bank krwi-oddajecie???

tak się zastanawiam czy dać krew pępowinową do tego banku…
oddajecie?
macie jakieś doświadczenia w tej kwestii?

Strona 2 odpowiedzi na pytanie: bank krwi-oddajecie???

  1. Zamieszczone przez Ola la
    a siostra na który bank się zdecydowała? i jak jej zdanie na temat jego funkcjonowania? Dzieki!

    na ten co sie najmocniej reklamuje 😀
    i w zasadzie żałuje trochę swojej decyzji bo nie była doinformowana o tym że takich przeszczepów komórek dla chorych na białaczkę zrobiono w polsce tylko kilka i to nie autoprzeszczepy – tylko najczęściej pobierano krew pępowinową od nowonarodzonego dziecka dla starszego rodzeństwa. że niby ma leczyć choroby wieku starczego ale to tylko pobożne zyczenie na tą chwilę, że ilość jest za mała żeby jej użyć dla starszego dziecka, nie mówiąc już o dorosłym.
    że przy białaczce jeden przeszczep nie wystarcza żeby wyleczyć.
    i co tam jeszcze…. a i że nad komercyjnymi bankami nie ma żadnej specjalnej kontroli, więc nie ma pewności że krew jest prawidłowo przechowywana.
    To są informacje które zebrała od zaprzyjaźnionych lekarzy ale już po – nie zrezygnowała oczywiście, płacić będzie dalej ale… hmmm… Niesmak pozostał.

    • Hej, ja mam zdeponowaną krew w jednym z banków komercyjnych więc interesuję się tematem, kilka informacji zamieszczonych dawniej jest już nieaktualnych, np.:
      1. W Polsce komórki macierzyste z krwi pępowinowej przeszczepiono jedynie 4 razy. Baza dawców polskich w tej chwili wynosi ponad 100.000. Oznacza to że prawdopodobieństwo wykorzystania krwi jest znikome. Warto podkreslic że nie były to przeszczepy autologiczne (czyli biorca=dawca). Wszystkie przeszczepy były dla rodzeństwa
      do 2011 roku przeprowadzono w Polsce kilkadziesiąt przeszczepień komórek pochodzących z krwi pępowinowej. Allogenicznych jest więcej, ale autologiczny też!
      2. Pobieranie ma zastosowanie w zasadzie tylko w przypadku posiadania dwójki lub więcej dzieci – jeżeli pobierzemy krew od dziecka, które okaże sie chore w przyszłości np. na chorobe genetyczną to nie możemy wykorzystac krwi pepowinowej pobranej od niego ponieważ posiada ona ten sam genotyp – czyli równiez posiada wady genetyczne. Zastosowanie dla komórek macierzystych możemy znależc w przypadku gdy mamy chore dziecko i decydujemy sie na kolejne dziecko od którego pobierzemy komórki macierzyste. Prawdopodobieństwo zgodności wynosi wówczas 25%. Warto pamietać że w przypadku zgodności komórki macierzyste bez problemu mozna pobrać z kości talerza biodrowego.
      W przypadku krwi pępowinowej przeszczepienia dla rodzeństwa są obecnie częstsze niż przeszczepienia autologiczne, ja osobiście widzę w tym zaletę, że można wykorzystać komórki również dla innych własnych dzieci. A komórki z krwi pępowinowej mają znaczną przewagę nad tymi ze szpiku, wykazują przy tym większą skuteczność niż komórki macierzyste pozyskane od dawców dorosłych i są częściej wykorystywane w zastosowaniach przy ratowaniu życia
      3. Warto pamiętać, że bardzo często dochodzi do skażenia krwi pępowinowej ponieważ personel pobierający jest niewystraczająco przeszkolony. Po wielu latach przechowywania krwi, gdy bedzie potrzeba jej użycia może sie okazać że krew nie nadaje się do użycia – nikt wam wówczas nie zwróci pieniędzy za pobranie i przechowywanie krwi pepowinowej.
      4. Ostatni argument dotyczy liczby lat przez które bedziemy trzymac zamrożona krew – ilośc pobranych komórek wystarcza maksymalnie na około 40 kg wagi jaki jest zatem sens przechowywania tej krwi przez 18 lat?
      Z tego co wiem, nie było przypadku, zeby krew sie nie nadawała do użycia, bo po to przed zamrożeniem są wykonywane badania i krew jest preparowana. W ostateczości po prostu się jej nie zamraża. Krew pępowinowa pochodzi z łożyska i naczyń pępowiny? dlatego ryzyko przeniesienia zakażenia jest niewielkie.
      Najdluzej na swiecie przechowywano krew od 73 roku (w Japonii), wykorzystano krew dwudziestokilkuletnią.
      Krew można dobrac w ostatecznosci ze szpiku (choc to ryzykowny i długotrwaly zabieg) jesli okaze sie jej niewystarczajaco, ale chodzi nie o ilosc pobranej krwi ale o zawartosc w niej niewyspecjalizowanych komorek macierzystych mających olbrzymi potencjał do namnażania się oraz wyjątkowe zdolności do przekształcania się w inne wyspecjalizowane komórki. A te sa w krwi pepowinowej…
      [/QUOTE]

