Atopowe zapalenie skóry

[quote]
Atopowe zapalenie skóry – wskazówki!


Co to jest AZS?

Atopia: genetycznie uwarunkowana skłonność organizmu do nadmiernego reagowania na czynniki zewnętrzne. Atopia może dotyczyć różnych okolic ciała: skóry, spojówek lub błon śluzowych nosa.
Atopowe zapalenie skóry (egzema atopowa): Atopowe zapalenie skóry (AZS) należy do schorzeń dermatologicznych, lecz choć występuje na skórze jest objawem atopii, czyli wyrazem patologicznej reakcji immunologicznej. Przebycie AZS w dzieciństwie może być sygnałem o zwiększonej predyspozycji do zachorowania na inne cięższe postaci atopii. Z badań statystycznych wynika, że 30% dzieci wyrasta z atopii, natomiast 25% chorych w późniejszym okresie życia może rozwinąć astmę atopową lub alergiczny nieżyt nosa.
Pamiętając, że AZS jest objawem zaburzeń immunologicznych istotne jest zastosowanie środków prowadzących do jego regulacji (immunokorekcja). Konieczne jest również bezwzględne unikanie alergenu wywołującego odczyn chorobowy. Pojęcia “zapalenie skóry” oraz “egzema” często są stosowane zamiennie. Jeśli egzema (zapalenie) wywołana jest przez alergię, nazywana jest egzemą atopową (atopowym zapaleniem skóry, AZS, atopic dermatitis).
Skóra objęta zapaleniem staje się sucha, zaczerwieniona, podrażniona, często powstają łuszczące się płatki lub pęcherzyki. Pęcherzyki mogą się sączyć, tworząc strupy, lub pękać pozostawiając drobne ranki.
Zapaleniu skóry zazwyczaj towarzyszy swędzenie, które jest jednym z najbardziej dokuczliwych doznań. Gdy trwa bez przerwy chore dziecko staje się pobudliwe i rozdrażnione. Sytuacja pogarsza się ze względu na zmęczenie i bezsenność (bardzo często świąd nasila się w nocy).
Trwałe zmiany skórne w miejscach szczególnie widocznych (twarz, dłonie) sprawiają, że starsze dziecko czuje się oszpecone i onieśmielone, może unikać kontaktu z rówieśnikami. Bardzo potrzebne jest mu wsparcie ze strony rodziców lub opiekunów. Jeżeli AZS jest zaawansowane, konieczna jest współpraca nauczycieli (powinni być poinformowani o chorobie) z rodzicami dziecka.

Główne objawy atopowego zapalenia skóry

Choroba rozpoczyna się około drugiego, trzeciego miesiąca życia i może trwać przez całe życie (okresowo występuje zaostrzenie objawów oraz ich złagodzenie).
1. Suchość skóry,
2. Zaczerwienienie
3. Swędzenie
4. Pękanie skóry
Zmiany najczęściej lokalizują się na zgięciach łokciowych, kolanowych, na twarzy i szyi.
Skóra dzieci chorych na AZS jest wrażliwa na działanie alergenów (pyłki, roztocza, sierść, pierze). Reakcje alergiczne mogą też wywoływać pokarmy np.: jaja, mleko krowie, owoce cytrusowe.
Czynniki te wywołują podrażnienie i zapalenie skóry prowadzące do zniszczenia płaszcza hydrolipidowego skóry. Jeżeli płaszcz hydrolipidowy skóry jest zniszczony dochodzi do zwiększonej utraty wody przez skórę i tym samym do nadmiernego wysuszenia skóry. Sucha skóra łatwo ulega uszkodzeniom. Sprzyja to wnikaniu szkodliwych czynników, które mogą zaostrzyć przebieg choroby.


Zasady postępowania przy atopowym zapaleniu skóry

Niestety nie znaleziono jak na razie jednego skutecznego leku, który pozwoliłby całkowicie wyleczyć atopowe zapalenie skóry. Warto jednak stosować się do zaleceń, które sprawiają, że objawy będę minimalne i nie tak bardzo uciążliwe.
1. Odpowiednia pielęgnacja skóry, codzienne i regularne jej nawilżanie i natłuszczanie.
W pielęgnacji skóry atopowej stosowane są emolienty – natłuszczające substancje, przywracające skórze funkcję naturalnej bariery.
Emolienty mogą mieć różną postać: emulsji, płynu do kąpieli, żelu pod prysznic, kremu lub mydła.
Emolienty odtwarzają płaszcz lipidowy skóry, zapobiegają utracie wody, powodują wzrost jej elastyczności i zmniejszają uczucie swędzenia.
Najczęściej dla skóry atopowej polecane są emolienty zbudowane na bazie olejów mineralnych.
Ważne jest aby kosmetyki nie wywoływały podrażnień i alergii. Przed kupieniem nowego kosmetyku warto poprosić o jego próbki i przekonać się czy kosmetyk nie powoduje podrażnień.
Ważne jest aby kosmetyki nie powodowały zatykania porów skóry. Także ryzyko wywołania podrażnień, reakcji alergicznych i trądziku kosmetycznego powinno być jak najbardziej ograniczone.

