Biała plamka koło wątroby na USG

Moja żona jest w 31 tc i podczas wczorajszej wizyty na USG lekarz zauważył u dziecka białą plamkę w brzuszku koło wątroby (ok 2-3 mm). Jak powiedział na początku jego zdaniem jest to (mogę źle napisać) artefakt – niezidentyfikowany punkt. Następnie powiedział coś o zwapnieniu, a następnie, że nie może z pełnym przekonaniem stwierdzić, co to dokładnie jest i trzeba kontrolować na następnych wizytach. Nie zlecił żadnych badań.

Ta plamka zdaniem lekarza nie jest na wątrobie tylko obok. Jeśli ktoś z was miał podobną sytuację, to bardzo proszę o wiadomość. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

10 odpowiedzi na pytanie: Biała plamka koło wątroby na USG

gotka Dodane ponad rok temu,

Re: Plamy na wątrobie w usg a zwapnienie wątroby

U nas podczas usg lekarz stwierdził białą plamkę na sercu dziecka, ale u nas wszystko dobrze się skończyło. To było tylko małe zwapnienie. Nadal jest, ale na ma większego wpływu na serduszko.

gosik Dodane ponad rok temu,

Re: Plamy na wątrobie w usg a zwapnienie wątroby

Nigdy nie spotkałam się z czymś takim, ale znając mnie, poszłabym do innego specjalisty (za tydzień-dwa) i powtórzyła usg, żeby wyjaśnić czy to zwapnienie na wątrobie i jakie mogą być jego skutki.

waldek-lu Dodane ponad rok temu,

Re: Plamy na wątrobie w usg a zwapnienie wątroby

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Tak jak pisałem wyżej lekarz też wspomniał, że to może być “zwapnienie wątroby”. Ale co to jest to zwapnienie i skąd to się wzięło?

gotka Dodane ponad rok temu,

Re: Plamy na wątrobie w usg a zwapnienie wątroby

Mi powiedziano, że jest to zwapnienie na sercu, które powstało w momencie tworzenia się serduszka i o ile nie występują inne nieprawidłowości, to wszystko jest w porządku. Właśnie dlatego tak ważne jest zrobienia badania jakim jest usg genetyczne (to z 11-14 tc.) oraz połówkowe (po 20 tc.). Jeśli tu wszystko było dobrze, to najprawdopodobniej nie ma powodów do zmartwień (rzecz jasna, jeśli ta Wasza biała plamka jest tego samego rodzaju ogniskiem hiperechogenicznym, co u nas). Tego Wam z całego serducha życzę.

Jeszcze jedno: mój doktorek miał na uwadze tę plamkę do końca ciąży (zawsze dokładnie ją oglądał na usg), a po porodzie polecił od razu wspomnieć o niej neonatologowi, by ten przeprowadził dalszą diagnostykę. Jesteśmy też pod opieką kardiologa i lekarka twierdzi, że teraz coraz częściej te plamki są w ciąży diagnozowane, bo lekarze mają lepszy sprzęt. Wg. niej po około roku po plamce nie powinno być śladu. Na to też liczymy.

gotka Dodane ponad rok temu,

Re: Plamy na wątrobie w usg a zwapnienie wątroby

I jeszcze jedno: gdzie faktycznie u Was jest ta plamka?

Nie na wątrobie, ale gdzie? Zwróćcie na to uwagę – no przecież nie wisi w powietrzu! Pytam, bo wiedząc to można by było poszerzyć możliwości diagnostyczne. U nas ginekolog zlecił dodatkowe echo serduszka, które de facto niczego niepokojącego nie wykazało.

Może powtórzcie jeszcze usg u innego ginekologa? Nic nie mówiąc o plamce. Piszę, co ja bym zrobiła. U mnie widziało plamkę 3 lekarzy.

Dodane ponad rok temu,

Re: Plamy na wątrobie w usg a zwapnienie wątroby

Jak powiedział na początku jego zdaniem jest to (mogę źle napisać) artefakt – niezidentyfikowany punkt.

My mieliśmy do czynienia z czymś podobnym na nerce u mojej córki i na szczęście okazało się tylko artefaktem, czego i Wam życzę.

basia2019-10-12 21:23:55

Re: Plamy na wątrobie w usg a zwapnienie wątroby

Jestem bardzo ciekawa, jak u Państwa potoczyła się historia z białym punktem zlokalizowanym kolo wątroby? Czy w następnych usg płodu zniknęło? Czy dziecko urodziło się ze zwapnieniem wątroby? Mamy podobną sytuację: plamka na wątrobie wykryta w usg połówkowym i lekarz nie wie co to jest. Wiemy, że nie zagraża to ciąży.

Basia2019-10-12 22:21:53

Re: Plamy na wątrobie w usg a zwapnienie wątroby

W badaniu połówkowym lekarz u nas także zauważył u płodu białą plamkę w okolicach wątroby – 3 mm. Nie stwierdzono czy to artefakt czy zwapnienie na wątrobie. Ciąża przebiega bez zastrzeżeń. Czy jest to groźne dla dziecka? Czy mogą wystąpić powikłania? Czy po porodzie lekarz stwierdził, co dolega dziecku? Bardzo się martwimy…

lilka_ba2019-10-19 19:18:16

Re: Plamy na wątrobie w usg a zwapnienie wątroby

Czy dowiedzieliście się co to była za biała plamka? Jak po porodzie było? U nas również w usg wyszły plamy na wątrobie. Proszę o informacje.

zosienka2019-10-30 21:32:32

Re: Plamy na wątrobie w usg a zwapnienie wątroby

Lekarz wykonujący badania USG zauważył u dziecka białą plamkę koło wątroby o wielkości 3 mm. Być może jest to zwapnienie na wątrobie bądź też artefakt. Ciążą rozwija się poza tym prawidłowo. Wszystkie parametry również prawidłowe. Lekarz zalecił jedynie obserwację. Czy Ktoś miał taki przypadek? Czy biała plamka zniknęła podczas kolejnych badań? Czy po porodzie okazało się, że to zwapnienie? Proszę o podzielenie się swoim doświadczeniem, będę wdzięczna.

Znasz odpowiedź na pytanie: Biała plamka koło wątroby na USG

Dodaj komentarz

Oczekując na dziecko
O czym świadczą bardzo intensywne ruchy dziecka w ciąży?
Wszędzie piszą, żeby jechać do szpitala, gdy dziecko bardzo długo się nie rusza. To rozumiem. Ale dlaczego równie niebezpieczne są bardzo gwałtowne, nienaturalnie intensywne ruchy dziecka w ciąży? Mój maluch od
Czytaj dalej
Oczekując na dziecko
Bardzo gwałtowne i szarpane ruchy płodu: co robić?
Piszę do Was z nie lada problemem, na którego temat przeczytałam już masę wątków i artykułów, ale mimo tego wciąż dalej nie wiem co robić. Jestem w 26 tygodniu ciąży
Czytaj dalej