Co z badaniem na obciazenia genetyczne

Nie wiem jak fachowo nazywa sie to badanie, w kazdym razie lekarka zaproponowala mi go na nastepna wizyte, gdy bede juz w 5 msc, z tego ca zaczelam sie orientowac jest to chyba badanie nadprogramowe i w zasadzie nie wiem czy mam sie na niego zgodzic czy sobie odposcic.
Ze wzgledu na moje wczesniejsze poronienie lekarka dba o mnie ze szczeglna troska, na szczescie wszystko przebiega dobrze, na usg wszystko tez bylo ok.
Ale odkad dowiedzialam sie o tym badaniu zaczynam sobie wmawiac rozne rzeczy i z tego tez powodu nie czytam za wiele ksiazek o ciazy aby sie niepotrzebnie nie stresowac.
Czy mialyscie robione takie badanie i czy rzeczywiscie jest ono nadprogramowe?

Aga i lipcowe sloneczko

5 odpowiedzi na pytanie: Co z badaniem na obciazenia genetyczne

  1. Re: Co z badaniem na obciazenia genetyczne

    Czesc,
    Z tego co zrozumiałam pytasz o badania prenatalne. Ja wykonywałam test Papp-a czyli tak jakby pierwsze z badan. Jesli wynik jest dobry i prawdopodobienstwo wystapienia wady genetycznej jest mniejsze niz wynika z populacyjnego to nie ma sensu robic dalszych, jesli natomiast jest wyzsze to robi sie kolejne az do inwazyjnych czyli omnipunkcji. Ja robilam to badanie w 11 tyg. ciazy. Podaje Ci adres strony internetowej na ktorej znajdziesz wszelkie informacje na temat badan prenatalnych. To strona lekarza u ktorego ja wykonywalam badanie.

    Najlepsza pora na robienie badan prenatalnych jest pierwszy trymestr ciazy czyli tak jak u Ciebie to chyba teraz. Piąty miesiąc to juz chyba troche za pozno, zreszta poczytaj na tej stronie kiedy jakie badanie sie wykonuje. Badanie jest nadprogramowe poniewaz w Polsce na badanie refundowane przez panstwo mozna chyba tylko skierowac pacjentke powyzej 35 roku zycia. W zasadzie kazda kobieta ktora przeszla poronienie powinna zastanowic sie nad badaniem prenatalnym, tak mowil moj lekarz. Ja nie poronilam ale tez sie zdecydowalam bo chcialam miec spokój i większą pewność, że wszystko jest w porzadku. Tak naprawde ten test nie daje 100% odpowiedzi, znasz tylko prawdopodobienstwo wystapienia wady, np. u mnie 1:3000 na wystapienie zespołu Downa i 1:10000 na zespół Edwardsa. Gdybys miala jakies szczegolowe pytania to pisz bo nie wiem wlasciwie o czym wiecej pisac. Ze strony dowiesz sie chyba najwiecej i najbardziej profesjonalnie. A tak w ogole to nie ma co sie denerwowac na zapas:))

    skate i maleńki chłopiec czerwcowy (12.06.2004)

    • Re: Co z badaniem na obciazenia genetyczne

      A mi lekarz doradzil zrobic badanie AFP (badania krwi). Wykrywaja mozliwosc choroby genetycznej dziecka. Mozna je robic od poczatku ciązy. Koszuja u nas 70 zł, wiec nie tak drogo. Mysle, ze jezeli one beda niezaciekawe, to dopiero pozniej warto robic badania prenatalne. Zapytaj jeszcze o szczegoly lekarza. Czy sa nadprgramowe? Zapewne tak, u nas malo osob je robi – krew wysylaja do Krakowa. Ale ja wolalam sie upewnic, u mnie w rodzinie sa niestety dwa przypadki choroby genetycznej, wiec to tez wez pod uwage. Pozdr.

      • Re: Co z badaniem na obciazenia genetyczne

        wydaje mi sie, ze 5 miesiac, to juz za pozno na robienie tego typu badan, chociaz moze sie nie znam.
        wlasciwie to powinnas dostac taka ulotke informacyjna od lekarki. jedno poronienie nie jest wskazowka do robienia badan genetycznych! chociaz moze zrobic je kazda kobieta, wskazane sa dla tzw. grupy ryzyka tj. kobiet po 35 roku zycia, par dotknietych ch. gen. w rodzinie oraz kobiet pracujacych z uposledzonymi, ktore odczuwaja irracjonalny lek o swoje potomstwo. ja jestem naucz. w szkole specjalnej, dlatego dlugo rozmawialam z lekarzem. wogole to zadne badanie nie daje ci 100% odpowiedzi. mnie proponowano jako pierwszy tzw. test potrojny. nie zdecydowalam sie (mimo miejsca pracy i wczesniejszego obumarcia ciazy), bo jezeli sa jakies watpliwosci, kieruje sie na tzw. badania inwazyjne, ktore maja (minimalne, a jednak) ryzyko wywolania poronienia. poza tym stwierdzilam, ze wynik takich badan nic mi nie ulatwi (w razie wykazania duzych wad proponuje sie aborcje, czego bym nie zrobila). i wlasnie w zwiazku z tym: dlaczego 5 miesiac?!
        mimo wszystko – decyzja nalezy oczywiscie do Ciebie
        pozdrawiam cieplo i zycze pieknej ciazy bez nerwow;))
        k8 i A.

        • Re: Co z badaniem na obciazenia genetyczne

          Witaj, ja mam 36 lat i jakby z urzędu dostałam skierowanie na amniopunkcje. Nie zdecydowałam się jednak na to badanie bo po pierwsze to badanie inwazyjne i zawsze jest jakiś procent ryzyka poronienia, po drugie takie badanie nie daje 100 % pewności czy dziecko będzie zdrowe, po trzecie ja nie do końca wierzę w wiarygodność wyników badań, bo wydaje mi się że zawsze istnieje możliwość pomyłki. Jestem teraz w 30 tygodniu, czuję się bardzo dobrze, synek rozwija się prawidłowo ( miałam robione parę razy usg) i nie żałuję swojej decyzji. Nie zniechęcam cię, ani nie zachęcam, bo tak poważną decyzję każdy musi podjąć sam.
          Pozdrawiam

          Bożena i Franek 01.04.2004

          • Re: Co z badaniem na obciazenia genetyczne

            To co napisalas niestety nie do konca okresla o jakie badania chodzi.
            Dla mnie wskazuje to na badania wykonywane z reguly po kilku poronieniach, aby okreslic prawdopodobienstwo zdrowej ciazy – i jest to raczej pod katem znalezienia powodu poronienia.
            Ale skoro jestes w ciazy, masz juz za soba pierwszy trymestr – co znaczy, ze nie poronilas “z winy zarodka” to nie rozumiem…
            Chyba ze chodzi o badania prenatalne – jesli obawiasz sie wad typu zespol downa… To juz dziewczyny Ci opisaly.

            Pozdrawiam,

            Znasz odpowiedź na pytanie: Co z badaniem na obciazenia genetyczne

            Dodaj komentarz

            Angina u dwulatka

            Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

            Czytaj dalej →

            Mozarella w ciąży

            Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

            Czytaj dalej →

            Ile kosztuje żłobek?

            Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

            Czytaj dalej →

            Dziewczyny po cc – dreny

            Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

            Czytaj dalej →

            Meskie imie miedzynarodowe.

            Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

            Czytaj dalej →

            Wielotorbielowatość nerek

            W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

            Czytaj dalej →

            Ruchome kolano

            Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

            Czytaj dalej →
            Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
            Logo