Becikowe – zebrane informacje

Cześć dziewczęta.
Ciągle pojawia sę wątek becikowego od kiedy itp. Zebrałam wam kilka najważniejszych informacji:

Becikowe 2017 >>

Jest to nowelizacja Ustawy o świadczeniach rodzinnych.

1. W 2006 roku rodziny, w których urodzi się dziecko, mogą otrzymać trzy świadczenia. Becikowe, podwyższony dodatek za urodzenie dziecka i zapomogę z gminy, w której mieszkają.

Prezydent RP Lech Kaczyński podpisał 18.01.2006 r. nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych.. Tzw. becikowe otrzymywać będą wszyscy rodzice, bez względu na dochód. Ustawa przewiduje też, że gminy będą mogły samodzielnie z własnych środków wypłacać własną zapomogę rodzicom, którzy zamieszkują na jej terytorium.
Przypomnę, że od początku 2006 roku obowiązuje już inna nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych. Przesądziła ona o podniesieniu z 500 zł do 1000 zł dodatku z tytułu urodzenia dziecka, który jest wypłacany gorzej sytuowanym rodzicom.

Wszyscy rodzice otrzymywać będą becikowe, a ci, którym wiedzie się nieco gorzej, dostaną podwyższony dodatek, niektórzy z nich – w zależności od decyzji samorządowców – dodatkowe wsparcie od gminy, w której mieszkają.

Czyli- ci biedniejsi mogą dostać 1000 na każde dziecko plus doddatkowy dodatek!!!!

2.Wszystkie rodziny, w których przyjdzie na świat dziecko lub większa liczba dzieci, będą miały prawo do świadczenia wynoszącego 1000 zł na każde z nich.
Świadczenie to będzie przysługiwać ojcu lub matce dziecka albo jego opiekunowi prawnemu, niezależnie od ich dochodu. Nie zostanie ono jednak wypłacone automatycznie.
Aby otrzymać becikowe, ojciec lub matka dziecka (albo jego opiekun prawny) będzie musiał złożyć wniosek o to świadczenie. Wniosek ten trzeba złożyć w urzędzie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. Innymi słowy, we własnym urzędzie gminy.
Becikowe nie zostanie wypłacone automatycznie po urodzeniu dziecka. Aby je otrzymać, trzeba – w ciągu 3 miesięcy od daty urodzenia dziecka – złożyć w gminie wniosek o jego przyznanie.
Wniosek trzeba będzie złożyć w terminie 3 miesięcy od dnia urodzenia dziecka. Ustawa przewiduje, że jeśli zostanie on złożony później, gmina pozostawi go bez rozpoznania, tzn. nie zajmie się nim i becikowego nie wypłaci. Termin złożenia wniosku o becikowe różni się od tego, który obowiązuje, w sytuacji gdy osoba stara się o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. O ten dodatek – dla biednijszych rodzin- można do gminy wystąpić w ciągu roku od daty narodzin dziecka.

Czyli mamy które urodzą w styczniu dostaną!!!! becikowe.

3. Rodzice spodziewają się w marcu tego roku trzeciego dziecka. Do tej pory nie ubiegali się o świadczenia rodzinne, bo ich dochód na osobę w rodzinie przekraczał 504 zł. Jednak po urodzeniu się dziecka – zwiększy się liczba członków rodziny – zyskają prawo do tych świadczeń. Muszą więc wystąpić do gminy (lub pracodawcy) z wnioskiem o świadczenia rodzinne i dodatek z tytułu urodzenia dziecka. Równocześnie jednak zyskają prawo otrzymywania zasiłku rodzinnego na dwoje pierwszych dzieci, a ponadto otrzymywać też będą dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej.
Razem więc mogą co miesiąc otrzymywać 189 zł – dwa zasiłki rodzinne po 43 zł, jeden w wysokości 53 zł oraz dodatek dla rodzin wielodzietnych w wysokości 50 zł.
Otrzymają też oczywiście jednorazowo 1000 zł dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz 1000 zł z tytułu tzw. becikowego.
Ponadto mogą się oni też ubiegać o inne dodatki, w zależności od zajścia określonych okoliczności. Na przykład, gdy ich starsze dziecko rozpoczyna rok szkolny, otrzymają jednorazowo 90 zł.

4. Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych – w treści ustawy- wyrażnie określa od kiedy obowiazuja przepisy. “Zmiana ta wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2006 r.;”

Jest tylko jeden drobny problem. pieniądze na tzw. becikowe musza być określone w budżecie państwa. Więc aby były wypłacane zapewne wejsć w życie musi nowy budżet, o który jest tyle wojen aktualnie. Inaczej mam wrażenie że może być niezłe zamieszanie z tym becikowym.
Poza tym informacji trzeba będzie szukać w Miejskich Ośrokach Pomocy Społecznej albo w waszych urzędach gminy/miasta. łaski nie robią udzielić informacji muszą.

