Forum: Adopcja

Co wnosi nowa Ustawa dot. adopcji?Gorzej, czy lepiej dla rodziców i dzieci?

Dzien dobry wszystkim.

Jak zapewne większość z Was wie, od 1 stycznia tego roku weszła nowa ustawa:

USTAWA Z DNIA 9 CZERWCA 2011 O WSPIERANIU RODZINY
I SYSTEMIE PIECZY ZASTĘPCZEJ

Nie do końca jednak jestem w stanie zrozumieć pomimo przeczytania tego wszystkiego, czy wprowadzenie tej ustawy bedzie lepsze dla rodziców chcących adoptować i dzieci, które są przeznaczone do adopcji? Oczywiście wiadomo, że na całe województwo będzie tylko 1 ośrodek adopcyjny, ale jaki to bedzie miało wpływ na czas oczekiwania na dziecko? Totalnym chamstwem jest wg. mnie wprowadzenie przez rząd dużej opłaty za szkolenie (150% minimalnej krajowej!!!)

Kilka dni temu byłem z żoną na pierwszej rozmowie dot. adopcji i osoba z którą rozmawialiśmy powiedziała nam, że od momentu złożenia wniosku, trzeba czekać ok. ROKU (!!!) na pierwszy kontakt Ośrodka z nami. Dopiero PO ROKU rozpoczyna się procedura (badania, wywiad, szkolenie itp.). Cały ten drugi krok trwa znowu ok. roku…i cały proces adopcji do momentu pierwszego kontaktu z dzeickiem trwa ok 2 – 2,5 roku!!! Załamało nas to niesamowicie.

Mam w związku z tym pytanie do Was. Czy ktoś podejmował się już może w nowym roku procedury adopcyjnej? Jeśli tak, prosze o informacje od Was czego się dowiedzieliście na temat czasu oczekiwania i tego, co wniosła nowa ustawa.
Pozdrawiam

7 odpowiedzi na pytanie: Co wnosi nowa Ustawa dot. adopcji?Gorzej, czy lepiej dla rodziców i dzieci?

anka332 Dodane ponad rok temu,

ja zaczelam w starym roku, ale jestem dopiero na poczatku tej drogi, w starym stystemie w szczecinie tez czeka sie okolo 2 lat na dziecko, czasami krocej czasami dluzej.
Tylko w starym systemie najpierw robi sie wszystkie szkolenia, spotkania a potem czeka i czeka, a w nowym najpierw sie czeka, potem dziala potem chwilke czeka i masz juz dzieciatko w domku.
Jedynym znaczna zmiana jest wprowadzenie oplat za szkolenia, a w moim osrodku do tej pory nie bylo zadnych szkolen to teraz dla osob ktoryz zlozyli dokumenty po 1 stycznia beda obowiazkowe. Nie ma co sie zalamywac, a czas 2 lat szybko minie i bedziecie szczesliwymi rodzicami.Czego Wam i sobie zycze 🙂

darioosheck Dodane ponad rok temu,

No właśnie trudno tu cokolwiek przewidzieć. Nie wiem, czy osoba z ośrodka powiedziala tak po prostu, żeby w razie czego jak kontakt będzie szybszy się mile zaskoczyć, czy po prostu taka jest prawda.
Czekam dalej na informacje na forum od osób, które były na pierwszym spotkaniu już w nowym roku…..

anka332 Dodane ponad rok temu,

nam osoby z osrodka powiedzialy ze nie sa wstanie okreslic dokladnie ile bedzie sie czekac bo nie sa wstanie przewidziec ile dzieci bedzie przekazanych do adopcji. Na powiedzieli bardzo optymistyczna rzecz ze bedziemy czekac kolo roku, ale podkresila ze to jest bardzo optymistyczne, bardziej realistyczny czas to 2 lata i tak mniej wiecej czekaja osoby z naszego osrodka. Dlugosc czekania zalezy tez duzo od dziecka jakie chcecie, na malutkie dzieciaczki dlugo sie czeka, im starsze tym szybciej, a jakbyscie chcieli rodzenstwo to jeszcze szybciej

wyslalam ci wiadomosc prywatna

darioosheck Dodane ponad rok temu,

dziękuję ci bardzo

anka332 Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez darioosheck:dziękuję ci bardzo

nie ma za co 🙂

amol Dodane ponad rok temu,

po 8 m-cach

witam,
jestem właśnie po wczorajszym spotkaniu po 8 m-cach czekania. Pierwszy krok zrobiliśmy we lipcu 2011 czyli wyprawa do ośrodka aby dowiedzieć się co jak i gdzie. Następnie we wrześniu złożyliśmy papiery ponieważ przez wakacje nie są prowadzone żadne działania posuwające sprawy do przodu. We wrześniu też się dowiedzieliśmy o nowej ustawie i że z wszelkimi działaniami musimy poczekać do nowego roku aż ustawa wejdzie w życie. W styczniu się okazało że ośrodek się przeprowadza pod inny adres obecnie jest bałagan organizacyjny i trzeba czekać na telefon. Oczywiście nie mogłam siedzieć spokojnie i co miesiąc prosiłam o wyznaczeniu terminu spotkania i tak 02-04 pierwsze konkretne spotkanie. Kolejne mamy za dwa tygodnie, potem jeszcze spotkanie z psychologiem, następnie wywiad w miejscu zamieszkania, jak się wyrobią z terminami to może w czerwcu dostaniemy WSTĘPNĄ kwalifikację, potem wakacyjna przerwa, od września może rozpoczniemy szkolenie przez 3 m-ce, może w grudniu dostaniemy ostateczną kwalifikację jak zostaniemy dobrze ocenieni i pewnie rok 2013 to już czekanie a tu to już nie wiadomo.
To wszystko w Piotrkowie Tryb.
A co do nowej ustawy to ma ona na celu pomoc rodzinom dysfunkcyjnym a nie w adopcji. Tu to niestety wręcz zaostrza wymagania a nie pomaga. Choćby płatne szkolenie, wymagania finansowe przyszłych rodziców ale to nie oficjalnie i duża pomoc ze strony rodziny przyszłych rodziców. Ja jestem lekko załamana po wczorajszym spotkaniu bo wiemy że nie spełniamy wymagań w 100% a jak nisko jesteśmy to nikt nam nie powiedział.

aliraza2 Dodane ponad rok temu,

Ja za bardzo się na tym nie znam ale trzymam kciuki

Tak pomyślałam że dzieci Wam raczej nie odbiorą jak macie pozytywne opinie , co do pieniążków to chyba jako rodzina adopcyjna nie dostaniecie już tak jak jako rodzina zastępcza.

Znasz odpowiedź na pytanie: Co wnosi nowa Ustawa dot. adopcji?Gorzej, czy lepiej dla rodziców i dzieci??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Tematy, których nie znalazłam w forum
Nowa ustawa dotycząca aborcji w USA-co sądzicie?
[url]http://www.sfora.pl/Przed-aborcja-kobieta-przymusowo-obejrzy-plod-a19610[/url]
Czytaj dalej
Polecam
"Akademia Pana Kleksa"+ inne części - audiobook- ma ktoś?
Witam Szukam czegoś nowego dla synka w audiobookach i znalazłam Akademię Pana Kleksa - czytaną przez Krzysztofa Kolbergera a dalsze części przez Mariana Opanię. [img]http://merlin.pl/Akademia-Pana-Kleksa-ksiazka-audio-na_Jan-Brzechwa,images_big,27,CDMTJ7699218.jpg[/img] Czy ktoś to ma i poleca? Oczywiście jak
Czytaj dalej