III stopień dojrzałości łozyska, czy muszę rodzić?

Doświadczone dziewczyny,

Pomóżcie, może miałyście podobny problem.

Ostatnio robiłam USG w 38 tc i okazało się, że mam III stopień dojrzałości łożyska. Pytałam się ginekologa czy to nie jest grożne. Odpowiedział, że kiedyś kobiety nic o tym nie wiedziały i też rodziły. Kazał mi się nie martwić. Po tygodniu poszłam na kolejną wizytę do innego ginekologa, też nic nie powiedział, tylko stwierdził, że mam spać wyłącznie na lewej stronie. Niezaqpytałam dlaczego, dzisiaj po przeczytaniu kilku maili z archiwum uświadomiłam sobie, że chodzi o krew.

Starsze wypowiedzi forumowiczek:

„III to juz ostatni stopien lozyska, jest to fizjologa,ze lozysko sie starzeje.
To jeszcze nic nie oznacza,ale powinnas miec robione ktg,aby dowiedziec sie czy dzidzius dostaje odpowiednia ilosc tlenu, bo III stopien oznacza,ze jest duzo zwapnien w lozysku przez co mniej krwi ono przepuszcza. U niektorych kobiet tak jest ze lozysko szybciej sie starzeje ,ale do konca ciazy pozostaje wydolne,czasem jednak zachodzi koniecznosc wczesniejszego porodu.”

„W szkole rodzenia mówiono mi, ze to jest bardzo indywidualne. Moze byc tak, ze w chwili porodu łozysko bedzie miało I stopien, a moze sie byc tak ze w czasie ciazy bedzie sie szybko zuzywalo. Jezeli tak jest i np w trzydziestym ktoryms tyg. łozysko bedzie juz za bardzo zuzyte to wywołuje sie porod wczesniej, bo do dzidzi nie dociera odpowiednia ilosc tlenu i innych skladnikow”

„Ja niestety III i to juz chyba od jakiegos (choć krótkiego)czasu, bo kiedy lekarz to odkrył znalazłam sie pod nożem w ciągu 15 minut. Dzidzia zdrowa jak rydz, ale to tylko dzieki natychmiastowej reakcji lekarza, bo łozysko o III stopniu dojrzalości szybko robi sie niewydolne i zwapniałe, a to może oznaczać zamartwicę płodu. Oczywiście o tym trzeba wiedzieć, ale się tym nie przejmować, bo to przeciez bardzo łatwe do uniknięcia. Jesli masz II stopień ( prawidłowy na tym etapie ciąży) musisz częściej odwiedzac lekarza, by sparwdził jak jest aktualnie z łożyskiem. A już na pewno pędź gdybys wyczuła, że ruchy maluszka są słabsze lub zbyt mocne. ”

Dziewczyny co ja mam o tym myśleć, czy mojemu dziecku grozi jakaś zamartwica i czy powinnam wcześniej wywoływać poród. Lekarze już nie umówili się ze mną na żadną wizytę. Mam cierpliwie czekać nawet do 3 tygodni, a ja się dzisiaj wystraszyłam po przeczytaniu tych postów.

Co robić?

Aneta i Tymek (20.10.2003)

9 odpowiedzi na pytanie: III stopień dojrzałości łozyska, czy muszę rodzić?

cat Dodane ponad rok temu,

Re: III stopień dojrzałości łozyska, czy muszę rodzić?

cait Dodane ponad rok temu,

Re: III stopień dojrzałości łozyska, czy muszę rodzić?

Może dla pewności zadzwoń do szpitala, w którym chcesz rodzić? Na izbie przyjęć powinni Ci udzielić konkretnej odpowiedzi, co robić. Jeśli bardzo się biosz, to pojedź tam. Przebadają i puszczą do domu, albo dla pewności zostawią na obserwacji.
Ja na ostatniej wizycie przed porodem (10 dni przed) miałam II stopień i krótką szyjkę – termin był wyznaczony na za 16 dni. Lekarka powiedziała, że jeśli będę miała jakiekolwiek obawy, że coś dzieje się nie tak, to mam jechać na izbę przyjęć. Alicja pospieszyła się i zaczęłam rodzić 6 dni przed terminem. Łożysko było już III stopnia i tak paskudne, że położna dopytywała się czy palę papierosy, a Ala niedotlenienia nie miała i 10 punktów na starcie 🙂

Pamiętaj, że dzieciątko odczuwa to, że się denerwujesz!

