Atopowe zapalenie skóry

[quote]
Atopowe zapalenie skóry – wskazówki!


Co to jest AZS?

Atopia: genetycznie uwarunkowana skłonność organizmu do nadmiernego reagowania na czynniki zewnętrzne. Atopia może dotyczyć różnych okolic ciała: skóry, spojówek lub błon śluzowych nosa.
Atopowe zapalenie skóry (egzema atopowa): Atopowe zapalenie skóry (AZS) należy do schorzeń dermatologicznych, lecz choć występuje na skórze jest objawem atopii, czyli wyrazem patologicznej reakcji immunologicznej. Przebycie AZS w dzieciństwie może być sygnałem o zwiększonej predyspozycji do zachorowania na inne cięższe postaci atopii. Z badań statystycznych wynika, że 30% dzieci wyrasta z atopii, natomiast 25% chorych w późniejszym okresie życia może rozwinąć astmę atopową lub alergiczny nieżyt nosa.
Pamiętając, że AZS jest objawem zaburzeń immunologicznych istotne jest zastosowanie środków prowadzących do jego regulacji (immunokorekcja). Konieczne jest również bezwzględne unikanie alergenu wywołującego odczyn chorobowy. Pojęcia “zapalenie skóry” oraz “egzema” często są stosowane zamiennie. Jeśli egzema (zapalenie) wywołana jest przez alergię, nazywana jest egzemą atopową (atopowym zapaleniem skóry, AZS, atopic dermatitis).
Skóra objęta zapaleniem staje się sucha, zaczerwieniona, podrażniona, często powstają łuszczące się płatki lub pęcherzyki. Pęcherzyki mogą się sączyć, tworząc strupy, lub pękać pozostawiając drobne ranki.
Zapaleniu skóry zazwyczaj towarzyszy swędzenie, które jest jednym z najbardziej dokuczliwych doznań. Gdy trwa bez przerwy chore dziecko staje się pobudliwe i rozdrażnione. Sytuacja pogarsza się ze względu na zmęczenie i bezsenność (bardzo często świąd nasila się w nocy).
Trwałe zmiany skórne w miejscach szczególnie widocznych (twarz, dłonie) sprawiają, że starsze dziecko czuje się oszpecone i onieśmielone, może unikać kontaktu z rówieśnikami. Bardzo potrzebne jest mu wsparcie ze strony rodziców lub opiekunów. Jeżeli AZS jest zaawansowane, konieczna jest współpraca nauczycieli (powinni być poinformowani o chorobie) z rodzicami dziecka.

Główne objawy atopowego zapalenia skóry

Choroba rozpoczyna się około drugiego, trzeciego miesiąca życia i może trwać przez całe życie (okresowo występuje zaostrzenie objawów oraz ich złagodzenie).
1. Suchość skóry,
2. Zaczerwienienie
3. Swędzenie
4. Pękanie skóry
Zmiany najczęściej lokalizują się na zgięciach łokciowych, kolanowych, na twarzy i szyi.
Skóra dzieci chorych na AZS jest wrażliwa na działanie alergenów (pyłki, roztocza, sierść, pierze). Reakcje alergiczne mogą też wywoływać pokarmy np.: jaja, mleko krowie, owoce cytrusowe.
Czynniki te wywołują podrażnienie i zapalenie skóry prowadzące do zniszczenia płaszcza hydrolipidowego skóry. Jeżeli płaszcz hydrolipidowy skóry jest zniszczony dochodzi do zwiększonej utraty wody przez skórę i tym samym do nadmiernego wysuszenia skóry. Sucha skóra łatwo ulega uszkodzeniom. Sprzyja to wnikaniu szkodliwych czynników, które mogą zaostrzyć przebieg choroby.


