Gdzie to 100% wynagrodzenia?!?!?!??!?!??!?!

Mam problem, z którym borykam się już kilka miesięcy i niestety, nie rozumiem tego, co przedstawia mój kwit na wypłate.
Może znajdzie się tu ktoś, kto mi pomoże i rozszyfruje zagadkę i powie, czy to ja się mylę, czy to mój zakład pracy?!?!
Na początku powiem, że pracuję w beznadziejnej budżetówce na cały etat, na umowę na czas nieokreślony i ze od początku sierpnia jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożenia poronieniem. Zaświadczenie, że jestem w ciąży przedstwaiłam w pracy na samym początku.
Otóż wydaje mi się, że nie mam wypłacane 100% wynagrodzenia.
na kwitku jest tak:
Wynagrodzenie z angaż. – 1.078.00
Zas. chor. ZUS – 805.80
Razem zasiłki- 805.80
Wynagr.+ zasiłek – 805.80
Podatek doch.- 90.00
PZU 44- 44.00
Pożyczka z ZFM- 84.00
KONTO PKO, CZYLI MOJA WYPŁATA: 587.80 ZŁ

Na pierwszy rzut oka widzę, że nie jest to 100% wynagrodzenia, chyba, że to się jakoś inaczej liczy!!! Z tego całego mojego wynagrodzenia spłacam tylko pożyczkę w wysokości 84 zł, ale i tak moim zdaniem nie wychodzi to, że mam płacone 100%.
Pomóżcie, proszę.

24 odpowiedzi na pytanie: Gdzie to 100% wynagrodzenia?!?!?!??!?!??!?!

mania Dodane ponad rok temu,

Re: Gdzie to 100% wynagrodzenia?!?!?!??!?!??!?!

hmmm może powinnaś wyjaśnić to u pracodawcy. Ja z doświadczenia wiem, że na l4 czasem wychodzi się lepiej niż jakbym pracowała, bo do wypłaty zasiłku chorobowego liczone są pensje z 6 ostatnich miesięcy i premie które w tym czasie się dostało. więc jeśli to zsumować i podzielić na 6 to wychodzi całkiem niezłe chorobowe. Zwróć uwagę co lekarz pisze na Twoim zwolnieniu, bo żeby otrzymać 100% wynagrodzenia nie wystarczy przedstawić u pracodawcy zaświadczenia że się jest w ciąży trzeba też mieć na zwolnieniu wpisaną literkę”B” która właśnie oznacza to,że jestes w ciązy i muszą ci zapłacić 100%.
Pozdrawiam.

Marzenka i dzidzia(2.01.2004)

agustek Dodane ponad rok temu,

Re: Gdzie to 100% wynagrodzenia?!?!?!??!?!??!?!

Mam wpisywaną za kazdym razem literkę B. A jeżeli w ciągu ostatnich 6 m-cy otrzymałam na umowę o dzielo 1500 zł. Środki pochodziły z Unii, ale wypłacane były przez bank mojego pracodawcy i umowa tez byla o dzielo podpisana z pracodawca, to tez liczy sie do tego, jakiej wysokosci pensje teraz dostaje???
Moim zdaniem, wystarczy spojrzeć na to, co dostaje i widac, ze nie jest to 100%. Nie wliczam i w ogóle nie mówię o premii uznaniowej, której już nie dostaję.
Mam jeszzce jedno pytanie, czy mogę liczyć w marcu na “trzynastkę”?????

gusia2004 Dodane ponad rok temu,

Re: Gdzie to 100% wynagrodzenia?!?!?!??!?!??!?!

Pewnie przydałaby się tutaj księgowa – no cóż… nie znam się na tym ale z pewnością nie jest to 100% Twojego wynagrodzenia. Proponuję zerknięcie na stronę [Zobacz stronę]
Tak na marginesie – też musiałam “uświadomić” swoją księgową, że kod “B” na zwolnieniu lekarskim oznacza, że jest ono płatne 100%. Nawiasem mówiąc swojego lekarza rodzinnego też – więc może zerknij najpierw na zwolnienie… 🙂 Pozdrawiam.

kate27 Dodane ponad rok temu,

Re: Gdzie to 100% wynagrodzenia?!?!?!??!?!??!?!

Jestes nauczycielem? To tak. Mozesz liczyc chociaz na tą 13.
Ja jestem na zwolnieniu i dostaję w sumie wiecej niz 100%. Przykro mi, nie iwem jak to jest liczone. Proponuje dowiedziec sie od ksiegowej.
Pozdrawiam

Kate, 24 IV 2004!

pam-24 Dodane ponad rok temu,

księgowa !!!!!

zaraz ci wylicze!!!!!!!!!!

