cytomegalia

Dziewczyny! Zróbcie przed zajściem w ciążę badanie w kierunku cytomegalii. Większość ludzi przechodzi tą chorobę niezauważalnie jeszcze w dzieciństwie, więc nie ma powodów do zmartwień. Ale tak na wszelki wypadek sprawdźcie.

4 odpowiedzi na pytanie: cytomegalia

dorota27 Dodane ponad rok temu,

Re: cytomegalia

a co to jest?..do licha

dorota…termin…1 czerwca!

agus-25 Dodane ponad rok temu,

Re: cytomegalia

Cytomegalia- to rzadka infekcja. Wirus cytomegalii przenosi się drogą kropelkową i często nie daje żadnych objawów.Dla dorosłego nie jest groźny,ale moze być niebezpieczny dla płodu. Atakuje jego układ nerwowy ( powodując zapalenie mózgu), może opóźniać rozwój maleństwa. Jeśli mama zachorowała przed ciążą, zdążyła wytworzyć przeciwciała i maluch jest bezpieczny. Testy do badań cytomegalii we krwii nie należą do badań standardowych, jednak niektórzy lekarze polecają swoim pancjentkom, by je zrobiły. Można je wykonać w każdym laboratorium, ale trzeba za nie zapłacić. W razie zarażenia cytomegalią, przyszła mama jest leczona w specjalistycznym ośrodkuchorób zakaźnych. Noworodki urodzone z cytomegalią podaje się leki antywirusowe, które niemel w 100% niszczą wirusa. Co możesz zrobić: Nosicielami wirusa są przede wszystkim dzieci (przenosi się on ze śliną i moczem chorego malucha). Dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność przy pielęgnacji dziecka (można używać rękawiczek, ale przede wszystkim myć ręce).

Ja niestety nie robiłam sobie tego badania, bo szczerze mówiąc nie stać mnie na te wszystkie dodatkowe badania. A to Toxoplazmoza a to cytomegalia. Po za tym jest jeszcze tyle wirusów groźnych dla dziecka, że aż strach wychodzić z domu. Miejmy nadzieję,że nasze dzieci urodzą się całe i zdrowe. Po za tym takie badania na cytomegalię i toxo… należałoby robić co miesiąc bo skąd mamy mieć pewność,że akurat po zbadaniu nie zarazimy się. Po za tym takie badania powinny być refundowane przez kasę chorych, no ale same wiemy jak to jest.

Agus i chłopaczek (20.03.2003)

agnes02 Dodane ponad rok temu,

Re: cytomegalia

aguś, sama o cytomegalii założyłam podobny wątek kilka tygodni temu. Rzeczywiście niewielu lekarzu uświadamia oacjentkom jak ważne są te badania przed ciążą!!
DLa sprostowania :toksoplazmoza jest groźna tylko jeśli kobieta choruje na nią w czasie gdy zachodzi w ciążę, jeżeli w tym czasie jest zdrowa, póżniejsze zachorowanie nie jest groźne (skopiowane z pytania do doktora z tej stronki)
aga (31.07)

lea Dodane ponad rok temu,

Re: cytomegalia

Nie zgadzam się z ta opinią lekarza… Nie pierwszy raz spotykam się ze skrajnie sprzecznymi opiniami… zresztą przeglądałam własnie “Mame i dziecko” i widzę, ze po raz kolejny niektóre opinie są tam inne, niż te, jaki znam z przekazów lekarskich (choćby w necie czy tu Waszych).
Otóż zawsze od lekarzy (głownie z źródłach pisanych) słyszałam, ze toksoplazmoza jest groźna własnie podczas ciąży, tzn. kiedy złapie się ją w trakcie ciąży. To własnie przed ciążą daje uodpornienie… zresztą zacytuje tu własnie “M i dz” z zastrzeżeniem, ze to samo słyszałam w innych źródłach:
Jeśli zaraziłaś się przed ciążą (możesz o tym nie wiedzieć, bo wirus nie daje objawów) zaś organizm wytworzył przeciwciała – twój maluch jest bezpieczny. Jeżeli jednak dojdzie do infekcji w czasie ciąży, pierwotniak może spowodować u dziecka powazne wady (choć zdarza się to zaledwie jednej zakażonej na 1000). Dlatego kazda kobieta spodziewająca się dziecka powinna dwukrotnie dla pewności zrobić badania krwi na obecność wirusa.
Te badania pozwola na odpowiednio szybkie podanie antybiotyków przeciw pierwotniakom, co zmniejsza ryzyko zachorowania dziecka jeszcze bardziej.
Dodam, ze nie pisze tego, zeby kogoś postraszyć, bo sama badania takiego nie miałam NIGDY i trochę się boję ale wierzę, ze będzie dobrze. Pisze jednak to, w co wierzę i co wiem – a mianowicie ze kobiety w ciązy sa badane w kierunku toxy (po raz drugi), co nie miałoby przeciez sensu, gdyby zakażenie w trakcie ciązy było bezpieczne.

Lea i dzieciątko płci zmiennej acz niezmiennie kochanej (11.03.03)

Znasz odpowiedź na pytanie: cytomegalia

Dodaj komentarz

STRATA DZIECKA
Tu jest "cieplej"
Jestem w 5-tym tyg. ciąży (tamtym razem poroniłam w 4-tym). Wolę jednak ten kącik. Oczekujący kącik też jest fajny, ale tam Dziewczyny piszą, że mają mdłości, że dużo jedzą, że
Czytaj dalej
Oczekując na dziecko
dziwne uczucie w podbrzuszu
jestem w 9 tyg ciazy, to jest moja druga ciaza (pierwsza niestety poronilam). od wczoraj mam takie dziwne uczucie w podbrzuszu, jakby bol, ale taki mulacy, bardziej jak uczucie nabrzmienia,
Czytaj dalej