Zasady postępowania przy atopowym zapaleniu skóry

Niestety nie znaleziono jak na razie jednego skutecznego leku, który pozwoliłby całkowicie wyleczyć atopowe zapalenie skóry. Warto jednak stosować się do zaleceń, które sprawiają, że objawy będę minimalne i nie tak bardzo uciążliwe.
1. Odpowiednia pielęgnacja skóry, codzienne i regularne jej nawilżanie i natłuszczanie.
W pielęgnacji skóry atopowej stosowane są emolienty – natłuszczające substancje, przywracające skórze funkcję naturalnej bariery.
Emolienty mogą mieć różną postać: emulsji, płynu do kąpieli, żelu pod prysznic, kremu lub mydła.
Emolienty odtwarzają płaszcz lipidowy skóry, zapobiegają utracie wody, powodują wzrost jej elastyczności i zmniejszają uczucie swędzenia.
Najczęściej dla skóry atopowej polecane są emolienty zbudowane na bazie olejów mineralnych.
Ważne jest aby kosmetyki nie wywoływały podrażnień i alergii. Przed kupieniem nowego kosmetyku warto poprosić o jego próbki i przekonać się czy kosmetyk nie powoduje podrażnień.
Ważne jest aby kosmetyki nie powodowały zatykania porów skóry. Także ryzyko wywołania podrażnień, reakcji alergicznych i trądziku kosmetycznego powinno być jak najbardziej ograniczone.

2. Ograniczenie populacji gronkowca złocistego (przerwanie tzw. błędnego koła AZS). U 80% pacjentów stwierdza się, że obecność gronkowca złocistego jest przyczyną nasilenia zmian.
Błędne koło AZS to zespół współistniejących ze sobą objawów choroby, które zaostrzają przebieg choroby.
Dotyczy to tylko niektórych pacjentów. Takich, u których w wyniku uporczywego swędzenia skóry i ciągłego jej rozdrapywania dochodzi do powstania ognisk sączących zasiedlanych przez gronkowca złocistego. Gronkowiec pobudza organizm do wytworzenia substancji tzw. mediatorów zapalenia. Najważniejszy z nich – histamina – zwiększa uczucie świądu i błędne koło się zamyka.
Aby przerwać błędne koło AZS trzeba zlikwidować jego dwie przyczyny – świąd i gronkowca złocistego. Polecane są emolienty z dodatkiem antyseptyków (chlorek benzalkoniowy i triclosan),które ograniczają liczbę znajdujących się na skórze bakterii.

3. Infekcje bakteryjne i grzybicze
Uszkodzona skóra jest podatna na infekcje. Ryzyko zakażeń zwiększa się wskutek drapania, przez które można przenieść na skórę drobnoustroje wywołujące infekcję. Wtórne zakażenia bakteryjne leczy się antybiotykami w kremie (czasem w połączeniu ze steroidami) – w cięższych przypadkach – w tabletkach. W razie wystąpienia infekcji grzybiczej podaje się leki (maści) przeciwgrzybicze.

4. Szybkie wyleczenie najbardziej dolegliwych objawów.
Sterydy stosowane miejscowo:

Kremy i maści steroidowe
Leki kortykosteroidowe (często nazywane “sterydami”) w postaci kremów i maści są najpopularniejszymi środkami w leczeniu AZS. Są to steroidy działające miejscowo. Kremy te redukują ogniska zapalne, zmniejszają zaczerwienienie i obrzęk, łagodzą swędzenie i ułatwiają gojenie skóry. Choć są one niezwykle skuteczne w przypadku egzemy, stosując je należy zachować ostrożność. Preparaty te niszczą kolagen, składnik białkowy skóry właściwej, wskutek ich nadużywania skóra przedwcześnie się starzeje, staje się cieńsza, tworzą się zmarszczki i rozstępy. Nie wolno przedłużać zaleconego czasu leczenia. Sterydy stosowane niewłaściwie mogą także wywołać trądzik posterydowy, trudny do wyleczenia. Dlatego trzeba zawsze czytać ulotkę dołączoną do leku i słuchać zaleceń lekarza. Intensywne i długotrwałe stosowanie (zwłaszcza na dużych powierzchniach ciała) może doprowadzić do zaburzeń równowagi hormonalnej (steroidy absorbowane są przez skórę).
Leki przeciwhistaminowe:
Podaje się według wskazań lekarza – najczęściej na noc. Działają uspokajająco i zapewniają spokojny sen. Zmniejszają uczucie świądu.

