Czy jest nadpobudliwe?

Mam chłopca w wieku 4 lat. Czasami zastanawiam się czy nie jest przypadkiem nadpobudliwym dzieckiem? Czy może tylko nieposłusznym? Nie reaguje na nasze polecenia. Trzeba na niego porządnie krzyknąć, żeby zrobił to o co się go prosi. Bardzo często pytany o czas spędzony np. w przedszkolu nie odpowiada. Jednym słowem mówi kiedy chce. Denerwuje sie o wszystko. I swoją złość wyładowywuje na siostrze i ostatnio na nas. Może ktoś miał takie problemy i mi pomoże. Jak poznać że jest nadpubudliwy?

4 odpowiedzi na pytanie: Czy jest nadpobudliwe?

kajado Dodane ponad rok temu,

Re: Czy jest nadpobudliwe?

Cześć Daga ! Nasz synek ma 4,5 roku , i też często zachowuje się tak jak Twój ! Myślę że to nic strasznego , bo dzieci w tym wieku po prostu chcą zobaczyć, gdzie znajduje się granica cierpliwości i tolerancji rodziców ! Czasami, niestety trzeba krzyknąć, ale to napewno nie zaszkodzi ! Nasz Dominik już zaczyna być inny ! Chyba zrozumiał, że nieposłuszeństwem niczego nie załatwi ! Nauczył się z nami spokojnie rozmawiać, bo ja spokojnie do niego mówię, że np. może krzyczeć ilechce, a ja i tak nie ustąpię !! I konsekwentnie–nie ustępuję !Zrozumiał ! Już nie krzyczy ! Ale o przedszkolu też nie chce mówić ! Ja też nie lubię rozmawiać o czymś co muszę robić, a nie bardzo lubię ! Może Oni nie lubią przedszkola ? Traktują je jako obowiązek, tak jak dorośli pracę ?
Pozdrowienia !

Rybka

monias13 Dodane ponad rok temu,

Re: Czy jest nadpobudliwe?

kiedys czytałam ze nadpobudliwosc mozna rozpoznac u dziecka w wieku 6-7 lat.

monika

qr-chuck Dodane ponad rok temu,

Re: Czy jest nadpobudliwe?

Co do poleceń i odpowiedzi – a jesteś pewna, że Cię słyszy jak do Niego mówisz?
Tak pomyśl – jak jesteś czymś bardzo zajęta to możesz nie zwrócić uwagi na to co się do Ciebie mówi – dziecko tak samo. A dla takiego małego człowieczka nawet prosta zabawa może być takim wciągającym zajęciem. Możesz zamiast krzyczeć spróbować najpierw np. dotknąć dziecko, odwrócić mu główkę, żeby popatrzyło na ciebi itp. i dopiero mówić.
Z porad gdzieś tam wyczytanych – należy się upewnić, że dziecko prawidłowo zrozumiało polecenie – na przykład: mówisz dziecku, żeby posprzątało samochody – dla Ciebie jest jasne, że chcesz, żeby samochody znalazły się w szufladzie, a dziecko zaczyna ustawiać samochody równo w rządku… Sprząta? Sprząta! – i naprawdę może nie wiedzieć, dlaczego mama się złości…

Mój mąż wprowadził zwyczaj picia herbaty po kolacji – siadamy, pijemy herbatę i rozmawiamy – od niedawna Aśka też dostaje małą porcelanową filiżankę siedzi i pije z nami – wtedy jest czas na opowieści z całego dnia – może wprowadź u siebie taki czas na rozmowę i wtedy synek będzie chętniej opowiadał?

Pozdrawiam,
Anka i Aśka (29.04.04)

jaculek Dodane ponad rok temu,

Re: Czy jest nadpobudliwe?

Określenie dziecko nadpobudliwe jest określeniem pewnego patologicznego stanu, który wymaga odpowiedniej terapii. Charakteryzuje się tym (w przybliżeniu ) że dziecko nie potrafi się na dłużej skupić na żadnej czynności, co wręcz uniemożliwia mu dokończenie jakiejkolwiek zorganizowanej aktywności. . Natomiast faktem jest że dzieci mają różny temperament. Jednak z tego co piszesz wynika raczej że syn potrzebuje, jasnych kryterium postępowania że sprawdza „ na ile może sobie pozwolić” . Czterolatek wie jak powinien postępować i za złe zachowanie powinien być ukarany nie krzykiem ale najlepiej konsekwentnym karaniem ( brak bajki, brak deseru itp.) . Przychylam się również do wypowiedzi “kurczak1” czterolatek może “nie słyszeć” polecenia. Należy wtedy podejść do dziecka zwrócić na siebie jego uwagę i sprawdzić czy wie o co nam chodzi. A poza tym czasami wymagamy bezwzględnego posłuszeństwa np posprzątania zabawek w trakcie najlepszej zabawy. Musimy mieć szacunek do tego co dziecko robi i wcześniej 5-10 min mu powiedzieć “zaraz będzie obiad za 5 min powiem ci że trzeba posprzątać pokój” Mam nadzieję że nie odbierzesz tego za wymądrzanie się, ale pracuję z dziećmi z problemami również z dziećmi z ADHD i naprawdę te kilka prostych rad pozwala mi złapać z nimi wspólny język. Bardzo lubię z tymi dziećmi pracować i widzieć jak po ustawieniu prostych jasnych i konsekwentnych kryteriów dzieci się zmieniają.
P.S. Nie twierdzę że Twój synek ma ADHD ale niektóre zalecenia przydają się również przy ruchliwych

Znasz odpowiedź na pytanie: Czy jest nadpobudliwe??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ORGANIZACYJNE
Szukamy dobrych sklepow z ubraniami ciazowymi
Witajcie, Jedna z naszych internautek zasugerowala redakcji,zeby umiescic liste sklepow z odzieza dla kobiet w ciazy w serwisie!! To bardzo dobry pomysl, juz jedna z dzisiejszych odwiedzajacych dopisala swoja opinie na
Czytaj dalej
ORGANIZACYJNE
ZYCZENIA- do redakcji
WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA ORAZ WIELU RADOSNYCH CHWIL W NADCHODZĄCYM ROKU 2002 calej redakcji oraz twórcom tego forum życzy
Czytaj dalej