7 miesiąc – porady dotyczące karmienia

Witam wszystkie mamy i tatusiów.
Piszę do Was jako zatroskany tata prawie już 7 miesięcznego synka. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda u Was karmienie waszych pociech, zwracam się szczególnie do tych mam które swoje dzieci karmią mlekiem modyfikowanym. Czytam różne fora i z pewnością stwierdzam, że dieta naszej pociechy jest być może troszeczkę za uboga. Co prawda Igorek długi czas miał kolki, a pediatra pierwszą zupkę zaleciła dopiero po 5 miesiącu więc od miesiąca karmimy małego zupką marchewkową. Jutro Iguś kończy 6 miesięcy więc przechodzi już na mleko następne i chcemy rozszerzyć mu troszeczkę dietę. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda u Was karmienie Waszych pociech, chodzi mi nie tylko o pokarm, pory dnia czy godziny w których podajecie posiłki ale również o ilości bo w zasadzie to jest naszym największym zmartwieniem. Igorek jest dosyć dużym dzieckiem w porównaniu ze swoimi rówieśnikami. Nie jest jakiś może ogromny ale na pewno nie wygląda na swój wiek. Od 3 miesiąca mały jest karmiony butlą i od tamtej pory wszystkie posiłki staraliśmy się podawać mu regularnie, początkowo co 3 godziny a teraz co 4. Rozmawiając z pediatrą usłyszeliśmy, że mały powinien już mieć dłuższe przerwy w jedzeniu nocnym co widać zresztą w tabeli żywienia gdzie od 5 miesiąca, jedzenie powinno zmniejszyć się o jeden posiłek. W tej chwili mały powinien dostawać łącznie 5 posiłków z czego jeden to zupka. No i tutaj pojawił się problem gdyż ani mu się śni robić dłuższej przerwy nocnej ani tym bardziej rezygnować z jednego posiłku. Czasami udaje się przetrzymać małego i zrobić mu przerwę 5 godzin pomiędzy posiłkami szczególnie jak jest bardzo zmęczony i nie budzi się na jedzenie. Zdarza się to czasami jednak ostatnio zaobserwowaliśmy że Igorek dostając w butli 180ml mleczka, pije na raty. Pierwszą porcję wypija około 80-100ml potem kilkanaście minut przerwy i dopija resztę albo zostawia 20-40ml i nie chce pić dalej. Kilka razy postanowiliśmy, że nie będziemy mu wlewać na siłę zostawialiśmy go w spokoju po wypiciu 140ml, jednak wypicie mniejszej ilości mleka powodowało że mały już po 3 godzinach robił się głodny. W tej chwili jest dosyć ruchliwym dzieckiem, jeszcze nie raczkuje ale usilnie próbuje ogarnąć ten temat więc przez to być może szybciej spala zjedzony pokarm. Nawet leżąc w foteliku i pijąc butle musi coś robić np. machać nogą, żeby przypadkiem nie pogrążyć się w nudzie. Nie chcemy mu dawać kolejnej porcji mleka po 3 godzinach bo i tak wiemy, że zjada odrobinę za dużo jak na swój wiek w dodatku jest strasznym nerwusem więc ostatnia godzina przed kolejnym posiłkiem jest po prostu koszmarem i trzeba z nim łazić po mieszkaniu bo inaczej ryk. Dodam, że nawet podanie pomiędzy posiłkami jakiegoś deserku niewiele wnosi do pory kolejnego posiłku. W ciągu dnia nie jest to tak duży problem jednak w nocy jest to koszmarnie męczące. Np. dzisiejszej nocy mały zjadł o 21 i poszedł spać, potem przebudził się o 24 a raczej zaczął kwękać z zamkniętymi oczami bo był już głodny. Wody pić nie chce bo jak tylko poczuje że to nie mleko to od razu się wykręca, a podanie herbatki skutkuje 20 minutowym spokojem i potem dalej to samo. Kolejną porcję dostał o 1 w nocy ale od 4 kolejne marudzenie tym razem wygrał i o 4:30 żona uległa i podała mu mleko. Aby odzwyczaić małego od nocnego wstawania pediatra kazała nam podawać w nocy wodę ale ten patent jak widzicie nie przechodzi. Wiem, że możemy mu już podawać kaszki i kleiki więc zobaczymy jak to będzie ale i tak mamy obawy czy aby na pewno go nie przekarmiamy podając mu o jeden więcej posiłek. Co prawda jakiś czas temu podaliśmy małemu na noc mleko zagęszczone kleikiem ale nic to nie dało. Moi drodzy podzielcie się z nami jak u was wygląda kwestia karmienia. Jak często i w jakich ilościach karmicie oraz jakie posiłki podajecie. Jak wygląda sprawa z podawaniem soczków i wody – jakie ilości. Z góry bardzo ale to bardzo dziękuję za wszystkie opinie i porady.

