Atopowe zapalenie skóry

[quote]
Atopowe zapalenie skóry – wskazówki!


Co to jest AZS?

Atopia: genetycznie uwarunkowana skłonność organizmu do nadmiernego reagowania na czynniki zewnętrzne. Atopia może dotyczyć różnych okolic ciała: skóry, spojówek lub błon śluzowych nosa.
Atopowe zapalenie skóry (egzema atopowa): Atopowe zapalenie skóry (AZS) należy do schorzeń dermatologicznych, lecz choć występuje na skórze jest objawem atopii, czyli wyrazem patologicznej reakcji immunologicznej. Przebycie AZS w dzieciństwie może być sygnałem o zwiększonej predyspozycji do zachorowania na inne cięższe postaci atopii. Z badań statystycznych wynika, że 30% dzieci wyrasta z atopii, natomiast 25% chorych w późniejszym okresie życia może rozwinąć astmę atopową lub alergiczny nieżyt nosa.
Pamiętając, że AZS jest objawem zaburzeń immunologicznych istotne jest zastosowanie środków prowadzących do jego regulacji (immunokorekcja). Konieczne jest również bezwzględne unikanie alergenu wywołującego odczyn chorobowy. Pojęcia “zapalenie skóry” oraz “egzema” często są stosowane zamiennie. Jeśli egzema (zapalenie) wywołana jest przez alergię, nazywana jest egzemą atopową (atopowym zapaleniem skóry, AZS, atopic dermatitis).
Skóra objęta zapaleniem staje się sucha, zaczerwieniona, podrażniona, często powstają łuszczące się płatki lub pęcherzyki. Pęcherzyki mogą się sączyć, tworząc strupy, lub pękać pozostawiając drobne ranki.
Zapaleniu skóry zazwyczaj towarzyszy swędzenie, które jest jednym z najbardziej dokuczliwych doznań. Gdy trwa bez przerwy chore dziecko staje się pobudliwe i rozdrażnione. Sytuacja pogarsza się ze względu na zmęczenie i bezsenność (bardzo często świąd nasila się w nocy).
Trwałe zmiany skórne w miejscach szczególnie widocznych (twarz, dłonie) sprawiają, że starsze dziecko czuje się oszpecone i onieśmielone, może unikać kontaktu z rówieśnikami. Bardzo potrzebne jest mu wsparcie ze strony rodziców lub opiekunów. Jeżeli AZS jest zaawansowane, konieczna jest współpraca nauczycieli (powinni być poinformowani o chorobie) z rodzicami dziecka.

Główne objawy atopowego zapalenia skóry

Choroba rozpoczyna się około drugiego, trzeciego miesiąca życia i może trwać przez całe życie (okresowo występuje zaostrzenie objawów oraz ich złagodzenie).
1. Suchość skóry,
2. Zaczerwienienie
3. Swędzenie
4. Pękanie skóry
Zmiany najczęściej lokalizują się na zgięciach łokciowych, kolanowych, na twarzy i szyi.
Skóra dzieci chorych na AZS jest wrażliwa na działanie alergenów (pyłki, roztocza, sierść, pierze). Reakcje alergiczne mogą też wywoływać pokarmy np.: jaja, mleko krowie, owoce cytrusowe.
Czynniki te wywołują podrażnienie i zapalenie skóry prowadzące do zniszczenia płaszcza hydrolipidowego skóry. Jeżeli płaszcz hydrolipidowy skóry jest zniszczony dochodzi do zwiększonej utraty wody przez skórę i tym samym do nadmiernego wysuszenia skóry. Sucha skóra łatwo ulega uszkodzeniom. Sprzyja to wnikaniu szkodliwych czynników, które mogą zaostrzyć przebieg choroby.


