ciekawy artykuł

Ciekawostka o podpaskach:

Podpaski, które zmianą barwy będą “informować” o zbliżającej się owulacji, są opracowywane przez technologów zachodnich – donosi najnowszy numer “New Scientist”.
Podpaski te są pokryte cienką plastikową warstwą, powleczoną dodatkowo warstewką silikonu, która zmienia swą grubość w odpowiedzi na zmiany poziomu żeńskich hormonów płciowych, jak estrogen i FSH – hormon stymulujący wzrost pęcherzyków jajnikowych zawierających komórki jajowe. Zmiany grubości tej warstwy zmieniają z kolei sposób odbicia światła, co powoduje uwidocznienie czerwonych plamek na złotym tle. Firma ma też wyprodukować podpaski “wyczuwające” zbliżanie się miesiączki.
Mają one być impregnowane żywicą gwajakową, która zmienia kolor na niebieski w obecności niewielkich śladów krwi. Dodatkowo zawierać będą czujnik pH, jak np. kwas karminowy, który barwi się na czerwono w przedziale pH (skala pH jest skalą do mierzenia odczynu roztworów) 4 do 7. Barwiąca się na fioletowo podpaska będzie sygnalizować użytkowniczce, że zbliża się miesiączka, już na cztery godziny przed jej wystąpieniem.
Technolodzy informują też, że firma zamierza wyprodukować podpaski, które wykrywały by m.in. ciążę. Mogłyby ponadto “wyczuwać” czy kobieta ma infekcję dróg rodnych, poprzez detekcję substancji, które wskazywałyby na infekcję bakteriami (np. Escherichia coli, Salmonella, Chlamydia), grzybami czy wirusami HIV. Uczeni z Kanady czy Afryki Południowej są w trakcie opracowywania ubrań sanitarnych, które byłyby pomocne w wykrywaniu różnych chorób – ale muszą one jeszcze przejść testy laboratoryjne. Termin, w którym produkty te wejdą na rynek nie jest jeszcze znany.(PAP)

2 odpowiedzi na pytanie: ciekawy artykuł

magie Dodane ponad rok temu,

Re: ciekawy artykuł

Cholera przydałby się taki “osprzęt”, wtedy byśmy wszystko wiedziały. Ale jak znam życie to tak szybko to to się nie pojawi na rynku w ogóle (nie wspomnę o polskim rynku).

[i]magie
[Zobacz stronę]

joannag Dodane ponad rok temu,

Re: ciekawy artykuł

… pewnie tak, a swoją drogą czego to ludzie nie wymyślą….

Znasz odpowiedź na pytanie: ciekawy artykuł

Dodaj komentarz

Noworodek, niemowlę
zez - dziedziczny?
Natusi coraz częściej „ucieka” oczko… bardzo się tym martwię, tym bardziej, że moja mama w dzieciństwie miała dużego zeza. Nie wiecie, czy to może być dziedziczne? [img]/upload/9/18/_99076_n.jpg[/img] Maja z Natalką (5,5
Czytaj dalej
A-psik: moje dziecko jest uczulone…
czy uczulają...?
mam pytanie w związku z totalna wysypką u Matiego. Czy uczulają takie sprawy jak: zmiana jednych pampersów na inne kot (sierść) związki zawarte w powietrzu (może teraz coś się pyli albo co? nie
Czytaj dalej