Czego nie wiedzą nasze dzieci, chociaż chodzą do szkoły…

Moje dziecko nie wiedziało, kim był Janusz Korczak. Teraz już wie.
Zaznaczam,że jest oczytane (dziecko).
Obawiam się,że ilość informacji, które docierają do naszych dzieci, sprawia,że czasami,mogą im umknąć lub nie dotrzeć do nich te, które jako rodzice uważamy za istotne. I tylko przez przypadek dowiemy się kiedyś, że nasze dziecko nie wie….

10 odpowiedzi na pytanie: Czego nie wiedzą nasze dzieci, chociaż chodzą do szkoły…

 1. Mam prośbę: wróćcie tutaj, gdy zaskoczy Was niewiedza Waszych dzieci w sprawach, które my dorośli uważamy za ważne. Napiszcie, czego nie wiedziały Wasze dzieci. Będziemy mogli reagować i dbać o ciągłość przekazu kulturowego.
  Mam też świadomość, że nasze dzieci posiadają bogatą wiedzę w zakresach bywających dla nas nieco tajemnymi. Warto więc z nimi rozmawiać, skorzystają nie tylko one, ale również my dorośli ucząc się od nich.
  Pozdrawiam Wszystkich Rodziców!

  • Niestety szkoły nie uczą prawdziwego życia… Wystarczyłoby – już na przykład w szkole średniej nauczyć się jak rozliczać PIT – to na pewno się przyda

   • Moja córka jest w 3 klasie podstawówki. Zaskoczyło mnie to, że choć uczyli się o Polsce i sławnych ludziach, to nie wie jak nazywa się nasz prezydent, ani żaden z Królów Polski? Czy to za wcześnie? Tego nie wiem, ale wydaje mi się, że przerabiając temat sławnych ludzi powinno się poruszyć takie osoby.

    • a nie pomyślałaś, żeby córkę douczyć??? z tego co pamiętam w przedszkolu w pięciolatkach moje wiedzialo kto jest prezydentem

     • Sformułowanie,,sławni ludzie” można rozumiec na wiele sposobów. Mogło tu na przykład chodzic o sławnych Polskich artystów, polityków, wynalazców, naukowców, itd.
      W III klasie realizowany jest program oparty na założeniach z Podstawy Programowej Kształcenia Ogólnego dla Szkół Podstawowych, klasy I-III. W tym dla klasy III jest podpunkt:,,7) zna symbole narodowe (barwy, godło, hymn narodowy) i najważniejsze
      wydarzenia historyczne; orientuje się w tym, Że są ludzie szczególnie zasłużeni dla miejscowości, w której mieszka, dla Polski i świata;”. Także powinni faktycznie wspomniec również o Prezydencie. Natomiast informacje o Królach nie są zawarte w podstawie dla
      3 klasy.

      • Poziom edukacji w szkołach, nie tylko podstawowych, obniża się z roku na rok. Kilka dni temu oglądałam poprzednie wydanie elementarza (1 i 2 część) i ćwiczeń(4 części). Mogę potwierdzić, że zabiera się dziecku możliwość twórczego myślenia oraz nauki ortografii i pisania- to uwstecznia a nie rozwija.
       Do tego nie ma czasu na robienie czegoś poza programem, wszystko jest chaotyczne.

       • I właśnie dlatego coraz częściej więcej rodziców decyduje się na edukację domową. W szkolnictwie publicznym często zabija się talent dziecka. Co więcej, uczniowie korzystają z ujednoliconych, nudnych podręczników, które uważane są za standard.
        Standaryzacja jest tak daleko posunięta, że dzieci, które chcą być kreatywne są pomijane. Nie docenia się ich za ich talent a za to czy pasują do struktury programowej. Innymi słowy, podcina się im skrzydła. Smutne to..
        Na to wszystko odpowiedzieć muszą rodzice, bardzo często właśnie posługując się edukacją domową.

        • Zamieszczone przez Godmother
         I właśnie dlatego coraz częściej więcej rodziców decyduje się na edukację domową. W szkolnictwie publicznym często zabija się talent dziecka. Co więcej, uczniowie korzystają z ujednoliconych, nudnych podręczników, które uważane są za standard.
         Standaryzacja jest tak daleko posunięta, że dzieci, które chcą być kreatywne są pomijane. Nie docenia się ich za ich talent a za to czy pasują do struktury programowej. Innymi słowy, podcina się im skrzydła. Smutne to..
         Na to wszystko odpowiedzieć muszą rodzice, bardzo często właśnie posługując się edukacją domową.

         nie przesadzaj…. sa kółka zainteresowań,dzieci zdolniejsze w konkretnych przedmiotach same lgną do zajęć dodatkowych i uczestniczą w konkursach i olimpiadach…. nauczyciele widzą kto ma konika w jakim kierunku i sami zachęcają do doskonalenia swoich pasji…. przynajmniej tak jest w szkole mojego młodego…
         smutne to jest to,że rodzice chcą uczyć dziecko w domu…..sama nauka to nie wszystko… ważne jest wyrobienie w sobie umiejętności życia w grupie rówieśniczej, nawiązywanie znajomości,rozwiązywanie sporów i konfliktów.to wszystko procentuje w póxniejszym czasie i przydaje się w dorosłym życiu… tego dziecko nie “złapie” w domu….. i wyrastają egoistyczne mamisynki które nie będą w ogóle przystosowane do życia…

         • Zamieszczone przez aktywna
          Moja córka jest w 3 klasie podstawówki. Zaskoczyło mnie to, że choć uczyli się o Polsce i sławnych ludziach, to nie wie jak nazywa się nasz prezydent, ani żaden z Królów Polski? Czy to za wcześnie? Tego nie wiem, ale wydaje mi się, że przerabiając temat sławnych ludzi powinno się poruszyć takie osoby.

          to pooglądajcie razem jakiś program w tv o kulturze,sztuce,nawet polityce…. dziecko niby puszcza mimo uszu a jednak zapamiętuje…. zamiast sadzac przed komputerem podsuń ksiazke o królach…. porozmawiajcie o tym,co się dziele w kraju,w polityce….
          sadzę jednak,że ma czas na pewne informacje i nie musi znać na pamięć poczetu królów polskich….

          • Zamieszczone przez K5123
           W tym dla klasy III jest podpunkt:,,7) zna symbole narodowe (barwy, godło, hymn narodowy) i najważniejsze
           wydarzenia historyczne;.

           Mój syn miał to w programie 5-cio latków w przedszkolu
           Szybko poszła ta degradacja poziomu edukacji, bo jest aktualnie w 2 klasie, czyli to było 2 lata temu

           Moja córka w 3 klasie podstawówki nie znała słowa ch%j. Liczy się jako niewiedza?

           Znasz odpowiedź na pytanie: Czego nie wiedzą nasze dzieci, chociaż chodzą do szkoły…

           Dodaj komentarz

           Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
           Logo