Chrzciny – jak organizowałyście ?

Mam pytanie odnośnie chrzcin. Jeszcze mam trochę czasu, bo chcemy je zorganizować w marcu na święca Wielkanocne.
1. Ile wcześniej trzeba “zarezerwować” termin w kościele?
2. Czy osoba po rozwodzie może być matką chrzestną?
3. Najważniejsze – czy robiłyście duże imprezy z tej okazji??? Ja chciałabym impreze kameralną w gronie najbliższej rodziny (nasi rodzice i rodzeństwo z dziećmi). Natomiast wiem, że teściowie liczą na huczną imprezę
(bo taką urządziła ich córka swojemu synkowi) czyli przynajmniej 40 osób. Ja nie uważam, żeby nas było na to stać i nie chcę żeby chrzest to była jakaś impreza dla masy rodziny – bez wyrazu.
Jak Wy to robiłyście?

Pozdrawiam,

Jade & Adaś

8 odpowiedzi na pytanie: Chrzciny – jak organizowałyście ?

Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzciny – jak organizowałyście?

Termin rezerwowałam w kościele 2 miesiące wcześniej, a imprezę robiłam w “karczmie” za miastem (polecam 🙂
Jestem rozwiedziona i dwukrotnie (już po rozwodzie) buyłam mamą chrzestną 🙂

Kaśka z Natusią 2,5 roku 🙂

nena75 Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzciny – jak organizowałyście?

Ja termin rezerwowałam jakiś miesiąc wcześniej, ale i tak musiałam go potwierdzić tydzień “przed” (chodzi o Warszawę, kościół Św. Barbary w Śródmieściu).
Chrzestna u mnie w parafii musiała przedstawić karteczkę ze swojej parafii, ze nie ma przeciwskazań do bycia matką chrzestną (tzn. chodziło o to, że należy do danej parafii, że jest wierząca itd. nie było słowa o tym czy jest czy nie jest po rozwodzie + karteczka ze spowiedzi).
A imprezę robiliśmy w restauracji dla 15 osób a było chyba 10, bo nam się goście wykruszyli. Polecam kameralne imprezy.

Wioletta i Tomek (1 ROK!!!)

cat Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzciny – jak organizowałyście?

..

mamaala Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzciny – jak organizowałyście?

u nas nie trzeba terminu rezerwować, poszlismy do kościoła chyba ze dwa tygodnie wczesniej,
co do matki chrzesnej po rozwodzie, to księża sie nie zgadzają (przynjmniej ja nie słyszałam o przypadku zgody), ale istnieje coś takiego jak świadek chrztu, czyli przy chrzcie jest chrzestnu i świadek chrztu,
na imprezie u nas byli tylko nasi rodzice, siostra mojego męza – chrzestna, moja siostra z mężem – chrzestny no i oczywiście my i Ala :), uważamy, że chrzest to nie małe wesele, ale my ogólnie “dziwni” pod tym względem jesteśmy, taki sam skład będzie na komunii (no chyba że dojdzie mąz chrzestnej i jakies dzieci po drodze się urodza ;)), nie ma tez u nas w rodzinie zwyczaju dawania pieniędzy w prezencie z takiej okazji, a tylko prezenty związane z uroczystością (krzyzyk, medalik) czy tradycją (srebrna łyżeczka ;))

ika Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzciny – jak organizowałyście?

Termin omówiliśmy z ksiedzem na miesiąc przed. dwa tygodnie przed podaliśmy karteczkę od parafi matki chrzesnej, że moze nia być. Impreza była bardzo kameralna na 11 osób( tylko najbliżsi) a w połowie wyrwaliśmy się wszyscy na skałki na jurę krakowsko częstochowską bo pogoda była piękna( wrzesnień). Nie dosc, ze skromnie to i przy okazji orginalnie

ika i Igor 01.04.2004

amber Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzciny – jak organizowałyście?

Też organizowalismy chrzciny w Święta Wielkanocne, ale w kwietniu. Do księdza zgłosiliśmy się na miesiąc przed, a spotkanie organizacyjne odbyło się na tydzień przed Chrztem.
Jesli chodzi o chrzestną po rozwodzie to sprawa prosta nie jest… Ale dużo zalezy od księdza…ja mam np chrzestną, która nie ma slubu kościelnego…24 lata temu ksiądz nie robił problemów. Ciocia ta, oprócz mnie ma jeszcze 3 chrzesniaków.
Przyszła chrzestna powinna się zapytać o taki szczegół w swojej parafii…to “jej ksiądz” wystawia zaświadczenie.
A impreza kameralna, my, chrzestni i dziadkowie, rodzeństwo nasze….wyszło ok 15 osób…

Beata i

usianka Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzciny – jak organizowałyście?

Termin w kosciele “rezerwowalismy” w poniedzialek albo wtorek (nie pamietam) przed chrzcinami – u nas wystarczy to zrobic w tygodniu poprzedzającym. Osoba po rozwodzie – hmmmm – niewydaje mi sie…. ale to chyba zalezy od konkretnego księdza (tego, który wydaje zaswiadczenie dla chrzestnych czyli w ich parafiach). Impreza była na 12 osób. Był obiad w restauracji, a potem “na słodko” juz w domu.

karioka Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzciny – jak organizowałyście?

My umawialismy sie na chrzciny miesiac wczesniej. Z tego, co wiem chrzestna/chrzestnym nie moze byc osoba zyjaca w wolnym zwiazku (z punktu widzenia kosciola). Jezeli wiec ktos jest po rozwodzie, ale nie mial wtedy slubu koscielnego, a obecnie jest w zwiazku po slubie koscielnym badz zyje samotnie, to moze byc chrzestnym. My, niestety, musielismy zmienic “kandydata” na chrzestnego, bo nie mial slubu koscielnego [smutek]. Ksiadz nie sprawdzal nam zadnych karteczek z parafii chrzestnych, powiedzial, ze wybor odpowiednich chrzestnych to nasza odpowiedzialnosc. Jak sama pewnie wiesz, duzo zalezy od samego ksiedza.
Impreze mielismy bardzo kameralna. Zrobilismy chrzciny w domu, bylo osiem doroslych osob + dwojka dzieci.
,

Karina z….

malym smykiem Dominikiem (6.05.04)

Znasz odpowiedź na pytanie: Chrzciny – jak organizowałyście ?

Dodaj komentarz

Oczekując na dziecko
Jak często można robić USG
Cześć Dziewczyny. Jestem w 15 tygodniu ciąży. Miałam już robione dwa razy USG (w 8 i 13 tygodniu ciąży). Dziecko rozwija się dobrze. Mój lekarz prowadzący stwierdził, że następne USG zrobi
Czytaj dalej
STRATA DZIECKA
Statystyczny pech poronienia
Witam wszystkich użytkowników Forum. Jestem tu nowa, choć udało mi się już przejrzeć sporo archiwalnych tematów. Straciliśmy z mężem Synka w 21 t.c. a było to 10 dni temu -
Czytaj dalej