Do mam na wychowawczym lub znajacych prawo pracy

Kochane dziewczyny,
proszę o radę: idę na wychowawczy to już postanowione ! nie będę miała fizycznej możliwości jeździć do pracy na cały czy nawet częsć etatu 🙁 , ale pomyślałam, że mogę przecierz pracować w domu i stąd moje pytanie – czy wiecie może coś na temat formalnej strony organizacji takiej pracy, czy któraś z was pracuje będąc na wychowawczym ???

Tzn. jaka umowa (o pracę, zlecenie, o dzieło i td.) wchodzi w grę, jeśli o pracę to na jaką część etatu, jakie składki musi odprowadzać pracodawca pracowncy będącej na wychowawczym (nie pobierającej żadnych zasiłków) ? czy podejmując pracę np. o dzieło nadal będę obięta ubezpieczeniem zdrowotnym należnym z tytułu wychowawczego, i td. i tp. ???

Napiszcie jak najwięcej, bo ja nawet nie wiem jakie pytania jeszcze zadać, a chodzi mi nawet bardziej o to jak to w rzeczywistości wygląda a nie w ustawach !
A czy będąc na wychowaczym można dorabiać u tego samego pracodawcy na podstawie drugiej umowy ???

Napewno zadzwonię do jakichś instytucji prawnych o poradę w tej kwestii, ale najpierw chciałam skorzystać z waszej wiedzy i doświadczeń i w ten sposób przygotować sie do rozmowy z urzędnikami.

Będę wdzięczna za każdą radę i przykład 🙂

Dzięki z góry, bo wiem, że nie jest to prosty temat.

Pozdrawiamy, Nita i już półroczny Mateuszek 🙂

1 odpowiedzi na pytanie: Do mam na wychowawczym lub znajacych prawo pracy

monika25 Dodane ponad rok temu,

Re: Do mam na wychowawczym lub znajacych prawo pracy

Jeżeli podejmiesz jakąkolwiek pracę będąc na urlopie wychowawczym musisz o tym zawiadomić swojego pracodawcę (udowadniając mu,że praca nie koliduje Ci w sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem) i odprowadzać wszystkie składki na ubezpieczenie społeczne (w przypadku umowy zlecenia będzie to % od zarobionej kwoty, a w przypadku działalności gospodarczej min ok500zł miesięcznie). W momencie podjęcia dodatkowej pracy zakład pracy (ZUS) przestaje odprowadzać za Ciebie składki z tytułu urlopu wychowawczego i z punktu widzenia ZUS jesteś traktowana jak osoba, która nigdzie nie jest zatrudniona(dlatego musisz odprowadzać wszystkie składki). Nie wiem,kto wymyślił tak beznadziejne przepisy :((((Będąc na bezpłatnym urlopie wychowawczym, z najmniejszych zarobionych pieniędzy musisz oddawać min połowę!
Monika

Znasz odpowiedź na pytanie: Do mam na wychowawczym lub znajacych prawo pracy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dla starających się
co o tym sądzicie
staram się już długo, usg, cytologia i hormony są w porządku, mąż wybiera się na badania, a moja gin stwierdziła że trzeba poczekać parę miesięcy, a jeżeli się nie uda
Czytaj dalej
Noworodek, niemowlę
Do Mamuś na wychowawczym lub znających prawo pracy
Kochane dziewczyny, proszę o radę: idę na wychowawczy to już postanowione ! nie będę miała fizycznej możliwości jeździć do pracy na cały czy nawet częsć etatu :( , ale pomyślałam,
Czytaj dalej