5. Zapobieganie nawrotom choroby.
Wpływ czynników środowiskowych musi być brany pod uwagę. Trzeba unikać wszelkich czynników, które mogą pogarszać stan skóry.

Czynniki zaostrzające chorobę
1. Zakażenia powierzchni skóry drobnoustrojami. Najczęściej przebieg AZS zaostrzany jest przez bakterię zwaną gronkowcem złocistym. Obecność gronkowca złocistego jest jedną z przyczyn powstania błędnego koła AZS.
2. Tkaniny syntetyczne lub wełniane. Najlepsza jest odzież bawełniana.
3. Detergenty, mydła lub płyny do płukania.
4. Drażniące pokarmy. Owoce cytrusowe lub pomidory mogą zaostrzać egzemę wokół ust, która nasila się szczególnie pod wpływem oblizywania. Można się przed tym zabezpieczyć, smarując usta wazeliną 2-3 razy dziennie oraz przed posiłkami.
5. Dym papierosowy. W pomieszczeniach zamkniętych dym powoduje podrażnienie skóry. Całkowity zakaz palenia w domu jest najlepszym rozwiązaniem.
6. Koty i psy. Wszystkie zwierzęta futerkowe wywołują reakcję alergiczne u dzieci z egzemą. Jeżeli dziecko nie może się obejść bez zwierzątka, to niech to będzie złota rybka.
7. Roztocza kurzu domowego. Są to organizmy mikroskopijnych rozmiarów znajdujące się w kurzu domowym, materacach, dywanach i wielu innych miejscach. W kontakcie ze skórą pogarszają objaw egzemy. Wdychane z powietrzem, mogą sprowokować objawy astmy. Ilość roztoczy można zmniejszyć poprzez częste odkurzanie (najlepiej odkurzaczem wodnym), częste wycieranie kurzu oraz takie urządzanie mieszkania, by jak najmniej było miejsc, w których gromadzi się kurz (zasłony, stare materace, dywany, meble o wymyślnych kształtach).
W przypadku stwierdzenia atopowego zapalenia skóry trzeba bardzo ostrożnie pielęgnować skórę. Stosowanie się do poniższych zaleceń pomoże poprawić stan skóry oraz zminimalizuje możliwość zakażeń.

