Ciemiączko

Kiedy powinno zarosnąć?Wktórym miesiącu życia dziecka.

4 odpowiedzi na pytanie: Ciemiączko

porky Dodane ponad rok temu,

Re: Ciemiączko

CIEMIĄCZKO

Na główce noworodka znajdują da miękkie pulsujące miejsca. Są to ciemiączka, które odgrywają ważną rolę podczas porodu umożliwiając przedostanie się główki przez drogi rodne. Ciemiączko przednie znajdujące się na czubku głowy ma kształt rombu o szerokości około 5 cm. Jest płaskie, ale może się uwypuklać podczas płaczu, bądź przy wzroście ciśnienia śródczaszkowego, natomiast wgłębienie może sugerować nam odwodnienie( obie sytuacje wymagają wizyty u lekarza). Proces zamykania się przedniego ciemiączka zaczyna się w wieku około 6 miesięcy. Zakłada się, że w wieku 1,5 roku ciemiączko przednie powinno ulec całkowitemu zamknięciu. Ciemiączko tylne jest dużo mniejsze na kształt trójkąta i zamyka się zwykle do 3 miesiąca życia.

Juleczka (Puchatek) 12.12.04

qr-chuck Dodane ponad rok temu,

Re: Ciemiączko

Prawidłowo ciemiączko przednie – pomiędzy 9 a 18 miesiącem. Tylne wcześniej.

Pozdrawiam,

gosik Dodane ponad rok temu,

Re: Ciemiączko

Hej
Fifi kończy jutro 16 miesięcy – całkiem niedawno zauważyłam że mu zarosło 🙂 (po powrocie z urlopu) a miał nie takie duże – od urodzenia,,na dwa palce” – wiem że są duużo większe (mam znajomą której córcia ma 4-5 cm) – takie pewnie zarastają dłużej…..

Pozdrawiam
[i]

I moje Skarby

Kwietniowa Kruszynka (18.04.2006)

Majowy Cud

kra Dodane ponad rok temu,

Re: Ciemiączko

Norma jest dosyć szeroka. Wiktorkowi zarosło, jak miał 4 miesiące i nie było w tym nic złego. Teoretycznie powinno zarosnąć do 1.5 roku, ale czasem zarasta później i też się nic nie dzieje. W razie wątpliwości sprawdza się jeszcze, jak się “zachowują” szwy czaszkowe.

Kra, Wiktorek (19.11.2003) i Marcelek (1.08.2005)

Znasz odpowiedź na pytanie: Ciemiączko

Dodaj komentarz

Oczekując na dziecko
Orzeczenia ZUS (świadczenie rehabilitacyjne)
Dziewczyny, które mają to już za sobą, napiszcie proszę po jakim czasie od złożenia wniosku przychodzi wezwanie i jak ogólnie wygląda spotkanie z lekarzem ZUS-owskim. O co pytają, co sprawdzają?
Czytaj dalej
Tematy, których nie znalazłam w forum
niekruszący się tusz
jaki mozecie mi polecic tuszto rzęs zaeby byl TRWALY i nie obsypywal sie po jakims czasie tak ze wyglada sie jak mis panda? z gory wielkie dzieki za odpowiedzi:)
Czytaj dalej