Ciąża a umowa na czas określony

Mam takie pytanie – jestem zatrudniona na czas określony do końca roku 2003 (umowa w sumie trwa rok). Obecnie staram się zajść w ciążę. Wiem że jeśli będzie ona trwać więcej niż 12 tydzień to umowa zostanie mi przedłużona do dnia porodu. Ale co dalej? Co z urlopem macierzyńskim skoro przysługuje on tylko pracownicy? Czy z ZUS’u powinnam otrzymać co miesiąc tyle ile wynosi moje miesięczne wynagrodzenie? I co potem z urlopem wychowawczym?

Może któraś z Was jest ekspertem w tych sprawach….
Dzięki za pomoc 🙂

9 odpowiedzi na pytanie: Ciąża a umowa na czas określony

gosia Dodane ponad rok temu,

Re: Ciąża a umowa na czas określony

witam. Dostaniesz zasiłek macierzyński w wysokości 100%, ale nie zostanie ci udzielony urlop wychowawczy ani macierzyński. Więcej znajdziesz na onecie.
[Zobacz stronę].

Gosia i Artek (17.05.2002r.)

mamaalusia Dodane ponad rok temu,

Re: Ciąża a umowa na czas określony

Ja byłam doskładnie w takiej samej sytuacji. Tzn. tylko z tą różnicą, że jak urodziłam, to jeszcze mi zostało 2 tygodnie do końca umowy. Zasiłek macierzyński przesyłał ZUS. Trzeba tylko wczesniej złożyć podanie. Niestety – zasiłek jest tylko na 3,5 miesiąca! 🙁 Oczywiście ze względu na to, że urodziłam dziecko, nie miałam co liczyć na dalszą umowę. Zresztą oświadczyłam, że za szybko do pracy nie wrócę, bo karmię piersią, no i chcę po prostu pobyć z dzieckiem (i tak nie mam go gdzie oddać). Istnieje tylko dalszy problem – co dalej? Na wychowaczy szans żadnych nie ma bez umowy o pracę. Ja wykombinowałam inaczej – zasiłek dla bezrobotnych! Jeśli masz przepracowany CIĄGŁY rok, to masz prawo do zasiłu (398 zł netto). Zarejestrowałam się i dostaję! Tzn. dopiero mam dostać ;))) Radzę zrobić to samo. Inaczej pięniążków z nikąd nie dostaniesz! Aha, radzę jeszcze złożyć od razu do ZUS-u po urodzeniu dziecka podanie o zasiłek rodzinny. Tylko tam jest jakaś granica odnośnie dochodów. Musisz sie dowiedzieć, ile minimalnie możecie razem z mężem mieć dochodu, żeby taki zasiłek rodzinny dostać. Niewiele tego – 42 zł, ale piechotą nie chodzi! Będzie na paczkę pieluch! ;)))

Agnieszka i Aluś – 17.04.2003 r.

Dodane ponad rok temu,

co optymistycznego

a dlaczego przesądzasz, żę nie podpiszą z Tobą umowy na czas nieokreślony? Jasne, żę w obecnych realiach – niestety – regułą jest że – jeśli dziewczyna w ciąży ma umowę na czas określony – to potem przedłuża się tę umowę tylko do porodu. Ale JA ZNAM takie firmy, w których -mimo ciąży – podpisano umowę na stałe 🙂

iwi78 Dodane ponad rok temu,

Re: co optymistycznego

Kasiu, dzięki za pocieszenie ale w mojej firmie raczej szuka się ludzi do odstrzału więc wolę nie robić sobie nadziei…..
Jeśłi się uda to bedzie miło ale jesli nie to wolę mieć plan awaryjny….

klucha Dodane ponad rok temu,

Re: Ciąża a umowa na czas określony

Zasiłek macierzyński dostaniesz, jeżeli minimum zarabiałaś najniższą krajową, nie mniej.
Wiem z doświadczenia koleżanki. Pracowała na czas określony, zabrakło jej tygodnia aby mogła być z nią przedłużona umowa. Chorobowe dostawała z Zus-u, a do macierzyńskiego zabrakło jej 10 zł aby osiągnąć najniższą krajową. I tak oto została bez zasiłku macierzyńskiego.

