Co jadają Wasze półroczniaki?!

Witajcie!
Jestem mamą 6.5 miesięcznego bąbelka. Cały czas karmię Stasia piersią, oprócz tego mały dostaje zupki z mięsem i deserki w postaci owoców z kaszką (Staś nie lubi za bardzo robionych na wodzie… ja natomiast mleka nie odciągam…). Jestem ciekawa co jedzą Wasze pociechy…jakieś herbatniki, biszkopty??? Gdzieś wyczytałam, że od 7 miesiąca można zacząć podawać pół żółtka???
Pozdrowienia
Kaśka&Staś

3 odpowiedzi na pytanie: Co jadają Wasze półroczniaki?!

  1. Re: Co jadają Wasze półroczniaki?!

    Martusia również cały czas na cycusiu. Poza tym podobnie jak Staś- obiadki, deserki. Poza tym soczki. W ubiegłym tygodniu dałam pół Bakusia. Uczulenia nie ma wię możemy chyba wprowadzić na stałe na przemian ze słoiczkowymi deserkami. Podałam róznież mus owocowy Bakomy- na razie jabłko i jabłko. Pyszny! polecamy 🙂 Wczoraj pierwszy raz dałam pół żółtka. Podaje się je od 7 m-ca do drugi dzień. Oczywiście musi być ugotowane. Ja dodałam do zupki. No to chyba narazie tyle…

    Czyli:
    rano kaszka na wodzie Bobovity (podaje na gesto lyzeczką bo Martusia nie chce pić z butelki)
    w południe deserek
    popołudniu obiadek
    W międzyczasie przez cały dzień soczki i cycuś

    Doki i Martusia ur. 03.04.2004

    • agnieszkaagatka Dodane ponad rok temu,

      Re: Co jadają Wasze półroczniaki?!

      Wiek Ilość posiłków i objętość porcji1
      Rodzaj pożywienia (żywność uzpełniająca)
      1 7 x 90-110ml Mleko początkowe
      2 6 x 110-130ml Mleko początkowe
      3 6 x 130ml Mleko początkowe
      4 6 x 150 Mleko początkowe
      5 5 x 180 4 x mleko następne2 z dodatkiem bezglutenowego kleiku3 (mieszanka mleczna);
      1xzupa (papka jarzynowa);skrobane jabłko i/lub sok
      6 5 x 180 4 x mleko następne z dodatkiem bezglutenowego kleiku;
      1xzupa4 (papka jarzynowa+gotowane mięso- bez wywaru);
      Przecier owocowy (warzywny) lub sok
      7 55
      Mleko następne z dodatkiem bezglutenowego kleiku (mieszanka mleczna) lub z dodatkiem kaszki bezglutenowej;
      Zupa (papka jarzynowa z gotowanym mięsem);
      Kaszka bezglutenowa na mleku następnym z owocami;
      Przecier owocowy lub sok;
      1/2 żółtka, co drugi dzień
      8 5 Jak w 7m.ż.
      9 5 Jak w 8 m.ż.
      Zmiana: całe żółtko co drugi dzień
      10 4-5 Jak w 9 m.ż.
      Wprowadzenie (oprócz bezglutenowych) glutenowych zbóż (kasza, bułki, chleb, sucharki);
      Zmiana:obiad z dwóch dań (zupka + jarzynka z dodatkiem gotowanego mięsa)6

      11-12 4-5 Jak w 10 m.ż.
      Zmiana: Całe jajko 3-4 razy w tygodniu;
      Twarożek, kerif, jogurt 1-2 razy w tygodniu7