2. Ograniczenie populacji gronkowca złocistego (przerwanie tzw. błędnego koła AZS). U 80% pacjentów stwierdza się, że obecność gronkowca złocistego jest przyczyną nasilenia zmian.
Błędne koło AZS to zespół współistniejących ze sobą objawów choroby, które zaostrzają przebieg choroby.
Dotyczy to tylko niektórych pacjentów. Takich, u których w wyniku uporczywego swędzenia skóry i ciągłego jej rozdrapywania dochodzi do powstania ognisk sączących zasiedlanych przez gronkowca złocistego. Gronkowiec pobudza organizm do wytworzenia substancji tzw. mediatorów zapalenia. Najważniejszy z nich – histamina – zwiększa uczucie świądu i błędne koło się zamyka.
Aby przerwać błędne koło AZS trzeba zlikwidować jego dwie przyczyny – świąd i gronkowca złocistego. Polecane są emolienty z dodatkiem antyseptyków (chlorek benzalkoniowy i triclosan),które ograniczają liczbę znajdujących się na skórze bakterii.

3. Infekcje bakteryjne i grzybicze
Uszkodzona skóra jest podatna na infekcje. Ryzyko zakażeń zwiększa się wskutek drapania, przez które można przenieść na skórę drobnoustroje wywołujące infekcję. Wtórne zakażenia bakteryjne leczy się antybiotykami w kremie (czasem w połączeniu ze steroidami) – w cięższych przypadkach – w tabletkach. W razie wystąpienia infekcji grzybiczej podaje się leki (maści) przeciwgrzybicze.

4. Szybkie wyleczenie najbardziej dolegliwych objawów.
Sterydy stosowane miejscowo:

Kremy i maści steroidowe
Leki kortykosteroidowe (często nazywane “sterydami”) w postaci kremów i maści są najpopularniejszymi środkami w leczeniu AZS. Są to steroidy działające miejscowo. Kremy te redukują ogniska zapalne, zmniejszają zaczerwienienie i obrzęk, łagodzą swędzenie i ułatwiają gojenie skóry. Choć są one niezwykle skuteczne w przypadku egzemy, stosując je należy zachować ostrożność. Preparaty te niszczą kolagen, składnik białkowy skóry właściwej, wskutek ich nadużywania skóra przedwcześnie się starzeje, staje się cieńsza, tworzą się zmarszczki i rozstępy. Nie wolno przedłużać zaleconego czasu leczenia. Sterydy stosowane niewłaściwie mogą także wywołać trądzik posterydowy, trudny do wyleczenia. Dlatego trzeba zawsze czytać ulotkę dołączoną do leku i słuchać zaleceń lekarza. Intensywne i długotrwałe stosowanie (zwłaszcza na dużych powierzchniach ciała) może doprowadzić do zaburzeń równowagi hormonalnej (steroidy absorbowane są przez skórę).
Leki przeciwhistaminowe:
Podaje się według wskazań lekarza – najczęściej na noc. Działają uspokajająco i zapewniają spokojny sen. Zmniejszają uczucie świądu.

5. Zapobieganie nawrotom choroby.
Wpływ czynników środowiskowych musi być brany pod uwagę. Trzeba unikać wszelkich czynników, które mogą pogarszać stan skóry.

Czynniki zaostrzające chorobę
1. Zakażenia powierzchni skóry drobnoustrojami. Najczęściej przebieg AZS zaostrzany jest przez bakterię zwaną gronkowcem złocistym. Obecność gronkowca złocistego jest jedną z przyczyn powstania błędnego koła AZS.
2. Tkaniny syntetyczne lub wełniane. Najlepsza jest odzież bawełniana.
3. Detergenty, mydła lub płyny do płukania.
4. Drażniące pokarmy. Owoce cytrusowe lub pomidory mogą zaostrzać egzemę wokół ust, która nasila się szczególnie pod wpływem oblizywania. Można się przed tym zabezpieczyć, smarując usta wazeliną 2-3 razy dziennie oraz przed posiłkami.
5. Dym papierosowy. W pomieszczeniach zamkniętych dym powoduje podrażnienie skóry. Całkowity zakaz palenia w domu jest najlepszym rozwiązaniem.
6. Koty i psy. Wszystkie zwierzęta futerkowe wywołują reakcję alergiczne u dzieci z egzemą. Jeżeli dziecko nie może się obejść bez zwierzątka, to niech to będzie złota rybka.
7. Roztocza kurzu domowego. Są to organizmy mikroskopijnych rozmiarów znajdujące się w kurzu domowym, materacach, dywanach i wielu innych miejscach. W kontakcie ze skórą pogarszają objaw egzemy. Wdychane z powietrzem, mogą sprowokować objawy astmy. Ilość roztoczy można zmniejszyć poprzez częste odkurzanie (najlepiej odkurzaczem wodnym), częste wycieranie kurzu oraz takie urządzanie mieszkania, by jak najmniej było miejsc, w których gromadzi się kurz (zasłony, stare materace, dywany, meble o wymyślnych kształtach).
W przypadku stwierdzenia atopowego zapalenia skóry trzeba bardzo ostrożnie pielęgnować skórę. Stosowanie się do poniższych zaleceń pomoże poprawić stan skóry oraz zminimalizuje możliwość zakażeń.

