Autyzm, szukam pomocy dla synka

Jestem nowa na tym forum. Wszędzie szukam pomocy dla synka i trafiłam do WAs. Mam nadzieję, że nas przyjmiecie. Potrzebujemy dużo pieniędzy na leczenie dziecka, ale też wsparcia i przyjaciół. Myślę, że znajdę tutaj to drugie i trzecie.

A to nasza historia:
Mateuszek urodził się 30.12.2006 r. Był naszą gwiazdką z nieba. Czekaliśmy na niego tak długo, bo myśleliśmy, że nie możemy mieć dzieci. Warto było czekać? bo to największe szczęście jakie nas spotkało, największe i najsłodsze (pewnie dlatego, że w ciąży zjadłam tyle słodyczy, że słodszego dziecka na świecie być nie może).

Od początku Mateusio miał problemy. Najpierw naświetlanie w szpitalu z powodu żółtaczki, potem dość późno zdiagnozowane napięcie mięśniowe, częste infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc. W swoim niedługim życiu był cztery razy w szpitalu z powodu rotavirusów, zapalenia płuc, bólów brzucha a także z powodu operacji na przepuklinę brzuszną i stulejkę.

Nasz syn wszystko robił później i inaczej niż rówieśnicy?. Siadał dopiero gdy miał ponad 10 miesięcy, chodził gdy miał ponad 18, nie mówi. Potrafił pół dnia siedziećw piaskownicy i przesypywać piasek przed oczami? pochłaniało go tak, że nie widział świata który go otaczał, nie słyszał go i nie reagował na niego. Potem doszło kręcenie w kółko, nagminnie, bez powodu, a przy tym tak śmiesznie uciekały mu oczka? wyglądało to tak, jakby patrzył w przeciwną stronę niż się ruszał. Jesienią 2008 r. zaczęło się segregowanie kredek. Mateuszek wstawał brał kredki w rączki i z kredkami spędzał cały dzień, a potem z nimi usypiał. Wybrani przez niego dorośli musieli układać je według planu, równiutko w rządku, żadne inne dziecko nie miało prawo ich dotknąć, wszelkie próby zmiany jego zamierzeń skutkowały napadami agresji i szału. Potem zaczął segregować również inne przedmioty, tworzył kolekcje z klocków, autek a nawet karteczek. Namiętnie kartkował dorosłe książki bez obrazków, a jednocześnie nie dopuszczał do tego aby ktoś przeczytał mu bajkę, nie chciał bawić się misiem, lalką, był indywidualistą? Do zabawy dopuszczał tylko dorosłych i to nie wszystkich. Całkowicie unikał kontaktu z innymi dziećmi, wydawało się, że młodsza siostra jest dla niego niewidoczna, a zauważał ją tylko wtedy, gdy naruszała jego strefę bezpieczeństwa.

Najpierw myślałam, że to skutki tych traumatycznych przeżyć, potem, że opóźnienia rozwoju i dziwaczne zachowania są wywołane zazdrością o córkę, która pojawiła się dość szybko? W tym momencie niestety znamy przyczyny opisanych zachowań naszego synka.

W miesiącu maju zwróciłam się do Poradni Psychologiczno Pedagogicznej z prośbą o pomoc w podjęciu decyzji, czy Mateuszek powinien uczęszczać do żłobka, czy do przedszkola. Wątpliwości miałam ogromne, bo mały nie mówił, nie potrafił samodzielnie poinformować o swoich potrzebach, nie potrafił założyć sobie bucików. Pani psycholog przeprowadziła z nami dokładny wywiad i skierowała nas na dalszą diagnostykę do neurologopedy. W tym momencie zaczął się nasz koszmar: szukanie po omacku i mnóstwo wątpliwości, co do własnych decyzji. Zaczęliśmy prowadzać dziecko po różnych specjalistach, w tym: neurologu, audiologu, laryngologu, psychiatrze, lekarzach rehabilitantach, logopedach i psychologach. Nikt nie chciał nam nic konkretnie powiedzieć, jedyne, co to stwierdzono zaburzenia integracji sensorycznej o nieznanym podłożu. Dobrze, że mamy dostęp do Internetu, bo odnalazłam mamy dzieci z podobnymi problemami. Mamy szybko nakierowały nas na odpowiednią drogę.