Zalecenia pielęgnacyjne dla osób z atopowym zapaleniem skóry
(zalecenia dotyczą przede wszystkim dzieci, ale osoby dorosłe także powinny przestrzegać wielu podanych zaleceń):
• ubieraj dziecko w przewiewne, bawełniane ubrania
• kąp dziecko raz na 3-4 dni (nie mam na myśli zaprzestania mycia w ogóle) w letniej wodzie; kąpiel nie powinna być dłuższa niż 15 minut – chodzi o to, aby nie przesuszać dodatkowo skóry
• do mycia dziecka używaj łagodnego mydła a najlepiej środków myjących przeznaczonych dla alergików (Oilatum, Balneum Hermal Plus, Der-med.,Linola); do kąpieli możesz dodać krochmalu (jeśli dziecko nie jest uczulone na ziemniaka), siemienia lnianego, płatków owsianych (jeśli dziecko nie jest uczulone na gluten)
• po kąpieli osusz dokładnie skórę dziecka, ale nie pocieraj ręcznikiem tylko delikatnie przykładaj do ciała nawilżaj i natłuszczaj skórę dziecka po kąpieli (i nie tylko), najlepszy efekt nawilżający uzyskasz – smarując skórę zaraz po kąpieli (do 2-3 minut po osuszeniu).
• paznokcie dziecka powinny być krótko obcięte
• zapobiegaj stresowi u dziecka
• utrzymuj w sypialni dziecka niską temperaturę (gdy jest za ciepło dziecko może się pocić, co wzmaga swędzenie)
• utrzymuj w mieszkaniu temp. w okolicach 20 stopni C
• unikaj gwałtownych zmian temperatur
• staraj się aby skóra dziecka była jak najczęściej nawilżana, ale rób to w sposób delikatny i w miarę możliwości za zgodą dziecka – na dzień stosuj kremy, na noc maści (te ostatnie zwykle są bardziej tłuste i używane w dzień mogą powodować dyskomfort u malucha)
• jeżeli stosujesz dietę eliminacyjną, koniecznie informuj dziecko, jakich potraw nie może spożywać – dzieci doskonale to zapamiętują; tłumacz dziecku dlaczego jego dieta różni się od diety innych ludzi (wbrew pozorom, dziecko nawet dwuletnie potrafi wiele rozumieć, co nie znaczy, że nie zdarzają się okresy załamania)
• jeżeli dziecko jest uczulone na kurz, usuń z domu dywany, pluszaki i inne przedmioty mogące go gromadzić
• płucz ubrania dziecka co najmniej dwukrotnie
• jeżeli wygląd skóry dziecka pogarsza się w kontakcie z wodą (a nie jest to objaw uczulenia na środek myjący) – czasem dobre efekty daje przegotowywanie wody do mycia/kąpieli lub zainstalowanie urządzenia filtrującego
• w ziołolecznictwie polecane jest stosowanie do kąpieli wywarów z rumianku, nagietka, orzecha włoskiego, jako skuteczna terapia przy problemach skórnych; zalecana jest jednak ostrożność w stosowaniu ziół – często się zdarza, że uczulają
• bardzo skuteczne w działaniu na skórę atopową bywa słońce (choć też czasem uczula, trzeba pamiętać o jak najlepszej ochronie przeciwsłonecznej)
• Pomocne mogą być pobyty nad morzem o dużym zasoleniu (jeśli na skórze są ranki – kontakt z taką wodą powoduje pieczenie – i terapia staje się niewykonalna) Kąpiele morskie wpływają na skórę z AZS bardzo korzystnie
Natomiast chlor w basenie drażni skórę, żeby temu zapobiec, należy przed wejściem do basenu posmarować dziecko wazeliną. Dzieci z silną egzemą nie powinny korzystać z basenu.
Po wyjściu z wody morskiej lub z basenu dziecko należy wykąpać z dodatkiem środka zmiękczającego, np. emulsja lub żel. W czasie pobytu na plaży najodpowiedniejsza dla dziecka jest luźna, bawełniana odzież. Przy bardzo dużych upałach można założyć dziecku wilgotną podkoszulkę, by schłodzić skórę i złagodzić swędzenie.
• dzieci z AZS narażone są na późniejszy rozwój alergii wziewnej oraz astmy – oprócz skóry należy więc chronić drogi oddechowe i płuca – unikaj dymu tytoniowego
• chroń dziecko przed zarażeniem wirusem opryszczki
Zanim zastosujesz nowy środek:
Nie ma dwóch identycznych przypadków alergii, nie ma również uniwersalnego środka dobrego dla wszystkich alergików. To, co pomaga w danym przypadku, może nie pomagać lub wręcz szkodzić w innym. Zachowaj szczególną ostrożność przy wprowadzaniu nowych środków pielęgnacyjnych:
• smaruj małą powierzchnię skóry przez kilka dni i obserwuj reakcję
• sprawdź skład produktu
• upewnij się czy dziecko w przeszłości nie reagowało na któryś ze składników
• nowe specyfiki wprowadzaj pojedynczo
• nie łącz nowego środka do pielęgnacji z nowościami w diecie

Kosmetyki medyczne mające zastosowanie w chorobach skóry:

• SCHERING-PLOUGH
o DIPROBASE – krem, maść
Składniki zawarte w tej maści i kremie mają właściwości nawilżające i łagodzące dolegliwości w alergicznych i zapalnych schorzeniach skóry po zastosowanej kortykoterapii. Diprobase może być stosowany zarówno po zakończeniu terapii jak też w trakcie leczenia sterydami.