Zasady postępowania przy atopowym zapaleniu skóry

Niestety nie znaleziono jak na razie jednego skutecznego leku, który pozwoliłby całkowicie wyleczyć atopowe zapalenie skóry. Warto jednak stosować się do zaleceń, które sprawiają, że objawy będę minimalne i nie tak bardzo uciążliwe.
1. Odpowiednia pielęgnacja skóry, codzienne i regularne jej nawilżanie i natłuszczanie.
W pielęgnacji skóry atopowej stosowane są emolienty – natłuszczające substancje, przywracające skórze funkcję naturalnej bariery.
Emolienty mogą mieć różną postać: emulsji, płynu do kąpieli, żelu pod prysznic, kremu lub mydła.
Emolienty odtwarzają płaszcz lipidowy skóry, zapobiegają utracie wody, powodują wzrost jej elastyczności i zmniejszają uczucie swędzenia.
Najczęściej dla skóry atopowej polecane są emolienty zbudowane na bazie olejów mineralnych.
Ważne jest aby kosmetyki nie wywoływały podrażnień i alergii. Przed kupieniem nowego kosmetyku warto poprosić o jego próbki i przekonać się czy kosmetyk nie powoduje podrażnień.
Ważne jest aby kosmetyki nie powodowały zatykania porów skóry. Także ryzyko wywołania podrażnień, reakcji alergicznych i trądziku kosmetycznego powinno być jak najbardziej ograniczone.

2. Ograniczenie populacji gronkowca złocistego (przerwanie tzw. błędnego koła AZS). U 80% pacjentów stwierdza się, że obecność gronkowca złocistego jest przyczyną nasilenia zmian.
Błędne koło AZS to zespół współistniejących ze sobą objawów choroby, które zaostrzają przebieg choroby.
Dotyczy to tylko niektórych pacjentów. Takich, u których w wyniku uporczywego swędzenia skóry i ciągłego jej rozdrapywania dochodzi do powstania ognisk sączących zasiedlanych przez gronkowca złocistego. Gronkowiec pobudza organizm do wytworzenia substancji tzw. mediatorów zapalenia. Najważniejszy z nich – histamina – zwiększa uczucie świądu i błędne koło się zamyka.
Aby przerwać błędne koło AZS trzeba zlikwidować jego dwie przyczyny – świąd i gronkowca złocistego. Polecane są emolienty z dodatkiem antyseptyków (chlorek benzalkoniowy i triclosan),które ograniczają liczbę znajdujących się na skórze bakterii.

3. Infekcje bakteryjne i grzybicze
Uszkodzona skóra jest podatna na infekcje. Ryzyko zakażeń zwiększa się wskutek drapania, przez które można przenieść na skórę drobnoustroje wywołujące infekcję. Wtórne zakażenia bakteryjne leczy się antybiotykami w kremie (czasem w połączeniu ze steroidami) – w cięższych przypadkach – w tabletkach. W razie wystąpienia infekcji grzybiczej podaje się leki (maści) przeciwgrzybicze.

4. Szybkie wyleczenie najbardziej dolegliwych objawów.
Sterydy stosowane miejscowo:

Kremy i maści steroidowe
Leki kortykosteroidowe (często nazywane “sterydami”) w postaci kremów i maści są najpopularniejszymi środkami w leczeniu AZS. Są to steroidy działające miejscowo. Kremy te redukują ogniska zapalne, zmniejszają zaczerwienienie i obrzęk, łagodzą swędzenie i ułatwiają gojenie skóry. Choć są one niezwykle skuteczne w przypadku egzemy, stosując je należy zachować ostrożność. Preparaty te niszczą kolagen, składnik białkowy skóry właściwej, wskutek ich nadużywania skóra przedwcześnie się starzeje, staje się cieńsza, tworzą się zmarszczki i rozstępy. Nie wolno przedłużać zaleconego czasu leczenia. Sterydy stosowane niewłaściwie mogą także wywołać trądzik posterydowy, trudny do wyleczenia. Dlatego trzeba zawsze czytać ulotkę dołączoną do leku i słuchać zaleceń lekarza. Intensywne i długotrwałe stosowanie (zwłaszcza na dużych powierzchniach ciała) może doprowadzić do zaburzeń równowagi hormonalnej (steroidy absorbowane są przez skórę).
Leki przeciwhistaminowe:
Podaje się według wskazań lekarza – najczęściej na noc. Działają uspokajająco i zapewniają spokojny sen. Zmniejszają uczucie świądu.

5. Zapobieganie nawrotom choroby.
Wpływ czynników środowiskowych musi być brany pod uwagę. Trzeba unikać wszelkich czynników, które mogą pogarszać stan skóry.

