co to znaczy???

Mam pytanie odebralam wypis ze szpitala tam napisamo echo endometrium 13 mm co to jest endometrium bo nie za bardzo wiem? Pecherzyk ciazowy o srednicy 4,8 mm. taki byl na dzien 21 marzec. tydzien ciazy 5. Czy wymiary pecherzyka sa prawidłowe na taki wiek ciazy?? dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam.

3 odpowiedzi na pytanie: co to znaczy???

toffika Dodane ponad rok temu,

Re: co to znaczy???

Endometrium – błona śluzowa macicy, wrażliwa na hormony steroidowe, w szczególności na estrogeny i gestageny, w związku z czym zmieniająca się wraz z cyklem miesięcznym.

Przed okresem dojrzewania ma grubość od 0,3 do 0,5 mm. W okresie pomenopauzalnym u kobiet stosujących HTZ grubość endometrium nie powinna przekraczać 8 mm, a u kobiet nie stosujących HTZ nie powinna przekraczać 5 mm. Po okresie pomenopauzalnym grubość endometrium przekraczająca 12 mm sugeruje raka trzonu macicy.

W błonie śluzowej można wyróżnić dwie warstwy, które są dobrze widoczne w fazie lutealnej. Są to warstwy podstawna i czynnościowa. Warstwa czynnościowa złuszcza się w końcowej fazie lutealnej cyklu miesiączkowego. Warstwa podstawowa stanowi materiał zapasowy, z którego odbudowywuje się warstwa czynnościowa na początku cyklu miesięcznego.

W fazie folikularnej podwyższone i narastające stężenie estrogenów powoduje proliferację komórek podścieliska, rozrost cew gruczołowych (w ich komórkach gromadzi się glikogen) i naczyń krwionośnych spiralnych. W tym okresie błona śluzowa kilkakrotnie grubieje i odtwarza się nabłonek gruczołowy wyściełający jamę macicy.

Rozbudowujące się w jajniku ciałko żółte zaczyna wydzielać progesteron i cykl przechodzi w fazę lutealną. Komórki endometrium dojrzewają i tracą zdolności mitotyczne. W szczytowych częściach komórek nadal gromadzi się glikogen. Częściowo jest on wydzielany do cew gruczołowych. Cewy rozszerzają się i przyjmują kształt gwiazdkowaty oraz zwijają się spiralnie. Naczynia spiralne układają się wzdłuż cew, obficie je unaczyniając. Komórki podścieliska są w tym okresie tzw. komórkami doczesnowymi miesiączkowymi. Ulegają one przekształceniu i pojawiają się w nich enzymy proteolityczne, glikogen i lipidy. Zewnętrzna warstwa zawiera komórki doczesnowe i nabłonek pokrywający, które razem stanowią warstwę zbitą. Głębiej znajdują się rozbudowane cewy gruczołowe, czyli warstwa gąbczasta.

Jeżeli dojdzie do zapłodnienia, pod wpływem progesteronu z ciałka żółtego nastąpi dalszy rozwój endometrium i przekształcenie go w doczesną ciążową z warstwą zbitą i gąbczastą. Wtedy endometrium bogate w substancje odżywcze ma odżywiać zarodek przed jego pełnym zagnieżdżeniem (implantacją).

W przeciwnym wypadku dochodzi do ustania działania ciałka żółtego i wydzielania progesteronu. Następuje krótkotrwałe niedokrwienie, a następnie rozszerzenie naczyń włosowatych. Wypełniają się one krwią i pękają. Część czynnościowa błony śluzowej ulega złuszczeniu.

Michaś

agaja Dodane ponad rok temu,

Re: co to znaczy???

Endometrium to błona sluzowa macicy, gabeczka, w której się zagnieżdza zarodek. Wymiary – tak na oko to chyba OK. wiem, ze 8 tc to jak fasolka, więc na 5 tc to akurat chyba ten twój wynik OK.

agamarko Dodane ponad rok temu,

Re: co to znaczy???

Mój pęcherzyk obecnie (6 tygodni) ma 17 mm, ale tydzień wcześniej miał tylko 5,6 mm.

Znasz odpowiedź na pytanie: co to znaczy????

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oczekując na dziecko
W szczególności do Mam przyszłych chłopców...
Mam pytanie, czy na USG Waszych przyszłych Synków tez wychodzi głowka wieksza niz pozostale pomiary? Chodzi mi o pierwsza wartosc w opisie BPD. Mateuszek byl o 5 dni starszy glowka
Czytaj dalej
Nasze zdjęcia
Nas część 1: Ostatki w "starym" domku
[b] Ostatnie zabawy w naszym starym domku :( [img]http://i177.photobucket.com/albums/w233/joarod/Album1/IMGP0014.jpg[/img] [img]http://i177.photobucket.com/albums/w233/joarod/Album1/IMGP0164.jpg[/img] [img]http://i177.photobucket.com/albums/w233/joarod/Album1/IMGP0129.jpg[/img] Co myśmy zrobili???? [img]http://i177.photobucket.com/albums/w233/joarod/Album1/IMGP0132.jpg[/img] Dobra, uciekamy brat, droga wolna: [img]http://i177.photobucket.com/albums/w233/joarod/Album1/IMGP0136.jpg[/img] Pawłowe zabawy na placyku przed blokiem [img]http://i177.photobucket.com/albums/w233/joarod/Album1/IMGP0100.jpg[/img] [img]http://i177.photobucket.com/albums/w233/joarod/Album1/IMGP0085.jpg[/img] Ostatni sen w łóżeczkach Bąbelków: [img]http://i177.photobucket.com/albums/w233/joarod/Album1/kopiaIMGP0055-1.jpg[/img] To takie podsumowanie ostatnich chwil w naszym kochanym domku....
Czytaj dalej