Forum: Karmienie

dzidzie cycowe później niż butelkowe – dlaczego???

Nurtuje mnie od dawna pewien problem… może któraś z Was wie i mnie oświeci! Dlaczego maluszkom na piersi zaleca się później rozszerzać dietę niż tym butelkowym??? Że niby wystarcza samo mleczko do siódmego miesiąca? Wydaje mi się, że mieszanki są bardziej sycące niż mleko mamy, więc to dzieciaczki na piersi mogą być niedokarmione. Często też pojawia się problem braku żelaza i anemii u maluszków na piersi… no to dlaczego na butelce od 5 m-ca , a na piersi od 7 m-ca??

Aga, Maciuś 22.02.1996 i Zuzia 24.01.2005

2 odpowiedzi na pytanie: dzidzie cycowe później niż butelkowe – dlaczego???

qr-chuck Dodane ponad rok temu,

Re: dzidzie cycowe później niż butelkowe – dlaczego???

Od razu zastrzegam, że jestem inżynierem, a nie dietetykiem – to co napiszę to moje własne przemyślenia, albo „zasłyszenia”, więc jak ktoś ma argumenty przeciw, to chętnie poczytam…

„Wydaje mi się, że mieszanki są bardziej sycące niż mleko mamy, więc to dzieciaczki na piersi mogą być niedokarmione.” – a dzieci na butli przekarmione. Dziecko jest jeszcze malutkie i wcale nie musi potrzebować takiego sycącego jedzenia. Jak powiedział mój lekarz (jeszcze w ciąży) na pytanie co mogę i w jakich ilościach, a czego nie mogę jeść – tak z kartką to się choduje brojlery a nie dzieci. Cycem trudniej przekarmić, bo matka faktycznie nie wie ile dziecko zjadło i ono samo sobie reguluje.

„Często też pojawia się problem braku żelaza i anemii u maluszków na piersi” – mówiąc szczerze nie słyszałam, raczej słyszałam o problemie anemii u matki karmiącej. Z tego co słyszałam, to dziecko zaczyna potrzebować żelaza dopiero jak skończy 6 miesięcy – no i wtedy właśnie się rozszerza dietę dzieci cycowych. Wiadomo, że istnieje coś takiego jak anemia wrodzona u dzieci i inne problemy z nieprzyswajaniem żelaza (ja tak podobno miałam) ale to chyba nie zależy od sposobu karmienia (ja byłam butelkowa od początku).

Poza tym mieszanki mleczne są sztucznie wzbogacane w witaminy, (nie znam porównania mleka kobiecego i krowiego, które mają jakie witaminy i w jakich ilościach) a witaminy syntetyczne są gorzej przyswajalne niż te z pożywienia – może dlatego dzieciom butlowym wcześniej zaczyna ich brakować.

A jeszcze – synek mojego kuzyna leżał ostatnio w szpitalu klinicznym i mieli okazję porozmawiać z różnymi pediatrami i dietetykami – jest już trend, że jeśli dziecko samo nie wyraża zainteresowania innymi pokarmami to można karmić wyłącznie piersią dużo dłużej niż „przepisowe” 6 miesięcy.
Pozdrawiam,
Anka i Aśka (29.04.04)

figa Dodane ponad rok temu,

Re: dzidzie cycowe później niż butelkowe – dlaczeg

U nas było tak.
Zula była karmiona Nutramigenem.
I miało tak zostać do końca 6 miesiąca.
Ale przypętały się megazaparcia i lekarz kazał rozszerzyć dietę w 4 miesiącu.
To była jedyna przyczyna. A radziliśmy się świetnego i mądrego lekarza :)))

Beata i Ptysia (30.01.03)

Znasz odpowiedź na pytanie: dzidzie cycowe później niż butelkowe – dlaczego????

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Noworodek, niemowlę
ATKINS
czy ktoras z was stosowala ta diete? hihi....chce mi sie schudnac nie glodujac ... a to podobno jedyna metoda;-)))) pozdrawiamy [img]http://foto.onet.pl/upload/41/43/_458681_n.jpg[/img] OLA & EWCIA & ALEX
Czytaj dalej
Noworodek, niemowlę
Jesteśmy w domu ale chmury zostały....
Przede wszystkim Dziewczyny- DZIĘKUJĘ za Wasze wsparcie!!!! Było nam naprawdę potrzebne...... Przeczytałam wszystko co prawda dopiero dziś, ale jakoś tak bardzo ciepło mi się zrobiło, że byłyście ze mną.... Co u
Czytaj dalej