dodatek za urodzenie dziecka

Przyszle mamuski!
Mam do Was “finansowe” pytanie: czy nie pracujac na umowe o prace przysluguje mi dodatek za urodzenie dziecka w wysokosci 500 zl? Wydaje mi sie ze ten dodatek placi pracodawca wiec gdyby to byla prawda to na te pieniadze nie mam co liczyc. Choc jestem studentka i nie przekroczylam 26 roku zycia wiec moze jednak te pieniadze mi przysluguja?
I jak wyglada sprawa z becikowym w Warszawie? Radni ponoc uchwalili 1500 za kazde dziecko i czy to swiadczenie przysluguje kazdej kobiecie?? Jak mozna sie ubiegac o te pieniadze?
dziekuje za wszystkie odpowiedzi
Iga

13 odpowiedzi na pytanie: dodatek za urodzenie dziecka

natalia2 Dodane ponad rok temu,

Re: dodatek za urodzenie dziecka

Z tego co wiem za urodzenie dziecka dostaje się pieniądze z ubezpieczenia, jeśli masz wykupioną taką opcję, nie płaci tego pracodawca. Co do wypłaty ufundowanej przez miasto to chyba dotyczy to każdej kobiety, niezależnie od tego czy pracuje czy się uczy, czy jest bezrobotna.

joanna78 Dodane ponad rok temu,

Re: dodatek za urodzenie dziecka

Cześć!

Z tego co wiem, nie ma żadnego dodatku za urodzenie dziecka 🙁 Jeśli jest się zatrudnioną, to zakład pracy ubezpiecza swoich pracowników, oczywiście odciągając Ci od pensji pewną kwotę. W zależności od tego gdzie jesteś ubezpieczona i na jką kwotę, zakład ubezpieczeń wypłaca Ci za urodzenie dziecka – i to jest to 500, 600 zł lub więcej. Nie pracując też możesz być ubezpieczona ale o to, to już sama musisz zadbać. Jeśli do tej pory tego nie zrobiłąś, to już chyba za poźno, bo o ile wiem musiała byś zrobić to pół roku przed porodem (a może jeszcze wcześniej).
Najlepiej sama zorientuj się, czy jesteś gdzieś ubezpieczona. A co do becikowego, to nie interesowałam się tym, bo mieszkam w Bydgoszczy.

Asia + Kruszynka

aruga Dodane ponad rok temu,

Re: dodatek za urodzenie dziecka

Jeżeli nie pracujesz dodatku za urodzenie dziecka z ZUS-u nie dostaniesz, chyba, że jesteś mężatką, mąż pracuje, a Wasze dochody nie przekroczą 504 zł na osobę – wtedy mąż składa taki wniosek i on dostaje. Przy spełnieniu tych kryteriów należy się również rodzinne.

magdusiek Dodane ponad rok temu,

Re: dodatek za urodzenie dziecka

A czy wiesz jaka to jest opcja w ubezpieczeniu? też o tym słyszałam, ale nigdzie nie mogłam znaleźć informacji na ten temat.

pozdrawiam
Magda

marchewkowa Dodane ponad rok temu,

Re: dodatek za urodzenie dziecka

aby dostać dodatek porodowy z zusu musisz najpierw mieć przyznany zasiłek rodzinny. ale jak sie go przyznaje tego jeszcze się nie dowiedziałam, na pewno trzeba odpowiednio zarabiać (ponizej tych 504 zł), ale nie wiem czy są jeszcze jakieś warunki, mam nadzieję że nie 🙂
istnieje jeszcze możliwość wypłacenia 500zł z MOPSu (miejski o? pomocy społecznej, czy cos w tym stylu 🙂 tu też trzeba mieć odpowiedni dochód.
z tego co wiem jeśli w chwili urodzenia dziecka za duzo zarabiasz to masz rok, jeśli w tym czasie zmniejszą się zarobki to możesz w ciągu roku wystąpić o taki zasiłek.
ja jestem na etapie zbierania informacji 🙂 jak juz urodze i nabiegam się z zaświadczeniami to napisze co konkretnie potrzeba.

aha, u mnie na uczelni jest jeszcze taka opcja że wypłacają zapomogę losową z okazji urodzenia dziecka (jest nawet taka zapomoga z okazji ślubu), studiuję dziennie i pojęcia nie mam czy to dotyczy też innego rodzaju studiów, nie wiem jak jest na innych uczelniach.