      • Drogie Panie,
        zauważyłam ciekawą dyskusje toczącą się tutaj na temat bankowania komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Pracuję jako położna i zdarza mi się pobierać krew z pępowiny, więc chciałabym zabrać głos w tej sprawie. Może uda mi się trochę zaktualizować pojawiające się tu informacje:
        ? Przeszczepienia? krew pępowinową (a dokładniej komórki macierzyste) przeszczepia się od 1988 roku na świecie, w Polsce zaczęło się to 10 lat później. Do dzisiaj wykonano:
        o Na świecie : ponad 25 tysięcy przeszczepień ( częściej u dorosłych)
        o W Polsce : ponad 20 przeszczepień (częściej u dzieci, w tym 8 z PBKM). Podstawowym powodem małej liczby przeszczepień jest brak krwi w Polsce i konieczność jej kupowania za granicą? co jest bardzo kosztowne. Nie należy uzasadniać negowania pobierania krwi pępowinowej małą liczbą przeszczepień.
        ? Wiek biorcy/ilość krwi? pobrana krew przeciętnie wystarcza do przeszczepienia krwiotwórczego (czyli tradycyjnego) na biorcę ważącego 40-50 kg. Są porcje mniejsze, ale są i większe wystarczające dla pacjentów ważących 100 kg i więcej. Nigdy nie wiemy ile krwi zostanie pobrane, nie wiemy też ile będzie ważył potencjalny biorca. Nie można negować zatem pobierania krwi pępowinowej tym, że nie wiemy ile jej będzie (bo nie wiemy kiedy będzie potrzebna)
        ? Leczenie białaczki? przy białaczce zazwyczaj wystarcza jedno przeszczepienie, choć możliwe jest że będą potrzebne kolejne jeśli dochodzi do powikłań lub wznowy. Te z kolei są znacznie częstsze w przypadku przeszczepiania komórek macierzystych ze szpiku, przy komórkach pochodzących z krwi pępowinowej jest ich mniej? to jeden z powodów dlaczego krew pępowinowa w niektórych krajach (USA, Japonia) jest częściej wykorzystywana niż szpik jako źródło komórek macierzystych.
        ? Kontrola nad bankami? wspominany tutaj PBKM podlega regularnej kontroli Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek (z ramienia Min.Zdrowia) oraz zagranicznych instytucji (znacznie bardziej wymagających) jak American Association of Blood Banks. Odpowiednie certyfikaty są na stronie internetowej. Przed 01.07.2005 nie było odpowiedniej ustawy o takiej kontroli.
        ? Opinie lekarzy? zdania lekarzy są faktycznie podzielone, część ostentacyjnie mówi,że u swojego dziecka by nie pobrało krwi pępowinowej, część deponuje krew i zdecydowało się zabezpieczyć swoje dzieci?na wszelki wypadek?. Bardzo wyważoną opinię na ten temat zaprezentowało Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG), które popiera ideę bankowania i pozostawia decyzję kobiecie i rodzinie.