Izka i Zuzanka (12.V.2002 r.)

utsi Dodane ponad rok temu,

Re: Ciąża a umowa na czas określony

Jestem w podobnej sytuacji jak Ty, też mam umowę do końca 2003 i staramy się o dzidzię. Z tego co wiem, przepisy się ciągle zmieniają, przesyłam Ci to co znalazłam w internecie (dane z kwietnia tego roku):

Pozdrawiam
Utsi

Pytanie
Umowa zawarta na czas określony ulega przedłużeniu do dnia porodu jeśli nie wygasła przed upływem 3-ciego miesiąca ciąży. Co się dzieje później? Jak z urlopem macierzyńskim? Jak postępować jeśli nie ma szans na stałą umowę, a jednocześnie chce się mieć dziecko i nie stracić pracy?

Odpowiedź
Kobieta, która zawiera umowę na czas określony nie jest chroniona w tak szczególny sposób, w jaki chroni się kobietę, która zawarła umowę na czas nieokreślony. Umowy na czas nieokreślony nie można w ogóle wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Umowa o pracę zawarta na czas określony jest chroniona stanowczo słabiej. Jeżeli zawarta jest na okres przekraczający jeden miesiąc i ulegałaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, wówczas ulega przedłużeniu do dnia porodu (art. 177 § 3 Kodeksu pracy).

Co do dalszego okresu – na podstawie art. 30 ust. 4 ustawy o świadczeniach pieniężnych z tytułu choroby i macierzyństwa ubezpieczonej będącej pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony, z którą umowa o pracę na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy została przedłużona do dnia porodu – przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia (tzn. po ustaniu stosunku pracy). Miesięczny zasiłek macierzyński wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, a ta podstawa to przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia (art. 36 ust. 3 w zw. z art. 52 ustawy o świadczeniach pieniężnych z tytułu choroby i macierzyństwa).

Nie przysługuje natomiast urlop ani zasiłek wychowawczy, gdyż przysługują one tylko pracownicy (§ 1 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie urlopów i zasiłków wychowawczych – Dz. U. z 1996 r nr 60, poz. 277), natomiast przedłużona umowa na czas określony wygasa z dniem porodu i dana kobieta nie jest już pracownicą. Z tego samego powodu (tzn. braku statusu pracownicy) urlop macierzyński nie przysługuje kobiecie, której umowa przedłużyła się do dnia porodu. Ustawodawca wyraźnie przewidział bowiem, że urlop ten przysługuje pracownicy (art. 180 Kodeksu pracy).

iwi78 Dodane ponad rok temu,

Re: Ciąża a umowa na czas określony

Dzieki Utsi – raźniej mi jak sobie pomyślę, że jest ktoś w takiej samej sytuacji jak ja 🙂
Mam nadzieję, że uda nam się zaciążyć jeszcze w tym miesiącu, a potem będziemy się martwić.

utsi Dodane ponad rok temu,

Re: Ciąża a umowa na czas określony

nie ma za co, sama jestem tym mocno zainteresowana 😉

To by było takie piękne… mieć taką małą fasolkę … 😉 cała reszta straci wtedy na znaczeniu 🙂 i zupełnie inaczej na to wszystko spojrzymy.

Pozdrawiam
Utsi

iwi78 Dodane ponad rok temu,

Re: Ciąża a umowa na czas określony

No to Utsi do dzieła !!! Ten miesiąc należy do nas i do naszych malutkich fasolek !!!!!

Znasz odpowiedź na pytanie: Ciąża a umowa na czas określony

Dodaj komentarz

Noworodek, niemowlę
Jak długo odciągacie pokarm?
Mam wrażenie, że ta czynność zajmuje mi wieki. Ile czasu zabiera wam odciągnięcie 150 ml. pokarmu? I czy odciągacie z jednej piersi czy z obu? Będę b. wdzięczna za te
Czytaj dalej
Oczekując na dziecko
Intymnie....
Dziewczyny to jeszcze raz ja:-))) Mam pytanie. Jak rozpoznać sączenie wód płodowych. Od paru dni tak mi się wydaje, że jest mi ciągle mokro na bieliźnie. Jak mm sprawdzić, czy to
Czytaj dalej