• GLAXO WELLCOME
o CUTIBAZA
o DERMOBAZA
Cutibaza to krem półtłusty, Dermobaza – tłusty. Oba polecane są do codziennej pielęgnacji skóry suchej i szczególnie wrażliwej. Zapewniają optymalne natłuszczenie, nawilżenie i ochronę przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Są bezzapachowe, szczególnie polecane dla skóry alergicznej.

• YAMANOUCHI
o LIPOBASE
Tłusty krem o właściwościach zarówno kremu jak i maści. Działa nawilżająco i natłuszczająco, nie zatyka naturalnych porów skóry a więc nie powoduje powstawania zaskórników. Polecany do regeneracji skory alergicznej zniszczonej terapią sterydową jako farmakologicznie obojętny środek nawilżająco-natłuszczający

• HERMAL
o OPTIDERM
Krem zawierający mocznik i polidokanol. Mocznik jest substancją naturalnie występującą w zdrowej skórze jako składnik utrzymujący prawidłową wilgotność. Jego zawartość w kremie Optiderm zwiększa zdolność wiązania wody przez warstwę rogową naskórka szczególnie w stanach nadmiernego wysuszenia. Polidokanol ma działanie przeciwświądowe i uśmierzające ból. Optiderm jest polecany jako środek uzupełniający leczenie chorób skóry przebiegających z suchością i świądem (AZS, wyprysk kontaktowy i długotrwałe leczenie schorzeń skórnych).
Nie należy go stosować w przypadku zmian łuszczycowych i wysiękowych.
o BALNEUM HERMAL
o BALNEUM HERMAL PLUS
o BALNEUM HERMAL F
Są to preparaty natłuszczające skórę tworzą na niej mikropowłokę olejową, działają też złuszczająco i przeciwświądowo (szczególnie Balneum Hermal Plus, który zawiera dodatkowo polidokanol zwiększający efekt przeciwświądowy)
o BALNEUM INTENSIF (płyn do mycia, krem)
Działają natłuszczająco i utrzymują naturalną wilgotność skóry. Mają zastosowanie w celu odbudowy właściwej warstwy ochronnej skóry podrażnionej ze skłonnością do alergii.

• DR AUGUST WOLFF GmbH & Co.
o LINOLA – krem, krem tłusty
Ma działanie natłuszczające i nawilżające skórę. Działa przeciwświądowo i przeciwzapalnie. Zawarty w kremie kwas linolowy przyspiesza proces gojenia i regeneracji skóry
o LINOLA – olejek do kąpieli
Ma zastosowanie jako preparat nawilżający i natłuszczający skórę o skłonnościach do suchości i łuskowatości. Preparat działając podczas ciepłej kąpieli głęboko wnika przez rozszerzone pory w skórę dając lepsze efekty działania.

• SEBAMED
o Bezmydlna kostka do mycia dla dzieci
Delikatnie czyszcząca i nawilżająca. Zawiera wyjątkowo łagodne składniki nie uczulające dziecięcej skóry,
o Bardzo delikatny krem dla dzieci
Przeciwdziała infekcjom, zapaleniom i podrażnieniom. Tworzy tzw. kwaśny płaszcz ochronny na powierzchni skóry zapewniając jednocześnie jej prawidłowe oddychanie.

• SVR LABORATORIES
o Topialyse (krem i mleczko)
To delikatne preparaty wspomagające w czasie i po zakończeniu leczenia sterydami. Przeznaczone dla skóry przesuszonej i atopowo zmienionej. Zawierają wyciąg z ogórecznika lekarskiego i witaminę E działające kojąco na zmienioną skórę oraz kwas mlekowy w celu odkażającym i dezynfekcyjnym
o Xerial (10,30,50)
To emulsje zawierające mocznik w różnych stężeniach. Działa on zmiękczająco na zgrubiałe warstwy naskórka, likwiduje tzw. rybią łuskę. Poza tym dodatek mocznika pomaga zachować skórze optymalną dla niej wilgotność.