no i jest jeszcze ubezpieczenie dodatkowe w pracy, mój mąż płaci 50 zł miesięcznie i dostanie 1200 jak się maleństwo urodzi. był niedawno wątek o takim ubezpieczeniu, stawki i kwoty wypłat są bardzo różne.

pozdrawiam
marchewkowa

igulinda Dodane ponad rok temu,

Re: dodatek za urodzenie dziecka

z tego wynika że dostaniemy figę z makiem:((
nie pracuję na umowę o pracę ( tylko zlecenie bez płacenia składek) więc z mojego zakładu pracy nie dostanę nic
ojciec dziecka pracuje na umowę o pracę ale jego dochód jest wyższy i przekracza 504 zł na członka rodziny, więc równiez nic nie dostanie
nie wiem czy jest ubzpieczony prywatnie – jesli tak to pewnie za grosze wiec i grosze dostaniemy
jestem studentka studiow wieczorowych i nie wiem czy w zwiazku z tym jestem ubezpieczona w Zusie, wiec tu tez nici
a becikowe nasi radni beda uchwalac w nieskonczonosc…

niezbyt kolorowo to wyglada:((
dziekuje za wszystkie odpowiedzi

kra Dodane ponad rok temu,

Re: dodatek za urodzenie dziecka

A nie wiesz przypadkiem, jak się wylicza te 504 zł na osobę? Ja co prawda pracuję na umowę o pracę, ale moje zarobki na pewno nie są wyższe w przeliczeniu na osobę. A mój mąż pracuje na zlecenia i raz zarobi więcej, innym razem mniej – jak się uda. I jak w takiej sytuacji wyliczyć dochód na osobę?

Kra, Wiktorek (19.11.2003) i * (10.08.2005)

agae Dodane ponad rok temu,

Re: dodatek za urodzenie dziecka

Dodatej jak sama nazwa wskazuje jest dodatkiem do zasiłku rodzinnego. Jeśli więc przysługuje Ci zasiłek rodzinny możesz starać się o dodatek za urodzenie maluszka w wys. 500 zł właśnie. O zasiłek rodzinny występujesz do opieki społecznej nie do ZUSu jak dawniej. Zasiłek rodzinny przysługuje jeśli dochód na członka rodziny nie przekracza 504 zł na osobę w rodzinie i wynosi na pierwsze dziecko 43 zł/m-c. Do bieżącego okresu składkowego (chyba do końca sierpnia tego roku) bierze się dochód rodziny za 2002 rok. Jeśli dochód za 2002 rok wychodzi wiekszy niż te 504 zł na osobę, a np. obecnie ten dochód jest niższy liczy się tzw. dochód utracony.

Pozdrawiam

Aga, Maciuś 22.02.1996 i Zuzia 24.01.2005

marchewkowa Dodane ponad rok temu,

Re: dodatek za urodzenie dziecka

no to ja jestem juz głupia zupełnie. pomieszało mi się wszystko 🙂 nie rozumiem o co chodzi z tym 2002 rokiem. chyba będę musiała się przejść się osobiście niech mi wytłumaczą co i gdzie mam przynieść.
wyczytałam że trzeba do papierków jeszcze pesel dzidziusia, na który czeka sie nawet miesiąc.

poza tym nie było słońca i nie mogłam zrobić pomiarów i kazali mi dobierać pompy do kolektora słonecznego, a oczywiście nie mogę żadnej znaleźć 🙁 kupa. dzisiaj mi nic nie idzie. po jaką cholerę mi jakieś głupie kolektory słoneczne?? (to było nie w temacie, znowu dopadła mnie “depresja” i jestem nieszczęśliwa. nawet czekolady nie mam 🙁

pozdrwaiam
marchewkowa

ps. idę pocieszać się kisielkiem. 😉

mkkafe Dodane ponad rok temu,

Re: dodatek za urodzenie dziecka

DOchody Wasze wspolne sumuje sie ( np z zeznania podatkowego za caly rok) i dzieli sie przez ilosc osob w rodzinie. Czyli np Ty miesiecznie masz 1000 zl, maz ma swoj 1000 zl, w chwili skladania podania dziecko jest juz na swiecie wiec 2000 dzieli sie przez 4 osoby i wychodzi po 500 zl. Wiec zasilek przysluguje. Kwoty netto.

