chrzest a prawo kanoniczne

Znalazłam w prawie kanonicznym, a więc tym, czego kazdy ksiądz przestrzegać musi, interesujące informacje o chrzcie, np:

Kan. 868 –

§ 1. Do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się:

1° aby zgodzili się rodzice lub przynajmniej jedno z nich, lub ci, którzy prawnie ich zastępują;

2° aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku; jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy odłożyć zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie.

§ 2. Dziecko rodziców katolickich, a nawet i niekatolickich, znajdujące się w niebezpieczeństwie śmierci, jest godziwie chrzczone, nawet wbrew woli rodziców.

Wg mnie oznacza to, ze nie wolno odmówić chrztu komuś, kto go chce dla swojego dziecka, niewazne czy ma ślub, wystarczy że mu zalezy i powie, ze wychowa dziecko po katolicku.
Dowiedziałam się też, że może byc tylko jeden rodzic chrzestny, dwie matki, dwóch ojców – i ksiądz też nie ma prawa odmówić (a wiem, ze odmawiają) – dla zainteresowanych –
z tym nalezy sie udać do księdza a nie z pieniędzmi po to, zeby zmienił zdanie… hihi
sa tam też warunki dopuszczenia do bycia chrzestnym niekatolika (może być on świadkiem, zamiast chrzestnym, a oprócz niego musi byc chrzestny – katolik)
Ciekawe to prawo kanoniczne, tak sobie siedze i czytam…

5 odpowiedzi na pytanie: chrzest a prawo kanoniczne

pretty Dodane ponad rok temu,

Re: chrzest a prawo kanoniczne

Nic nie pisałam… chociaż chodziło mi po głowie, dodam na usprawiedliwienie…
Ochrzciliśmy naszą Anię 18 maja! Było bardzo, bardzo fajnie.
Ksiądz okazał się takim “prawdziwym, wioskowym księdzem”, jak to stwierdził mój mąz. Bardzo życzliwy, zaprosiliśmy go nawet na przyjęcie po chrzcie- nie pozwoliły mu jednak obowiązki, a szkoda. Na spotkaniu przed chrztem, P O P R O S I Ł, żebyśmymoże kiedyś pomyśleli o ślubie kościelnym… Uwierzysz?
A tak a’propose prawa kanonicznego, dotarłam w necie do dokumentu (szukałam z Google) podpisanego przez kardynała Wyszyńskiego, w którym jest jasno napisane, że ksiądz ma obowiązek udzielić chrztu. W przypadku małżeńst świeckich, może jedynie zarządać spisania na piśmie zobowiązania do wychowania dziecka w wierze katolickiej.
Pozdrawiam bardzo, bardzo serdecznie!

Agnieszka i Ania
(ur. 22.02.2003r)

lea Dodane ponad rok temu,

Re: chrzest a prawo kanoniczne

oj, bardzo fajnie, ze tak Wam poszło… od razu ma się ochotę wychowywać po katolicku, kiedy się ma do czynienia z normalnym księdzem… 🙂
oczywiście, zobowiązanie mogę podpisac z pełną odpowiedzialnością
zupełnie inaczej by było, gdybym miała zobowiązywać się do ślubu

heksa Dodane ponad rok temu,

Re: chrzest a prawo kanoniczne

Lea, dzieki za informacje bo ja jak najbardziej w temacie. Moj maz, jak sie okazalo sam nawet ochrzczony nie jest, to po pierwsze. Po drugie, role matki chrzestnej obiecalismy jego siostrze, ktora tak sie przejela ze sie przymierza do przejscia na katolicyzm, bo rola swiadka jej nie satysfakcjonuje… Nikt poza moja rodzina w Polsce nie jest tu katolikiem.. Na dodatek ksiadz dopytuje sie o slub koscielny, ktorego oczywiscie nie mamy, ale na szczescie nie wymaga zebysmy go odbyli przed chrztem… chociaz wyglada na to ze wogole nie ma prawa go wymagac. Przyda mi sie poczytac to prawo kanoniczne przed nastepnym spotkaniem z ksiedzem, bo cos czuje w konia mnie robi..

Luiza i Sophie (11/06/03)

cait Dodane ponad rok temu,

Re: chrzest a prawo kanoniczne

Pretty!
Czy masz może zachowany gdzieś ten dokument. Ja już jestem o krok od wypisania się z tego Kościoła! Czekamy na ślub kościelny, aż moi rodzice wrócą do Polski (nie ukrywam, trochę to potrwa). Jestem jedynaczką i wiem że moja mama bardzo by chciała na nim być. Ale żaden ksiądz, z którym rozmawialiśmy w sprawie chrztu Aluchy, nie bierze tego pod uwagę! Nasz proboszcz, to przynajmniej powiedział, że spyta biskupa, ale u św. Anny, to kategorycznie odmawiali. A co ciekawe, w rodzinnej miejscowości męża, jakoś nie robią takich ceregieli. Tyle że to bardzo daleko i wolelibyśmy chrzest w Warszawie.

Dziewczyny, życie mi ratujecie tym wątkiem, a na pewno zdrowie psychiczne 😉

!

Dodane ponad rok temu,

Re: chrzest a prawo kanoniczne

Ja mam taka sama sytuacje, koscielnego nie mielismy, maz tez nie byl chrzczony, podejrzewam ze o chrzcie w Polsce moge zapomniec, ale tutaj jak sie zorientowalam wystarczy ze ja jako matka jestem katoliczka i chce dziecko wychowac w tej wierze.
Mamie jeszcze o tym nie powiedzialam bo chyba olysieje w 3 minuty:o))

Znasz odpowiedź na pytanie: chrzest a prawo kanoniczne

Dodaj komentarz

Mam z dzieckiem taki problem
malinka
no wlasnie moje kochane jasiatko tak ssie swoja lapke (szczegolnie przy lezeniu na brzuchu) ze juz ma spora malinke...wampirek jeden... szkoda mi go klasc przez to na brzuchu bo od razu
Czytaj dalej
Noworodek, niemowlę
JESTEŚMY :))))
No w końcu jesteśmy w domku :) Pan doktor po badaniach stwierdził, ze Basiulec może być w domu. Codziennie jednak musimy się zgłaszać na kroplówki i zmianę opatrunku. Jestem taka
Czytaj dalej