immunologia

Cześć, dziewczyny! Jestem niestety już po 3 poronieniach i ostatnio dużo słyszałam o konieczności zrobienia badań immunologicznych. Czy któraś z Was już je robiła? Czy jest to kwestia jednego badania, czy całego cyklu? Czekam na każdą informację!!

17 odpowiedzi na pytanie: immunologia

  1. Re: immunologia

    Hej witaj w klubie -ja tez poronilam 3 razy. Napisz cos wiecej czy cos sie dzialo,w ktorych tygodniach.WIEM ZE JEST CIEZKO,ale musimy sia wziac w garsc. POZDRAWIAM i koniecznie sie odezwij MONIAJ

    • Re: immunologia

      Czesc,
      ja jestem po 2 obumarlych ciazach. Po konsultacji z nowym lekarzem jako jedna pierwszych przyczyn zasugerowal wlasnie immunologie i skierowal mnie na badania. Wlasnie dzis je wykonalam, wiec wiec nie znam jeszcze wynikow(bedzie jasne za tydzien !). Jako pierwsze zrobilam przeciwciala antyfosolipidowe, a to dopiero poczatek…
      Generalnie przyczyny immunologiczne mozna podzielic na :
      autoimmunologiczne czyli takie, ze Twoj organizm sam w sobie wytwarza przeciwciala przeciwko zarodkowi, w efekcie ciaza obumiera. W przypadku zdiagnozowania tych przeciwcial dobre efekty lecznicze (do 80 %) przynosi zazywanie w ciazy malych dawek aspiryny i zastrzyki z heparyny.
      Drugie to alluimmunologiczne czyli takie, ze jest element zewnetrzy, a tym jest elementem sa podobienstwa w strukturze leukocytow Twoich i Twojego partnera. Stad koniecznosc przeprowadzenia badan (jest ich chyba z 3-4) pod tym katem i w przypadku zdiagnozowania przeciwcial mozna “odczulac sie” sie u Malinowskiego.
      Mam nadzieje, ze w miare jasno to wyjasnilam. Zapewniam Cie, ze jest tych badan sporo.
      Z tego co wiem, to w przypadku poronien nawykowych najczesta przyczyna tkwi wlasnie w immunologii !!!
      Jesli chcesz o tym wiecej poczytac to podaj maila – przesle Ci troche publikacji naukowych na ten temat.
      Pozdrawiam,
      Edith

      • Re:do Edith – immunologia

        Cześć Edith,
        mam do Ciebie pytanie – bo pewnie się orientujesz..
        może głupie ale chciałabym wiedzieć: czy wiesz jakie są skróty oznaczenia przeciwciał antyfosfolipidowych i koagulatu tocznia (mam nadzieje, że dobrze odmieniałam; w razie czego chcodzi o koagulat tocznia)?
        Z tego co wiem, to przeciwciała przeciplemnikowe to ASA, a p/przeciwjajnikowe to AOA. Wiem, że te skróty to oznaczenia międzynarodowe a ja nie mogę się doszukać tych dwóch badań, o które pytam.
        Mam nadzieje, że to co tu nabazgrałam jest zrozumiałe i że bedziesz mogła mi podpowiedzieć. Dziewczyny, ew. jeśli któraś z Was się orientuje – jakie są sktóry tych badań? – proszę… Napiszcie.

        Pozdrawiam i trzymam kciuki, Edith zobaczysz…wszystko będzie dobrze (ja w środę też byłam na badaniach – aż strach pomyśleć…)

        Kasia

        • Re: immunologia

          Równiez jestem po 3 poroniniach i okazało sie po licznych badanaich immunologicznych, iz mam podwyższony poziom komórek cytotoksycznych (IMK) i że mój organizm odrzuca zarodek, traktując go jako ciało obce. Jestem już po sczepeianich limfocytami męża w Łodzi, czekam właśnie na wyniki badan, czy szczepeinai pomogły.
          Jakbyś maiła jeszcze jakieś pytania to pisz. Radzę Ci zrobinie badań immunologicznych, dzien cyklu jest niewazny, za jednym razem możesz oddac krew na wszystkie potrzebne badania. Tylko to nieżle kosztuje, przynajmniej w Łodzi.
          To nie jest jedno badanie, tylko szereg badań na rózne przeciwciała u Ciebie i u męża. Mąż ASA, ty ASA, ACA, ATA, AOA, APA itd.

