Autyzm, Zespół Aspergera, ADHD, Dyspraksja i inne kwiatki:)

Witam wszystkich zainteresowanych tematem!
Nie widzę czy jest już podobny wątek. Ale szukałam i nie wydaje mi się żeby temat był poruszony. Ciekawa jestem czy są tu wśród nas rodzice dzieci z Zespołem Zaburzeń Autystycznych, [Zobacz stronę] lub też wyżej wymienionych. W ostatnich czasach problem stał się powszechny i coraz więcej jest dzieci diagnozowanych więc mam nadzieje, że wątek też się przyda. Zapraszam wszystkich zainteresowanych!!!

Ja jestem mamą dwójki chłopców- 6 letniego Adasia i 1,5 rocznego Alka. Adaś jest w trakcie diagnozy pod kątem wszystkich wymienionych w wątku zaburzeń. Codzienne życie z tymi przypadłościami to bardzo ciężka praca, wymagająca olbrzymiej dozy cierpliwości i zrozumienia. Byłoby mi bardzo przyjemnie gdyby ktoś zechciał podzielić się ze mną swoimi doświadczeniami,poradami i refleksjami.

Serdecznie pozdrawiam.

Strona 46 odpowiedzi na pytanie: Autyzm, Zespół Aspergera, ADHD, Dyspraksja i inne kwiatki:)

  1. Hej.

    My nadal jezdzimy z F na SI, dodatkow doszla nam logopedia. wystaralam sie o dodatkowe pieniądze dla F z roznych fundacji i szalejemy. bez tego nie byloby nas stac na rehabilitacje prywatną, a na NFZ czeka sie do logopedy np ok 5 m-cy.

    do tego doszla logopedia z O. ma gorszą wade wymowy niz Filipa opoznienie.

    No i Filip jest badany pod kątem adhd.Zobaczymy co wyjdzie. Ale mam nadzieje ze nawet jesli to nie ADHD to cos nowego zasugerują.. zeby go wyciszyc.

    • Warto

      Do poczytania i dyskusji 🙂

      • Dziewczyny- poradźcie mi…
        Chce zrobić szkolenie z SI. Wspominałam,że zapisałam sie jakoś w kwietniu rok temu na liste rezerwową i udało sie – w październiku mam I stopień. Wczoraj od razu wpisałam sie na listę rezerwową na 2015 rok na II stopień…Ale zaczynam sie zastanawiać, czy warto wydać te 5 tys..plus noclegi we Wrocławiu i Lublinie.( w sumie miesiac).
        Myślałam,że w ten sposób dorobię sobie, ale przecież musiałabym mieć całe zaplecze do takich zajęć, miejsce…
        Czy dobrze robie? Dla mnie to ogromnie dużo pieniedzy…

        • Diagnoza to bardzo płynna sprawa i lekarze w zależności od doświadczenia diagnozują raz tak a raz inaczej. Mamy też do czynienia też z sytuacją, gdy w trakcie badania dziecko ma zły lub też dobry dzień, a zadarza się tak często, prawda? I to też może mieć wpływ na opinię lekarza. Może też i stą? sceptycyzm medyka, bo widzi coś innego. A już super kwiatkiem jest Zespół orzekania o niepełnosprawności – tutaj to już loteria. Dla mnie horror.

          • Zamieszczone przez BADD(**)
            Dziewczyny- poradźcie mi…
            Chce zrobić szkolenie z SI. Wspominałam,że zapisałam sie jakoś w kwietniu rok temu na liste rezerwową i udało sie – w październiku mam I stopień. Wczoraj od razu wpisałam sie na listę rezerwową na 2015 rok na II stopień…Ale zaczynam sie zastanawiać, czy warto wydać te 5 tys..plus noclegi we Wrocławiu i Lublinie.( w sumie miesiac).
            Myślałam,że w ten sposób dorobię sobie, ale przecież musiałabym mieć całe zaplecze do takich zajęć, miejsce…
            Czy dobrze robie? Dla mnie to ogromnie dużo pieniedzy…

            A nie lepiej spróbować metody ABA?