Czynniki zaostrzające chorobę
1. Zakażenia powierzchni skóry drobnoustrojami. Najczęściej przebieg AZS zaostrzany jest przez bakterię zwaną gronkowcem złocistym. Obecność gronkowca złocistego jest jedną z przyczyn powstania błędnego koła AZS.
2. Tkaniny syntetyczne lub wełniane. Najlepsza jest odzież bawełniana.
3. Detergenty, mydła lub płyny do płukania.
4. Drażniące pokarmy. Owoce cytrusowe lub pomidory mogą zaostrzać egzemę wokół ust, która nasila się szczególnie pod wpływem oblizywania. Można się przed tym zabezpieczyć, smarując usta wazeliną 2-3 razy dziennie oraz przed posiłkami.
5. Dym papierosowy. W pomieszczeniach zamkniętych dym powoduje podrażnienie skóry. Całkowity zakaz palenia w domu jest najlepszym rozwiązaniem.
6. Koty i psy. Wszystkie zwierzęta futerkowe wywołują reakcję alergiczne u dzieci z egzemą. Jeżeli dziecko nie może się obejść bez zwierzątka, to niech to będzie złota rybka.
7. Roztocza kurzu domowego. Są to organizmy mikroskopijnych rozmiarów znajdujące się w kurzu domowym, materacach, dywanach i wielu innych miejscach. W kontakcie ze skórą pogarszają objaw egzemy. Wdychane z powietrzem, mogą sprowokować objawy astmy. Ilość roztoczy można zmniejszyć poprzez częste odkurzanie (najlepiej odkurzaczem wodnym), częste wycieranie kurzu oraz takie urządzanie mieszkania, by jak najmniej było miejsc, w których gromadzi się kurz (zasłony, stare materace, dywany, meble o wymyślnych kształtach).
W przypadku stwierdzenia atopowego zapalenia skóry trzeba bardzo ostrożnie pielęgnować skórę. Stosowanie się do poniższych zaleceń pomoże poprawić stan skóry oraz zminimalizuje możliwość zakażeń.

Zalecenia pielęgnacyjne dla osób z atopowym zapaleniem skóry
(zalecenia dotyczą przede wszystkim dzieci, ale osoby dorosłe także powinny przestrzegać wielu podanych zaleceń):
• ubieraj dziecko w przewiewne, bawełniane ubrania
• kąp dziecko raz na 3-4 dni (nie mam na myśli zaprzestania mycia w ogóle) w letniej wodzie; kąpiel nie powinna być dłuższa niż 15 minut – chodzi o to, aby nie przesuszać dodatkowo skóry
• do mycia dziecka używaj łagodnego mydła a najlepiej środków myjących przeznaczonych dla alergików (Oilatum, Balneum Hermal Plus, Der-med.,Linola); do kąpieli możesz dodać krochmalu (jeśli dziecko nie jest uczulone na ziemniaka), siemienia lnianego, płatków owsianych (jeśli dziecko nie jest uczulone na gluten)
• po kąpieli osusz dokładnie skórę dziecka, ale nie pocieraj ręcznikiem tylko delikatnie przykładaj do ciała nawilżaj i natłuszczaj skórę dziecka po kąpieli (i nie tylko), najlepszy efekt nawilżający uzyskasz – smarując skórę zaraz po kąpieli (do 2-3 minut po osuszeniu).
• paznokcie dziecka powinny być krótko obcięte
• zapobiegaj stresowi u dziecka
• utrzymuj w sypialni dziecka niską temperaturę (gdy jest za ciepło dziecko może się pocić, co wzmaga swędzenie)
• utrzymuj w mieszkaniu temp. w okolicach 20 stopni C
• unikaj gwałtownych zmian temperatur
• staraj się aby skóra dziecka była jak najczęściej nawilżana, ale rób to w sposób delikatny i w miarę możliwości za zgodą dziecka – na dzień stosuj kremy, na noc maści (te ostatnie zwykle są bardziej tłuste i używane w dzień mogą powodować dyskomfort u malucha)
• jeżeli stosujesz dietę eliminacyjną, koniecznie informuj dziecko, jakich potraw nie może spożywać – dzieci doskonale to zapamiętują; tłumacz dziecku dlaczego jego dieta różni się od diety innych ludzi (wbrew pozorom, dziecko nawet dwuletnie potrafi wiele rozumieć, co nie znaczy, że nie zdarzają się okresy załamania)
• jeżeli dziecko jest uczulone na kurz, usuń z domu dywany, pluszaki i inne przedmioty mogące go gromadzić
• płucz ubrania dziecka co najmniej dwukrotnie
• jeżeli wygląd skóry dziecka pogarsza się w kontakcie z wodą (a nie jest to objaw uczulenia na środek myjący) – czasem dobre efekty daje przegotowywanie wody do mycia/kąpieli lub zainstalowanie urządzenia filtrującego
• w ziołolecznictwie polecane jest stosowanie do kąpieli wywarów z rumianku, nagietka, orzecha włoskiego, jako skuteczna terapia przy problemach skórnych; zalecana jest jednak ostrożność w stosowaniu ziół – często się zdarza, że uczulają
• bardzo skuteczne w działaniu na skórę atopową bywa słońce (choć też czasem uczula, trzeba pamiętać o jak najlepszej ochronie przeciwsłonecznej)
• Pomocne mogą być pobyty nad morzem o dużym zasoleniu (jeśli na skórze są ranki – kontakt z taką wodą powoduje pieczenie – i terapia staje się niewykonalna) Kąpiele morskie wpływają na skórę z AZS bardzo korzystnie
Natomiast chlor w basenie drażni skórę, żeby temu zapobiec, należy przed wejściem do basenu posmarować dziecko wazeliną. Dzieci z silną egzemą nie powinny korzystać z basenu.
Po wyjściu z wody morskiej lub z basenu dziecko należy wykąpać z dodatkiem środka zmiękczającego, np. emulsja lub żel. W czasie pobytu na plaży najodpowiedniejsza dla dziecka jest luźna, bawełniana odzież. Przy bardzo dużych upałach można założyć dziecku wilgotną podkoszulkę, by schłodzić skórę i złagodzić swędzenie.
• dzieci z AZS narażone są na późniejszy rozwój alergii wziewnej oraz astmy – oprócz skóry należy więc chronić drogi oddechowe i płuca – unikaj dymu tytoniowego
• chroń dziecko przed zarażeniem wirusem opryszczki
Zanim zastosujesz nowy środek:
Nie ma dwóch identycznych przypadków alergii, nie ma również uniwersalnego środka dobrego dla wszystkich alergików. To, co pomaga w danym przypadku, może nie pomagać lub wręcz szkodzić w innym. Zachowaj szczególną ostrożność przy wprowadzaniu nowych środków pielęgnacyjnych:
• smaruj małą powierzchnię skóry przez kilka dni i obserwuj reakcję
• sprawdź skład produktu
• upewnij się czy dziecko w przeszłości nie reagowało na któryś ze składników
• nowe specyfiki wprowadzaj pojedynczo
• nie łącz nowego środka do pielęgnacji z nowościami w diecie