Zalecenia pielęgnacyjne dla osób z atopowym zapaleniem skóry
(zalecenia dotyczą przede wszystkim dzieci, ale osoby dorosłe także powinny przestrzegać wielu podanych zaleceń):
• ubieraj dziecko w przewiewne, bawełniane ubrania
• kąp dziecko raz na 3-4 dni (nie mam na myśli zaprzestania mycia w ogóle) w letniej wodzie; kąpiel nie powinna być dłuższa niż 15 minut – chodzi o to, aby nie przesuszać dodatkowo skóry
• do mycia dziecka używaj łagodnego mydła a najlepiej środków myjących przeznaczonych dla alergików (Oilatum, Balneum Hermal Plus, Der-med.,Linola); do kąpieli możesz dodać krochmalu (jeśli dziecko nie jest uczulone na ziemniaka), siemienia lnianego, płatków owsianych (jeśli dziecko nie jest uczulone na gluten)
• po kąpieli osusz dokładnie skórę dziecka, ale nie pocieraj ręcznikiem tylko delikatnie przykładaj do ciała nawilżaj i natłuszczaj skórę dziecka po kąpieli (i nie tylko), najlepszy efekt nawilżający uzyskasz – smarując skórę zaraz po kąpieli (do 2-3 minut po osuszeniu).
• paznokcie dziecka powinny być krótko obcięte
• zapobiegaj stresowi u dziecka
• utrzymuj w sypialni dziecka niską temperaturę (gdy jest za ciepło dziecko może się pocić, co wzmaga swędzenie)
• utrzymuj w mieszkaniu temp. w okolicach 20 stopni C
• unikaj gwałtownych zmian temperatur
• staraj się aby skóra dziecka była jak najczęściej nawilżana, ale rób to w sposób delikatny i w miarę możliwości za zgodą dziecka – na dzień stosuj kremy, na noc maści (te ostatnie zwykle są bardziej tłuste i używane w dzień mogą powodować dyskomfort u malucha)
• jeżeli stosujesz dietę eliminacyjną, koniecznie informuj dziecko, jakich potraw nie może spożywać – dzieci doskonale to zapamiętują; tłumacz dziecku dlaczego jego dieta różni się od diety innych ludzi (wbrew pozorom, dziecko nawet dwuletnie potrafi wiele rozumieć, co nie znaczy, że nie zdarzają się okresy załamania)
• jeżeli dziecko jest uczulone na kurz, usuń z domu dywany, pluszaki i inne przedmioty mogące go gromadzić
• płucz ubrania dziecka co najmniej dwukrotnie
• jeżeli wygląd skóry dziecka pogarsza się w kontakcie z wodą (a nie jest to objaw uczulenia na środek myjący) – czasem dobre efekty daje przegotowywanie wody do mycia/kąpieli lub zainstalowanie urządzenia filtrującego
• w ziołolecznictwie polecane jest stosowanie do kąpieli wywarów z rumianku, nagietka, orzecha włoskiego, jako skuteczna terapia przy problemach skórnych; zalecana jest jednak ostrożność w stosowaniu ziół – często się zdarza, że uczulają
• bardzo skuteczne w działaniu na skórę atopową bywa słońce (choć też czasem uczula, trzeba pamiętać o jak najlepszej ochronie przeciwsłonecznej)
• Pomocne mogą być pobyty nad morzem o dużym zasoleniu (jeśli na skórze są ranki – kontakt z taką wodą powoduje pieczenie – i terapia staje się niewykonalna) Kąpiele morskie wpływają na skórę z AZS bardzo korzystnie
Natomiast chlor w basenie drażni skórę, żeby temu zapobiec, należy przed wejściem do basenu posmarować dziecko wazeliną. Dzieci z silną egzemą nie powinny korzystać z basenu.
Po wyjściu z wody morskiej lub z basenu dziecko należy wykąpać z dodatkiem środka zmiękczającego, np. emulsja lub żel. W czasie pobytu na plaży najodpowiedniejsza dla dziecka jest luźna, bawełniana odzież. Przy bardzo dużych upałach można założyć dziecku wilgotną podkoszulkę, by schłodzić skórę i złagodzić swędzenie.
• dzieci z AZS narażone są na późniejszy rozwój alergii wziewnej oraz astmy – oprócz skóry należy więc chronić drogi oddechowe i płuca – unikaj dymu tytoniowego
• chroń dziecko przed zarażeniem wirusem opryszczki
Zanim zastosujesz nowy środek:
Nie ma dwóch identycznych przypadków alergii, nie ma również uniwersalnego środka dobrego dla wszystkich alergików. To, co pomaga w danym przypadku, może nie pomagać lub wręcz szkodzić w innym. Zachowaj szczególną ostrożność przy wprowadzaniu nowych środków pielęgnacyjnych:
• smaruj małą powierzchnię skóry przez kilka dni i obserwuj reakcję
• sprawdź skład produktu
• upewnij się czy dziecko w przeszłości nie reagowało na któryś ze składników
• nowe specyfiki wprowadzaj pojedynczo
• nie łącz nowego środka do pielęgnacji z nowościami w diecie

Kosmetyki medyczne mające zastosowanie w chorobach skóry:

• SCHERING-PLOUGH
o DIPROBASE – krem, maść
Składniki zawarte w tej maści i kremie mają właściwości nawilżające i łagodzące dolegliwości w alergicznych i zapalnych schorzeniach skóry po zastosowanej kortykoterapii. Diprobase może być stosowany zarówno po zakończeniu terapii jak też w trakcie leczenia sterydami.

