częste zapalenia krtani – jak sobie radzicie?

Mam pytanie do mam, których dzieci łapią zapalenia krtani.
Jak sobie z tym radzicie?
Co robicie jak widzicie, że dziecko zaczyna “szczekać”
Jedziecie od razu na pogotowie, czy macie jakieś swoje już sposoby?
Jakie leki podajecie?

Strona 3 odpowiedzi na pytanie: częste zapalenia krtani – jak sobie radzicie?

  1. Zamieszczone przez Klucha
    kuracja nie była zwiazana z astmą

    A z czym? Tak pytam z ciekawości:).

    • Zamieszczone przez Klucha
      nie zależy
      Poprawa po podaniu pulmi moze nastąpić szybko, ale pełne działanie lecznicze uzyskuje sie po kilku tygodniach leczenia – jedni lekarze uważają że jest to 2 tygodnie, inni że 4 tygodnie.
      U wszystkich pulmonologów z jakimi miałam do czynienia potwierdzali 4-tygodniową kurację tym lekiem – kuracja nie była zwiazana z astmą

      chodzisz do mojego pulmonologa?:D:D:D
      Przystojniak co?

      a na powaznie – nasz DR N. MED. pediatra pulmonolog, specjalista chorób płuc, facet z niesamowitym doswiadczeniem, równiez zaleca 4 tygodnie leczenie pulmo jako przynoszące działenie i efekt. przy drugim zapaleniu płuc 2 x dziennie pulmi przez 4 tyg.
      odpukac od 3 miesiący po PRAWIDŁOWYM przeleczeniu nic sie nie dzieje.

      • Ja głównie pytałam o inhalowanie przy jednorazowym ataku krtaniowym… bez żadnych dodatkowych objawów…

        • Zamieszczone przez Avocado
          A z czym? Tak pytam z ciekawości:).

          np. z nadreaktywnoscia oskrzelową poinfekcyjną
          zapaleniem krtani

          • Zamieszczone przez aoh
            chodzisz do mojego pulmonologa?:D:D:D
            Przystojniak co?

            nie ale może nasi chodzili do tej samej szkoły
            dobry specjalista potrafi wyprowadzic na prostą 🙂

            • Zamieszczone przez Nunak
              no nam tez mówiła lekarka żebu 6 tygodni inhalować Mikołka….. wtedy już są małe dawki (1 ml pulmi 0,25 + 1 ml soli) x dzienie… ale szczerze powiem że nigdy nie było tych 6 tygodni bo w między czasie zaczynała się kolejna infekcja i apiać od nowa….. teraz jakoś od 2-3 miesięcy te szczekania się niepojawiają (tfu tfu na psa urok….. Mikołaj coś dzisiaj kicha i leci mu z nosa więc jest szansa…;)) i jak kaszle to już z gorączka (wcześniej nie miał nigdy) i leczenie już jest inne bez tych 6 tygodni w zaleceniach…..

              no i wykrakałam……
              z soboty na niedzielę akcja krtań!!!!!!!!! – adrenalina, encorton balkonowanie – wszytsko o 3 w nocy…. i na koniec wizyta na ostrym dyżurze…
              i tak przykazania:
              pulmicort – 2 x dziennie przez 6 dni!!!! – do tego mucosolvan w inh. przez 2 dni, i diphergan przez 2 dni;
              dopytałam panią doktor – orydnator oddz.dziecięcego alergologiczno-pulm. sie trafiła na nocnym dyżurze – w kwestii tych nieszczęsnych 6 tygodni z pulmicortem w przypadku kratniowca… – powiedziała, że nie ma takiej potrzeby….. mój Mikołek ani razu nie miał nic z oskrzelami ani płucami….

              • Nunak współczuję:(. Nam się udało na samym czystym pulmi, ale dziecko już ponad 6-letnie, z maluchem bym nie ryzykowała i wezwała pogotowie, albo jechała…
                No i bardzo dziękuję, że dopytałaś o tych naszych krtaniowców:).