Kosmetyki medyczne mające zastosowanie w chorobach skóry:

• SCHERING-PLOUGH
o DIPROBASE – krem, maść
Składniki zawarte w tej maści i kremie mają właściwości nawilżające i łagodzące dolegliwości w alergicznych i zapalnych schorzeniach skóry po zastosowanej kortykoterapii. Diprobase może być stosowany zarówno po zakończeniu terapii jak też w trakcie leczenia sterydami.

• GLAXO WELLCOME
o CUTIBAZA
o DERMOBAZA
Cutibaza to krem półtłusty, Dermobaza – tłusty. Oba polecane są do codziennej pielęgnacji skóry suchej i szczególnie wrażliwej. Zapewniają optymalne natłuszczenie, nawilżenie i ochronę przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Są bezzapachowe, szczególnie polecane dla skóry alergicznej.

• YAMANOUCHI
o LIPOBASE
Tłusty krem o właściwościach zarówno kremu jak i maści. Działa nawilżająco i natłuszczająco, nie zatyka naturalnych porów skóry a więc nie powoduje powstawania zaskórników. Polecany do regeneracji skory alergicznej zniszczonej terapią sterydową jako farmakologicznie obojętny środek nawilżająco-natłuszczający

• HERMAL
o OPTIDERM
Krem zawierający mocznik i polidokanol. Mocznik jest substancją naturalnie występującą w zdrowej skórze jako składnik utrzymujący prawidłową wilgotność. Jego zawartość w kremie Optiderm zwiększa zdolność wiązania wody przez warstwę rogową naskórka szczególnie w stanach nadmiernego wysuszenia. Polidokanol ma działanie przeciwświądowe i uśmierzające ból. Optiderm jest polecany jako środek uzupełniający leczenie chorób skóry przebiegających z suchością i świądem (AZS, wyprysk kontaktowy i długotrwałe leczenie schorzeń skórnych).
Nie należy go stosować w przypadku zmian łuszczycowych i wysiękowych.
o BALNEUM HERMAL
o BALNEUM HERMAL PLUS
o BALNEUM HERMAL F
Są to preparaty natłuszczające skórę tworzą na niej mikropowłokę olejową, działają też złuszczająco i przeciwświądowo (szczególnie Balneum Hermal Plus, który zawiera dodatkowo polidokanol zwiększający efekt przeciwświądowy)
o BALNEUM INTENSIF (płyn do mycia, krem)
Działają natłuszczająco i utrzymują naturalną wilgotność skóry. Mają zastosowanie w celu odbudowy właściwej warstwy ochronnej skóry podrażnionej ze skłonnością do alergii.

