CO Z MACIERZYŃSKIM?

PORÓD MOŻE BYĆ PRZED TERMINEM ALBO PO RÓŻNIE TO BYWA. TYMCZASEM LEKARZE PODOBNO TROCHĘ PRZED TERMINEM DAJĄ JUŻ URLOP MACIERZYŃSKI. NIESTETY NIE MAM UMOWY STAŁEJ,WIĘC PO MACIERZYŃSKIM BĘDE MUSIAŁA WRÓCIĆ DO RACY I DLAMNIE KAŻDY DZIEŃ JEST WAŻNY,A JEŻELI PRZENOSZĘ?JAK TO JEST?WTEDY MOGĘ STRACIĆ NAWET 3 TYGODNIE. CO WIECIE NA TEN TEMAT?SŁYSZAŁAM,ŻE ZUS MOŻE PRZYJĄĆ ZWOLNIENIE TYLKO OD LEKARZA ZE SZPITALA JEŻELI TERMIN JEST BLIZIUTKO,TROCHE NIE BARDZO CHCE MI SIE WIERZYĆ.

SIWA I DZIDZIA (22.12.2003)

12 odpowiedzi na pytanie: CO Z MACIERZYŃSKIM?

zorza Dodane ponad rok temu,

Re: CO Z MACIERZYŃSKIM?

moja kadrowa powiedziała mi że ginekolodzy zazwyczaj tuż przed terminem muszą (przynajmniej powinni) dać już zwolnienie na poczet macierzyńskiego, natomiast jeśli pójdzie się do zwykłego internisty to taki może Ci dać zwykłe L4 i nie ma problemu.

“Jeśli coś uparcie gaśnie, zufaj iskierce nadziei”
ZORZA
Termin: 17 marca 2004

iwwoj Dodane ponad rok temu,

Re: CO Z MACIERZYŃSKIM?

Urlop macierzyński możesz, ale nie musisz zacząć na 2 tyg. przed terminem. Jeżeli z tego nie skorzystasz to rozpoczyna się on w dniu urodzenia dziecka. Proponuje Ci pogadać z lekarzem prowadzącym. Dobrze by było mieć zwolnienie ( L4 ) na kilkanaście dni przed terminem ( najlepiej żeby w widełki zwolnienia wchodził planowany dzień porodu). Jeżeli urodzisz w czasie zwolnienia to urlop rozpoczniesz w tym dniu. Reszta zwolnienia przepada. Pomyśl jeszcze o urlopie wypoczynkowym. Jeżeli należy Ci się to warto go wykorzystać od razu po macierzyńskim. Wydaje mi się, że pracodawca musi go udzielić.
Przynajmniej “za moich czasów tak to było”

els1 Dodane ponad rok temu,

Re: CO Z MACIERZYŃSKIM?

jak to mam na szczęście już za sobą.uśmiechnęłam się ładnie do mojego lekarza prowadzącego,że nie chciałabym stracić ani jednego dnia urlopu macierzyńskiego i wystawiał mi zwolnienia(już 6 tygodni przed porodem )na coś innego niż ciąża np.przeziębienie. Nie wiem dokładnie na co,bo nie bardzo znam się na tych ich symbolach (wiem,że napewno można to obejść),w każdym bądź razie ze szpitala ordynator(mój lekarz prowadzący)wystawił mi zaświadczenie na moją prośbę,że urlop macierzyński rozpoczął się w dniu mojego porodu.

Ela z Oskiem (26.04.2003r.)

anet Dodane ponad rok temu,

Re: CO Z MACIERZYŃSKIM?

dziewczyny maja racje!
Jesli nie chcesz macierzynskiego przed porodem to nikt nie jest w stanie go wypisac bez Twojej zgody!!! Jesli gin nie bedzie chcial dac zwolnienia, a czesto nie chca dawac po 38 tyg (tlumaczac to faktem ze wtedy mozesz juz rodzic wiec na co zwolnienie) to wtedy idz np do internisty (czy innego lek.) takie zwolnienie tez jest 100%platne – jesli urodzisz w trakcie zwolnienia to macierz. zostanie wypisany od dnia porodu (zazwyczaj wypisuja w szpitalu w ktorym rodzisz)
i tak to wyglada

+

Aneta+Agniesia(7.07.02)+?(17.01.04)

anet Dodane ponad rok temu,

Re: CO Z MACIERZYŃSKIM?

Twoja kadrowa nie ma racji!!! moze powinnas troszke ja uswiadomic co do faktu ze:
W myśl zmiany Kodeksu pracy co najmniej 2 tygodnie urlopu mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu. Oznacza to, że pracownica może, lecz nie musi, wykorzystać tę część urlopu przed porodem. Do niej należy decyzja, czy i w jakim wymiarze będzie korzystała z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu.

