duża główka- 11-12 m-cy

Witajcie, prośba do Mam 11- 12-m-czniaków: chciałabym poznać wielkość główki Waszych pociech, szczególnie tych nieco “większych”. Nigdy nie dostałam skierowania do neurologa (nie zauważył żadnych niepokojących objawów), jednak ja chciałabym się uspokoić. Być może wyolbrzymiam problem, ale wolę się upewnić. dziękuję.

6 odpowiedzi na pytanie: duża główka- 11-12 m-cy

 1. Re: duża główka- 11-12 m-cy

  Mój Sebastian jest starszy ale w wieku 11 miesięcy miał obwód 46,5 cm (po urodzeniu miał 36 cm)

  Iwona i 22,5 m Sebuś

  • Re: duża główka- 11-12 m-cy

   Hej,
   Przede wszystkim obwód główki nie powinien być większy od obwodu klatki piersiowej. Czasami większa główka u malucha to cecha odziedziczona po rodzicach 🙂 U nas kiedyś był znajomy i rzucił hasło ” Kubek to ma chyba dużą głowę, nie??” No i ja dostałam schizy…..poleciałam do lekarza, ten zmierzył, sprawdził i orzekł, że wszystko w normie. Chociaż jest chyba na 75 centylu z główą to przyrost jest wg. lekarzy i neurologa dziecięcego prawidłowy ( u nas neurolog był tylko dlatego że Kubiś jest wcześniakiem!!!!).
   Mój Kubek ma w chwili obecnej 48 cm (pomiar z wczoraj, 13 miesięcy)
   A czemu martwisz się obwodem główki? Ile cm. ma Twój maluszek?

   Pozdrowionka,

   • Re: duża główka- 11-12 m-cy

    dzięki dziewczyny. Aniu, obserwując inne maluchy sama wysnułam spostrzeżenie, ze główka Małego jest chyba troszkę większa od jego rówieśników. Nasz pediatra nigdy nie stwierdził, że coś jest nie tak i że warto zrobic dodatkowe badania. Al ja już tak mam, ze dmucham na zimne i jak coś sobie ubzduram to trudno wybic mi to z głowy. Pewnie przesadzam, bo też słyszałam, że wielkość głowki jest dziedzina i że powyżej 2 lat te proporcje się wyrównują.

    • Re: duża główka- 11-12 m-cy

     Doskonale Cię rozumiem 🙂 Ja też zawsze dmucham na zimne i wychodzę z założenie, że jeśli mam się z jakiegoś powodu stresować to lepiej sprawdzić to z dwoma lekarzami! No i zdarzało mi się konsultować moje watpliwości u dwóch różnych padiatrów…..tez mi trudno wybić z głowy dziwne pomysły 🙂

     Pozdrawiam,

     • Re: duża główka- 11-12 m-cy

      Zmierz sama miarką krwaiecka i sprawdz na siatce centylowej. Emilka jest poza siatka HAHAHA A lepek ma cudny

      • Re: duża główka- 11-12 m-cy

       Szymon jak sie urodził (8.12.2003) miał obwód głowy 37 cm. 8.09.2004 – czyli mając 9 miesięcy miał obwód głowy 47,5…. Przy pozostałych wymiarach: waga 8925g, wzrost 73 cm, klatka piersiowa 46cm. Zarówno Pani Doktror jak i nasza fizjoterapeutka nie widziały żadnego problemu w tej dużej łepetynce.

       Szymon 8/12/2003

       Znasz odpowiedź na pytanie: duża główka- 11-12 m-cy

       Dodaj komentarz

       Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
       Logo