Trzymamy kciuki!


Cait + Alka (15 stycznia 2003)

lea Dodane ponad rok temu,

Re: III stopień dojrzałości łozyska, czy muszę rodzić?

a moze konsultacja z innym lekarzem?

Lea i Mateuszek (14.03.03)

orlika Dodane ponad rok temu,

Re: III stopień dojrzałości łozyska, czy muszę rodzić?

Kiedy moja ginka stwierdziła u mnie III stopień dojrzałości łożyska musiałam co tydzień robić ktg.I tak skończyło się cesarką,bo dzidziuś na świat się nie pchał a łożysko było stare i nie produkowalo już wód płodowych…

Orlika&Patryś 19-08-03

kamelia Dodane ponad rok temu,

Re: III stopień dojrzałości łozyska, czy muszę rodzić?

Jeśli chodzi o łożysko III stopnia, to rzeczywiście powinnaś mieć wykonywane kontrolne KTG co kilka dni – taka jest moja opinia. KTG powinien oglądać doświadczony lekarz i w razie jakiś wątpliwości co do prawidłowości powinnaś mieć wykonane USG Dopplerowskie. Na tym USG sprawdza się przepływ krwi – w głównych naczyniach dziecka zaopatrujących w tlen i składniki odżywcze mózg dziecka, oraz w naczyniach pępowinowych. Myślę, że warto skonsultować się z kolejnym lekarzem i spytać go o te badania… Dziwne bardzo, że nie kazali Ci chodzić do szpitala na KTG…

Kamelia i Michałek urodzony 14.08.2003

cat Dodane ponad rok temu,

Re: i jeszcze …

Po przeczytaniu posta Orliki przypomniało mi się, że pod koniec ciąży miałam bardzo mało wód płodowych, więc faktycznie, prawdopodobnie stare łożysko ich nie produkowało. Jednak – tak jak pisałam nie miało to wpływu na stan dziecka.
Skonsultuj się z lekarzem – lepiej dmuchać na zimne.

Kasia i Łukasz (20.12.2002)

carma Dodane ponad rok temu,

Re: III stopień dojrzałości łozyska, czy muszę rodzić?

ja miałam III stopień dojrzałości łożyska od 30 tygodnia ciąży… podobno liczą się jeszcze inne parametry, np ważna jest obserwacja, czy dziecko mimo tak dojrzałego łożyska nadal rośnie.
pozdrowienia dla Tymka i mamusi

Maja z Natalką (11 miesięcy)

kika210 Dodane ponad rok temu,

Re: III stopień dojrzałości łozyska, czy muszę rodzić?

Moje łożysko zestarzało się w ciągu 1,5 tyg. (w takim odstępie miałam USG w szpitalu) i ilość wód zmalała do tego stopnia że miałam cesarkę w tempie błyskawicznym…Uważam że powinnaś być pod stałą kontrolą KTG tak jak pisały inne dziewczyny i na pewno wszystko będzie w porządku. pozdr!

KIKA210 + Ada 22.05.03r.
[Zobacz stronę]

aniaolo Dodane ponad rok temu,

Re: III stopień dojrzałości łozyska, czy muszę rodzić?

Też myślę, że powinnaś poradzić się jeszcze innego lekarza. W tak ważnej sprawie nie da się przedobrzyć. Ja, na finiszu, chodziłam co tydzień na KTG (na Polną, choć i tak rodziłam gdzie indziej ).

Trzymajcie się ciepło i czekamy na Tymka. 🙂

Ania i Olo, 22 lipca 2003

Znasz odpowiedź na pytanie: III stopień dojrzałości łozyska, czy muszę rodzić??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dla starających się
Niechcacy Starajaca
Czesc dziewczyny dawno nie opisalam choc caly czas sledze co u Was ciekawego. Nie wiem czy mnie pamnietacie ,najpierw bylam na oczekujacych, potem na poronieniach. a teraz......... Mialam wiele problemow
Czytaj dalej
Noworodek, niemowlę
Czy ja kiedys będę miała więcej czasu????
Już mnie to i przeraża i denerwuje i wogóle... A jeszcze do tego zapisałam się na kurs językowy... Na forumwlecę, poczytam, zmykam.... Nawet nie mam czasu zapytać Was o moje niepokoje
Czytaj dalej