        mam nadzieję, że udało mi się rozwiać jakieś wątpliwości, serdeczne pozdrowienia dla wszystkich “ciężarówek” 🙂

        • Drogie Panie,
          zauważyłam ciekawą dyskusje toczącą się tutaj na temat bankowania komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Pracuję jako położna i zdarza mi się pobierać krew z pępowiny, więc chciałabym zabrać głos w tej sprawie. Może uda mi się trochę zaktualizować pojawiające się tu informacje:
          – Przeszczepienia- krew pępowinową (a dokładniej komórki macierzyste) przeszczepia się od 1988 roku na świecie, w Polsce zaczęło się to 10 lat później. Do dzisiaj wykonano:
          – Na świecie : ponad 25 tysięcy przeszczepień ( częściej u dorosłych)
          – W Polsce : ponad 20 przeszczepień (częściej u dzieci, w tym 8 z PBKM). Podstawowym powodem małej liczby przeszczepień jest brak krwi w Polsce i konieczność jej kupowania za granicą, co jest bardzo kosztowne. Nie należy uzasadniać negowania pobierania krwi pępowinowej małą liczbą przeszczepień.
          – Wiek biorcy/ilość krwi – pobrana krew przeciętnie wystarcza do przeszczepienia krwiotwórczego (czyli tradycyjnego) na biorcę ważącego 40-50 kg. Są porcje mniejsze, ale są i większe wystarczające dla pacjentów ważących 100 kg i więcej. Nigdy nie wiemy ile krwi zostanie pobrane, nie wiemy też ile będzie ważył potencjalny biorca. Nie można negować zatem pobierania krwi pępowinowej tym, że nie wiemy ile jej będzie (bo nie wiemy kiedy będzie potrzebna)
          – Leczenie białaczki – przy białaczce zazwyczaj wystarcza jedno przeszczepienie, choć możliwe jest że będą potrzebne kolejne jeśli dochodzi do powikłań lub wznowy. Te z kolei są znacznie częstsze w przypadku przeszczepiania komórek macierzystych ze szpiku, przy komórkach pochodzących z krwi pępowinowej jest ich mniej, to jeden z powodów dlaczego krew pępowinowa w niektórych krajach (USA, Japonia) jest częściej wykorzystywana niż szpik jako źródło komórek macierzystych.
          – Kontrola nad bankami – wspominany tutaj PBKM podlega regularnej kontroli Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek (z ramienia Min.Zdrowia) oraz zagranicznych instytucji (znacznie bardziej wymagających) jak American Association of Blood Banks. Odpowiednie certyfikaty są na stronie internetowej. Przed 01.07.2005 nie było odpowiedniej ustawy o takiej kontroli.
          – Opinie lekarzy – zdania lekarzy są faktycznie podzielone, część ostentacyjnie mówi,że u swojego dziecka by nie pobrało krwi pępowinowej, część deponuje krew i zdecydowało się zabezpieczyć swoje dzieci?na wszelki wypadek?. Bardzo wyważoną opinię na ten temat zaprezentowało Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG), które popiera ideę bankowania i pozostawia decyzję kobiecie i rodzinie.

          mam nadzieję, że udało mi się rozwiać jakieś wątpliwości, serdeczne pozdrowienia dla wszystkich “ciężarówek”:)

          • Zamieszczone przez Fasolada
            interesowalam sie tymm przed pierwszym porodem. jest dluga lista chorob jakie leczyc mozna komorkami macierzzystymi. w wiekszosci jednak komorkami pochodzacymi od innego dawcy-allogeniczne. po analizie tamtu (uwzglednieniu faktu, ze bankowosc komercyjna w niektorych panstwach jest nieelegalna) zdecydowalam sie na bankowanie niekomercyjne. tj. oddalam krewe dla potrzebujacych a nie trzymam do wlasnej dyspozycji. wierze, ze moglam tym komus pomoc…

            Banki komercyjne są jak najbardziej legalne a ich działanie jest obostrzone wieloma standardami, certyfikatami, akredytacjami i innymi dokumentami. Nawet ukazała się w ostatnim czasie rezolucja Parlamentu Europejskiego, która podkreśla konieczność bankowania krwi pępowinowej w bankach publicznych, ale też prywatnych.