            • Takie szkolenie faktycznie 350 zł a nie 5 tys, ale na to mogę isć zawsze…. A SI jest szkoleniem z ok 200 godzinami
              a to, co proponujesz:

              • Zamieszczone przez BADD(**)
                Takie szkolenie faktycznie 350 zł a nie 5 tys, ale na to mogę isć zawsze…. A SI jest szkoleniem z ok 200 godzinami
                a to, co proponujesz:

                Musisz wybrać jedną droge ponieważ ABA nie zaleca SI jako równoległej metody. Po prostu gryza się one.
                ABA jest metodą najbliżej naturalnej ścieżki uczenia sie dziecka i ma ugruntowaną pozycję naukową. To stymulowanie autystycznego dziecka i utrwalanie tak naprawdę zachowań to moim zdaniem nie jest to.
                Może dla zobrazowania przykład wychowawzy:
                To jest ABA, metoda znana i sprawdzona na każdym z nas: “Jeżeli chcesz dostać deser najpierw musisz odrobić lekcję” –

                ABA + protokół dietetyczny=sukces gwarantowany.

                • Wiem, pracuje z dziećmi autystycznymi 10 lat… Ale u nas bardziej sprawdza sie właśnie SI…rodzice z tego są zadowoleni, dlatego myślałam,żeby isć w tym kierunku bardziej. Im prowadzić zajęcia w ramach rewalidacji w szkole a dodatkowo prywatnie pracować w poradni. A wiadomo,że dla dziecka szuka sie najlepszej metody- jedno pójdzie na SI, drugie na ABA A że mam w grupie dzieci z normą i z upośledzeniem umiarkowanym muszę znać rożne metody.

                  • Jeżeli myśli się o poważnej terapii (a nawet o powrocie do zdrowia) to tylko wzór jaki podałam wyżej. Tutaj pierwsza czesc rownania:

                    a tutaj druga:

                    • Kraków- to blisko- dzięki…popatrze, czy nie szkolą terapeutów 😉

                      i jest 🙂
                      Dzieki za pomoc- czekam na maila zwrotnego i zapisuje sie na szkolenie III stopniowe 🙂

                      • Witam 🙂

                        Zajrzałam na wątek z ciekawości zawodowej…
                        Jestem pedagogiem specjalnym w przedszkolu integracyjnym, też oligofrenopedagogiem i świeżo po SI I stopnia. Wiem, że problemy dzieci ze spektrum są ogromne, ale i ogromne są problemy ich rodziców, którzy szukają pomocy, gdzie tylko mogą.
                        Nie prześledziłam dokładnie całego wątku, więc nie wiem dokładnie o czym piszecie, ale pamiętajcie o możliwości Wczesnego wspomagania, które przysługuje do 8h miesięcznie ( u nas każde dziecko dostaje 8h, ale jest wiele placówek które dają mniej, więc warto poszukać i się poorientować). Do tego gminy, miasta, czyli GOPSy i MOPSy organizują Specjalistyczne usługi opiekuńcze, płatne w zależności od dochodów. Wiem, że z tym jest ciężko, byłam pierwszym terapeutą w moim meście, który takie zajęcia prowadził w domu u dziecka z autyzmem, walczyliśmy 2 lata o to, żeby gmina się tym zajęła i się udało. Pracowałam z chłopcem po 10h tygodniowo, przez prawie 4 lata, czyli naprawdę intensywna terapia. Ale niestety czasami trzeba się przebijać przez biurokrację…

                        Widzę, że temat SI też się pojawił. Ja tak jak pisałam ukończyłam dopiero I stopień, więc nie jestem terapeutą, ale czekam na kurs II stopnia, niestety swoje w kolejce trzeba odczekać. Nie jestem fanatykiem tej metody, ale przekonujące dla mnie jest jej podłoże neurologiczne i to, że wiele działań pokrywa się z tym, co proponują inne metody pracy z dzieckiem (W. Sherborne, Metoda Dobrego Startu), także na pewno może pomóc, ale niestety też zaszkodzić, jeśli prowadzi ją ktoś źle przygotowany, szczególnie u dziecka z zaburzeniami w rozwoju.

                        BADD ja właśnie we Wrocławiu robiłam SI. U mnie w okolicy, bo nie mieszkam w samym Wrocławiu, jest ogromne zainteresowanie tą metodą wśród rodziców. Diagnoza kosztuje 250zł, a godzina terapii 80zł, a rodziców kolejka… Ale niestety – to dopiero po II stopniu. Sprzętu całego nie trzeba od razu kupować, wystarczy jedna, dwie platformy certyfikowane, a reszta, czyli jakieś drobiazgi “zwykłe”, typu makarony z Decathlonu, czy różne gadżety ze sklepu Tiger, Rossmann… My u siebie w przedszkolu będziemy tworzyli etat terapeuty SI, bo jest tak duże zapotrzebowanie. Ale musiałabyś się zorientować jak to wygląda w Twojej okolicy.