• DR AUGUST WOLFF GmbH & Co.
o LINOLA – krem, krem tłusty
Ma działanie natłuszczające i nawilżające skórę. Działa przeciwświądowo i przeciwzapalnie. Zawarty w kremie kwas linolowy przyspiesza proces gojenia i regeneracji skóry
o LINOLA – olejek do kąpieli
Ma zastosowanie jako preparat nawilżający i natłuszczający skórę o skłonnościach do suchości i łuskowatości. Preparat działając podczas ciepłej kąpieli głęboko wnika przez rozszerzone pory w skórę dając lepsze efekty działania.

• SEBAMED
o Bezmydlna kostka do mycia dla dzieci
Delikatnie czyszcząca i nawilżająca. Zawiera wyjątkowo łagodne składniki nie uczulające dziecięcej skóry,
o Bardzo delikatny krem dla dzieci
Przeciwdziała infekcjom, zapaleniom i podrażnieniom. Tworzy tzw. kwaśny płaszcz ochronny na powierzchni skóry zapewniając jednocześnie jej prawidłowe oddychanie.

• SVR LABORATORIES
o Topialyse (krem i mleczko)
To delikatne preparaty wspomagające w czasie i po zakończeniu leczenia sterydami. Przeznaczone dla skóry przesuszonej i atopowo zmienionej. Zawierają wyciąg z ogórecznika lekarskiego i witaminę E działające kojąco na zmienioną skórę oraz kwas mlekowy w celu odkażającym i dezynfekcyjnym
o Xerial (10,30,50)
To emulsje zawierające mocznik w różnych stężeniach. Działa on zmiękczająco na zgrubiałe warstwy naskórka, likwiduje tzw. rybią łuskę. Poza tym dodatek mocznika pomaga zachować skórze optymalną dla niej wilgotność.

• LA ROCHE-POSAY
o Toleriane(krem i mleczko)
To preparaty przeznaczone dla skóry szczególnie wrażliwej, działające nawilżająco i natłuszczająco
o Hydranorme
Emulsja przeznaczona dla skóry szczególnie wysuszonej i wrażliwej, polecana przede wszystkim do pielęgnacji twarzy.
Oba te preparaty znakomicie regenerują skórę po przebytej terapii sterydowej.

• BOOTS HEALTHCARE
o E-45 (emulsja do kąpieli, mleczko, krem)
Zawiera specjalnie oczyszczoną parafinę, łagodzącą dolegliwości skóry suchej, spękanej, łuskowatej, skłonnej do alergii.

• PERMAMED S.A.
o Der-med
Emulsja delikatnie natłuszczająca i oczyszczająca. Stosować ją można zamiast mydła do wrażliwej, suchej i zmienionej chorobowo skórze.

• STIEFEL
o Oilatum (mydło, żel do kąpieli, emulsja do kąpieli, krem)
To kosmetyki lecznicze przeznaczone dla skóry łatwo ulegającej podrażnieniom, alergicznej i przesuszonej.

• AVENE
o Trixera
Krem dla skóry suchej, łuszczącej się, atopowej. Dobrze wspomaga leczenie sterydami, przywracając skórze jej właściwe funkcje.