+

Aneta+Agniesia(7.07.02)+?(17.01.04)

anitka Dodane ponad rok temu,

Re: CO Z MACIERZYŃSKIM?

lekarz nie może dać zwolnienia z powodu ciązy na 2 tygodnie przed planowanym terminem porodu, bo będzie to liczone w maceirzyński, tak mi powiedziało 3 lekarzy. Dlatego na 2 tygodnie przed wziełam sobie zwykłę zwolnienie, płatne w 80%

Anitka i Bartuś 5 sierpnia 03

iwwoj Dodane ponad rok temu,

Re: CO Z MACIERZYŃSKIM?

To miałaś bardzo źle poinformowanych lekarzy. W moim przypadku właśnie dostałam zwolnienie na 3 tyg. przed terminem i zdarzyło się, że w trakcie tego zwolnienia urodziłam. Macierzyński policzono mi od dnia porodu. Zwolnienie miałam płatne 100% z symbolem choroby ” B”

usianka Dodane ponad rok temu,

Re: CO Z MACIERZYŃSKIM?

“B” to nie jest oznaczenie choroby. Oznaczenie choroby wpisuje sie w zupełnie innym miejscu i jest to liczba – w ciąży chyba zazwyczaj wpisują 026 (przynajmniej mój gin tak zawsze wpisuje) i pewnie oznacza to zagrożenie ciąży – domyślam sie tak, bo nie sprawdzałam. Kod “B” może wpisać każdy lekarz. A ginekolodzy rzeczywiscie nie wypisują chętnie zwolnień na 2 tygodnie przed terminem bo po ukonczeniu 38 tygdonia dziecko jest donoszone i co tam napisać??? Można juz rodzic wiec jakie zagrożenie ciąży? 3 tygodnie przed terminem to moze jeszcze co innego.
Ale wyjściem jest rzeczywiscie poproszenie o zwolneinie lekarza innej specjalności i przypilnowanie zeby wpisał literke B.
pozdrawiam 🙂

Usianka i listopadowa dziewczynka (9.XI.2003)

kzaremba Dodane ponad rok temu,

Re: CO Z MACIERZYŃSKIM?

Ja zamierzam na 2 tyg. przed porodem mieć zwolnienie od kardiologa- w sumie to moje obrzęki, tachykardia i ciśnienie nie pozwalają mi pracować, więc to żadne nadużycie! A kardiolog też może napisać B, bo brzuch jak bania, i będzie płatne 100%. Oczywiście inni specjaliści ( nie ginekolodzy) też Wam mogą dać na 2 tyg. przed rozwiązaniem.
Pozdrawiam-

monikavi Dodane ponad rok temu,

Re: CO Z MACIERZYŃSKIM?

Większość lekarzy jest nie poinformowana o prawie w tym zakresie. Maz prawo byc na L-4 do dnia porodu, a to czy wczesniej weźmiesz macierzyński zalezy tylko od Ciebie ( tylko po co tracić). Ja miałam L-4 do 29.06. czyli do terminu porodu ale został on zastąpiony macierzyńskim od 27.06 bo wtedy urodziłam. Nie pozwól się wykołować z tym macierzyńskim. Pozdrawiam


Monika i Mateuszek ur. 27.06.2003

anies Dodane ponad rok temu,

Re: CO Z MACIERZYŃSKIM?

nieprawda, bo może
ja tak miałam do dnia porodu od gina
właśnie to B oznacza że będzie 100% płatne, nie musi byc żadnego innego kodu choroby

Agnieszka i Wojtuś (23.07.2003)

Dodane ponad rok temu,

Re: CO Z MACIERZYŃSKIM?

Kazdy pisze co innego, ja jednak zrobilam tak, jak mi podpowiedzialy dziewczyny na forum. Poszlam do internisty i poprosilam o zwolnienie… Nie zmyslalam, ze jestem na cos chora, bo to by nie przeszlo, powiedzialam w czym rzecz i lekarz wypisal mi zwolnienie do dnia porodu. Na zwolnieniu jest literka B, wiec chyba platne jest w 100%.

Znasz odpowiedź na pytanie: CO Z MACIERZYŃSKIM?

Dodaj komentarz

Noworodek, niemowlę
rajstopy antypoślizgowe???
czy są takie? gdzie w W-wie mogę kupić? Krzycho skarpetki ściąga, a w zwykłych rajstopach się ślizga; a z gołymi nogami już za zimno :(( [i]Ewa i Krzyś (8 i 2/3 mies.)[img]/upload/9/6/_139082_s.jpg[/img]
Czytaj dalej
Tematy, których nie znalazłam w forum
kłopoty z mężem
Jestem ciekawa co byście zrobiły w mojej sytuacji. Jestem 3 lata po ślubie. Bardzo brakuje mi żeby mój mąż coś mi kupił, sprawił żebym czuła się kochana, że mu zależy.
Czytaj dalej