          • maly slowniczek immunologiczny

            Czesc,
            Natchnął mnie Kasiu Twoj post by moze usystematyzowac wiedza z zakresu immunologii – chodzi glownie jak badania i jak sie nazywaja. Dla wyjasnienia specjalista w tej materii nie jestem – fakt – sporo czytam. Chcialabym z drugiej strony uniknac tez pomylek, wiec prosba o korekte jesli cos bedzie nie tak !
            Autoimmunologiczne to min. przeciwciala antyfosolipidowe, ktore oznaczane sa za pomoca antykoagulanta tocznia i przeciwcial antyfosolinowych IgG i IgM. Niestety nie spotkalam sie ze skrótami. Inne to czas tromboplastynowy (APTT) i czas kefalinowo-kaolinowy.
            Inne jeszcze to (glównie alloimmun.)
            p. przeciwplemnikowe (ASA),
            p.przeciwjadrowe (ANA),
            p. przeciw antygenom lożyska (APA),
            p. przeciwplytkowe,
            p. limfocytotoksyczne (MLR 1 i MLR 2),
            antygen wolnego bialka S,
            alloprzeciwciala skierowane przeciw antygenom krwinek czerwonych.

            Troche to zakrecone…
            pozdrawiam,
            Edith

            • Re: maly slowniczek immunologiczny

              Wielkie dzięki Edith,
              …choć powiem Ci, że mąż był trochę zazdrosny o to natchnienie – myślał, że tylko on ulega mojemu urokowi a ja mu powiedziałam, że widać iż nie tylko ale że jestem jego jedyną muzą – to tak na marginesie (bo tak tutaj smutno).

              Wracając do sprawy – tak też właśnie myślała, że te dwa badania (p/antyfosfolipidowe i koagulat tocznia) raczej nie mają takich skrótów (będę jeszcze szukać i jak znaję – napiszę).

              Czy dobrze zrozumiałam, że APTT – ma coś wspólnego z krzepnięciem krwi (zakrzepica)???

              Z tego co pamiętam z rozmowy z moim ginekologiem, po pierszym razie nie robi się badań immunologicznych – on jednak miał się zastanowić nad trzema z tych, które wymieniłaś: p/antyfosfolipidowe, koagulat i ATTP – prawdopodobnie akurat te, gdyż podobno od tych b.immunologicznych zaczyna się to całe “dochodzenie”.

              Zobaczymy jak będzie, bo ja już i tak jestem tym wszystkim zmęczona i nie chcę przesadzać z badaniami – nie chcę oszaleć i zacząć wykonaywać wszystkie możliwe badania, chcę normalnie żyć. A szczęśćie to podobno połowa sukcesu.
              Pewnie Ty Edith będziesz wykonywać te badania….życzę powodzenia i najlepszych wyników pod słońcem.
              Pozdrawiam,

              Kasia

              • Re: immunologia

                Ulus, a może Ty bedziesz wiedziała jakie skróty mają podane przeze mnie badania: przeciwciała antyfosfolipidowe IgG i IgM i koagulat tocznia? Będę wdzięczna za uzupełnienie “naszego słownika immunologicznego”. Pozostałe oznaczenia badań (np.: ASA itp…) Edith już nam przedstawiła…pozostały tylko te dwa.
                Pozdrawiam,

                Kasia

                • Re: maly slowniczek immunologiczny

                  Cześć, nie trwało to szukanie długo – ale jestem gapa, zapomniałam, że w podanym przeze mnie atr. jest informacja na temat tych nazw i skrótów, a więc:
                  antykoagulat tocznia – LA
                  a przeciwciała antykadiolipidowe (IgG, IgM) – aCL.
                  Zastanawia mnie jedno co tam napisali, że kofaktorem (oznaczenie tego mądrego słowa trzeba bedzie też poszuakć ) dla antykoagulata (to jest właściwa odmiana) jest protrombina. Hmmm…przy badaniach, które miałam w tym tygodniu, na wątrobę – też wykonywałam m.in. czas protrombinowy. W styczniu miałam 1 raz to badanie i wszystko było ok (jedyne dobre badanie, w normie). Czy może wiecie….za co odpowiada ten czas protrombinowy – czy też za krzepliwość???
                  Pozdrawiam,