• GLAXO WELLCOME
o CUTIBAZA
o DERMOBAZA
Cutibaza to krem półtłusty, Dermobaza – tłusty. Oba polecane są do codziennej pielęgnacji skóry suchej i szczególnie wrażliwej. Zapewniają optymalne natłuszczenie, nawilżenie i ochronę przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Są bezzapachowe, szczególnie polecane dla skóry alergicznej.

• YAMANOUCHI
o LIPOBASE
Tłusty krem o właściwościach zarówno kremu jak i maści. Działa nawilżająco i natłuszczająco, nie zatyka naturalnych porów skóry a więc nie powoduje powstawania zaskórników. Polecany do regeneracji skory alergicznej zniszczonej terapią sterydową jako farmakologicznie obojętny środek nawilżająco-natłuszczający

• HERMAL
o OPTIDERM
Krem zawierający mocznik i polidokanol. Mocznik jest substancją naturalnie występującą w zdrowej skórze jako składnik utrzymujący prawidłową wilgotność. Jego zawartość w kremie Optiderm zwiększa zdolność wiązania wody przez warstwę rogową naskórka szczególnie w stanach nadmiernego wysuszenia. Polidokanol ma działanie przeciwświądowe i uśmierzające ból. Optiderm jest polecany jako środek uzupełniający leczenie chorób skóry przebiegających z suchością i świądem (AZS, wyprysk kontaktowy i długotrwałe leczenie schorzeń skórnych).
Nie należy go stosować w przypadku zmian łuszczycowych i wysiękowych.
o BALNEUM HERMAL
o BALNEUM HERMAL PLUS
o BALNEUM HERMAL F
Są to preparaty natłuszczające skórę tworzą na niej mikropowłokę olejową, działają też złuszczająco i przeciwświądowo (szczególnie Balneum Hermal Plus, który zawiera dodatkowo polidokanol zwiększający efekt przeciwświądowy)
o BALNEUM INTENSIF (płyn do mycia, krem)
Działają natłuszczająco i utrzymują naturalną wilgotność skóry. Mają zastosowanie w celu odbudowy właściwej warstwy ochronnej skóry podrażnionej ze skłonnością do alergii.

• DR AUGUST WOLFF GmbH & Co.
o LINOLA – krem, krem tłusty
Ma działanie natłuszczające i nawilżające skórę. Działa przeciwświądowo i przeciwzapalnie. Zawarty w kremie kwas linolowy przyspiesza proces gojenia i regeneracji skóry
o LINOLA – olejek do kąpieli
Ma zastosowanie jako preparat nawilżający i natłuszczający skórę o skłonnościach do suchości i łuskowatości. Preparat działając podczas ciepłej kąpieli głęboko wnika przez rozszerzone pory w skórę dając lepsze efekty działania.

• SEBAMED
o Bezmydlna kostka do mycia dla dzieci
Delikatnie czyszcząca i nawilżająca. Zawiera wyjątkowo łagodne składniki nie uczulające dziecięcej skóry,
o Bardzo delikatny krem dla dzieci
Przeciwdziała infekcjom, zapaleniom i podrażnieniom. Tworzy tzw. kwaśny płaszcz ochronny na powierzchni skóry zapewniając jednocześnie jej prawidłowe oddychanie.

• SVR LABORATORIES
o Topialyse (krem i mleczko)
To delikatne preparaty wspomagające w czasie i po zakończeniu leczenia sterydami. Przeznaczone dla skóry przesuszonej i atopowo zmienionej. Zawierają wyciąg z ogórecznika lekarskiego i witaminę E działające kojąco na zmienioną skórę oraz kwas mlekowy w celu odkażającym i dezynfekcyjnym
o Xerial (10,30,50)
To emulsje zawierające mocznik w różnych stężeniach. Działa on zmiękczająco na zgrubiałe warstwy naskórka, likwiduje tzw. rybią łuskę. Poza tym dodatek mocznika pomaga zachować skórze optymalną dla niej wilgotność.

• LA ROCHE-POSAY
o Toleriane(krem i mleczko)
To preparaty przeznaczone dla skóry szczególnie wrażliwej, działające nawilżająco i natłuszczająco
o Hydranorme
Emulsja przeznaczona dla skóry szczególnie wysuszonej i wrażliwej, polecana przede wszystkim do pielęgnacji twarzy.
Oba te preparaty znakomicie regenerują skórę po przebytej terapii sterydowej.

• BOOTS HEALTHCARE
o E-45 (emulsja do kąpieli, mleczko, krem)
Zawiera specjalnie oczyszczoną parafinę, łagodzącą dolegliwości skóry suchej, spękanej, łuskowatej, skłonnej do alergii.

• PERMAMED S.A.
o Der-med
Emulsja delikatnie natłuszczająca i oczyszczająca. Stosować ją można zamiast mydła do wrażliwej, suchej i zmienionej chorobowo skórze.