11 odpowiedzi na pytanie: 7 miesiąc – porady dotyczące karmienia

  1. moi w tym wieku jedli
    na śniadanie kaszkę na gęsto łyżeczką
    starałam sie trzymac tez tych wyznaczonych 3-4godz,ale jesli dziecko wyglądało na głodne,to jeść mu dawałam
    może Twoje dziecko nie jest jeszcze gotowe na eliminacje nocnego karmienia…?
    w dzien młodzi dostawali juz w tym wieku 1 słoik owocowy i obiadku,reszta to mleko (choc starszy w wieku ok 8m-cy zrezygnował z niego całkiem,młodszy jak miał 6m-cy)
    na noc dawałam kaszkę tzw. Na dobranoc (syn był syty,i przestał sie budzic na mleko-dostawał tylko herbate)
    lub mleko zageszczone kaszką/kleikiem…
    zageszczenie posiłku wieczornego moze wydłuzyc przerwy w jedzeniu nocnym (choc nie musi)

    generalnie mozesz próbować “oszukiwać” syna wodą,ale moze to nie przynieść pożadanego rezultatu
    ja picie daje dzieciakom bez ograniczen

    mozecie mu juz podawać herbatniczki,biszkopty,bułke (o ile rozszezyliscie diete o gluten),flipsy

    nie piszesz ile syn waży?w jakim jest centylu?
    a uwierz mi, ze jak tylko stanie sie bardziej mobilny,to i z wagą sie zatrzyma;)

    • Miesiąc temu mały był ważony i mierzony i znajdował się w 52 albo 54 centylu, muszę dokładnie sprawdzić. Warzył na pewno 8kg. Jak wrócę do domu to spróbóję go zważyć i zmierzyć, zobaczę jak się to zmieniło po miesiącu dawania zupek. Na pewno zrobiła się z niego mała pyzka od tego czasu oczywiście widać to tylko na polikach poza tym sądzę, że jest ok ale faktycznie muszę to sprawdzić.

      • Zamieszczone przez DeXter
        Miesiąc temu mały był ważony i mierzony i znajdował się w 52 albo 54 centylu, muszę dokładnie sprawdzić. Warzył na pewno 8kg. Jak wrócę do domu to spróbóję go zważyć i zmierzyć, zobaczę jak się to zmieniło po miesiącu dawania zupek. Na pewno zrobiła się z niego mała pyzka od tego czasu oczywiście widać to tylko na polikach poza tym sądzę, że jest ok ale faktycznie muszę to sprawdzić.

        to nie rozumiem czemu uwazasz ze syn należy do “tych wiekszych ” dzieci???
        8kg to wg mnie dobrze jak na 7mcz-ne dziecko…
        mój starszak w tym wieku ważył koło 9kg,na roczek juz tylko 10,5kg…
        młodziak za to w 7m-cu wazył ledwie 6kg,…

        nie masz sie czym martwic,nie “chodujesz” grubaska;)

        • 28 listopada był mierzony i ważony czyli pod koniec 5 miesiąca i miał dokładnie 71cm i ważył 8kg

