Białko SGK1

Cześć, czytam od czasu do czasu was i tak dziś czytając różne strony znalazłam materiał, który może nie pomoże ale… przetłumaczyłam go na polski.
Pewnie to jedna z “nowinek” które wejdą w życie jeśli w ogóle za sto lat, ale tak czy siak zrobiłam przekład. [quote]Uczeni zidentyfikowali białko, które jest odpowiedzialne za wiele przypadków kobiecej niepłodności i powtarzających się poronień, których przyczyna nie była znana.

Ten enzym jest w wysokiej mierze produkowany u niepłodnych kobiet podczas cyklu menstruacyjnego, kiedy macica przygotowuje się do zagnieżdżenia zapłodnionego jajeczka.
Aby lepiej zrozumieć jego funkcje, uczeni obserwowali na myszach, jeśli enzym jest aktywny bez przerwy. Niektóre z genów, które są normalnie w macicy obecne, zniknęły. Dochodziło do problemów z wodą płodową i embrion samodzielnie nie był zdolny się w macicy uchwycić i rozwijać.

Jeśli dany enzym nie był w ogóle produkowany, niekiedy dochodziło do przyczepienia się i zagnieżdżenia zapłodnionego jajeczka, ale dochodziło do krwawienia, spowolnienia wzrostu embrionu i na koniec do poronienia. Okazało się, że głównym powodem jest szczególnie wysoka wrażliwość na uszkodzenia przez wolne rodniki tlenowe.

Owym białkiem jest SGK1, enzym, który reguluje następne białka tym, że na nie “nakłada” fosfor. Tym zmienia ich budowę i w wyniku tego i aktywność i umieszczenie.

W przypadku SGK1 odkryto, że odgrywa ważną rolę, szczególnie w odpowiedzi na stres komórkowy.

Jak się okazuje wysoki poziom tego białka jest związany z niektórymi chorobami – np. o wysokie ciśnienie albo cukrzycę. Pokazuje to, że niezbędne jest bardzo dokładne regulowanie jego ilości w danej chwili i w danym miejscu.

Profesor Jan Brosens z Imperial College London, który prowadził badania, powiedział agencji Reuters, że w przyszłości u kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę, można by przed przeprowadzeniem sztucznego zapłodnienia podać substancję, która by SGK1 zablokowała.

Następne możliwe użycie tego odkrycia jest na polu antykoncepcji – substancja zwiększająca poziom tego enzymu mogła by skutecznie chronić przed niechcianą ciążą.[/quote]

źródło https://zena.centrum.cz/zdravi/novinky/clanek.phtml?id=718641#utm_medium=widget&utm_source=centrumHP

Znasz odpowiedź na pytanie:

Dodaj komentarz

Mozarella w ciąży

Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

Czytaj dalej →

Ile kosztuje żłobek?

Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

Czytaj dalej →

Dziewczyny po cc – dreny

Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

Czytaj dalej →

Meskie imie miedzynarodowe.

Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

Czytaj dalej →

Wielotorbielowatość nerek

W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

Czytaj dalej →

Ruchome kolano

Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general