• STIEFEL
o Oilatum (mydło, żel do kąpieli, emulsja do kąpieli, krem)
To kosmetyki lecznicze przeznaczone dla skóry łatwo ulegającej podrażnieniom, alergicznej i przesuszonej.

• AVENE
o Trixera
Krem dla skóry suchej, łuszczącej się, atopowej. Dobrze wspomaga leczenie sterydami, przywracając skórze jej właściwe funkcje.

• JOHNSON&JOHNSON
o AVEENO
proszek do kąpieli o działaniu łagodzącym zawierający m.in. płatki owsiane (niestety nie jest dostępny w Polsce )
[/quote]źródło:[Zobacz stronę]
Miałam sama coś takiego sklecić -pójdę na łatwiznę- niestety chroniczny brak czasu nie pozwala na to przynajmniej w tej chwili…W miarę jak się rok akademicki skończy, jak przestaniemy chorować postaram się temat pociągnąć… A tak w międzyczasie moze komuś się przyda

Strona 2 odpowiedzi na pytanie: Atopowe zapalenie skóry

  1. swiki sterydów nie stosuje sie na twarz i u tak malutkich dzieci jak Twoja córka,one zaleczą na chwile a potem problem wróci,ja bym jedynie natłuszczała jesli suche kremem Emolium-cała seria jest rewelacyjna,od kremu po emulsje do ciala i olejek do kąpieli oraz szampon-stosowałam i swojego starszego synka kiedyś,polecam. Może cos szkodzi malej w twojej diecie-przyjrzyj sie co jesz,może nabiał?

    • Przy AZSie są dwie drogi działania: 1. wysuszanie, 2. nawilżanie. Trzeba sprawdzić, która z tych dróg w danym przypadku się sprawdza. U nas zawsze wysuszanie tylko pogarszało sprawę, więc o krochmalach i innych tego typu środkach mogliśmy od razu zapomnieć. Tylko nawilżanie i natłuszczanie pomagało. Najpierw jechaliśmy na Oilatum i ciekłej parafinie, emulsji A-Dermy Exomega, Bepanthenie w maści i Nanobasie, a potem do mycia przeszliśmy na emulsję SVR Topialyse. Balneum nam szkodziło, Emolium nic nie dawało, a samo Oilatum było za słabe.
      Do tej pory jesteśmy na SVRze, Exomedze i Bepanthenie i one sprawdzają się u nas najlepiej. Czasem oczywiście i steryd musi dojść, ale od jakiegoś czasu rzadko mamy już taką potrzebę.
      Każdy musi sam znaleźć swój najlepiej się sprawdzający zestaw.

      • Dzieki za wszystkie rady – wlasnie tez mi sie wydaje ze steryd na twarz nie fajnie ale ona wlasnie ta buzke ma tak niefajna – reszta cialka to tylko na szyjce i tych okolicach krosteczki ale tam skora jest normalna a na buzi wlasnie bardzo sucha juz skorupa.

        Laticort – tak ta masz sie nazywa i mamy ja stosowac bardzo cienko tylko kilka dni zeby nic sie nie popapralo bardziej na tej buzce i odstawic, ale..
        Bo wczoraj malz kupil Oilatum mydelko (bo wczesniej lekarka mowila zeby kupic mydelko z tej leczniczej serii ale zeby nie natluszczalo – a one wszystkie natluszczaja – a chodzilo jej zupelnie o cos innego i ze wlasnie takie mydelko mamy kupic – cena buhaha 22 zl za mydelko ;)) i umylam nim jej takze buzke i dzis jakby minimalnie lepiej – tzn nadal ta skorupa jest ale nie ma takich lusek jak byly, wiec moze wstrzymam sie dzien czy dwa z ta mascia – doczytam jeszcze co tam w ulotce pisze – moze to mydelko by pomoglo – no i popralam wszystko na nowo podwojnie plukane i z mala iloscia proszku – wiec moze to tez troche pomoglo i nie klade jej na siebie bezposrednio tylko podkladam pod jej buzke pieluszke lub taki podklad specjalny do odbijania (z synem nie mialam problemow wiec ja tez poprostu normalnie do swoich ubran przytulalam a pomimo ze piore je w wizir sensitive i plyn tez sensitiv to tez moze to na nia oddzialywac)

        Ech – no pocieszacie chociaz ze to mij – a moze to jakis taki pojedynczy przypadek – mze tak byc? Czy jak juz jest AZS to juz bedzie??
        Tzn i tak bede juz uwazala na rozna chemie.

        Aha co do jedzenia wlasnie to lekarka powiedziala ze to napewno nie od jedzenia i nie musze sie ogranizac z niczym, nie wiem – na wszelki wypadek na kilka dni odstawie tez zupelnie mleko, bo jadlam platki z mlekiem, inke z mlekiem ale pilam od poczatku a wysypalo ja po miesiacu, jak zaczelam ja ukladac na brzuszku – wiec chyba tez bym to z tym wiazala ze to od chemi

        • dla skóry

          Ja mogę jeszcze dodać sprawdzoną przez siebie linie kosmetyków atoperal – Sklep Alergika. Pozdrawiam

          • Z AZS u mojej małej męcze się już 2 lata. Dostała je, gdy miała pół roku. NA początku lekarze w ogóle nie mogli zdiagnozować choroby, ciągle padali ją pod względem alergii pokarmowej. W końcu trafiłam na dobrego alergologa i trafił w sedno.
            Doustnie przyjmuje Aerius i Ketotifen. Do skóry różnie stosuję. Najczęściej balneum do nawilżania i natłuszczania, niekiedy A-Derme ale jest droga. Do kąpięli Oillan, Oillatum, 2 razy w tygodniu kąpiele w Soli Termalnej – to nie jest emolient, sól ta ma właściowści mocno nawilżające i jest polecana do AZS i łuszczycy.

