, ale muszę kiedyś zaufać obu 😀 Jak oboje rodziców pracuje to nie ma wyjścia

                            Bep – zostawiasz dziecko pod opieką dziecka, rozumiesz…? I jeszcze tekst – że temu zaopiekowanemu włos z głowy spaść nie może Uważam, że nie można dziecka obarczać taką odpowiedzialnościa z tego powodu, że jest tylko dzieckiem, jak coś się stanie nie daj Boże to kogo pociaga się do odpowiedzialności – dziecko??

                            • Wiecie tak czytam Wasze wypowiedzi i stwierdzam, że powinnam być bardziej przejmująca się pozostawianiem małego sam na sam.

                              Oczywiście trzylatka nie zostawiam w domu i nie idę w miasto, ale zdarza się, że muszę popracować w ogrodzie, wywiesić trzy pralki prania i on zostaje sam w domu na piętrze. Na dwór też wychodzi sam ( działka jest ogrodzona ), wpada, obsłuży się z piciem, mówi co gdzie robi i biegnie dalej.
                              Tak myślę, ze może powinnam ograniczyć, pilnować, brać ze sobą

                              Za to nadrabiam chyba strachem, że w obcym miejscu, w sklepie, na placu zabaw, w lesie albo się zgubi albo ktoś go porwie i nawet na ułamek sekundy nie spuszczę z oka…

                              • Zamieszczone przez beamama
                                Bep – zostawiasz dziecko pod opieką dziecka, rozumiesz…? I jeszcze tekst – że temu zaopiekowanemu włos z głowy spaść nie może Uważam, że nie można dziecka obarczać taką odpowiedzialnościa z tego powodu, że jest tylko dzieckiem, jak coś się stanie nie daj Boże to kogo pociaga się do odpowiedzialności – dziecko??

                                Beamama nie popadajmy w skrajności. W życiu nie jest ciągle różowo i wspaniale i trzeba stopniowo uczyć żyć w takiej swiadomości z odpowiedzialnością za siebie i innych. Nic się nie stanie dziecku przed którym będzie wyzwanie zaopiekować się młodszym rodzeństwem.

                                Ja miałam nie takie obowiązki wobec brata i w domu i korona z głowy mi nie spadła- wręcz przeciwnie, na dobre mi wyszło.

                                • Zamieszczone przez agga_łosiu
                                  Beamama nie popadajmy w skrajności. W życiu nie jest ciągle różowo i wspaniale i trzeba stopniowo uczyć żyć w takiej swiadomości z odpowiedzialnością za siebie i innych. Nic się nie stanie dziecku przed którym będzie wyzwanie zaopiekować się młodszym rodzeństwem.

                                  Ja miałam nie takie obowiązki wobec brata i w domu i korona z głowy mi nie spadła- wręcz przeciwnie, na dobre mi wyszło.

                                  Wiesz, dobrze, że się nic nie stało, w razie czego starszak pewnie nie poradziłby sobie z poczuciem winy. Wiem, że różnie w życiu bywa, ale ja zamierzam takie sytuacje eliminować jak tylko się da, sprowadzać do minimum i na pewno odpowiedzialność za zdrowie swoich dzieci brać na siebie, a nie zwalać na nieletnich.

                                  • Zamieszczone przez agga_łosiu
                                    Beamama nie popadajmy w skrajności. W życiu nie jest ciągle różowo i wspaniale i trzeba stopniowo uczyć żyć w takiej swiadomości. Nic się nie stanie dziecku przed którym będzie wyzwanie zaopiekować się młodszym rodzeństwem.