                        • Zamieszczone przez agadra
                          U nas pisanie też jak krew z nosa. Znalazłam takie fajne długopisy specjalne a mozna też kupic nakładkę na ołówek żeby wyćwiczyć chwytanie. Oprócz tego całą masę ćwiczeń do uzupełniania, szlaczki nie szlaczki:) Trochę ostatnio to zaniedbalismyale czasu nie mialam i jakos sie teraz tak rozleniwilam.

                          Dla ułatwienia można dziecku na palec mały i serdeczny założyć gumkę frotkę, wtedy pozostałe trzy palce łatwiej się układają na pisadle. Do tego nakładka 🙂

                          • Ja pracuje w szkole i u nas mamy tylko 2 klasy specjalne liczące 4 osoby. W mieście jeden specjalista od SI. A właśnie udało mi sie teraz dostać na I stopień SI do Krakowa…rusza 1 marca.. Mamy 2 spotkania sobota- niedziela. A w trzeci weekend behawioralna metoda 🙂 Więc marzec mam pracowity… A zaraz początkiem kwietnia Sherborne. Na razie mam Knilla i II st Makatona.

                            A nie wiesz, czy po II stopniu można stawiać diagnozę? Umiesz i możesz diagnozować, czy od razu dostajesz dziecko po diagnozie? W klasie mam dużo rzeczy kupionych do SI, bo akurat miałam takiego sponsora, który dawał pieniadze na wyposażenie, wiec skorzystałam myślac o wczesnym wspomaganiu. Jutro chę poruszyc jeszcze raz ta propozycję z dyrektorem. Może uda się od września ruszyć z tym.

                            • Witam,
                              Nazywam sie Martyna. Jestem studentka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, kierunek psychologia. Piszę obecnie swoją pracę mgr, która ma na celu porównanie sytuacji psychologicznej rodziców dzieci chorujących na Mózgowe Porażenie Dziecięce z sytuacją rodziców dzieci zdrowych. Bardzo proszę o pomoc wszystkie mamy oraz tatusiów:) Poszukuję osób, które zgodzą się wypełnić dwie anonimowe ankiety:) osoby, które zgodziłyby się pomóc proszę o kontakt: [email][email protected][/email] Będę ogromnie wdzięczna!

                              • Zamieszczone przez BADD(**)
                                Ja pracuje w szkole i u nas mamy tylko 2 klasy specjalne liczące 4 osoby. W mieście jeden specjalista od SI. A właśnie udało mi sie teraz dostać na I stopień SI do Krakowa…rusza 1 marca.. Mamy 2 spotkania sobota- niedziela. A w trzeci weekend behawioralna metoda 🙂 Więc marzec mam pracowity… A zaraz początkiem kwietnia Sherborne. Na razie mam Knilla i II st Makatona.

                                A nie wiesz, czy po II stopniu można stawiać diagnozę? Umiesz i możesz diagnozować, czy od razu dostajesz dziecko po diagnozie? W klasie mam dużo rzeczy kupionych do SI, bo akurat miałam takiego sponsora, który dawał pieniadze na wyposażenie, wiec skorzystałam myślac o wczesnym wspomaganiu. Jutro chę poruszyc jeszcze raz ta propozycję z dyrektorem. Może uda się od września ruszyć z tym.

                                To krótkie masz to szkolenie SI, może ktoś inny organizuje, ja miałam 4 dni od 9.00-18.00, w sumie 48h. Jak dostajesz dziecko jako terapeuta SI po II stopniu, to musisz je zdiagnozować. Masz wtedy uprawnienia do wykorzystania Południowokalifornijskich Testów Integracji Sensorycznej (nie wiem, czy trzeba to kupić samemu, czy się dostaje). Behawioralną metodę też u nas dziewczyny mają (my mamy w p-lu grupę dla autystów i jedną grupę specjalną, która od września też będzie już grupą dla autystów). A Sherborne to moja ukochana metoda 🙂
                                Fajnie, że macie takiego rodzica, ma pieniążki i chęci, żeby pomóc 🙂

                                • U nas też wyjdzie dużo godzin..bo sobota- 10 godzin, niedziela- 10 godzin i w kolejny weekend to samo- wyjdzie 40 godzin. I st SI. Szkolenia SI robi jedna i ta sama instutucja, więc musi sie zgadzać godzinowo i tematycznie.