            • Zamieszczone przez swiki
              Dzieki za wszystkie rady – wlasnie tez mi sie wydaje ze steryd na twarz nie fajnie ale ona wlasnie ta buzke ma tak niefajna – reszta cialka to tylko na szyjce i tych okolicach krosteczki ale tam skora jest normalna a na buzi wlasnie bardzo sucha juz skorupa.

              Laticort – tak ta masz sie nazywa i mamy ja stosowac bardzo cienko tylko kilka dni zeby nic sie nie popapralo bardziej na tej buzce i odstawic, ale..
              Bo wczoraj malz kupil Oilatum mydelko (bo wczesniej lekarka mowila zeby kupic mydelko z tej leczniczej serii ale zeby nie natluszczalo – a one wszystkie natluszczaja – a chodzilo jej zupelnie o cos innego i ze wlasnie takie mydelko mamy kupic – cena buhaha 22 zl za mydelko ;)) i umylam nim jej takze buzke i dzis jakby minimalnie lepiej – tzn nadal ta skorupa jest ale nie ma takich lusek jak byly, wiec moze wstrzymam sie dzien czy dwa z ta mascia – doczytam jeszcze co tam w ulotce pisze – moze to mydelko by pomoglo – no i popralam wszystko na nowo podwojnie plukane i z mala iloscia proszku – wiec moze to tez troche pomoglo i nie klade jej na siebie bezposrednio tylko podkladam pod jej buzke pieluszke lub taki podklad specjalny do odbijania (z synem nie mialam problemow wiec ja tez poprostu normalnie do swoich ubran przytulalam a pomimo ze piore je w wizir sensitive i plyn tez sensitiv to tez moze to na nia oddzialywac)

              Ech – no pocieszacie chociaz ze to mij – a moze to jakis taki pojedynczy przypadek – mze tak byc? Czy jak juz jest AZS to juz bedzie??
              Tzn i tak bede juz uwazala na rozna chemie.

              Aha co do jedzenia wlasnie to lekarka powiedziala ze to napewno nie od jedzenia i nie musze sie ogranizac z niczym, nie wiem – na wszelki wypadek na kilka dni odstawie tez zupelnie mleko, bo jadlam platki z mlekiem, inke z mlekiem ale pilam od poczatku a wysypalo ja po miesiacu, jak zaczelam ja ukladac na brzuszku – wiec chyba tez bym to z tym wiazala ze to od chemi

              troche mnie to dziwi… bo u mojego malego to wlasnie w 4 tyg zycia.. alergia na mleko zaczynala sie od buzki.. od malutki krostek w pierwszym tyg do wiekszej iloski w nastepnym zlewajacych siue razem, tylko buzka nigdzie nie mial na ciele… pilam mleko na sniadanie po porodzie… odrazu musialam odstawic i dopiero zaczelo sie poprawiac a krostki schodzic… moj alergolog absolutnie nie zalecal sterydow!!!!! mowil ze jak chce pomoc dziecko to najpierw dieta eliminacyjna – obserwacja co uczula co nie, pielegnacja – nawilzanie smarowanie itp. u nas na buzke stosowalam diprobase, po 2-3 tyg pieknie zeszlo oczywiscie glownie dzieki diecie bezmlecznej.
              Laticort – steryd – ja nie stosuje (pomaga zaraz i na chwile, a na dluzsza mete szkoddzi – nie polecam)

              a prac najlepiej w specjalnych dla dzieci z atestem.
              myla nie uzywam zadnego, tylko kapiel w oilatum… jedyny zel do mycia kt mojego malego nie uczula to fioletowy johnson’n’johnsob baby. i to tylko zel do mycia – bo ta sama seria plyn do kapieli juz go uczula…

              wszystko niestety to kwestia obserwacji.. co moglo uczulic co raczej nie…

              • a kto mi poleci dobrego sprawdzonego alergologa w poznaniu !!!!

                  • Atopowe zapalenie skóry

                    Przesyłam link zamiast odpowiedzi 🙂 Sami zobaczcie

                    • Sprzedam Protopic

                      Mam do sprzedania nieużywany, zamknięty PROTOPIC 0,1 30g za cenę 135zł wraz z przesyłką. Chętnie odsprzedam. Cena okazyjna.Kraków. Czekam na maile.:)

                      • Sprzedam Protopic

                        [treść usunięta – niezgodna z regulaminem DI]