                  Kasia

                  • Re: maly slowniczek immunologiczny

                    IMK- Lymphocyte
                    LCT- przeciwciała limfocytotoksyczne
                    Test CBA- ocena cytokin Th1/Th2
                    ASA- przeciwciała przeciwplemnikowe
                    ACA- przeciwciała antykardiolipinowe
                    APA- przeciwciała przeciw antygenom łożyska
                    ATA- przeciwciała przeciwtarczycowe
                    AOA- przeciwciała przeciwjajnikowe
                    MLR- odpowiedź limfocytów na alloantygeny
                    Mnie w Łodzi wykonywano te badania oraz APPT i inne badania na krzepliwość krwi. Czas protrombinowy tez robiłam.
                    Czas protrombinowy, czas, po jakim następuje skrzepnięcie badanego osocza cytrynianowego pod wpływem dodania nadmiaru tromboplastyny tkankowej i jonów wapnia. Prawidłowo wynosi 10-15 s.

                    Otrzymany wynik można również wyrazić w odsetkach w porównaniu z normą – na podstawie krzywej wzorcowej. Zawierają się one wówczas w granicach 75-125%.

                    Przedłużenie czasu protrombinowego występuje w stanach zaburzeń w zewnątrzpochodnym układzie (układ krzepnięcia) tworzenia aktywnej protrombinazy (tromboplastyna osoczowa), a więc przy niedoborze czynników VII, V i X, a głównie przy niedoborze samej protrombiny, czyli czynnika II.

                    Przedłużenie tego czasu występuje ponadto w zespole rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC) i przy obecności inhibitorów krzepnięcia. Oznaczanie czasu protrombinowego jest niezwykle przydatne do kontrolowania skuteczności leczenia preparatami obniżającymi krzepliwość krwi.

                    • Re: maly slowniczek immunologiczny

                      Wielkie dzieki, jestem pod wrażeniem zebranych przez Ciebie materiałów. Mam nadzieje, że pomoga nie tylko mi ale i innym.
                      Ja czas protrombinowy miałam wykonywany z innych powodów (nie wiadomo co się dzieje z moja wątrobą). Z tego co miałam podane na kartce z wynikami, czas protrombinowy składał się z wskaźnika protrombinowego z ING (niestety nie wiem co to jest) i czasu protrombinowego.

                      W styczniu (pod koniec) miałam takie wyniki:
                      czas prot. 14,6 sek. (norm nie podali)
                      współczynnik 93% (norma: 80-120%)
                      ING 1,08 (norma, zakres: 0,9-1,3

                      W tym tygodniu odebrałam bardzo podobne wyniki dlatego ich nie podaję (różnica jest minimalna i mieszczą sie w normach). Niestety tym razem nie podali mi czasu protrombinowego-dlatego muszę ta sprawę załatwić.
                      Nie wiem co sądzić o tych wynikach..bo ten czas prot. jest prawie na granicy górnej normy ale….zobaczymy co powiedza lekarze. Nie rozumiem do końca tego co piszesz o przedłuzonym czasie protrombinowym ale…muszę to “przetrawić” bym mogła zadać jakieś pytanie.
                      Jeszcze raz dziekuję, pozdrawiam

                      Kasia

                      • Re: maly slowniczek immunologiczny

                        Cześć, trochę już przetrawiłam :
                        Z tego co już przeczytałam wynika, że nie mam co sie martwić o to, że w 2 badaniu nie podano mi czasu protrombinowego w sekundach. Zastępczo pokazuje ten wynik współczynnik (wskaźnik) naliczany w %. Obie formy mogą ze sobą występować lub być podawane w zależności od lab.: raz jedna a raz druga.
                        Częściej chyba stosuje się jednak sam wskaźnik (współczynnik) zamiast podawania czasu w sekundach – czemu? – nie wiem.
                        Mam nadzieję, że to dobrze zrozumiałam bo “strawienie” tych wszystkich mądrości nie jest łatwe. Pozdrawiam wszystkich lekarzy
                        Pozdrawiam,