• JOHNSON&JOHNSON
o AVEENO
proszek do kąpieli o działaniu łagodzącym zawierający m.in. płatki owsiane (niestety nie jest dostępny w Polsce )
[/quote]źródło:[Zobacz stronę]
Miałam sama coś takiego sklecić -pójdę na łatwiznę- niestety chroniczny brak czasu nie pozwala na to przynajmniej w tej chwili…W miarę jak się rok akademicki skończy, jak przestaniemy chorować postaram się temat pociągnąć… A tak w międzyczasie moze komuś się przyda

153 odpowiedzi na pytanie: Atopowe zapalenie skóry

 1. atopoe zapalenie skory

  witam jestem pierwszy raz na forum mam 7mies synka z azs uzywamy topialyse emolium balneum rozwniez leki robione.Ostatnio dostal wysypke wygladajaca jak gesia skorka okazalo sie ze jest to alergia pokarmowa czy moglo go uczulic jablko z bananem ze sloiczka

  • Witam
   Mało kto wie, że na atopowe zapalenie skóry, na łuszczyce i na egzemę bardzo dobre są coraz bardziej doceniane przez nas produkty aloesowe, które świetnie łagodzą wszystkie objawy chorobowe i doskonale nawilżają skórę, ponieważ aloes wchłania się cztery razy szybciej niż woda.Jeżeli będziesz zainteresowany szczegółami proszę o kontakt:
   [email][email protected][/email]
   668-173-746
   gg 10598359

   • Zamieszczone przez myszka585
    witam jestem pierwszy raz na forum mam 7mies synka z azs uzywamy topialyse emolium balneum rozwniez leki robione.Ostatnio dostal wysypke wygladajaca jak gesia skorka okazalo sie ze jest to alergia pokarmowa czy moglo go uczulic jablko z bananem ze sloiczka

    tak moglo… moj maly jest na jablko uczulony,,, a co do banana to wiadomo ze to jeden z alergizujacych owocow.. ja nie daje wcale (ale przyznam sie ze karmie piersia i od czasu do czasu ugryze bananika.. nie zjem na raz calego oczywiscie ale pol i owszem 🙂

    a poza tym azs zawsze zwiazany jest a alergia czy to pokarmowa czy inna… u mojego Igorka w maju zaczely pojawiac sie dziwne plamy i chrostki suche place… i nic innego tylko pylki 9trawy albo i inne) bo cala reszta alergenow pokarmowych i innych tj kurz wyeliminowana jest juz od dawna z naszego zycia.

    • Zamieszczone przez szyszaa

     a poza tym azs zawsze zwiazany jest a alergia czy to pokarmowa czy inna…

     Nieprawda. AZS może, ale wcale nie musi być związany z alergią.

     • kosmetyki na atp

      jeśli chodzi o kosmetyki (emolium, balaneum, oilatium)
      na zapalenie skóry to w przypadku mojej malutkiej najlepiej bylo zmienać co jakis czas bo jak skóra sie przyzwyczajała to przestawalo dawać efekt.

      • To tej wspaniałej listy nalezy także dodac lecznicze ubranka z jedwabiu DERMASILK.

       To niefarmakologiczne leczenie skóry atopowej. Bielizna wykonana jest z jedwabiu z którym związany jest czynnik przeciwdrobnoustrojowy AEM 5772/5. Stosowanie zmniejsza świad i chęc drapania, a czynnik leczy nadkażenia skóry, tym samym poprawiając jej stan.

       • Zapraszam na AptekaNatura.pl :):)

        • Ja na AZS używam tylko naturalnych preparatów. Odkąd odstawiłam całkowicie produkty chemiczne jest dużo lepiej. Chociaż muszę przyznać, że nasz przypadek jest raczej z tych lekkich.

         • Zamieszczone przez Magdzik
          To tej wspaniałej listy nalezy także dodac lecznicze ubranka z jedwabiu DERMASILK.

          To niefarmakologiczne leczenie skóry atopowej. Bielizna wykonana jest z jedwabiu z którym związany jest czynnik przeciwdrobnoustrojowy AEM 5772/5. Stosowanie zmniejsza świad i chęc drapania, a czynnik leczy nadkażenia skóry, tym samym poprawiając jej stan.

          Mój Mąż ma AZS, kupiliśmy koszulkę firmy DERMASILK wydając na nią kosmiczną sumę, a koszulka, że tak powiem…hmm… PO prostu – więcej nie kupimy 🙂

          Poza tym czy orientujecie się w kwestii dziedziczenia AZS?
          Jestem w ciąży i trochę obawiam się, że nasze dziecko będzie borykać się z tym problemem…
          U mojego Męża nasila się to raczej tylko zimą, latem skóra wygląda dobrze,nie drapie się…
          Boję się AZS u dziecka tym bardziej, że mamy kota i szczerze powiedziawszy nie wyobrażam sobie, że musielibyśmy go oddać…

          • Ostatnio znajoma zaczęła używać olej z wiesiołka -kupiła w ekologicznym sklepie. I podobno jest lepiej. może być strasznie trudne dla dziecka. Widziałam jak to małe się męczy i najchętniej by golutkie leżało na mamie.