                        pozdrawiam moderator

                        • Witam,
                          Z tego co widzę AZS to temat rzeka… Wcześniej nie miałam pojęcia co to jest, do czasu aż urodziłam dziecko…
                          Na początku wyszły mu krostki na policzku, zrzuciłam winę na krem nivea na każdą pogodę lub hormony. Niestety po dwóch miesiącach skóra na policzkach wyglądała już bardzo brzydko, czerwona, szorstka, na szczepieniu zwróciłam uwagę lekarce, która poleciła odstawić mleko. Nie piję mleka już ze 4 miesiące, nie jem nabiału, czekolady, cytrusów, orzechów, a zaczerwienienie zaczęło się rozprzestrzeniać.
                          Niedawno zaatakowało skórę na klatce piersiowej, rączkach i nóżkach małego. Nie mam pojęcia co może być tego przyczyną 🙁
                          Zmieniłam pediatrę, gdyż na kolejnym szczepieniu “placki” na brzuszku wyglądały już strasznie, a po dwóch dniach zaczęły się prawie “jątrzyć”. Dostaliśmy Locoid, maść cholesterolową, zalecenie częstego smarowania i natłuszczania, zmiany proszku na Jelp. Kąpię małego w Emolium, smaruję kremem emolium, emulsją balneum i przepisaną maścią cholesterolową. Locoid oczywiście przyniósł poprawę lecz po odstawieniu właśnie wszystko wróciło, a pozostałe maści i kremy nie dają efektów 🙁
                          W poniedziałek rejestrujemy się ponownie do pediatry i chyba będziemy szukać alergologa.

                          • Zamieszczone przez aqnieszka
                            Witam,
                            Z tego co widzę AZS to temat rzeka… Wcześniej nie miałam pojęcia co to jest, do czasu aż urodziłam dziecko…
                            Na początku wyszły mu krostki na policzku, zrzuciłam winę na krem nivea na każdą pogodę lub hormony. Niestety po dwóch miesiącach skóra na policzkach wyglądała już bardzo brzydko, czerwona, szorstka, na szczepieniu zwróciłam uwagę lekarce, która poleciła odstawić mleko. Nie piję mleka już ze 4 miesiące, nie jem nabiału, czekolady, cytrusów, orzechów, a zaczerwienienie zaczęło się rozprzestrzeniać.
                            Niedawno zaatakowało skórę na klatce piersiowej, rączkach i nóżkach małego. Nie mam pojęcia co może być tego przyczyną 🙁
                            Zmieniłam pediatrę, gdyż na kolejnym szczepieniu “placki” na brzuszku wyglądały już strasznie, a po dwóch dniach zaczęły się prawie “jątrzyć”. Dostaliśmy Locoid, maść cholesterolową, zalecenie częstego smarowania i natłuszczania, zmiany proszku na Jelp. Kąpię małego w Emolium, smaruję kremem emolium, emulsją balneum i przepisaną maścią cholesterolową. Locoid oczywiście przyniósł poprawę lecz po odstawieniu właśnie wszystko wróciło, a pozostałe maści i kremy nie dają efektów 🙁
                            W poniedziałek rejestrujemy się ponownie do pediatry i chyba będziemy szukać alergologa.

                            po pierwsze czy wyeliminowalas totalnie mleko i jego przetwory? czyli mleko, maslo, sery, jogurty itp… trzeba czytac etykiety na wszystkim co kupujesz do jedzenia bo prawie wszedzie w skladzie jest mleko,
                            jezeli to skaza musisz wyeliminowac bialko mleka oraz bialko jaja kurzego – czyli wszystkie przetwory mogace zawierac jajko takze.
                            U mnie objawy identycznie jak u ciebie – doprowadzilam skorke mojego skarba dopiero drastyczna dieta, CZYTAJ ETYKIETY NA WSZYSTKIM!!! mleko jest prawie wszedzie… ja karmie caly czas piersia wiec razem z moim skrabem mamy diete juz 19 miesiecy 🙂 chlebek- suchy bez masla rzecz jasna, szynka (i to ze wsi robiona z pierwszej reki – czasem nie sklepowe mieszanki) i warzywa- i tak wkolko, owocow tez nie jemy bo nawet jablko alergizuje malego 🙁
                            Dieta eliminacyjna to podstawa zeby skorka sie poprawila – czasami trwa to 4 tygodnie zeby ze stanu mocno niedobrego doprowadzic do juz prawie normalnego. Ale musisz uwazac na wszystko co moze alergizowac, dieta, kurz, chemia itp. bedziesz tego przestrzegac skorka powinna sie poprawic. Wiem jak to jest patrzec jak dziecko sie meczy ze swedzaca skorka. wiec
                            rzycze wytrwalosci! bo wiem jaka to ciezka praca!
                            A co do sterydow to jestem na NIE!!!! lekarze przepisuja je bo natychmiast widac poprawe, ale jak sie je odstawi to nawrot natychmiastowy… NIE POLECAM.. ja stosuje diprobase, chlesterol, nivea sos, oilatum – czasami zamiast nawilzania – wysuszanie pomaga – ale to juz musisz sama zobaczyc co pomaga twojemu malemu..
                            Powodzenie
                            NIE WIEM CO JESZCZE CI NAPISAC… jest tyle do mowienia

                            • Przy AZSie i drastycznej diecie oraz “uważaniu na wszystko” skóra wcale nie musi się poprawić. AZS może mieć podłoże nie tylko alergiczne. Jego głównym podłożem jest psychika i genetyka. Bardzo często jest tak, że czego byśmy nie robili, to skóra i tak żyje własnym życiem. Taka prawda.