                • no i jak zawsze co lekarz to inaczej
                  i badź czlowieku mądry

                  • Zamieszczone przez Klucha
                    no i jak zawsze co lekarz to inaczej
                    i badź czlowieku mądry

                    ja tak sobie myślę na “chłopski rozum” że jak jest taka krtań często i nawracająco, a nie ma oskrzeli i płuc….. to pulmi ma działać jednorazowo że tak powiem… i dlatego jest te 5-6 dni a nie 6 tygodni….. bo taki kratniowy egzemplarz się może uodpornić na pulmi przez 5 tygodni i potem przy kolejnym ataku co ma zadziałać… no do takich mądrych wniosków doszłam w styczniu i niejako pani dokto potwierdziła moje przemyślenia…

                    • Zamieszczone przez Avocado
                      Nunak współczuję:(. Nam się udało na samym czystym pulmi, ale dziecko już ponad 6-letnie, z maluchem bym nie ryzykowała i wezwała pogotowie, albo jechała…
                      No i bardzo dziękuję, że dopytałaś o tych naszych krtaniowców:).

                      u nas też czasami sam pulmicort działa….. myślę że jak bym zrobiła samą sół tez by było dobrze… ale raczej jest hardcore’owo i musze lecieć zestaw ostry….

                      • Nunak:(

                        Zamieszczone przez Nunak
                        adrenalina

                        Czy tą adrenalinę może normalnie lekarz rodzinny przepisać?

                        • a z tymi inhalacjami to nie jest tak że dzialaja jak chłodne powietrze? tak się tylko luźno zastanawiam, bo wiadomo mgielka w inhalacji ma obnizona temperaturę…
                          bo jezeli zapalenie krtani jest wywolane przez wirusy i to u nieatopika to jak ma się pulmi do tego, inaczej jak jest sie alergikiem to wiadomo wirus bakteria moga spowodować zasotzrnie stanu

                          • Leczenie zapalenia krtani
                            Sekcja:
                            Data publikacji: 2006-11-08
                            Dziedzina:
                            Czy istnieje jakakolwiek przesłanka do stosowania bromku ipratropium w ostrym podgłośniowym zapaleniu krtani?

                            Na pytanie odpowiada dr Beata Zielnik-Jurkiewicz, ordynator Oddziału Otolaryngologii w Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu w Warszawie:

                            Krtań jest częścią górnych dróg oddechowych i narządem głosu. Błona śluzowa jamy krtani przylega ściśle do podłoża tylko na tylnej powierzchni nagłośni i w częściach krtani położonych ku dołowi od fałdu głosowego. W pozostałych częściach znajduje się znaczna ilość wiotkiej, luźnej tkanki łącznej podśluzowej. Okolica podgłośniowa krtani jest stosunkowo węższa u niemowlęcia i małego dziecka niż w wieku późniejszym, co tłumaczy się ustawieniem chrząstki pierścieniowatej, której płytka jest w tym okresie odchylona bardziej ku tyłowi, powodując lejkowaty kształt tego odcinka drogi oddechowej. U dzieci największe nagromadzenie tkanki łącznej z licznymi naczyniami chłonnymi spotyka się w okolicy podgłośniowej i tam najczęściej występują obrzęki.
                            Jako początkowy odcinek drogi oddechowej krtań jest często narażona na czynniki szkodliwe znajdujące się w powietrzu. Do jednych z najczęstszych takich czynników należą alergeny powietrznopochodne, ale również alergeny pokarmowe oraz leki i jady owadów błonkoskrzydłych mogą wywoływać reakcje obrzękowe z lokalizacją w okolicy podgłośniowej krtani. W wyniku reakcji alergicznej uwalniane mediatory procesów alergiczno-zapalnych powodują zaburzenia w mikrokrążeniu poprzez zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych, zwłaszcza w obrębie tkanki łącznej, doprowadzając do obrzęku okolicy podgłośniowej krtani.
                            Rutynowe leczenie ostrego podgłośniowego zapalenia krtani obejmuje: oddychanie chłodnym i wilgotnym powietrzem lub tlenem, inhalacje fizjologicznego roztworu NaCl, doustne lub dożylne nawadnianie. Takie postępowanie u większości chorych powoduje ustąpienie objawów. U dzieci, u których nie uzyskuje się poprawy, należy zastosować glikokortykosteroidy. W Polsce najczęściej zalecane jest pozajelitowe, przeważnie dożylne, podanie hydrokortyzonu w dawce 10 mg/kg m.c. W niektórych ośrodkach podaje się natomiast efedrynę w inhalacji w dawce 6-8 mg (w zależności od wieku dziecka), co powoduje okresową poprawę. Dzieci z lekkim, bezgorączkowym przebiegiem choroby można skutecznie leczyć w domu. Domowe sposoby nawilżania powietrza oraz oddychanie chłodnym powietrzem po otwarciu okien powodują złagodzenie lub całkowite ustąpienie objawów. U dzieci z ciężkim lub umiarkowanym nasileniem objawów choroby należy zastosować glikokortykosteroidy i inhalacje. Bezwzględnie konieczne jest leczenie szpitalne niemowląt z objawami ostrego podgłośniowego zapalenia krtani, jak również dzieci z chorobami, które mogą nasilać zwężenie dróg oddechowych.
                            Wprowadzenie dużych dawek hydrokortyzonu do leczenia ciężkich stanów zapalno-obrzękowych krtani nazwano “tracheotomią farmakologiczną”, ponieważ zmniejszyło to ponad 20-krotnie liczbę tracheotomii wykonywanych chirurgicznie. Podawanie domięśniowo deksametazonu w dawce 0,15-0,6 mg/kg i/lub 2 mg budezonidu w nebulizacji zdecydowanie zmniejsza liczbę dzieci przyjmowanych do szpitala z powodu ostrego podgłośniowego zapalenia krtani i jest skuteczne w osiągnięciu znacznej poprawy stanu ogólnego. Glikokortykosteroidy wziewne, ze względu na silne miejscowe działanie hamujące syntezę cytokin prozapalnych i brak działania ogólnoustrojowego podczas krótkotrwałej terapii, mają przewagę nad glikokortykosteroidami stosowanymi ogólnie. W leczeniu ostrego podgłośniowego zapalenia krtani uzasadnione jest stosowanie leków przeciwhistaminowych tylko u chorych z cechami atopii.
                            W astmie oskrzelowej przewlekły proces zapalny powoduje uszkodzenie nabłonka oskrzeli i odsłonięcie receptorów, czego efektem jest ciągła stymulacja układu cholinergicznego. Leki antycholinergiczne znoszą jedynie skurcz oskrzeli, wywołany odruchem z nerwu błędnego, nie mają natomiast znaczenia w przypadku skurczu wywołanego przez histaminę, leukotrieny czy prostaglandyny. Leki cholinolityczne są skutecznymi preparatami w leczeniu obturacji dróg oddechowych, zarówno w leczeniu astmy oskrzelowej u dzieci, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), jak i nocnych napadów duszności u dorosłych, ponieważ w czasie snu dochodzi do fizjologicznego zwiększenia napięcia układu przywspółczulnego. Bromek ipratropium jest aktualnie jednym z najczęściej stosowanych związków antycholinergicznych w terapii chorób dróg oddechowych. Najistotniejszym wskazaniem do jego zastosowania są zaburzenia przepływów oddechowych w POChP, powoduje bowiem rozszerzenie oskrzeli.
                            W ostrym podgłośniowym zapaleniu krtani nie występuje skurcz mięśniówki oskrzeli, dlatego nie ma wskazań do stosowania bromku ipratropium. Natomiast u chorych na ostre podgłośniowe zapalenie krtani z cechami atopii i astmą oskrzelową, u których występuje skurcz mięśniówki oskrzeli zastosowanie bromku ipratropium może okazać się wskazane.

                            • Zamieszczone przez Kasiasta
                              Nunak:(

                              Czy tą adrenalinę może normalnie lekarz rodzinny przepisać?

                              mi przepisała pediatra i encorton również

                              • znalazlam jeszcze artykul na tajnych stronach 😉
                                gdzie w badaniach przeprowadzonych na pewnej grupie stwierdzili
                                u większości chorych w ustąpieniu duszności krtaniowej pomaga:
                                oddychanie chłodnym i wilgotnym powietrzem,
                                inhalacje z soli fizjologicznej,
                                doustne i dożylne nawadnianie oraz oddychanie nawilżonym tlenem.

                                a jak nie ma poprawy to stosuje sie własnie glikokortykosteroidy.
                                leczenie epinefryną przynosi tylko przejściową poprawę.

                                i ze leczenie zapalenia krtani sterydami przez wiele lat budziło wiele kontrowersji. Naukowo ich skuteczność nie zostala do dnia dzisiejszego udowodniona. W kazdym razie gdzieś tam dokumentuja skuteczność gliko w formach doustnych, domieśniowych i nebulizacji

                                i jeszcze ze
                                leki antyhistaminowe nijak się maja w leczeniu krtani bo zagęszczaja wydzieline i… zmniejszają skuteczność odruchu kaszlowego.

                                • Zamieszczone przez Nunak
                                  mi przepisała pediatra i encorton również

                                  Dzięki:)
                                  Wolała bym mieć w domu coś takiego na cięższy atak.

