badanie wzroku

Witam,

Mam pytanie odnośnie badania wzroku u małych dzieci. W jakim wieku należy go zbadac i jak wygląda takie badanie. Córka ma 3.5 roku. Ja nie widzę zeby coś się działo nie tak ale lepiej dmuchać na zimne.

Strona 2 odpowiedzi na pytanie: badanie wzroku

  1. Zamieszczone przez Usianka
    tak, kojarze ze Zu ma problemy z oczkami, ale fajnie ze trafiliscie na dobrego lekarza
    Dzieci podobno czesto wyrastają równiez z astygmatyzmu, ale skoro mąż to ma to faktycznie niefajnie. Mam nadzieje, ze uda sie wyprostowac sprawy.

    przestaję wierzyć że wyrośnie
    dosyć późno trafiłam do fachowej okulistki, w sumie na ostatni dzwonek, Zu miała już 4 latka
    po pierwszym pół roku rehabilitacji było tak super że okulistka zrezygnowała z operacji, potem efekty już mniejsze a nawet zerowe.
    ale i tak dużo udało nam się osiągnąć np. to że oko zaczęło pracować, ale jest też i minus, jak sciąga okulary chore oko natychmiast się wyłącza. Na pierwszym badaniu nie widziała już drugiego rzędu obrazków, teraz jest o wiele lepiej, kąt zeza też zszedł, ale zostało jeszcze trochę i cholerstwo nie chce się ruszyć, a nie chce się ruszyć bo Zu nie ma typowego zeza, gdyby miala typowy zabieg usunięcia zeza, oko po jakimś czasie uciekło by jej w drugą stronę. najwięcej zezuje gdy przenosi wzrok z jednego przedmiotu na drugi, potrzebuje czasu by ustawić sobie ostrość.
    jesteśmy w trakcie intensywnych ćwiczeń ortroptycznych na fuzję, itd., od ich efektów zalezy czy będziemy kierowani na szef kosmetyczny. Do tego podczas badania okazało sie że moje dzieck onie widzi w trójwymiarze, i nie zezuje już w dali. W sumie okulary będzie nosiła do końca życia, dużo jeszcze przed nami, ale z drugiej strony przez te ponad dwa lata dużo osiągneliśmy. teraz już jest prawie 7-latką więc wiem że dużo wolniej to wszystko będzie przebiegać.

    • 7-latka 😮

      Klucha, a czy potem, w czasie okresu dojrzewania, gdy dziecko szybko rosnie, nie ma prawdopodobienstwa, ze to sie chociaz czesciowo skoryguje? Chyba jest? Przy zwyklych wadach chyba tak jest?
      U mojego kuzyna sporo sie wtedy pozmienialo – na dobre. Wada mu zeszła niemal calkowicie. Niezaleznie od tego czy nalozy okulary czy nie ma taka samą ostrosc widzenia (wiec nie nosi, mimo ze wedlug niektorych lekarzy mial nosic do konca zycia ;)), a widzenie obuoczne “zaskoczylo” gdy byl juz w szkole (o ile dobrze pamietam w 3 klasie, tez chodzili z nim na cwiczenia). Rozumiem, ze tutaj zasadniczym problemem jest ten dziwny zez, ale skoro cwiczycie trzeba miec nadzieje, ze da sie to cholerstwo jeszcze bardziej poprawic. Zwlaszcza, ze Zu jest przed okresem szybkiego wzrostu. Tego Wam życze – tak sylwestrowo-noworocznie 🙂

      PS: Co do operacji. Z tego co wiem w tej chwili w PL, sladem Japonczykow, robi sie coraz mniej operacji oczu u dzieci, a juz na pewno tych korygujacych wady refrakcji (tych w PL sie nie robi). Moze z zezem tez taka tendencja? Japonczycy sa na tyle radykalni, ze nawet u doroslych nie interweniuja chirurgicznie w te sprawy. Latem moi sąsiedzi po kilku latach leczenia syna (juz gimnazjalista – z galopującą wadą wzroku) usyszeli w klinice na Śląsku, ze nie ma mowy o operacji. Argumentacja własciwie adekwatna – za rok wada moze powrocic i to jeszcze silniejsza. Najwyrazniej nie chcą sie grzebac w czyms, co jeszcze rosnie w sposob własciwie nieprzewidywalny. Ma to w sumie sens.

      • tak już za parę godzin wkroczy w rok gdy skończy 7 lat :), rośnie rośnie

        co do operacji, dlatego lekarka odwleka ją bo woli aby organizm walczył sam
        ale podczas ostatnich badań na jej odlotowym sprzecie w gabinecie priv wyszło że zez to nie taki zwykły zez, teraz ćwiczymy i zobaczymy co powie po 3 miesiącach ćwiczeń.