Mam nadzieje ze rozwiałam kilka waszych wątpliwosci co do tego becikowego. Mysłe ze teraz to tylko pozostaje czekać, a mamy które rodza niedługo po prostu niech idą do urzedów i pytają sie o druczki. Zresztą mysle ze na dniach to sie rozwiaże, ale głowa do góry dostaniecie!

Pozdrawiam przyszłe mamy 🙂

13 odpowiedzi na pytanie: Becikowe – zebrane informacje

gwiazda Dodane ponad rok temu,

Re: Becikowe- zebrane informacje

To ja dołożę swoje 3 grosze:
1. Jeżeli jest rodzina, której dochód nie przekracza 504 zł na osobę w rodzinie i do tej pory nie złożyli wniosku na zasiłek rodzinny i dodatek z tyt. urodzenia dziecka i dziecko nie ukończyło jeszcze pierwszego roku życia to mogą złożyć wniosek i dostaną 43 zł + 1000 zł z tyt. urodzenia dziecka
2. jeżeli są matki które urodziły dzieci od 9 listopada 2005 to też moga się starać o becikowe giertychowe i dostaną 1000 zł (bo ustawa wchodzi w życie dn 9 lutego 2006 a o to becikowe można się starać do ukończenia przez dziecko 3 miesiąca życia).
Trochę namotałam, ale mam nadzieję że zrozumiale.
A co do 3 becikowego, co gminy mają wypłacać to będzie polegać na tym, że jeżeli gimna wprowadzi taką zapomogę i będzie ona wynosiła np. 2000 zł to wtedy osoba musi wybrać albo wezmie od gminy 2000 zł albo 1000 zł becikowego giertychowego. Nie można się starać o jedno i drugie.

Anastazja (3 latka) + fasolka

jaga Dodane ponad rok temu,

Re: Becikowe- zebrane informacje

to ja juz przestalam rozumiec….za duzo tych becikowych.
na becikowe dla najbiedniejszych nie mam co liczyc, a tu sprawa jest najjasniejsza. ale jak to ma byc z tym becikowym dla wszyskich i od gmin.
1. czy o oba te becikowe nalezy w ciagu 3 miesiecy wystepowac do urzedu gminy?
2. czy mozna dostac oba?
3. czy aby dostac jedno trzeba zrezygnowac z drugiego (bo tak rozumiem post gwiazdy)?

teraz to dopiero mam metlik w glowie. ale ci nasi poslowie wymyslili…

teo Dodane ponad rok temu,

Re: Becikowe- zebrane informacje

a ja mam inne pytanie :

otóż jak jest z dziećmi urodzonymi za granica – ale będącymi obywatleami polskimi??

nasze malenstwo po urodzeniu bedzie miało obywatelstwo polskie i akt ur wyadny przez nasz urząd w miejscu zamieszkania i tam gdzie jesteśmy zameldowani cały czas ….
nasze dziecko powiekszy wiec nasza populacje – bo po to było to becikowe – to co jest dla wszystkich rzecz jasna.

i co z takimi osobami – ktoś wie??

ILONA,KUBEK
+ LIPCUSIĄTKO

sosna Dodane ponad rok temu,

Re: Becikowe- zebrane informacje

Ja tez jestem ciekawa. Czy dziecku urodzonemu w Niemczech, ktore do 18 roku zycia bedzie mialo 2 obywatelstwa,a ktrorego rodzice 3 mce po jego urodzeniu wroca do swojego miejsca stalego pobytu (caly czas jestesmy w polskiej gminie na stale zameldowani, placimy wszystkie oplaty gminne i podatek od nieruchomosci) przysluguje BECIKOWE?
Dodam ze w Niemczech mamy zameldowanie czasowe a meza status to pobyt pracownika polskiego -oddelegowanego za granice.

Michal 20.07.03. fasolka(15.04.06)

gwiazda Dodane ponad rok temu,

Re: Becikowe- zebrane informacje

nie możesz dostać obu becikowych tzn. od gminy i tego giertychowego. Jeżeli w twojej miejscowości gminy będzie miała uchwalone becikowe i będzie korzystniejsze to musisz wybrać korzystniejsze. A co do pobrania tego gminnego becikowego to nie wiem ile czasu jest na złożenie wniosku, bo to dopiero uchwali rada.

Anastazja (3 latka) + fasolka

gwiazda Dodane ponad rok temu,

Re: Becikowe- zebrane informacje

Powiem ci Ilona, że trudno odpowiedzieć na twoje pytanie, bo ustawa wcale takich przypadków nie reguluje.

