Endometrioza

Czy któraś z Was na to choruje? Jakie są objawy? Czy daje znać o sobie jedynie podczas miesiaczki czy tez podczas owulacji? Szczególnie chodzi mi o mamy po cesarce i wyglad blizny w związku z tą chorobą.

Iwona i 20 m Sebuś

9 odpowiedzi na pytanie: Endometrioza

duska Dodane ponad rok temu,

Re: Endometrioza

Napisałam ci na priva.

lea Dodane ponad rok temu,

Re: Endometrioza

Nie chce podawac nicków, ale pamietam posty pewnej mamy o objawach, o ktore pytasz, moze uda Ci zie znaleźć w archiwum, a moze sama sie do Ciebie odezwie…

beatab Dodane ponad rok temu,

Re: Endometrioza

ale konspiracja panuje na forum:-)
Skontaktuj się z Basiogroszek. Nie robiła ze swojej choroby tajemnicy. zresztą nie ma się czego wstydzić. każdą z nas może to spotkać. Basia to przemiła osoba. Z pewnością będzie starała się pomóc.

Beata&Patryk(03.03.03)

edysia Dodane ponad rok temu,

Re: Endometrioza

Moja koleżanka na to choruje, dostała to po CC i w przyszłym tyg ma mieć operacje.
Miała żle zszytą “dziure” po cesarce.

A moje inf o chorobie:
Endometrioza (gruczolistość)

Endometrioza to obecność czynnej błony śluzowej macicy poza jej prawidłową lokalizacją tj. poza jamą macicy.
Endometrioza dotyczy tylko kobiet w okresie dojrzałości płciowej, nigdy przed dojrzewaniem i po menopauzie.
Objawy choroby są różne i zależą od umiejscowienia nieprawidłowego ogniska błony śluzowej, np. bolesne miesiączki, obfitsze i wydłużone krwawienia miesiączkowe, dokuczliwe bóle, które są najsilniejsze w okresie poprzedzającym miesiączkę i podczas miesiączki.

Objawy:

na około tydzień przed miesiączką pojawia się ból w obrębie miednicy, który nasila się aż do końca krwawienia.
silne krwawienia menstruacyjne.
mdłości.

Leczenie:
leczenie hormonalne,
zabieg chirurgiczny.

Buziaczki

Edysia z Natalką (25.08.04)

jagoda Dodane ponad rok temu,

Re: Endometrioza

Ale endometrioza niekoniecznie ma związek z CC. U mnie też lekarka to diagnozowała a ja wcale nie miałam cc. Nie mam jednak żadnych z wymienionych objawów więc się tym nie przejmuje. Moja ginekolożka jest uczulona na endometriozę i u co drugiej swojej pacjentki doszukuje się tego. Dawniej lekarze mylili to z nadżerkami. Może wiec lepiej dmuchac na zimne.

Basia i Jagódka 28.06.2003

basiogroszek Dodane ponad rok temu,

Re: Endometrioza

Zostałam wywołana ;-). Endometriozę miałam przed ciążą, to cud (zresztą z wielu innych powodów), że Staś nam się począł, bo ona bardzo często powoduje niepłodność. Jest tak jak napisała któraś z dziewczyn spowodowana obecnością fragmentów błony sluzowej macicy na innych narządach (m.in. jajowodach, jajnikach, ale niekoniecznie narządach rodnych). Te fragmenty zachowują się tak jak cała błona sluzowa macicy. W okolicach miesiączki także się złuszcza i krwawi. Krew czesto zbiera się w tzw. torbielach czekoladowych. Nazwa pochodzi od koloru krwi, która się z nich wydostaje. Jest taka brązowawa. Ja czułam jakby większe napięcie przedmiesiączkowe, trochę ból (ale nie bardzo mocny). Miesiączki miałam bolesne, ale tak naprawdę miałam i inne powody, żeby takimi były, więc nie wiem czy to konkretnie od endometriozy. Poza tym moja miesiączka przedłużała się właśnie takim czekoladowym plamieniem do kilku, nawet kilkunastu dni. Wiem, że przez długie lata endometrioza moze nie dawać objawów i sobie rosnąć, czasem niewielkie zmiany są bardzo bolesne.
Ja mojej prawdopodobnie nabawiłam się podczas operacji wyłuszczania mięśniaków, którą miałam kilka lat temu, bo jedną z przyczyn powstawania e. jest zabieg chirurgiczny. Wtedy stosunkowo łatwo mozna przenieść fragmenty błony sluzowej poza macicę. Niestety cesarka jest “okazją” do pojawienia się takiej przypadłości. Pisałam o tym mniej więcej rok temu. Tytuł postu mniej więcej brzmiał: “do już miesiączkujących mam po cesarce”. w każdym razie coś w tym stylu.
Wielu lekarzy twierdzi, że ciąża jest lekarstwem na e. Przez wiele mieięcy się nie miesiączkuje, potem czesto karmienie przedłuża okres bez krwawień. Jednak niektórzy lekarze twierdzą, że wtedy się zminiejsza i najczęściej się tylko “przyczaja”. Tak niestety okazało się u mnie. Pojawił się polip, a przy dokładniejszej obserwacji lekarz zauważył, że e. mi się odnawia (przy badaniu na początku cyklu zobaczył, że jeszcze plamię. I naprawdę jest z nią większy problem niż z polipem :-((. Na razie nie miałam innych – bólowych – objawów, a miesiączki przedłużają mi się jeszcze niewiele.
Rozpisałam się chyba trochę nie na temat.
Moja blizna po cesarce nie jest najpiękniejsza (cesarkę miałam robioną na szybko), ale nie paprze się, nie boli. ja po prostu wiem, że moja endometrioza jest umiejscowiona gdzie indziej. A chyba jej miejsce jest kluczem do odczuwania różnych rodzajów objawów.
Jeszcze tylko: ja nie czułam i nie czuję dyskomfortu przy owulacji.
jeśli masz jakieś pytania, to napisz. )dpowiem jeśli będę potrafiła

basiogroszek Dodane ponad rok temu,

Re: Endometrioza

Dzięki za dyskrecję (bo chyba chodzi o mnie?), ale w następnym poście została zdekonspirowana :-)))).

basiogroszek Dodane ponad rok temu,

Re: Endometrioza

Dzięki za miłe słowa. Rozlały w moim sercu więcej ciepła niż niejedne dzisiaj usłyszane życzenia :-)).

beatab Dodane ponad rok temu,

Re: Endometrioza

:-))))
Basiu, dużo ciepła, radości i uśmiechów:-)))

Beata&Patryk(03.03.03)

Znasz odpowiedź na pytanie: Endometrioza

Dodaj komentarz

Jedno- i dwulatki
Kubek niekapek!! Nie chce z nego pić!!
Kilka dni temu kupiłam Dawidowi kubek niekapek (ponieważ ze zwykłym kubkiem chodził i wszędzie rozlewał herbatkę), ale on nie umie z niego pić bo trzeba mocno ssać go. Jestem ciekawa
Czytaj dalej
Dla starających się
Endometrioza
Czy któraś z Was na to choruje? Jakie są objawy? Czy daje znać o sobie jedynie podczas miesiaczki czy tez podczas owulacji? Szczególnie chodzi mi o wyglad blizny (jeśli ktoś
Czytaj dalej