• LA ROCHE-POSAY
o Toleriane(krem i mleczko)
To preparaty przeznaczone dla skóry szczególnie wrażliwej, działające nawilżająco i natłuszczająco
o Hydranorme
Emulsja przeznaczona dla skóry szczególnie wysuszonej i wrażliwej, polecana przede wszystkim do pielęgnacji twarzy.
Oba te preparaty znakomicie regenerują skórę po przebytej terapii sterydowej.

• BOOTS HEALTHCARE
o E-45 (emulsja do kąpieli, mleczko, krem)
Zawiera specjalnie oczyszczoną parafinę, łagodzącą dolegliwości skóry suchej, spękanej, łuskowatej, skłonnej do alergii.

• PERMAMED S.A.
o Der-med
Emulsja delikatnie natłuszczająca i oczyszczająca. Stosować ją można zamiast mydła do wrażliwej, suchej i zmienionej chorobowo skórze.

• STIEFEL
o Oilatum (mydło, żel do kąpieli, emulsja do kąpieli, krem)
To kosmetyki lecznicze przeznaczone dla skóry łatwo ulegającej podrażnieniom, alergicznej i przesuszonej.

• AVENE
o Trixera
Krem dla skóry suchej, łuszczącej się, atopowej. Dobrze wspomaga leczenie sterydami, przywracając skórze jej właściwe funkcje.

• JOHNSON&JOHNSON
o AVEENO
proszek do kąpieli o działaniu łagodzącym zawierający m.in. płatki owsiane (niestety nie jest dostępny w Polsce )
[/quote]źródło:[Zobacz stronę]
Miałam sama coś takiego sklecić -pójdę na łatwiznę- niestety chroniczny brak czasu nie pozwala na to przynajmniej w tej chwili…W miarę jak się rok akademicki skończy, jak przestaniemy chorować postaram się temat pociągnąć… A tak w międzyczasie moze komuś się przyda

Strona 4 odpowiedzi na pytanie: Atopowe zapalenie skóry

  1. Aloes jednym pomaga, innym szkodzi. Jego temat co jakiś czas się przewija w sieci, ale każdy musi sam spróbować.

    • Dokładnie zgadzam się każdy jest inny i musimy tu działać na zasadzie prób i błędów jednak trzeba pamiętać, że tak naprawde w aloesie uczula jego skórka a nie miższ i tylko szukać kosmetyków z miąższem.

      • Zamieszczone przez mamaTymona
        Dokładnie zgadzam się każdy jest inny i musimy tu działać na zasadzie prób i błędów jednak trzeba pamiętać, że tak naprawde w aloesie uczula jego skórka a nie miższ i tylko szukać kosmetyków z miąższem.

        A skąd wiesz, że uczula tylko skórka? Mnie się zawsze wydawało, że każdego może uczulać zupełnie coś innego 😉

        • hej, zainteresowały mnie te kosmetyki z aloesu. Mogłabyś napisać jakiej są firmy i czy kropelki i żel są z jednej serii. A w ogóle to jak na to trafiłaś, poleciła ci to ta alergolog?

          • Zamieszczone przez marzanna_37
            hej, zainteresowały mnie te kosmetyki z aloesu. Mogłabyś napisać jakiej są firmy i czy kropelki i żel są z jednej serii. A w ogóle to jak na to trafiłaś, poleciła ci to ta alergolog?

            Jest to typowa reklama, nie sugeruj się tą wypowiedzią.