Anastazja (3 latka) + fasolka

mala-80 Dodane ponad rok temu,

Re: Becikowe- zebrane informacje

Wg mnie, jeśli dzidzia normalnie bedzie zgłoszona w polskim urzędzie i złożycie wniosek to powinna dostać becikowe. Zwłaszcza, jesli rodzice tylko chwilowo są za granicą i nie mają obywatelstwa innego kraju. Proponuję znajdzcie w wyszukiwarce tekst ustawy: ustawa o świadczeniach rodzinnych i nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych z grudnia 2005 roku. Powiem szczerze że wydaje mi sie ze tego ustawa nie reguluje, ale ja tez nie szukałam pod tym kątem, wiec najlepiej ściągnijcie sobie tekst ustawy i ewentualne komentarze, a na pewno rozieje to wasze wątpliwosći.

Pozdrawiam przyszłe mamy 🙂

mala-80 Dodane ponad rok temu,

Re: Pytanie do Gwiazdy :):)

Pytanie do Gwiazdy 🙂 Powiedz mi gdzie wyczytałaś, ze nie można dostać rządowego becikowego i od gmin. Bo ja wszędzie czytałam, ze nie ma takiego zakazu, becikowe rządowe jest dla każdej! kobiety, a dodatkowo gminy jesli je stac mogą dać wiecej pienędzy, cytujac Giertycha z Gazety Wyborczej” mogą dać komu chcą i ile chca”. Jeśli gdzieś znalazłaś że jest zakaz, to proszę daj namiary na linka.

Pozdrawiam przyszłe mamy 🙂

skarbuniek Dodane ponad rok temu,

Re: Becikowe- zebrane informacje

A co z macierzyńśkim???? bedzie dluzsze w tym roku czy nie??????Moze ktos sie orientuje:????

pozdraiwam

gwiazda Dodane ponad rok temu,

Re: Pytanie do Gwiazdy :):)

Ja pracuję w świadczeniach rodzinnych. Żadnego zakazu nie ma tylko w ustawie z dnia 29 grudnia 2005r. w art. 22 a ust. 4 wyraźnie jest napisane, że W związku z urodzeniem się jednego dziecka może być przyznana tylko jedna zapomoga. Więc jeżeli gmina uchwali większe becikowe to wybierzesz to większe niż 1000 zł giertycha. A co do pytania Ilony, to w ustawie jest tylko napisane: “ŚWiadczenia rodzinne przysługują osobom, jeżeli zamieszkują na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez okres co najmniej 1 roku przed złożeniem wniosku oraz przez okres zasiłkowy,w którym otrzymują świadczenia”

Anastazja (3 latka) + fasolka

mala-80 Dodane ponad rok temu,

Re: Pytanie do Gwiazdy :):)

ok, dzięki 🙂

Pozdrawiam przyszłe mamy 🙂

mala-80 Dodane ponad rok temu,

Re: Becikowe- zebrane informacje

Z tego co śledzę obrady sejmu i prasę ( z racji mojego wykształcenia:) to jeszcze nie podjęto żadnych decyzji. W Gazecie Wyborczej czytałam, ze sejm miał jeszcze w styczniu zająć sie nowelizacją i przedłużyc urlopy, tak aby były dłuższe o 14 dni. Te mamy które już są na macierzyńskim miały by wydłużone. Tylko na razie to w sejmie jakies durne przepychanki i nasza wspaniała reprezentacja narodu nic nie postanowiła. Nawiasem mówiąc czasem strasznie mnie wkurza że sami faceci decydują o tym ile kobieta ma byc z dzieckiem. Moze jakies panie w końcu do polityki :):):)

Pozdrawiam przyszłe mamy 🙂

teo Dodane ponad rok temu,

Re: Pytanie do Gwiazdy :):)

rozumiem że becikowe dla każdego jest świadczeniem rodzinnym….
dzieki wielie za odpowiedź – bo zn iej wynika że raczej nic sie nie należy od państwa – tylko tyle co z ubezpieczenia które soebie w polsce płacimy – ale to juz zupełnie inna bajka.

ILONA,KUBEK
+ LIPCUSIĄTKO

Znasz odpowiedź na pytanie: Becikowe – zebrane informacje

Dodaj komentarz

Noworodek, niemowlę
"Klub Malucha"w Wawie?
Cześć Dziewczyny? Chodzi mi o zajęcia dla dzieci około 2 lat, w grupie rówieśników, z udziałem rodziców lub docelowo bez. Zajęcia po 1-2 h, jeden do trzech razy w tygodniu. Ja
Czytaj dalej
Noworodek, niemowlę
Jestem wsciekla!!!! ospa
Wlasnie siostra ojego meza przyslalam mi fotke swojej corki w plamkach mala ma ospe. Jestem wsciekla na meza bo nalegla na wyjzd do tesciow a mala tam byla. Mam pytanko
Czytaj dalej