Badanie przezierności(NT) + test podwójny

Mój lekarz zalecił mi badanie przezierności karkowej (NT) oraz test podwójny (beta hCG i PAPP-A). Proszę o krótkie informacje, na czym będą polegać te badania. Jak próbowałam znaleźć coś w internecie, to głównie widziałam opisy czego można się dowiedzieć po tychże badaniach. Wiem tyle, że NT to badanie USG. Ale właśnie: czy jest to badanie przezpochwowe, czy przezbrzuszne? A test podwójny to badanie krwi?
Powiem wam, że jestem całkowicie zielona. Przeraża mnie też to, że muszę te badania wykonać w klinice niemieckiej (bo mam najbliżej) a moja znajomość języka jest zerowa. Mój mąż też nie zna za dobrze. Zarejestrowała mnie koleżanka, ale niestety nie może ze mną tam pójść. Musimy sobie jakoś na migi dać radę, dlatego wszelkie informacje bardzo mi się przydadzą. Badanie mam już w środę rano.
A propo, tak z ciekawości: ile w innych miastach kosztują takie badania, bo w Gorlitz 75 euro, czyli jakieś 300 zł. Czy to dużo?

Renia &

5 odpowiedzi na pytanie: Badanie przezierności(NT) + test podwójny

anetal Dodane ponad rok temu,

Re: Badanie przezierności(NT) + test podwójny

Badanie przezierności karkowej to badanie przy użyciu usg, robi się przez brzuch ok 12 tc. A test podwójny to test z krwi. Tobie pobierają krew do badania.
Co do cen to trudno mi powiedzieć. Ja miałam badanie przezierności karkowej robione w swojego lekarza i nie płaciłam za nic dodatkowo. A tesy podwójnego nie robiłam.
Powodzenia,
Aneta i

toffika Dodane ponad rok temu,

Re: Badanie przezierności(NT) + test podwójny

we wczesnej ciąży badanie USG robi sie dopochwowo

Karola i Michaś 11.03.2007

anetal Dodane ponad rok temu,

Re: Badanie przezierności(NT) + test podwójny

Masz rację, ale badanie przezierności karkowej robi się usg przezbrzusznym. Wtedy jest prawidłowo wykonane.
A

kantalupa Dodane ponad rok temu,

Re: Badanie przezierności(NT) + test podwójny

Przeziernosc karkowa to badanie grubosci faldu karkowego plodu i potwierdzenie obecnosci kosci nosowej, w okolicach 11-12tc, za pomoca usg przez powloki brzuszne. Towarzyszy mu generalny wywiad ‘genetyczny’, czyli musisz byc prawdopodobnie w stanie odpowiedziec na kilka pytan typu czy palisz/palilas; ile masz lat; jaki jest Twoj ogolny stan zdrowia; czy w Twojej rodzinie kiedykolwiek wystepowaly wady genetyczne u dzieci i w jakim stopniu pokrewienstwa. Z badan na grubosc faldu karkowego, obecnosc kosci nosowej i wywiadu genetycznego, komputer wylicza na ogol prawdopodobienstwo wystapienia zespolu Downa, Patau i Edwardsa (jednak nie wyklucza jego wystapienia). W wypadku podniesionego ryzyka wystapienia wad kieruje sie na dalsze badania.
Przed samym badaniem musialam podpisac papier, ze rozumiem na czym polega istota badania (prawdopodobienstwo czyli ryzyko wystapienia wad a nie jego ostateczne wykluczenie-lekarze tutaj, a mieszkam w Slowenii, w ten sposob zabezpieczaja sie przed ewentualnymi pozwami sadowymi gdyby wada jednak sie pojawila).
Tak sprawa wygladala u mnie i chyba generalnie o to wlasnie w calym badaniu chodzi.
W Ljubljanie kosztowalo okolo 60Euro, ale to pewnie neiwiele Cie interesuje.
Testu z krwi nie mialam robionego, wlasnie ze wzgledu na niskie ryzyko wedlug pomiarow usg.

lilavati Dodane ponad rok temu,

Re: Badanie przezierności(NT) + test podwójny

Istotę i metodę badań dziewczyny właściwie wyjaśniły
Cena USG z oceną NT ok 200zł, test podwójny (a właściwie zintegrowany podwójny +NT) 275zł
Ceny z Trójmiasta

Znasz odpowiedź na pytanie: Badanie przezierności(NT) + test podwójny

Dodaj komentarz

Nasze zdjęcia
----->oregano....kminek....ryż<------
[b] Nowy tydzień mamy to i nową porcję zdjęć [img]/images/forum/icons/wink.gif[/img] Oto kolejne nasze zabawy manualne podczas siedzenia w domu na chorobowym: ..::: robiliśmy obrazki m.in. z przypraw kuchennych ::...
Czytaj dalej
Mam z dzieckiem taki problem
po wypiciu mleka zasypia i steka
mam synka 2 tyg nie karmie piersia gdyz nie mam pokarmu je bebilon z butelki ale co ktorys sen lekko sie prezy i steka jakby cos mu nie pasowalo nie
Czytaj dalej