           • Witam,
            Mnie też interesuje jak to jest z tym dziedziczeniem? Ja ani tata synka nie mamy azs, ale mój brat ma bardzo ciężki przypadek tej choroby. Pamiętam jak trafiał do szpitali, senatoriów, jeździł po Polsce od specjalisty do specjalisty, próbował wszystkiego i zawsze skóra się polepszała ale po jakimś czasie się ‘przyzwyczajała’ do nowych kremów i znów był cały wysuszony czerwony podrapany. Czasem naprawdę źle wyglądał i źle się czuł. Boje się że mój maluszek też będzie tak miał. Na razie ma przesuszone trochę ciałko i czerwone łuszczące się plamy na buzi, lekarka stwierdziła że ma najprawdopodobniej azs, ale mały ma dopiero pół roku, podobno często przechodzi do drugiego roku życia(?)..

            • Zamieszczone przez aska-1980
             Ja na AZS używam tylko naturalnych preparatów. Odkąd odstawiłam całkowicie produkty chemiczne jest dużo lepiej. Chociaż muszę przyznać, że nasz przypadek jest raczej z tych lekkich.

             Jakich preparatów używasz?

             • Zamieszczone przez Robinia
              Witam,
              Mnie też interesuje jak to jest z tym dziedziczeniem? Ja ani tata synka nie mamy azs, ale mój brat ma bardzo ciężki przypadek tej choroby. Pamiętam jak trafiał do szpitali, senatoriów, jeździł po Polsce od specjalisty do specjalisty, próbował wszystkiego i zawsze skóra się polepszała ale po jakimś czasie się ‘przyzwyczajała’ do nowych kremów i znów był cały wysuszony czerwony podrapany. Czasem naprawdę źle wyglądał i źle się czuł. Boje się że mój maluszek też będzie tak miał. Na razie ma przesuszone trochę ciałko i czerwone łuszczące się plamy na buzi, lekarka stwierdziła że ma najprawdopodobniej azs, ale mały ma dopiero pół roku, podobno często przechodzi do drugiego roku życia(?)..

              Mój Synek urodził się z AZS. Teraz ma prawie cztery lata i jest już nieźle, ale nawroty są. Uczulają go barwniki i konserwanty, proszek do prania. Czasami rozdramuje sobie rany do krwi. Dbam o diete i nawilżanie skory.

              • Zamieszczone przez szyszaa
               tak moglo… moj maly jest na jablko uczulony,,, a co do banana to wiadomo ze to jeden z alergizujacych owocow.. ja nie daje wcale (ale przyznam sie ze karmie piersia i od czasu do czasu ugryze bananika.. nie zjem na raz calego oczywiscie ale pol i owszem 🙂

               a poza tym azs zawsze zwiazany jest a alergia czy to pokarmowa czy inna… u mojego Igorka w maju zaczely pojawiac sie dziwne plamy i chrostki suche place… i nic innego tylko pylki 9trawy albo i inne) bo cala reszta alergenow pokarmowych i innych tj kurz wyeliminowana jest juz od dawna z naszego zycia.

               Witajcie! Jestem mamą 4-miesięcznej Amelki, która choruje na AZS, malutka dostała wysypkę gdy skączyła 3 tygodnie i nie znika do dzisiaj, jestesmy pod kątrolą alergologa i dermatologa, który przepisał małej silne maście,niestety żadnej poprawy.Amelia jest na mleku Nutramigen. Jestem bezsilna,pomóżcie mi proszę!

               • kiedy mój synek był mały też miał AZS większość kremów(dość drogich zresztą) nie działała albo wręcz podrażniała jego skórę! koleżanka poleciła mi zwykły krem do rąk z kozim mlekiem firmy ziaja-rewelacja! kosztował ok5zł kiedy mały miał dwa lata skończyło się azs oraz skaza białkowa która była bardzo silna! może to było ze sobą powiązane -nie ważne-teraz mamy spokój!!!