        • Zamieszczone przez Usianka
          a nie wiem czy tak sie da prywatnie pewnie tak, ale do sprawdzenia widzenia obuocznego potrzebna jest odpowiednia aparatura
          Widzenie obuoczne sprawdza sie na pewno w przypadku dzieci zezujących, a tak to chyba nie bardzo… Niestety na przykladzie mojego kuzyna okazuje sie, ze mozna nie miec zeza i nie miec widzenia obuocznego. Zostalo to odkryte przypadkiem (nadgorliwosc lekarza ;)) – na szczescie jeszcze dosyc wczesnie i udalo sie to “naprawic”. Mamy to szczescie, ze mamy okuliste w rodzinie i dzieki przypadkowi kuzyna sprzed tych niemal 30tu lat Emilka zostala na wszelki wypadek zbadana kompleksowo, mimo braku zeza.

          Mogę zacząć od mężowskiego ubezpieczenia, a w razie czego telefonicznie podpytać okulistki, z którymi współpracuję (są od dorosłych, ale pewnie poradzić ich się mogę 🙂 ).

          Ja u Zu nic niepokojącego nie zauważyłam, nie zezuje, widzi z dużej odległości. Ja sama mam wzrok świetny, ale mąż, niestety nie 🙁

          • Zamieszczone przez olencja
            U Uli badanie na bilansie 4 latka nie było dla pediatry niepokojące
            powiedziała, że wszystko ok
            ALE ponieważ babcia w wieku lat 9 czy 10 praktycznie straciła wzrok w jednym oku (wcześniej nikt nie podejrzewał u niej wady wzroku) wolałam chuchać na zimne. Zrobiłam komputerowe badanie wzroku i w jednym oku wyszło jej + 5 dioptrii, w drugim +3.
            W lutym idziemy badać Wojtka.

            A Ty sama nic nie zauważyłaś?

            • Zamieszczone przez kas
              A Ty sama nic nie zauważyłaś?

              Nie.
              Rysując nie wyjeżdżała za linie, normalnie pisała małe literki itp., nauczyła się jeździć na rowerze na dwóch kółkach, na rolkach, nie miała żadnych zaburzeń równowagi, nic. Nie miała też zeza (wg okulistki to cud).

              • Zamieszczone przez olencja
                Nie.
                Rysując nie wyjeżdżała za linie, normalnie pisała małe literki itp., nauczyła się jeździć na rowerze na dwóch kółkach, na rolkach, nie miała żadnych zaburzeń równowagi, nic. Nie miała też zeza (wg okulistki to cud).

                Masakra…

                • Zamieszczone przez olencja
                  Nie.
                  Rysując nie wyjeżdżała za linie, normalnie pisała małe literki itp., nauczyła się jeździć na rowerze na dwóch kółkach, na rolkach, nie miała żadnych zaburzeń równowagi, nic. Nie miała też zeza (wg okulistki to cud).

                  Identycznie u córy kuzynki, zero objawów a wada 4 na obu oczkach.

                  • Zamieszczone przez olencja
                    Nie.
                    Rysując nie wyjeżdżała za linie, normalnie pisała małe literki itp., nauczyła się jeździć na rowerze na dwóch kółkach, na rolkach, nie miała żadnych zaburzeń równowagi, nic. Nie miała też zeza (wg okulistki to cud).

                    O ile dobrze pamietam takie bezobjawowe “plusy” u dzieci kilkuletnich zdarzaja sie dosyc czesto i potem w miare jak dziecko rosnie same sie cofają. Brak objawow wynika z tego, ze dzieci mają bardzo duze mozliwosci akomodacyjne. Sama wada w tym wieku to po prostu kwestia wielkosci galki ocznej (za mała gałka), ktora z wiekiem zazwyczaj nadgania i osiąga prawidlowy rozmiar (ale nie zawsze ofkors).

                    • U mojej 3,5 letniej córki jakiś 1 miesiąc temu nagle pojawił się zez. Jestem przerażona. Byliśmy u trzech okulistów. Pierwszy zbadał oczka i twierdził +5 w obu oczkach, drugi tydzień później +6 i 4,25. Trzeci okulista dzisiaj stwierdził +8. Bardzo się boję, jeśli na wadzie wzroku się skończy to ok, ale żeby nie było żadnych większych zmian neurologicznych. Tak się boję o nią. Przeczytała posta wyzej i trochę się pocieszam, że może tak nagle pojwi się zez, ale czy aby na pewno?

                      Znasz odpowiedź na pytanie: badanie wzroku

                      Dodaj komentarz

                      Angina u dwulatka

                      Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                      Czytaj dalej →

                      Mozarella w ciąży

                      Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                      Czytaj dalej →

                      Ile kosztuje żłobek?

                      Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                      Czytaj dalej →

                      Dziewczyny po cc – dreny

                      Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                      Czytaj dalej →

                      Meskie imie miedzynarodowe.

                      Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                      Czytaj dalej →

                      Wielotorbielowatość nerek

                      W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                      Czytaj dalej →

                      Ruchome kolano

                      Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                      Czytaj dalej →
                      Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                      Logo
                      Enable registration in settings - general