czy to jąkanie?

Mam pytanie dotyczące mowienia przez małe dziecko. Mała ma 2 lata i 2-mce m- mówi bardzo ladnie bo całymi zdaniami. Jest raczej zywym dzieckiem. Zwraca na wszystko uwage, pyta się często gdy ja cos zainteresuje. Ostatnio zaczela zacinac się mowiac cos szybko lub z emocjami. Najczesciej robi to gdy chce cos szybko powiedziec a brakuje jej slowa lub go nie zna. Nie robi tego często, ale zdarza się. Czy mam się udac do logopedy, czy można tak rozpoznac jakanie się???

Cenka + Mila 28.05.03

4 odpowiedzi na pytanie: czy to jąkanie?

karolcia Dodane ponad rok temu,

Re: czy to jąkanie?

Moim zdaniem Twoja córeczka jest jeszcze za mała, żeby to jednoznacznie określić. W jej wieku, a właściwie często w późniejszym, kiedy mowa ciągle się kształtuje, zasób słownika (biernego zwłaszcza) szybko wzrasta, dzieci odczuwają dysproporcje między tym, co chciałyby a tym, co mogą powiedzieć. Stąd często wynika wczesne jąkanie. U większości dzieci, kiedy ta dysproporcja stopniowo się zmiejsza, jąkanie samoistnie zanika. U niewielkiego procenta dzieci jąkanie pozostaje i się pogłębia, niestety często wskutek złych reakcji rodziców (poprawianie, zwracanie uwagi, budzenie lęku).
Ja na Twoim miejscu, na razie nie przejmowałabym się zbytnio, a jesli bardzo Cię to niepokoi udaj się do logopedy.

Pozdro
Karolcia_

cenka Dodane ponad rok temu,

Re: czy to jąkanie?

To bardzo pocieszające co mówisz, mam nadzieje ze to chec szybkiego mowienia, a nie cos powazniejszego. mala bardzo wczesnie zaczelam mowiz, jest bardzo komunikatywna i chce uczestniczyc we wszystkim co sie dookoloa dzieje.dzekuje, pozdrawiam.

Cenka + Mila 28.05.03

karolcia Dodane ponad rok temu,

Re: czy to jąkanie?

Nie ma sprawy. Polecam się na przyszłość 😉

Pozdro
Karolcia_

Dodane ponad rok temu,

Re: czy to jąkanie?

Mój synek skończył 3 lata. Też zaczął bardzo szybko mówić. Też jest żywiołowym, ciekawskim dzieckiem 🙂 I podobnie jak Twoja córeczka też się zacinał podczas mówienia, brakowała mu słów 🙂 I co sie stało? Problem zniknął 🙂 Choć zdarza mu się nadal eksperymentować z mową 🙁 Ostatnio zaczął sylabizować…Ale od tygodnia: cisza!!!! Mówi tak jak się powinno (czasami nawet za dużo). Twoja córcia zapewne też przestanie sie “jąkać”. Będzie O.K. Głowa do góry!!!

Znasz odpowiedź na pytanie: czy to jąkanie?

Dodaj komentarz

Jedno- i dwulatki
czy jąka się?
Mam pytanie dotyczące mowienia przez małe dziecko. Mała ma 2 lata i 2-mce m- mówi bardzo ladnie bo całymi zdaniami. Jest raczej zywym dzieckiem. Zwraca na wszystko uwage, pyta się
Czytaj dalej
Jedno- i dwulatki
moje moje moje
Z dziecka zrobił mi sie ostatnio mały samolub. Idziemy do piaskownicy z zabawkami do piachu. Inne dziecko bierze na chwilkę Niny łopatkę. Nina w krzyk: "moje moje !!!". Biorę do ręki
Czytaj dalej