            • Zamieszczone przez Ola la
              Banki komercyjne są jak najbardziej legalne a ich działanie jest obostrzone wieloma standardami, certyfikatami, akredytacjami i innymi dokumentami. Nawet ukazała się w ostatnim czasie rezolucja Parlamentu Europejskiego, która podkreśla konieczność bankowania krwi pępowinowej w bankach publicznych, ale też prywatnych.

              Francja dopuściła komercyjne bankowanie krwi?

              • Fasolada spokojnie – to są teksty z ulotek reklamowych banków krwi – zakamuflowana reklama. zawsze wszystko będzie super.

                • Ło matko! Wszędzie te reklamy.

                  • Zamieszczone przez M&
                    Fasolada spokojnie – to są teksty z ulotek reklamowych banków krwi – zakamuflowana reklama. zawsze wszystko będzie super.

                    Ja się domyslam, że pisał to “zależny ekspert” 🙂 ale ja się serio pytam- wg mojej wiedzy we Francji było to nielegalne- moze się zmienilo? Bo jesli nie to ekspert strzela sobie w kolano. sugeruje zatem lepiej przygotowac reklamy 😉

                    • No ale przyznam się, że zupełnie jestem zagubiona w tej kwestii. Oj trzeba będzie ten internet przeszperać.

                      • Zamieszczone przez Madziorex
                        No ale przyznam się, że zupełnie jestem zagubiona w tej kwestii. Oj trzeba będzie ten internet przeszperać.

                        Napisz jakie bedziesz miec wnioski…
                        jednego nie rozumiem-nie istnieje cos takiego jak honorowe oddawanie krwi pepowionej na biezaco? tzn dzieecko X potrzebuje krwi pepowinowej. wsytarczy na oddziale polozniczym wywiesic plakat o takiej sytuacji I jestem pewna ze prawie kazda rodzaca zdecydowalaby sie na jej przekazanie…zle mysle?

                        • Zamieszczone przez Fasolada
                          Napisz jakie bedziesz miec wnioski…
                          jednego nie rozumiem-nie istnieje cos takiego jak honorowe oddawanie krwi pepowionej na biezaco? tzn dzieecko X potrzebuje krwi pepowinowej. wsytarczy na oddziale polozniczym wywiesic plakat o takiej sytuacji I jestem pewna ze prawie kazda rodzaca zdecydowalaby sie na jej przekazanie…zle mysle?

                          Fasolada w 2011 r. czytałam że w polsce pobiera się tylko ok 500 próbek krwii pępowinowej państwowo – bo na tylko tyle maja kasy – też chciałam oddać tak jak ty ale jakos nikt nie był za mocno zainteresowany

                          • U nas w kraju mozna oddac krew pepowinowa “państwowo” gdy rodzi sie dziecko chyba drugie gdy pierwsze bylo chore… A tak zostaja prywatne banki…oczywiscie w karajach europejskich tak nie ma wszytsko jest za darmo a u nas nie…jest tylko taka roznica ze u nas jak oddasz taka krew prywatnie to Ty nia zarzadzasz i decydujesz o niej a państwowa trafia do ogolnej puli…ja oddałam krew pepowinowa… Nie byl to masakryczny wydatek a moze kiedys bede jej potzrebowala…oby nie…

                            Znasz odpowiedź na pytanie: bank krwi-oddajecie???

                            Dodaj komentarz

                            Angina u dwulatka

                            Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                            Czytaj dalej →

                            Mozarella w ciąży

                            Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                            Czytaj dalej →

                            Ile kosztuje żłobek?

                            Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                            Czytaj dalej →

                            Dziewczyny po cc – dreny

                            Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                            Czytaj dalej →

                            Meskie imie miedzynarodowe.

                            Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                            Czytaj dalej →

                            Wielotorbielowatość nerek

                            W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                            Czytaj dalej →

                            Ruchome kolano

                            Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                            Czytaj dalej →
                            Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                            Logo
                            Enable registration in settings - general