          • Zamieszczone przez DeXter
            28 listopada był mierzony i ważony czyli pod koniec 5 miesiąca i miał dokładnie 71cm i ważył 8kg

            ile wazył/mierzył przy porodzie?mówi sie ze dziecko powinno podwoic mase urodzeniową na pół roczku,a do roczku ją potroić…

            wg mnie nic sie złego nie dzieje,jak dziecko jest głodne-trza dać mu jeść,
            ostatnio przeczytałam w gazecie (najnowszy nr “Mam dziecko”),nt zasad zdrowego żywienia
            i jak byk podkreślają by nie dopuszczac (aby nie wychować małego “grubaska”)aby dziecko było silnie głodne,dawac pokarmy o stałych porach,nie karmić na siłe,i jeszcze pare innych porad.
            przede wszystkim jeśli młodziak znajduje sie w 50centylu tzn ze przybiera proporcjonalnie do wzrostu,wiec wszystko gra.

            • Mój w tym wieku jadał:
              6.00 150ml mleka modyfikowanego
              10.00 owoce ze słoika łyżeczką miedzy 125 a 300g
              13.30 obiad lub zupa ze słoika między 125 a 300g
              17.00 kaszka z butelki 150ml
              20.00 mleko modyfikowane 150ml

              Mój jest raczej szczupły, w nocy nie je od dawna.
              Dosypywanie kaszki lub kleiku do wieczornego mleka nie wydłużało przerwy nocnej.
              Picie podaję między posiłkami.
              Wtedy pił mało – 4x dziennie po 50ml wody lub soku domowej roboty lub herbatki.

              • dziecko powinno miec stale pory posilkow, oczywiscie. najlepiej zeby nie podjadalo. ale przetrzymywania go glodnego sobie nie wyobrazam. i z moim nie trzymam sie zegarka. widze, kiedy jest glodny a kiedy znudzony. srednio je co trzy godziny, ale czasami potrzebuje juz po dwoch, a czasami po czterech. i oki. jakbym byla bardzo glodna a ktos probowalby mnie przetrzymac godzinke to chybabym pogryzla 😉 i po co dziecku stres fundowac? 😉

                co do ilosci pokarmu to moim zdaniem sprawa indywidualna. jeden dzieciak zje na raz 120ml, a drugi w tym samym wieku oszamie 200ml. i nie powiedzialabym ze matka tego drugiego pasie dziecko, czy pierwsza glodzi….

                • Wczoraj byliśmy u lekarza i muszę powiedzieć, że jestem strasznie wkurzony. Chyba musimy udać się do innego albo najlepiej do dietetyka bo już mnie nerwica bierze. Mały waży 9200g (powyżej 75 centyla) a wzrostu ma 74cm (97 centyl). Lekarz powiedziała nam że dziecko za dużo waży, tzn tragedii nie ma ale od kiedy zaczął dostawać zupki to waga z 50 centyla wskoczyła na około 85-90 centyl generalnie znajduje się w przedziale 75-90 centyla. Nie wiem o co chodzi ale jeśli waga mieści się pomiędzy 3 a 97 to jest to norma? Tym bardziej zastanawia mnie czy przy takim wzroście waga tym bardziej jest OK. Wiem że porównywanie dziecka do dorosłego człowieka jest bez sensu ale przecież sprawdzając BMI bierzemy stosunek wzrostu do wagi więc czy przenosząc to na niemowlaki nie powinno być tak że jeśli dziecko jest wysokie to automatycznie waga nie powinna być wyższa?? W związku z tą okolicznością usłyszeliśmy że nie powinniśmy w 7 miesiącu podawać jeszcze dziecku kaszek… tragedia, już się cieszyliśmy że od momentu kiedy zagęszczamy pokarmy mały sprawia wrażenie bardziej najedzonego. W opinii lekarza nie powinien również już jeść w nocy co jak na razie do tej pory nam się nie udało. Czy sądzicie że taki rozkład wzrostu do wagi jest ok? Czy faktycznie powinniśmy trochę ograniczyć jedzenie synkowi??