                                  A sponsor- to nie rodzic, ale osoba z zewnątrz 🙂

                                  I mamy wczesne wspomaganie 🙂

                                  Doczytałam za to,że zeby byc terapeuta behawioralnym trzeba dużo kursów dodatkowych, praktyk, czyli wyjazdy do Krakowa…wiec nie wiem po co robią kurs z tej metody, jak i tak nie masz w pełni uprawnień.

                                  • To źle doczytałam z tym I stopniem 🙂 właśnie trochę się dziwiłam, bo przecież PSTSI wszystko organizuje tak samo 🙂

                                    A co do behawioralnej, to u nas dziewczyny I stopień robiły, ale zrezygnowały, bo właśnie potem jeszcze trzeba chyba 4 jakieś stopnie, czy szkolenia skończyć, do tego jakiś staż, więc dużo zachodu, a w sumie w grupie ciężko by im było stosować metodę tak stricte. A wiadomo, ze generalnie jakieś techniki behawioralne się używa, bez kursu ;P

                                    • Właśnie patrzyłam na regulamin przyznania stopnia terapeuty BEHAW.i u mnie bedzie problem…. Nie chodzi o szkolenia, ale o praktyki- przecież nie będę przez miesiac codziennie jeździć do Krakowa bo strace kupe kasy na to.

                                      Mnie dotyczy ścieżka II, bo tylko najblizej mam Kraków na szkolenie…Jeśli w regulaminie jest napisane,że staż jest płatny, to ja mam za niego jeszcze zapłacić, czy mi będą jakieś drobne kwoty płacić?

                                      [LIST]
                                      [*]Staże są odpłatne. Wysokość opłat ustalana jest przez dany ośrodek współpracujący, w którym staż się odbywa.
                                      [/LIST]

                                      • Zamieszczone przez BADD(**)
                                        Właśnie patrzyłam na regulamin przyznania stopnia terapeuty BEHAW.i u mnie bedzie problem…. Nie chodzi o szkolenia, ale o praktyki- przecież nie będę przez miesiac codziennie jeździć do Krakowa bo strace kupe kasy na to.

                                        Mnie dotyczy ścieżka II, bo tylko najblizej mam Kraków na szkolenie…Jeśli w regulaminie jest napisane,że staż jest płatny, to ja mam za niego jeszcze zapłacić, czy mi będą jakieś drobne kwoty płacić?

                                        [LIST]
                                        [*]Staże są odpłatne. Wysokość opłat ustalana jest przez dany ośrodek współpracujący, w którym staż się odbywa.
                                        [/LIST]

                                        hmm.. myślę, że raczej to Ty musisz im zapłacić

                                        • Jestem po pierwszych 2 dniach szkolenia z SI – wow, ale masakra. Cieżki kierunek, ale bardzo fajny. W ten weekend kolejne 20 godzin i koniec. A udało mi sie i 28 czerwca idę na II stopień też do Krakowa- 16 dni. Pewnie behawioralną musze przełożyć, bo finanse nie puszczą. Muszę teraz zapłacic 1500 zł zaliczkę, a dopiero 1200 płaciłam za I stopień.

                                          Znasz odpowiedź na pytanie: Autyzm, Zespół Aspergera, ADHD, Dyspraksja i inne kwiatki:)

                                          Dodaj komentarz

                                          Angina u dwulatka

                                          Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                                          Czytaj dalej →

                                          Mozarella w ciąży

                                          Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                                          Czytaj dalej →

                                          Ile kosztuje żłobek?

                                          Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                                          Czytaj dalej →

                                          Dziewczyny po cc – dreny

                                          Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                                          Czytaj dalej →

                                          Meskie imie miedzynarodowe.

                                          Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                                          Czytaj dalej →

                                          Wielotorbielowatość nerek

                                          W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                                          Czytaj dalej →

                                          Ruchome kolano

                                          Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                                          Czytaj dalej →
                                          Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                                          Logo
                                          Enable registration in settings - general