                                    Imo to nie o to chodzi
                                    Dziecko jak najbardziej powinno uczyć się opieki nad młodszym, słabszym, niedołężnym ale nie powinniśmy zapominać, że to ciągle tylko dziecko i nie możemy od niego oczekiwać, że czegoś nie dopilnuje, o czyms zapomni a tym samym nas zawiedzie.
                                    Ogólnie zgadzam się z Bea, dodam więcej – starsze dziecko ma też prawo wyjść na dwór samo, bez bagażu w postaci brata/siostry by mieć czas tylko dla swoich kolegów. Mój młodszy w pewnym momencie chciał uczestniczyć w każdej zabawie w której udział brał starszy mimo, że zabawa nie na jego poziomie itd.

                                    • Zamieszczone przez beamama
                                      Wiesz, dobrze, że się nic nie stało, w razie czego starszak pewnie nie poradziłby sobie z poczuciem winy. Wiem, że różnie w życiu bywa, ale ja zamierzam takie sytuacje eliminować jak tylko się da, sprowadzać do minimum i na pewno i odpowiedzialność za zdrowie swoich dzieci brać na siebie.

                                      Reasumując to co pewnie chcemy obie powiedzieć : starszak może/chce/powinien ( w zależności od sytuacji ) zaopiekować się młodszym rodzeństwem, ale z odgórnym, restrykcyjnym nadzorem z naszej strony.

                                      • Zamieszczone przez beamama
                                        Bep – zostawiasz dziecko pod opieką dziecka, rozumiesz…? I jeszcze tekst – że temu zaopiekowanemu włos z głowy spaść nie może Uważam, że nie można dziecka obarczać taką odpowiedzialnościa z tego powodu, że jest tylko dzieckiem, jak coś się stanie nie daj Boże to kogo pociaga się do odpowiedzialności – dziecko??

                                        Miałam kiedyś taką sytuację.
                                        Jesteśmy na działce, dzieci biegają mamy coś gotują.
                                        Moje dzieci – 6 i 8 lat i dzieci mojej siostry – 2 i 4 lat.
                                        Dwulatek spadł z huśtawki a moja siostra do 6 letniej Mai: no przecież miałaś go pilnować!
                                        No, ch.olera mnie wzięła i powiedziałam, że 6 latka to nie jest opiekun 2 latka!

                                        • Zamieszczone przez lilavati
                                          Imo to nie o to chodzi
                                          Dziecko jak najbardziej powinno uczyć się opieki nad młodszym, słabszym, niedołężnym ale nie powinniśmy zapominać, że to ciągle tylko dziecko i nie możemy od niego oczekiwać, że czegoś nie dopilnuje, o czyms zapomni a tym samym nas zawiedzie.
                                          Ogólnie zgadzam się z Bea, dodam więcej – starsze dziecko ma też prawo wyjść na dwór samo, bez bagażu w postaci brata/siostry by mieć czas tylko dla swoich kolegów. Mój młodszy w pewnym momencie chciał uczestniczyć w każdej zabawie w której udział brał starszy mimo, że zabawa nie na jego poziomie itd.

                                          Dokładnie się z tym zgadzam.
                                          I tak jak napisałam wyżej, uważam, że dziecko należy uczyć odpowiedzialności, ale pod nadzorem rodziców.
                                          jestem przeciwna całkowitemu wyeliminowaniu współpracy w rodzeństwie, pewne obowiązki powinno mieć zarówno starsze jak i młodsze dziecko.

                                          Znasz odpowiedź na pytanie: 7-latek sam w domu

                                          Dodaj komentarz

                                          Angina u dwulatka

                                          Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                                          Czytaj dalej →

                                          Mozarella w ciąży

                                          Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                                          Czytaj dalej →

                                          Ile kosztuje żłobek?

                                          Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                                          Czytaj dalej →

                                          Dziewczyny po cc – dreny

                                          Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                                          Czytaj dalej →

                                          Meskie imie miedzynarodowe.

                                          Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                                          Czytaj dalej →

                                          Wielotorbielowatość nerek

                                          W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                                          Czytaj dalej →

                                          Ruchome kolano

                                          Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                                          Czytaj dalej →
                                          Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                                          Logo
                                          Enable registration in settings - general