8 października 2009 r. Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Lubinie wydała opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Dzięki temu mogliśmy rozpocząć starania o przydzielenie nam odpowiednich zajęć i terapii rozwojowych, na które bez decyzji nie mieliśmy najmniejszych szans. W dniu 27 października br. podczas diagnozy klinicznej zespół specjalistów z Poradni Dla Osób z Autyzmem i Pokrewnymi Zaburzeniami Rozwoju?PRODESTE? w Opolu stwierdził jednoznacznie, że nasze dziecko ma autyzm dziecięcy. Dnia 29 października 2009 r. Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności wydał orzeczenie, w którym zaliczył Mateuszka do osób niepełnosprawnych, a jako symbol przyczyny niepełnosprawności podano 02-P 01-U.

CO DALEJ? POTRZEBUJEMY POMOCY!
Dzięki trwającej od ponad roku intensywnej, bardzo kosztownej rehabilitacji Mateuszek zaczyna sygnalizować swoje potrzeby, próbuje mówić pierwsze słowa. Jego całościowy rozwój nadzoruje poradnia PRODESTE w Opolu, która w oparciu o diagnozę umiejętności funkcjonalnych opracowuje plany pracy terapeutycznej i sekwencje do ćwiczeń. Mateusz uczęszcza do Ośrodka Opiekuńczo Rehabilitacyjnego w Lubinie, gdzie wykwalifikowana kadra pracuje z nim pod kątem poprawy zachowań społecznych i komunikacyjnych, a także rozwoju fizycznego. Integracja sensoryczna, rehabilitacja ruchowa, hydromasaże, muzykoterapia, dogoterapia, zajęcia grupowe, sala doświadczania światem? to tylko część terapii. Oprócz Ośrodka rozwój dziecka wspomagany jest terapiami uzupełniającymi: hipoterapia, logopeda, pedagog specjalny, basen, stymulacja polisensoryczna, trening słuchowy metodą Tomatisa i terapią w domu oraz turnusami rehabilitacyjnymi. Rodzice podjęli próbę integracji dziecka ze zdrowymi rówieśnikami i raz w tygodniu Mateuszek uczęszcza do Przedszkola Integracyjnego.
Mateusz musi być pod ciągłą opieką lekarza neurologa i na stałe przyjmować leki wspomagające pracę zdrowych komórek mózgu. Rozważamy wprowadzenie specjalistycznej diety.
Wszystko to naprawdę wiele kosztuje, a jednoczenie jest konieczne, dlatego prosimy o pomoc wszystkich.

Jak można pomóc?

JAK PRZEKAZAĆ 1% PODATKU? – sezon pitów rozpocznie się za kilka dni. Dzięki wypełnieniu kilku dodatkowych rubryk możecie nam pomóc.
Wypełniając odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym PIT (28, 36, 36L, 37, 38), należy wpisać:
Fundacja Dzieciom?Zdążyć z Pomocą? KRS: 0000037904
Przedsiębiorcy PIT 36 poz. 305 – 310
Przedsiębiorcy-liniowcy PIT 36L poz. 105 – 110
Pracownicy PIT 37 poz. 124 – 129
Gracze giełdowi PIT 38 poz. 58 – 63
Ryczałtowcy PIT 28 (składany do końca stycznia) poz. 129 – 134
W pozycji INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE: : Mateusz Stąpór, 8927

Można też przez cały rok wpłacać dobrowolne kwoty
Wpłaty prosimy kierować na konto:
Fundacja Dzieciom “Zdążyć z Pomocą”
Warszawa, ul. Łomiańska 5
nr konta: 41 1240 1037 1111 0010 1321 9362
tytułem: Mateusz Stąpór, 8927

Możecie też przekazać przedmioty na aukcje charytatywne allegro, lub sami coś kupić https://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=15371779

Znasz odpowiedź na pytanie:

Dodaj komentarz

Angina u dwulatka

Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

Czytaj dalej →

Mozarella w ciąży

Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

Czytaj dalej →

Ile kosztuje żłobek?

Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

Czytaj dalej →

Dziewczyny po cc – dreny

Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

Czytaj dalej →

Meskie imie miedzynarodowe.

Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

Czytaj dalej →

Wielotorbielowatość nerek

W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

Czytaj dalej →

Ruchome kolano

Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general