            • Proszę o wsparcie.
              Moje dziecko ma najprawdopodobniej AZS 🙁
              Miała jakieś plamki po zmianie proszku do prania.
              Dostała syropek, po którym zaczęła mieć luźne kupki po 4-5 razy dziennie. Odstawiłam, bo skóra zaczęła wyglądać lepiej.
              Ale przez weekend na ramieniu ma straszną ranę otwartą 🙁
              Nie miała żadnego urazu, wygląda jak po pęcherzu ale nie widziałam go wcześniej.
              Do tego gorączka przez 2 dni, która minęła, kaszel, który spowodował, że 2 razy zwymiotowała.
              Bardzo źle śpi, jest płaczliwa i marudna..
              Jutro idę do lekarza, ale jestem prawie pewna, że to AZS

              • Może akurat to nie AZS, mój syn nie miał ani gorączki ani żadnych innych objawów w zachowaniu. A otwarta plama moze być bo ją zdrapała…
                U mojego syna na razie cisza, nie ma nawrotów od kilku miesięcy, ale i tak ma zmienioną skórą na nogach.

                U córki też cisza. Buzia śliczna, ale pewnie przez ten krem exomega. u nas działa cuda, ale drogi.

                • U nast też nie było gorączki i innych przykrości, ‘tylko’ brzydka skóra i świąd

                  • Zamieszczone przez evela

                    Do tego gorączka przez 2 dni, która minęła, kaszel, który spowodował, że 2 razy zwymiotowała.
                    Bardzo źle śpi, jest płaczliwa i marudna..
                    Jutro idę do lekarza, ale jestem prawie pewna, że to AZS

                    Jeśli to mają być objawy AZSu to raczej chyba rzadko spotykane.
                    Niespokojny sen jest typowy u dzieci z AZSem, a co się z tym wiąże marudność też, ale kaszel, gorączka, wymioty……, nie za bardzo 😉

                    • Byłam u lekarza..to nie AZS
                      Prawdopodobnie ma gronkowca złocistego lub inną infekcję skóry:(
                      Wyniki w piątek lub pn.
                      Jestem załamana 🙁
                      Nigdy nie chorowałam, nigdy nie spotkałam się z jakimiś chorobami, a tu to!!!
                      Czy wie ktoś coś na temat tej choroby??

                      • Gronkowiec złocisty często bytuje na chorym naskórku (u osób z AZS baaardzo często), ale jego obecność na skórze, czy to wewnątrz organizmu nie jest znowu jakąś tragedią 😉 Nosicielami jego jest większość populacji i nawet o tym nie wie. Przeważnie ludzie dowiadują się o nim, gdy potęguje objawy jakiegoś innego schorzenia, lub gdy dochodzi do spadku odporności organizmu. Jeśli organizm zbytnio nie cierpi, przeważnie zostawia się go w spokoju 😉
                        Można próbować się go pozbyć lekami, albo dać szansę organizmowi pokonać go samemu wtedy są większe szanse, że jeśli sobie pójdzie, to na dobre.

                        • Czy jest to zaraźliwa choroba?
                          Jakoś dziwnym zbiegiem okoliczności wszyscy domownicy narzekają na ból gardła, a czytałam, że atakuje m.in. migdałki..
                          Maja ma antybiotyk, który jej nie smakuje i podanie jej jest ciężkie. Raz zwymiotowała i musiałam jej znowu podać.
                          Czyli mam się tak nie zamartwiać? A te rany na ciele?
                          Zagoją się??

                          • Gronkowca złocistego mam / miałam na skórze, dostałam antybiotyk a on nadal tam był / jest;) Panny me mają go w gardle w ilości takiej, że laryngolog przeszedł nad tym do porządku dziennego.

                            • Syn ma gronkowca, bo ma AZS i niestety wdał się gronkowiec. Dostał antybiotyk na skórę i na razie jest uśpiony….

                              • Moja córcia też miała gronkowca złocistego. Nawet miała zabieg pod narkozą na usunięcie ropnia z pachwiny. Wszystko jednak dobrze się skończyło. Jak tylko antybiotyk zaczął działać, to wszystko wróciło do normy. Gorzej jak gronkowiec u kogoś na płuca wejdzie, bo to ciężko zdiagnozować. Lekarze leczą dzieci na przewlekłe stany zapalne dróg oddechowych, a mikrob się rozwija.

