ciaza a zwolnienie z pracy

Dziewczyny czy wiecie jak jest w kodeksie pracy? Czy pracodawca moze zwolnic kobiete w ciazy? Czy to zalezy od rodzaju umowy? Bardzo prosze napiszcie jesli wiecie bo ja zupelnie nie siedze w temacie.

Ciku i Kacperek – 12 luty 2004

4 odpowiedzi na pytanie: ciaza a zwolnienie z pracy

carla27 Dodane ponad rok temu,

Re: ciaza a zwolnienie z pracy

Wydaje mi się, że może zwolnić ale jedynie w przypadku redukcji etatów lub dyscyplinarnie. Jeżeli jest zatrudniona na czas określony pracodawca ma obowiązek przedłużyć jej umowę, jesli skończyła 3 miesiąc ciązy. Umowa ma być przedłużona do terminu porodu oraz końca terminu urlopu macierzyńskiego. Chyba mniej więcej tak to wygląda.
Pozdrawiam

Marta i kochana, maleńka Domi (15. 03. 2004)

domi Dodane ponad rok temu,

Re: ciaza a zwolnienie z pracy

Przy umowie na czas nieokreślony pracodawca nie może zwolnić z pracy kobiety w ciąży od samego początku jej trwania, a nawet jeżeli zajdzie w ciążę w okresie wypowiedzenia, staje się ono bezskuteczne. Wyjątkiem jest sytuacja upadłości lub likwidacji zakładu pracy. Kobietę w ciąży można zwolnić z pracy dyscyplinarnie, ale oczywiście musi być to przypadek rażącego zaniedbania obowiązków, a ponadto zgodzi się na to reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa. Ograniczenia co do rozwiązania umowy o pracę nie stosuje się przy umowach na okres próbny nie przekraczający jednego miesiąca. Taką umowę można wypowiedzieć i rozwiązać. Jeśli zawarto z pracownicą umowę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, albo na okres próbny dłuższy niż jeden miesiąc i umowa taka zostałaby rozwiązana po upływie trzeciego miesiąca ciąży – umowa taka ulega z mocy prawa przedłużeniu do dnia porodu.
W okresie ciąży nie można także kobiecie wypowiedzieć dotychczasowych warunków pracy (np. obniżyć wynagrodzenia). Jeśli jednak pracodawca dokonuje takiego wypowiedzenia z przyczyn dotyczących pracodawcy (np. z przyczyn ekonomicznych) to kobiecie przysługuje dodatek wyrównawczy.
Buziaki i ucałowania dla Kacperka
D.

Dominikka +

sysim Dodane ponad rok temu,

Re: ciaza a zwolnienie z pracy

Niedawno podawałam przepisy kodeksu pracy dotyczące ciąży i macierzyństwa zajrzyj i poczytaj, a w razie pytań pisz
[Zobacz stronę]
Miłej lektury

ciku Dodane ponad rok temu,

Re: ciaza a zwolnienie z pracy

Dziekuje Wam za odpowiedzi.

Ciku i Kacperek – 12 luty 2004

Znasz odpowiedź na pytanie: ciaza a zwolnienie z pracy

Dodaj komentarz

Noworodek, niemowlę
Do mam sierpniowych i nie tylko....
Kiedy wkoncu ten okres??????? Karmie caly czas piersia i ciagle mnie zastanawia kiedy dostane ten okres? Wszedzie z soba nosze podpaski w razie jakbym dzisiaj dostala..... A tu nic. Troche mi to
Czytaj dalej
Karmienie
Gluten
Czy jak wprowadzam coś z glutenem, np. na mące pszennej, i jest wszystko ok, to czy muszę znowu ostrożnie podawać inne zboża? Bo juz zgłupiałam. Gluten to gluten - skoro
Czytaj dalej