      Wybór produktów:
      • Owoce – Zaczynamy od najmniej alergizującego jabłka w postaci przecieru lub soczku, owoców jagodowych takich jak maliny, a także morele. Do ukończenia 1 roku życia unikamy podawania bananów, cytrusów i innych owoców tropikalnych, a także truskawek i poziomek, gdyż mają silne właściwości alergizujące.
      • Warzywa – W początkowym okresie podajemy gotowane i przetarte do “gładkiej” konsystencji papki warzywne, zaczynając od marchwi, poprzez marchew z ziemniakiem i stopniowo, co kilka dni, dodając do smaku kolejne warzywa korzeniowe. Do 8-9 miesiąca nie podajemy warzyw wzdymających (kapustne, strączkowe, cebulowe), a u dzieci z częstymi kolkami i bólami brzucha nawet do 2-3 roku życia.
      • Mięso – W 6-7 miesiącu życia, zaczynając od 1-2 łyżeczek, do zupy dodajemy ugotowane i siekane lub przetarte mięso drobiowe, królicze lub cielęce. Chuda wołowina i chudy schab wieprzowy może być podawany starszym niemowlętom w wieku około 8-9 miesiąca życia.
      • Kasze – najlepiej zacząć od kleiku ryżowego i kukurydzianego jako dodatku do zupy warzywnej, lub przecieru owocowego. Około roku kleiki i kaszki mogą być przygotowane na mleku (najlepiej modyfikowanym). W tym czasie można już wprowadzać kaszki pszenne (manna) i drobne gryczane (krakowska) oraz kluseczki. Kasza jęczmienna (najlepiej drobniejsza), jako ciężej strawna, może być podawana dzieciom 2-3 letnim.
      • Wędliny – wyłącznie chude drobiowe, cielęce i wieprzowe, nie podajemy wędlin z mięsa mielonego, gdyż są bardzo tłuste i mogą zawierać dodatki niewskazane dla niemowlęcia.
      • Sery – W 12 m.ż. można ostrożnie podać plasterek sera żółtego, a po kilku dniach kolejno fermentowane napoje mleczne oraz twarogi i mleko pełne. W przypadku niekorzystnych reakcji wycofać z diety i skonsultować się z lekarzem.
      • Całe jajka – w postaci omletu lub jajecznicy na parze, czy innych dodatków wprowadzamy ostrożnie po 12 miesiącu życia.
      • Warzywa surowe – jako dodatek do kanapek (sałata, cykoria, ogórek, pomidor), w niewielkich ilościach podajemy około 11-12 miesiąca życia, wtedy gdy dziecko jest już w stanie je pogryźć. Najlepiej jeśli są jednak rozdrobnione i koniecznie obrane ze skórki.
      • Cukier, sól – nie powinny być dodawane do potraw dla niemowląt.

      Agnieszka i Agatka ( 4-4-2004)

      • Re: Co jadają Wasze półroczniaki?!

        A mój Filip ma osiem miesięcy i je: oczywiście cycusia jako podstawę, a poza tym – rano kaszkę na wodzie z tartym jabłkiem lub bananem, albo taką gotową już z owocami; po południu zupkę jarzynową ( od niedawna już na wywarze z mięska i z malutkimi kawałeczkami, nie całkiem papkowatą), albo z połówką żółtka zamiast mięska (co drugi – trzeci dzień); wieczorem kaszkę na mleku modyfikowanym (bardzo lubi). Poza tym w ciągu dnia zajada chrupki kukurydziane (zaczął wcześnie, nie bój się, że się zakrztusi, bo one dobrze się rozpuszczają w buzi i nawet wielkie kawały nie są groźne), czasem troszkę herbatki owocowej, ale z łaski wypije parę łyków, a soczków to już wogóle nie chce. No cóż, nie zmuszam, zamiast tego daję przecier owocowy po południu, oprucz tego, co w kaszce. Deserkami słoikowymi też gardzi, jedyne zjadliwe są gruszki wiliamsa. Za to zupki dostaje raz ze słoika, raz domowe, dzięki temu na wyjazdach nie ma problemu z gotowaniem, bo ze słoika też zje. A ostatnio zaczęliśmy po troszkę jogurcika i serka homo, bardzo mu smakuje a nie ma żadnego uczulenia, więc czasem jemy… a z posiłkami muszę tak celować, żeby dać jak jest troszkę głodny, ale jeszcze nie bardzo, bo jak bardzo, to już tylko cycka chce i nic innego…

        pozdrawiamy i smacznego
        Gośka i Filipek

        Znasz odpowiedź na pytanie: Co jadają Wasze półroczniaki?!

        Dodaj komentarz

        Angina u dwulatka

        Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

        Czytaj dalej →

        Mozarella w ciąży

        Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

        Czytaj dalej →

        Ile kosztuje żłobek?

        Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

        Czytaj dalej →

        Dziewczyny po cc – dreny

        Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

        Czytaj dalej →

        Meskie imie miedzynarodowe.

        Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

        Czytaj dalej →

        Wielotorbielowatość nerek

        W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

        Czytaj dalej →

        Ruchome kolano

        Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

        Czytaj dalej →
        Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
        Logo
        Enable registration in settings - general