                              • Zamieszczone przez Mata_Hari
                                Przy AZSie i drastycznej diecie oraz “uważaniu na wszystko” skóra wcale nie musi się poprawić. AZS może mieć podłoże nie tylko alergiczne. Jego głównym podłożem jest psychika i genetyka. Bardzo często jest tak, że czego byśmy nie robili, to skóra i tak żyje własnym życiem. Taka prawda.

                                DOKŁADNIE!

                                Ponadto nie zawsze potrzebna jest dieta bezmleczna, bazjajowa (to dwa różne białka i alergia/nietolerancja na oba wcale nie musi iśc w parze)
                                Czasami taką drastyczną dietą odstawiając wsio co nam do głowy przyjdzie więcej szkody niż pożytku można przynieść na przyszłość

                                • Zamieszczone przez szyszaa
                                  po pierwsze czy wyeliminowalas totalnie mleko i jego przetwory? czyli mleko, maslo, sery, jogurty itp…

                                  Wyeliminowałam, chociaż nie będę się zarzekać, bo może gdzieś mleko przemyci się przypadkiem…
                                  Ostatnio właśnie przeczytałam też, że jabłka bywają alergizujące, więc dopiero teraz przestaję je jeść, wcześniej jadłam 1 dziennie musowo na poprawę trawienia (swojego) 🙂

                                  A możecie podać przykładowe menu dzienne, bo brakuje mi pomysłów co jeść na takiej diecie – z początków eliminowania??

                                  • Zamieszczone przez aqnieszka

                                    A możecie podać przykładowe menu dzienne, bo brakuje mi pomysłów co jeść na takiej diecie – z początków eliminowania??

                                    A czy zaobserwowałaś faktyczny związek między tym, co jesz, a skórą dziecka. Czy wymaga ono Twojej diety bezmlecznej?

                                    • Zamieszczone przez Mata_Hari
                                      A czy zaobserwowałaś faktyczny związek między tym, co jesz, a skórą dziecka. Czy wymaga ono Twojej diety bezmlecznej?

                                      Właśnie wydaje mi się, że nie ma zbyt dużego związku, tylko wcześniej pozwalałam sobie na żółty ser do śniadania (lekarka powiedziała, że plasterek można), dopiero od kilku dni odstawiłam go…

                                      • Jeśli nie ma związku, to nie ma sensu byś się jakoś szczególnie katowała. Jedz ostrożnie, bez jakiś wyjątkowych kulinarnych ekscesów i obserwuj.

                                        • Mój 13 letni syn ma AZS i powiem wam- do dziś nie wiemy po czym jest gorzej. Jak miał rok i wiecej miał całe ciało w plamach ropiejacych. Wyglądało to okropnie. Na noc mielismy go bandażować,żeby sie nie drapał. Niestety nie pomagało. Stosowalismy LOCOID- efekt chwilowy. Testy skórne kilkakrotnie… Nic nie wykazały. Słodycze poznał w 3 roku życia.
                                          Zaczeło się około 4-5 miesiaca, kiedy poszłam do pracy i raz dziennie dostawał butelkę. Pokarmy stałe wprowadziłam w 7 miesiacu. Wszystko co jadłam zapisywałam. Każda potrafa 5 dni i czekanie na efekty. Czasem bowiem po 5 dniach wychodziło pogorszenie na jakiś składnik pokarmowy, ale za jakis czas na ten sam skłądnik juz nie reagował. Miał maści ze sterydami które były zmieniane co 2 tyg bo szybko organizm sie do nich przyzwyczajał.
                                          Dziś- ma ślady, przebarwienia na nonag ( uda od wewnętrzej strony). Dobrze ze to chłopak, dobrze,że zaraz bedą mu rosnać ciemne włosy, bo zakryja ten koszmar.

                                          Teraz córka też ma problem.
                                          Na dziś założyłam zeszyt i zapisuje wszystko co jem- co tydzien nowa rzecz.Widziałam np pogorszenie po jabłku, choc jadłam ryż z jabłkami od początku. Panicznie boje sie powtórki z rozrywki…bo to dziewczynka i najwiecej ma na buzi.
                                          Na szczescie pomaga jej lipobase i exomega, emolium krem specjalny. Smaruje ją kolejno tak żeby cały czas miała tłusta buzie i działa. Natomiast mam wrażenie,że płyn do kąpieli emolium powoduje podrażnienie brzuszka i ud.

                                          To okropna choroba skóry….współczuje kazdej, która z tym walczy.

                                          Znasz odpowiedź na pytanie: Atopowe zapalenie skóry

                                          Dodaj komentarz

                                          Angina u dwulatka

                                          Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                                          Czytaj dalej →

                                          Mozarella w ciąży

                                          Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                                          Czytaj dalej →

                                          Ile kosztuje żłobek?

                                          Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                                          Czytaj dalej →

                                          Dziewczyny po cc – dreny

                                          Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                                          Czytaj dalej →

                                          Meskie imie miedzynarodowe.

                                          Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                                          Czytaj dalej →

                                          Wielotorbielowatość nerek

                                          W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                                          Czytaj dalej →

                                          Ruchome kolano

                                          Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                                          Czytaj dalej →
                                          Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                                          Logo
                                          Enable registration in settings - general