Pam & Karolcia 11-2003

pam-24 Dodane ponad rok temu,

Re: księgowa mówi

Wiec niestety nie wiem jakim cudem im tak wyszło… mnie wyszło że powinnas dostać do łapki 659,80 nie wiem jak dokładnie jest w budżetówce, wszystko jest zalezne od tego czy przed sierpniem byłas na zwolnieniu lekarskim i czy twoje wynagr. od początku roku było stałe czyli 1078,-

Pam & Karolcia 11-2003

agustek Dodane ponad rok temu,

Re: księgowa mówi

W sierpniu byłam na zwolnieniu chyba od 10, przedtem ani jeden dzień przez cały rok 2003. Rzeczywiście 1078 zł jest od października, wcześniej było 974 (chyba…), ale do tego dochodziło 10% premii uznaniowej co miesiąc, a także trzynastka w marcu oraz w czerwcu lub maju umowa o dzieło na 2000 zł brutto. To się chyba z 6 ostatnich m-cy wylicza plus premia, czy się mylę?
Przed zwolnieniem, przed ciążą, przed podwyżką wraz z premią uznaniową otrzymywałam sumę większą, niż obecna bez 10% premii, z podwyżką… Ta podwyżka to było 16% podstawy wynagrodzenia.
Nie wiem, to oznacza, że mnie podwyżka na zwolnieniu nie obejmuje?????

pam-24 Dodane ponad rok temu,

Re: księgowa mówi

TO JEDNAK SKOMPLIKOWANE, MUSZE NAD TYM POSIEDZIEC…JUTRO DAM CI ZNAĆ, W RAZIE CO PRZYPOMNIJ MI NA PRIVA

Pam & Karolcia 11-2003

monika-76 Dodane ponad rok temu,

Re: księgowa mówi

Dowiedz się w jaki sposób (tzn. co zostało uwzględnione) została wyliczona podstawa do wyliczenia zasiłku z ZUS – to te 805.80 zł na pasku.
Jeśli chodzi o wypłatę, to zawsze jest ona pomniejszona o podatek dochodowy (przy zasiłkach bez Kasy Chorych lub teraz NFZ) – 90.00 zł w Twoim przypadku i inne obciążenia – u Ciebie jest to pożyczka z ZFM 84.00 zł i składka na ubezpieczenie z PZU 44.00 zł. Po odjęciu tych wszystkich kwot wychodzi 805.80 – 90.00 – 84.00 – 44.00 = 587.70 zł i tyle jest przelewane na Twoje konto.
Podwyżka nie wchodzi do podstawy zasiłku (czyli nie obejmuje Cię), ponieważ dostałaś ją w miesiącu w którym jesteś na zwolnieniu, z tego co wiem (ale tu mogę się mylić, bo dawno już nie mam do czynienia z płacami) do podstawy wymiaru zasiłku nie wchodzi też kwota otrzymana z tytułu umowy o dzieło.
Jeśli będziesz miała jeszcze jakieś pytania – chętnie w miarę możliwości odpowiem.

Pozdrawiam,
Monika

Edited by Monika_76 on 2003/11/13 22:44.

kate27 Dodane ponad rok temu,

Re: księgowa mówi

hm… (wtrącę się) Piszesz, ze podwyżka nie wchodzi do podstwy zasiłku, poniewaz Agustek dostał ją, gdy jest na zwolnieniu. U mnie jest podobnie. Od 1 wrzesnia jestem na zwolnieniu i od tego dnia wg umowy o prace, moja placa jest o 200 zl mniejsza (niestety). Na rachunkach od Ksiegowej mam napisane iz zasadnicza moja placa to ta z 1 wrzesnia a nie z poprzednich miesiecy gdy pracowalam. Zasilek chorobowy obliczany jest wg tej kwoty z 1 wrzesnia. No to jak to jest?
ps. a jak ma sie do tego ta srednia z ostatnich 6 miesiecy? Moge prosic o wyjasnienie? A moze nauczycieli to nie dotyczy?

Kate, 24 IV 2004!

Edited by Kate27 on 2003/11/14 10:06.

monika-76 Dodane ponad rok temu,

Re: księgowa mówi

Jeśli tak, to wg mnie twoja księgowa popełnia błąd wyliczając należny Ci zasiłek chorobowy. Właśnie średnia zarobków z ostatnich 6 m-cy, poprzedzających zwolnienie (z pewnymi wyjątkami, np. jeśli chorowałaś w którymś miesiącu), jest podstawą do wyliczenia zasiłku chorobowego. Nie wiem, jak to jest w przypadku nauczycieli, ale nie wydaje mi się, żeby mogło być inaczej – to są przepisy ogólnie obowiązujące.

Informacje o zasiłku – na stonie ZUSu
[Zobacz stronę]

Żródło: USTAWA z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. Nr 60, poz. 636) z późniejszymi zmianami.
Sposób obliczania podstawy zasiłku jest w rozdziale 8 tej ustawy.