                                  • Spongia tosta

                                    Witam!
                                    Moja 3,5-letnia córeczka też kilkakrotnie miała zapalenie krtani. Na szczęście trafiliśmy na bardzo rozsądną pediatrę, która nauczyła nas zapobiegać dusznościom. Oprócz tego o czym piszą wszyscy, czyli wietrzenia, nawilżania itp. podajemy małej homeopatyk – Spongia tosta (stosujemy już od 4 m-ca życia), zależnie od “siły ataku” większą, bądź mniejszą potencję. W podbramkowych sytuacjach mała dostaje kuleczki o potencji 200 i potem zmniejszmy. Śmiem twierdzić, że dzięki temu od ponad dwóch lat udaje nam się unikać szpitala. Nawet inhalacji ze sterydem (pulmicort) zwykle udaje nam się uniknąć.
                                    A co do antybiotyku – ani razu go nie dostaliśmy od naszej lekarki przy zapaleniu krtani. Dostaliśmy raz, gdy trafiliśmy na dyżur do kogoś innego. Efekt był taki, że po trzech godzinach wylądowaliśmy na pogotowiu. Antybiotyk nie powoduje rozkurczenia krtani, a przyczyną zapalenia wcale przecież nie musi być bakteria.
                                    Pozdrawiam i życzę powodzenia,
                                    A

                                    • Zamieszczone przez skopias
                                      Witam!
                                      Moja 3,5-letnia córeczka też kilkakrotnie miała zapalenie krtani. Na szczęście trafiliśmy na bardzo rozsądną pediatrę, która nauczyła nas zapobiegać dusznościom. Oprócz tego o czym piszą wszyscy, czyli wietrzenia, nawilżania itp. podajemy małej homeopatyk – Spongia tosta (stosujemy już od 4 m-ca życia), zależnie od “siły ataku” większą, bądź mniejszą potencję. W podbramkowych sytuacjach mała dostaje kuleczki o potencji 200 i potem zmniejszmy. Śmiem twierdzić, że dzięki temu od ponad dwóch lat udaje nam się unikać szpitala.

                                      nasza homeopatka na ataki krtaniowe dała nam własnie :spongia tosta i do tego jeszcze sambucus nigra.w razie ataku mielismy podawac na zmiane co 10 minut po tyle kulek ile dziecko ma lat.całe szczęscie -tfu tfu- od tej pory skonczyły się nasze problemy krtaniowe i ani razu kuleczek nie wykorzystalismy.

                                      • Zamieszczone przez skopias
                                        Witam!
                                        Moja 3,5-letnia córeczka też kilkakrotnie miała zapalenie krtani. Na szczęście trafiliśmy na bardzo rozsądną pediatrę, która nauczyła nas zapobiegać dusznościom. Oprócz tego o czym piszą wszyscy, czyli wietrzenia, nawilżania itp. podajemy małej homeopatyk – Spongia tosta (stosujemy już od 4 m-ca życia), zależnie od “siły ataku” większą, bądź mniejszą potencję. W podbramkowych sytuacjach mała dostaje kuleczki o potencji 200 i potem zmniejszmy. Śmiem twierdzić, że dzięki temu od ponad dwóch lat udaje nam się unikać szpitala.

                                        nasza homeopatka na ataki krtaniowe dała nam własnie :spongia tosta i do tego jeszcze sambucus nigra.w razie ataku mielismy podawac na zmiane co 10 minut po tyle kulek ile dziecko ma lat.całe szczęscie -tfu tfu- od tej pory skonczyły się nasze problemy krtaniowe i ani razu kuleczek nie wykorzystalismy.

                                        • Zawszeialam zastrzyki z hydrokortyzonem w domu i robiłam z nich inhalacje.przeszło mu jak miał z sześć lat.od tamtej pory spokój

                                          Znasz odpowiedź na pytanie: częste zapalenia krtani – jak sobie radzicie?

                                          Dodaj komentarz

                                          Angina u dwulatka

                                          Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                                          Czytaj dalej →

                                          Mozarella w ciąży

                                          Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                                          Czytaj dalej →

                                          Ile kosztuje żłobek?

                                          Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                                          Czytaj dalej →

                                          Dziewczyny po cc – dreny

                                          Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                                          Czytaj dalej →

                                          Meskie imie miedzynarodowe.

                                          Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                                          Czytaj dalej →

                                          Wielotorbielowatość nerek

                                          W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                                          Czytaj dalej →

                                          Ruchome kolano

                                          Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                                          Czytaj dalej →
                                          Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                                          Logo
                                          Enable registration in settings - general