                                • Moja córka ma AZS już od czterech miesięcy i chyba przerobiłam z nią wszystkie dostępne na rynku kremy, ostatnio (od dwóch tygodni) stosuje Exomege z wyciągu z owsa Rhealba i chyba przy niej zostaniemy na dłużej. Przynajmniej mam taką nadzieje bo ileż można szukać odpowiedniego balsamu…. Ta choroba to coś strasznego…

                                  • wirokonka myślę, że na pewno zostaniecie przy niej na dłużej 🙂 Ja odkąd zetknęłam się z a-dermą nie uwzględniam żadnych innych marek, póki co, bo pasują mi i mojemu atopikowi doskonale, a również przeszliśmy przez maase specyfików

                                    • jamalka, też mam taką nadzieje 🙂

                                      • Skoro już natknęłaś się na a-dermę to może spróbuj też dla małej coś do kąpieli, albo chociaż zamień jej mydełko na kostkę dermokosmetyczną. Możesz myć rączki i buzię jak tylko jest taka potrzeba, a niestety mydłem możesz tylko dzieciaczkowi zaszkodzić, ale to już pewnie wiesz…

                                        • Witajcie zmagające się z AZS mamuśki, jestem tu nowa, ale tematycznie z Wami już od 2 lat…w sumie to chciałam spytać o tą a-dermę. Do tej pory używałam kremu hud salva, który sobie bardzo chwalę. Niestety wraz z cieplejszymi dniami AZS się rozwinął i skóra syna na co dzień wygląda niczym papier ścierny :/// A-derma nie zawiera parabenów, ale…ma inny chemiczny-syntetyczny syf (m.in. C 13-14 isoparaffin to syntetyk z ropy naftowej…) jak długo go używacie i po jakimś czasie skóra się nie przyzwyczaja do niego?…Działanie syntetycznych składników kosmetyków polega na chwilowym polepszeniu, ale długofalowo nie jest to skuteczne ze względu na specyfikę użytego produktu… tzn. używamy kremu np. na pękające stopy, specyfiki w składzie mają pomóc zniwelować tą przypadłość, jednak na dłuższą metę ją potęgują (musiałabym zerknąć w skład kremu o którym mówię, ale nie mam pod ręką, co nie znaczy że Wam później nie dopiszę).
                                          Zaintrygował mnie ten olej z wiesiołka..ogólnie jestem za tym, by wprowadzać jak najmniej syntetyków do naszego organizmu, wystarczająco jesteśmy truci na co dzień. Jeśli ktoś ma naturalne sposoby/kosmetyki na AZS to jestem chętna na zapoznanie się z opiniami.
                                          A jeszcze jedna uwaga a propos przewijających się opinii na temat oilatum, emolium. To 1 jest OK na AZS, to drugie faktycznie zaostrza stan atopika, jednak jeśli przeczyta się skład tych kosmetyków można poczuć się oszukanym: zwykła ciekła parafina +środek myjący +zapach za cenę która powala…rozwiązanie jest proste ciekła parafina z apteki (1,30zł w opakowaniu jak woda utleniona, więc łatwo się aplikuje) + starta na tarce kostka myjąca/mydełko eko -czyste bez żadnych “upiększających” składników. Ja tak małego z powodzeniem kąpałam od urodzenia 🙂 Czasem trzeba być sprytnym, a nie nabijać kieszenie koncernom 🙂

                                          Znasz odpowiedź na pytanie: Atopowe zapalenie skóry

                                          Dodaj komentarz

                                          Angina u dwulatka

                                          Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                                          Czytaj dalej →

                                          Mozarella w ciąży

                                          Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                                          Czytaj dalej →

                                          Ile kosztuje żłobek?

                                          Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                                          Czytaj dalej →

                                          Dziewczyny po cc – dreny

                                          Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                                          Czytaj dalej →

                                          Meskie imie miedzynarodowe.

                                          Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                                          Czytaj dalej →

                                          Wielotorbielowatość nerek

                                          W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                                          Czytaj dalej →

                                          Ruchome kolano

                                          Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                                          Czytaj dalej →
                                          Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                                          Logo
                                          Enable registration in settings - general