Monika, Agatka + Ktosik

agae Dodane ponad rok temu,

Re: dodatek za urodzenie dziecka

Na czym opierasz swoją wiedzę na temat zasiłku rodzinnego?? Chyba jedynie na przypuszczeniach? Ja mam przed sobą decyzję dot. przyznania zasiłku na dwoje dzieci (Maćka i Zuzę) + dodatku 500 zł na Zuzę. Kiedyś było tak jak piszesz, ale od zeszłego roku (dokładnie od maja 2004) weszła w zycie nowa ustawa . Jeśli chodzi o to, że podstawą przyznania zasiłku są dochody za 2002 rok to napisałam chyba, że jeśli zarobki się zmieniły lub pracowałaś, a teraz nie pracujesz i zarabiasz mniej – liczy się dochód utracony!!! Mogę wyjaśnić jak, ale na priv jeśli kogos to interesuje, bo nie będę tu zaśmiecać forum.

Pozdrawiam i zachęcam do lektury ustawy….

P. S. Nie wiem jak to się załatwia jeśli ktos jest zatrudniony, bo wtedy zasiłek rodzinny wypłaca zakład pracy (chyba… tego dokładnie nie wiem)

Aga, Maciuś 22.02.1996 i Zuzia 24.01.2005

beatek Dodane ponad rok temu,

Re: dodatek za urodzenie dziecka

W 100% popieram Agae. Kilka dni temu zlozylam wniosek o przyznanie zasilku rodzinnego w MOPSie (Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej). Jesli zostanie on przyznany to dostaniemy tez jednorazowy dodatek do zasilku rodzinnego w wys. 500zl z okazji urodzenia dziecka. Sam zasilek rodzinny to 43zl/mc. Prawda jest ze brane sa pod uwage dochody z 2002 roku!!! Oboje z mezem nie pracowalismy jeszcze w 2002 roku wiec dla nas jest to korzystna sytuacja.
Do MOPSu oproczwniosku potrzebne bylo:
1. Akt urodzenia dziecka (moze byc ksero ale akt trzeba tez wziac dla potwierdzenia)
2. Zaswiadczenia z Urzedu Skarbowego o osiagnietych dochodach w 2002r (zarowno meza i swoje) lub jesli ktos nie pracowal to zaswiadczenie z US o nieosiagnieciu dochodow. Aby uzyskac te zaswiadczenia trzeba isc do US i wypelnic wnioski. Na zaswiadczenia czeka sie okolo tygodnia.
3. Zaswiadczenia z pracy (jesli oboje pracujecie to z obu zakladow) o niepobieraniu zasilku rodzinnego z pracy.
4. Ksero dowodu osobistego (jesli dowod jest na stare nazwisko to jeszcze akt slubu).

Decyzja o przyznaniu zasilku rodzinnego przychodzi poczta w ciagu miesiaca. Pieniazki mozna dostawac na konto.
Pozdrawiam
Bea i Julcia

aruga Dodane ponad rok temu,

Re: dodatek za urodzenie dziecka

Racja, że teraz liczy się dochody z 2002, ale bodajże od sierpnia podstawą będzie rok 2004 i wtedy weryfikuje się zasiłki (Ci, co mają przyznany będą musieli donieść info o dochodach z 2004 z US).
A czy ktoś się orientuje, czy jak mój mąż pracuje, to wniosek będziemy składać w jego zakładzie pracy czy już w MOPSie? Bo coś mi się obiło o uszy, że chyba od czerwca lub sierpnia już tylko MOPS będzie się tym zajmował.

Znasz odpowiedź na pytanie: dodatek za urodzenie dziecka

Dodaj komentarz

Oczekując na dziecko
Uznanie dziecka przez ojca
Moje drogie forumowiczki! Zyje z moim M w konkubinacie, zamierzamy sie pobrac ale dla dobra wszystkich dopiero jakis miesiac po porodzie:) W zwiazku z tym mam pytanie: czy przyszly ojciec dziecka
Czytaj dalej
Mam z dzieckiem taki problem
śniadania dla 14-miesięcznego malucha
Moje 14-miesięczne dziecko nie chce jeść kaszek. Płatki śniadaniowe znudziły mu się po tygodniu. Byłabym zatem wdzięczna za wszelkie propozycje śniadaniowe.
Czytaj dalej