                • Zamieszczone przez kacper2002
                 kiedy mój synek był mały też miał AZS większość kremów(dość drogich zresztą) nie działała albo wręcz podrażniała jego skórę! koleżanka poleciła mi zwykły krem do rąk z kozim mlekiem firmy ziaja-rewelacja! kosztował ok5zł kiedy mały miał dwa lata skończyło się azs oraz skaza białkowa która była bardzo silna! może to było ze sobą powiązane -nie ważne-teraz mamy spokój!!!

                 ciekawe. Krem do rąk?
                 Właśnie dzisiaj byłam u dermatologa z dzieciarnią i dostliśmy bardzo drogie maści.

                 • ja też byłam bardzo zdziwiona że krem do rąk!! nam pomógł!!

                  • Zamieszczone przez kacper2002
                   ja też byłam bardzo zdziwiona że krem do rąk!! nam pomógł!!

                   Krem do rąk Ziaji? Jak nie pomogą maści to wypróbuje, chociaż trudno w to uwierzyć.

                   • niestety chyba dolaczamy do grona dzieciakow z azs (przynajmniej tak wpisane jestw ksiazeczce) – najprawdopodobniej proszek (lub plyn do plukania ktorego dodalam do ktoregos prania) Jelp narobil nam problemow – odkad mala sypia na brzuszku – buzia koszmarna, najpierw byly malutkie krosteczki a teraz ogien i az zrobila sie taka luska na twarzy (wczesniej widziala mala – wzywalismy nawet na prywatna wizyte ale kazala tylko odstawic nivee i plukac pranie i niestety bylo coraz gozej) – masakra – ai poniewaz to wyglada tak nieciekawie to cos (nie potrafie sie doczytac z recepty – bedzie jutro dopiero w aptece) ze sterydami czym mam smarowac wszystkie miejsca wysypane cienka wartstwa. Aha i zaczelismy myc mala w mydelku Oilatum (wczesniej uzywalam raz na kilka myc emulsji Oilatum ale lekarka powiedziala by nie bo ze ciezej splukac niz mydelko) od dzis – w czym Wy mylyscie Wasze dzieciaczki? U nas najgorzej wyglada buzka przez to pewnie ze pociera nia jak spi.

                    • Zamieszczone przez swiki
                     niestety chyba dolaczamy do grona dzieciakow z azs (przynajmniej tak wpisane jestw ksiazeczce) – najprawdopodobniej proszek (lub plyn do plukania ktorego dodalam do ktoregos prania) Jelp narobil nam problemow – odkad mala sypia na brzuszku – buzia koszmarna, najpierw byly malutkie krosteczki a teraz ogien i az zrobila sie taka luska na twarzy (wczesniej widziala mala – wzywalismy nawet na prywatna wizyte ale kazala tylko odstawic nivee i plukac pranie i niestety bylo coraz gozej) – masakra – ai poniewaz to wyglada tak nieciekawie to cos (nie potrafie sie doczytac z recepty – bedzie jutro dopiero w aptece) ze sterydami czym mam smarowac wszystkie miejsca wysypane cienka wartstwa. Aha i zaczelismy myc mala w mydelku Oilatum (wczesniej uzywalam raz na kilka myc emulsji Oilatum ale lekarka powiedziala by nie bo ze ciezej splukac niz mydelko) od dzis – w czym Wy mylyscie Wasze dzieciaczki? U nas najgorzej wyglada buzka przez to pewnie ze pociera nia jak spi.

                     JA robię krochmal i w tym kąpie małego, ewentualnie emulsja do kąpieli Ollatum, balneum. Sterydy nie, bo u nas działają tak, że jak posmaruje znikają i za kilka dni znowu, raczej tylko natłuszczam, jak jest bardzo źle to mamy taką drogą maść, nie pamiętam nazwy, bo już dawno jej nie używaliśmy. Teraz młody jest na Zyrteku znowu i nic go nie sypie.

                     Znasz odpowiedź na pytanie: Atopowe zapalenie skóry

                     Dodaj komentarz

                     Angina u dwulatka

                     Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                     Czytaj dalej →

                     Mozarella w ciąży

                     Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                     Czytaj dalej →

                     Ile kosztuje żłobek?

                     Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                     Czytaj dalej →

                     Dziewczyny po cc – dreny

                     Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                     Czytaj dalej →

                     Meskie imie miedzynarodowe.

                     Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                     Czytaj dalej →

                     Wielotorbielowatość nerek

                     W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                     Czytaj dalej →

                     Ruchome kolano

                     Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                     Czytaj dalej →
                     Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                     Logo
                     Enable registration in settings - general