Pozdrawiam,
Monika

Edited by Monika_76 on 2003/11/14 12:13.

kate27 Dodane ponad rok temu,

Re: księgowa mówi

tak, znam ta ustawe. Pojade dzis do ksiegowej dowiem sie co i jak. Zastanawia mnie jeszcze czy np. trzynastka i tzw. “pod gruszą” ktore dostalam w okresie tych 6 miesiecy wlicza sie do sredniej.
Jak wroce zdam relacje o tym co sie dowiedzialam.
Pozdrawiam i dziekuje za odp.

Kate, 24 IV 2004!

elik Dodane ponad rok temu,

Re: Gdzie to 100% wynagrodzenia?!?!?!??!?!??!?!

umowy o dzielo nie wlicza sie do podstawy zasilku. nie wlicza sie tez podwyzki, jezeli miala miejsce w trakcie zwolnienia – bo podstawe zasilku wylicza sie (w przypadku zwolnienia ciaglego) jednorazowo a nie co miesiac. do podstawy zasilku wlicza sie tylko elementy stale wynagrodzenia, czyli bez premi uznaniowych czy “wczasow pod grusza”. premia moze byc wliczona, jezeli jest to premia stala, wyplacana zawsze co okreslony odcinek czasu( co miesiac czy co kwartal) i w okreslonej (w regulaminie wynagrodzen)wysokosci. liczy sie srednia z ostatnich 6 mies., chyba ze wczesniej, przed ciaglym zwolnieniem bylo wczesniej jakies inne zwolnienie i byla miedzy nimi mniejsza przerwa niz 30 dni (jezeli bylo mnej niz 30 dni podstawa zasilku jest taka jak do pierwszegozwolnienia). gdyw ciagu ostatnich 6 mies byla zmiana wynagrodzenia, ale jedynie w zwiazku ze zmiana wymiaru etatu(z calego na pol, albo z po na caly itp) – wtedy podstawe zasilku liczy sie od zmiany

pozdrawiam
elik i wodnik
7/02/04

agustek Dodane ponad rok temu,

Re: Gdzie to 100% wynagrodzenia?!?!?!??!?!??!?!

No to dupa blada!!! Zarabiam takie grosze, jest nam potwornie ciężko, więc los musiał nam jeszcze dołożyć do pieca!!!
Patrzę właśnie na kwitek ze stycznia 2003. Miałam wynagrodzenia zasadn. 929 zł, premii 92,90, a na konto przelewano mi 585,94.
Mam jeszcze pytanka, jeśli ktoś by wiedział, prosze o odpowiedź…:
1. Czy jak urodzę w marcu/kwietniu dziecko i będę na macierzyńskim, to jaką pensję będę otrzymywac przez te 16 tygodni? – – – tą z podwyżką, czy bez podwyżki???
2. Czy w marcu otrzymam trzynastkę, zakładając, że na przykład jeszcze nie urodzę. A jeśli urodzę, to czy trzynastka się należy?
3. Czy po wykorzystaniu urlopu po macierzyńskim oraz zaraz po nim po wykorzystaniu zwykłego urlopu wypoczynkowego otrzymam “gruszę”?
4. Rozumiem, ze nie otrzymam już po urodzeniu dziecka wyrównania mojej pensji z powodu tego, że wszyscy otrzymali podwyżkę (to podwyżka dana przez rząd), a ja nie?
5. Czy na urlopie wychowawczym mogę ubiegać się o jakieś pieniądze z zakładu pracy z powodu niemożności utrzymania się z pensji męża. Nie mówię tu o tych 300 zł z ZUZu, jeśli pensja męża nie przekracza 540 zł na osobę (nie przekracza… niestety).
6. Jakiej wysokości pieniądze mogę otrzmać po urodzeniu dziecka z PZU (chyba…), od czego to zależy? Czy zakład pracy ma też obowiązek wypłacenia jakiejś kwoty pracownicy, jeśli urodziła dziecko?

Dziękuję Wam za odpowiedź, przepraszam, ze tak mieszam, ale to dla mnie ważne, bo sama nie rozumiem, a nnie mam kogo w pracy zapytać, zważając na moją sytuację w pracy… która jest na skreślonej pozycji…. DZIĘKUJĘ….

mania Dodane ponad rok temu,

Pytanie doforumowej księgowej

Droga Pam,widzę że jesteś “obstukana” w tym temacie więc powiedz mi coś. Otóż na umowie mam 1000zł brutto. Właśnie dostałam drugi raz kasę z ZUS-u i jestem przerażona kwotą jaka oni zabierają nam na tzw. zaliczke na podatek. Wypałcono mi kasę za okres 25.10-14.11 – dochód 569,10 a na rękę wypłacono mi 461,- co za zdziercy, aż 108,10zł mi zabrali!! Buuuu
Jeśli możesz to sprawdź czy faktyczxnie mam płacone to 100% bo ja juz głupieję.
Pozdrawiam.