                  • wg mnie waga jest proporcjonalna do wzrostu
                    ja bym sie nie martwiła.
                    daj dziecku jeść jak chce,nie wciskaj na siłe,nie przetrzymuj bo nie ma jeszcze pory jedzenia,
                    dietowac mozna z wiekszym dzieciakiem
                    zaraz zacznie sie jedzenie normalnego jedzenia,i zamiast kaszek-chlebek na śniadanie. Ale na spokojnie
                    a teraz sie ciesz z synka który ma apetyt,jest zdrowy i ładnie rośnie;)

                    • malgosiabezjasia Dodane ponad rok temu,

                      Jakbym o swojej córci czytała Je jak w zegarku co 3 godziny przez całą dobę. W nocy jest to mleko za każdym razem po 150ml, a w dzień poza mlekiem 1 słoiczek obiadku i 1 słoiczekj deserku (choć deserków nie lubi za bardzo i czasem zje 2-3 łyżeczki i pluje). Kaszek nie chce, wypluwa. Próbowałam dawać jej więcej mleka tzn. po 180ml i 210ml, ale wówczas ulewałą potwornie. No i jest duża, mając niespełna 7 miesiący waży prawie 10kg, ciuszki nosi na 74cm. Jest grubaskiem i to takim z wałeczkami. Ale cóż zrobić, jak nie dostanie jeść to jest nie do życia. W nocy nie chce nic innego niż mleko – próbowałam soczki, herbatki, wodę. W akcie desperacji nawet zaczęłam robić jej po 150ml do butli, ale z 2-3 miarkami mleka zamiast 5 – by tyle nie przybierałą na wadze, ale po takim napoju mlecznym budziła się już po 2 godzinach głodna. Taki z niej egzemplarz i już, poczekam aż stanie się bardziej mobilna- raczkowanie, chodzenie i jeśli wtedy z wagą nie stanie zacznę się martwić.

                      • Witam, mój mały 20 skończy 7 mmiesięcy, ubieramy go w 80-86, waży 9 kilo i dodam że jest wcześniakiem. NIe martw się tym, że mały jest duży, każde dziecko przybiera inaczej, nasze ma alergię pokarmową, pije nutramigen ale 210 za każdym razem, lekarz też mówi że za dużo pije ale jak dam mu mniej to płacze że jest głodny. Wstaje rano o 8:30 dostaje 210 mleka, około 12 dostaje obiadek jakąś zupkę, koło 15 jakiś deserek, o 17 mleko 210 i potem po kąpieli około 20 tez mleko ale nie zawsze na noc wypije 210 czasami tylko 140. Na szczęście przesypia całą noc wie że po kąpieli flacha i do łóżeczka, zasypia w ciągu 5 minut. Nie mamy tak żeby zawsze trzymać się stałej godziny dzisiaj na przykład zjadł rano o 9 potem o 12 a potem dopiero o 18 mleko bo nie chciał jeść jedynie zjadł 2 flipsy i poszedł spać. Co do picia to daję mu między posiłkami i jak dostanie czkawki ze śmiechu, a często ją ma, po obiedzie dajemy herbatkę a tak to sok z gerbera ale rozcieńczony z wodą, żeby nie był tak słodki.
                        Nie martwcie się będzie wszystko dobrze, mały widocznie potrzebuje więcej czas.

                        Znasz odpowiedź na pytanie: 7 miesiąc – porady dotyczące karmienia

                        Dodaj komentarz

                        Angina u dwulatka

                        Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                        Czytaj dalej →

                        Mozarella w ciąży

                        Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                        Czytaj dalej →

                        Ile kosztuje żłobek?

                        Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                        Czytaj dalej →

                        Dziewczyny po cc – dreny

                        Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                        Czytaj dalej →

                        Meskie imie miedzynarodowe.

                        Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                        Czytaj dalej →

                        Wielotorbielowatość nerek

                        W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                        Czytaj dalej →

                        Ruchome kolano

                        Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                        Czytaj dalej →
                        Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                        Logo
                        Enable registration in settings - general