                        Kasia

                        • Re: maly slowniczek immunologiczny

                          podam Ci moje wyniki
                          czas protrombinowy bad.17 sec.
                          czas protrombinowy kontrolny 15 sec.
                          wskaźnik prombiny 88 80-120 %
                          Lek. stwierdził, iż te wyniki sa ok.
                          I miłam badane jeszcze 3 inne rzeczy, ale u mnie chodziło o układ krzepnięcia
                          pozdrawiam
                          Ula też starająca się zrozumieć medyczne sprawy:)

                          • Re: maly slowniczek immunologiczny

                            Ula,
                            moim skromnym zdaniem nasze (Twoje i moje) wyniki są ok i nie ma co się martwić (zwłaszcza jak lekarz to potwierdza) – jeżeli chodzi o protrombinę.
                            P. S. Osobom, które pamietają moje problemy z wynikami dot. prób wątrobowych podaję dobrą wiadomość: wyniki mieszczą się już w obrębie normy [usmich] z czego jak widac bardzo się cieszę. Hmm, niestety nie wyroblii się w lab. z wykonaniem HCV, na który tak bardzo czekałam; sprawa bilirubiny – jedyne badanie z wynikiem dalej podwyższony.
                            Już nic nie rozumiem ale…spokojnie czekam na konsultację ze specem (w końcu nie konczylam medycyny, co nie ).
                            Pozdrawiam,

                            Kasia

                            • KOBIETKI!!

                              Ja jestem po 2 poronieniach i mój lekarz prowadzący postanowił wysłac mnie na takie badania w skierowaniu miałam napisane…. niepamiętam już co ale w każdym bądź razie lekarz w Poznaniu na Polnej powiedział, że mam sie zgłosić do kliniki jak tylko dostane miesiączkę i wtedy zrobia mi wszystkie potrzebne badania, mam zostać u nich 4 dni – ciekawi mnie czy kltóras z was też musiała byc w szpitalu?
                              Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi
                              Paaa

                              Marzenka

                              • Re: KOBIETKI!!

                                Marzenko,
                                A coz to za poznanski lekarz lekarz robi taki full service !? Ja rowniez lecze sie u gina z Polnej i jedyne o czym mowili to HSG u niego w klinice. Ale nie wiem, czy to badanie jest na tyle powazne, aby zostawc na noc w szpitalu?! Jak masz pojawic sie u szpitalu zaraz na poczatku miesiaczki to po to, by zrobic hormony, bo je robi sie zaraz na poczatku cyklu! A pewnie jak tam juz bedziesz to zrobia rowniez toxo, hormony tarczycy, komplet badan immunologicznych. Ale jak tu robic HSG, gdy jest miesiaczka?
                                Wypytaj sie dokladnie tego lekarza co bedzie robil ! Az sama jestem ciekawa
                                pozdrawiam,
                                Edith

                                • KOBIETKI!!-do Edith

                                  Ja byłam u dr Banaszyńskiego bo akurat on przyjmował.Oczywiście na kasę chorych. No i tak jak piszesz powiedział, że zrobia mi wszystkie pozostałe badania+jak on to określił rendgen macicy. Czyli ten tajemniczy srót HSG. Nie wiem jak zamierzają to zrobić ale jak już będę po badaniach to sie tu odezwę i Ci napiszę
                                  Pozdrofffka

                                  Marzenka

                                  • Re: immunologia-do zainteresowanych

                                    Witajcie,
                                    Wiele osób dzis pyta o immunologię dlatego uważam, ze warto “odnowić ten temat”, a jesli nie odnowić to wskazać informacje osobom zainteresowanym.

                                    Pozdrawiam,

                                    Kasia

                                    Znasz odpowiedź na pytanie: immunologia

                                    Dodaj komentarz

                                    Angina u dwulatka

                                    Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                                    Czytaj dalej →

                                    Mozarella w ciąży

                                    Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                                    Czytaj dalej →

                                    Ile kosztuje żłobek?

                                    Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                                    Czytaj dalej →

                                    Dziewczyny po cc – dreny

                                    Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                                    Czytaj dalej →

                                    Meskie imie miedzynarodowe.

                                    Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                                    Czytaj dalej →

                                    Wielotorbielowatość nerek

                                    W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                                    Czytaj dalej →

                                    Ruchome kolano

                                    Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                                    Czytaj dalej →
                                    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                                    Logo
                                    Enable registration in settings - general