Marzenka i dzidzia(2.01.2004)

frezja Dodane ponad rok temu,

Re: Pytanie doforumowej księgowej

Maniu, jeśli pozwolisz to ja odpowiem.
Wszystko masz dobrze policzone
brutto 1000 czyli podstawa wymiaru zasiłku 812,90 (brutto bez składek, bo ich się od zasiłku nie płaci)
za 1 dzień wychodzi ja podzielisz przez 30 (tak się przyjmuje nieważne ile miał miesiąc) czyli 27,10
od 25.10 do 14.11 to 21 dni
czyli 27,10 razy 21 dni 569,10
od tego podatek normalny 19% (ciesz się że nie płacisz 30 czy 40) czyli 569,10 razy 19% to 108,13 (zaokrągla się do pełny dziesiątek groszy, więc 108,10)
do wypłaty: zasiłek minus podatek wychodzi 569,10-108,10=461
Nie chce wyjść inaczej, wszstko dobrze policzyli

pam-24 Dodane ponad rok temu,

Re: Pytanie doforumowej księgowej

Marzenka, dostałas niepełna kwote bo to jest zapłata za 21 dni zwolnienia, jeszcze ci zapłaca ze 300zł za pozostałe 9 (pełny m-c), taqkże spokojnie wszystko sie zgadza ( niestety) gdybys miała zwolnienie 30/31 dniowe wtedy powinnas dostac około 700,- i taką pensje pewnie brałas, prawda? Poza tym zwolnienie jest na przełomie m-ca tak jak w twoim przypadku i sparwa dlatego sie komplikuje, Ale dobrze masz wyliczone.
Pozdrawiam

Pam & Karolcia 11-2003

elik Dodane ponad rok temu,

Re: Gdzie to 100% wynagrodzenia?!?!?!??!?!??!?!

na pyt. 1 – ta bez podwyzki, poniewaz to ciagle jest zasilek, tyle ze juz nie chorobowy a macierzynski – wiec podstawa bedzie taka sama jak do chorobowego
na 4 – niestety wyrownania nie dostaniesz
5- od zakladu pracy mozesz sie starac co najwyzej o swiadczenia z Zakladowego Funduszu Swiadczen Socjalnych – warto w pracy spytac o jego regulamin, bo moze jest w nim cos, ze jakies pieniazki sie naleza obligatoryjnie? o swiadczenia z ZFSS sklada sie podanie.
6 – od PZU to w zaleznosci od umowy ubezpieczniowej

reszte nie wiem, bo u nas tego nie ma.
pozdrawiam
elik

kate27 Dodane ponad rok temu,

Re: księgowa mówi

Nie zdam relacji, bo nie zastalam ksiegowej ani dyrektora. We wtorek mam dzwonic, to moze sie czegos dowiem.
Wiem tylko, ze 13 sie wlicza, ale tylko jakiś tam %.
Podpisalam nowy angaz, i tak sobie mysle, ze to przekresla zasade wg ktorej oblicza sie zasilek chorobowy. Nieeee weimmmm juz nic:(

Kate, 24 IV 2004!

kate27 Dodane ponad rok temu,

Re: Gdzie to 100% wynagrodzenia?!?!?!??!?!??!?!

W odpowiedzi na:


gdyw ciagu ostatnich 6 mies byla zmiana wynagrodzenia, ale jedynie w zwiazku ze zmiana wymiaru etatu(z calego na pol, albo z po na caly itp) – wtedy podstawe zasilku liczy sie od zmiany


ooo! czy moge poprosić o jakaś podstawe prawna tego twierdzenia? To jest dla mnie bardzo wazne.

Kate, 24 IV 2004!

Znasz odpowiedź na pytanie: Gdzie to 100% wynagrodzenia?!?!?!??!?!??!?!

Dodaj komentarz

Noworodek, niemowlę
Od kiedy można....?
Od kiedy można mierzyć dzieciom wzrost? Lekarka mi powiedziała, że dopiero po USG bioderek, a gdzie indziej słyszałam, że dopiero kiedy dzieck prostuje nóżki. Jak to właściwie jest? JoannaR i Pawełek
Czytaj dalej
Noworodek, niemowlę
Odchudzanie
Od wczoraj zaczęłam odchudzanie. Przy wzroście 168 waże 67 kg, do wagi z przed ciaży zostało mi jeszcze do zrzucenia 8kg. Może któraś się dołączy będzie nam łatwiej. Będziemy zdawały codzienne raporty co
Czytaj dalej