E. Coli – wszystko o bakterii

Dziewczyny, ponieważ u mojego synka wykryto to diabelstwo – dzielę się informacjami jakie znalazłam o tym na portalu dla lekarzy i pacjentów:L

Zakażenia dolnego odcinka układu moczowego należą do schorzeń najczęściej spotykanych przez lekarza rodzinnego. Stan zapalny obejmuje błonę śluzową cewki moczowej i pęcherza moczowego. Szczególnie często do zakażenia dochodzi w okresie lata, po przemarznięciu, po kąpieli w basenie, po siedzeniu na zimnym miejscu. Przyczyną może być również intensywne pocenie się powodujące zmniejszenie ilości oddawanego moczu, co ułatwia mnożenie się bakterii.
KTO MOŻE ZACHOROWAĆ:
Powodem częstszych infekcji u chłopców do 1.-2. roku życia są wady wrodzone układu moczowego, zwłaszcza te, które utrudniają oddawanie moczu, niecałkowite opróżnianie pęcherza moczowego, refluks pęcherzowo-moczowodowy (cofanie się moczu z pęcherza do moczowodów w czasie oddawania moczu). Niewłaściwie leczone lub utrzymujące się zakażenie układu moczowego u dzieci prowadzi do zaniku miąższu nerek. Zakażenie układu moczowego należy podejrzewać zawsze w przypadku pojawienia się gorączki lub anemii u małego dziecka.

POWIKŁANIA:
Nie leczone lub niewłaściwie leczone ostre zakażenie dolnego odcinka układu moczowego może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, łącznie z przejściem choroby w stan przewlekły, przedostaniem się bakterii z krwią do innych narządów, a nawet z niewydolnością nerek lub utratą nerki z powodu ropnia.

Przyczyny niepowodzenia leczenia to: wady rozwojowe, zapalenie lub powiększenie gruczołu krokowego u mężczyzn, niewłaściwy lek, zbyt krótki okres leczenia, refluks pęcherzowo-moczowodowy, cukrzyca, kamica dróg moczowych.

jak wykryć zapalenie ukl. moczowego:
W większości przypadków rozpoznanie ustala się na podstawie bardzo charakterystycznych objawów zgłaszanych przez pacjenta. Do potwierdzenia diagnozy konieczne jest badanie ogólne moczu oraz jego posiew. W badaniu ogólnym moczu w osadzie pojawiają się duże ilości krwinek białych, czyli leukocytów. Czasem mogą pojawiać się krwinki czerwone (erytrocyty) oraz białko. Często w takim wypadku lekarz zleca wykonanie badania moczu na posiew, czyli wyizolowanie bakterii, które żyją w układzie moczowym, i ewentualnie zbadanie ich wrażliwości na antybiotyki.

zainteresowanych odsyłam pod adres:
[Zobacz stronę]

izolka i Filip (25.01.2004)

3 odpowiedzi na pytanie: E. Coli – wszystko o bakterii

  1. o e-coli z doświadczenia

    Witajcie,
    mój synek miał bakterię e.coli w moczu, przy czym wyszła dopiero w badaniu na posiew, bo mocz ogólny wypadł bez zarzutu. najpierw miał 10 do 4 – wtedy miał zazywać furaginę, ale po 14 dniach powtórny posiew wykazał bakterię w stężeniu 10 do5!. Wtedy Miki dostał Augmentin (antybiotyk). Po 8 dniach znou posiew i po bakterii nie było ani sladu.

    pozdrawiam
    asia

    yoasia

    • Re: o e-coli z doświadczenia

      Czesc ile ma twój synek? i czy jak miał tą bakterię to przybierał na wadze? gdzie się mógł nią zarazic? ja podejrzewam u mego że też jest, czekam na wynik posiewu, bo mój dużo je ale nie przybiera na wadze ( ma już 7 m-cy – waga:7290) czekam na wiadomość.
      Monika

      • Re: o e-coli z doświadczenia

        Moja Tysia miała wykrytą bakterię kiedy miała 2 m-ce. Normalnie przybierała i przybiera na wadze. Teraz ma roczek i waży 12 kg. Nigdy nie zaobserwowałam u niej niczego dziwnego co wskazywałoby na bakterie w moczu. W tej chwili jestesmy juz po cystografii. Tysia ma reflux 3 kategorii i po konsultacji z lekarzami chirurgiem i nefrologiem dzieciecym jest leczona zachowawczo. Dostaje na noc 1/2 tabl. furaginum, duzo pije i (raczej) często oddaje mocz. Co 3 tyg. badamy mocz (ogólny i posiew), co 2 m-ce mamy kontrole w klinice nefrologii, co 6 m-cy Tysia przechodzi usg ukł. moczowego.
        I widze, że co lekarz to inny sposób leczenia. Tysia nie dostaje antybiotyków. Kiedy średnio co 4 m-ce bakteria powraca Tysia dostaje 3×1/2 tabl. furaginum przez 10 dni i to wszystko.

        Aga i Martynka – 23.08.’03

        Znasz odpowiedź na pytanie: E. Coli – wszystko o bakterii

        Dodaj komentarz

        Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
        Logo