Informacje o kaszce Bobovity

Oświadczenie firmy NUTRICIA Polska 06-06-2003
Dotyczy: kaszki mleczno-pszennej wieloowocowej od 10. miesiąca z terminem przydatności do spożycia 06.02.2004 (jest to równocześnie numer partii), w której poziom kadmu został zakwestionowany.

NUTRICIA Polska zapewnia, że wszystkie używane do produkcji wyrobów surowce pochodzą od sprawdzonych, najlepszych polskich i światowych producentów, kupowane są w dużych partiach w celu uzyskania jednorodnej wysokiej jakości. Surowce podawane są badaniom, a te, które mogą potencjalnie zawierać podwyższony poziom kadmu (w tym zboża) badane są dodatkowo i z podwyższoną uwagą. Przeprowadzanie tych badań gwarantuje, że wyprodukowane z surowców produkty spełniają założone wymagania jakościowe i tym samym są one bezpieczne dla konsumentów.

We wspomnianej kaszce mleczno pszennej wieloowocowej używana była pszenica, pochodząca od jednego z najlepszych polskich producentów. Badany poziom kadmu w surowcu pszennym użytym do produkcji nie przekraczał 0,015 – 0,018 mg/kg. Zawartość pszenicy w wyrobie wynosi poniżej 40%. W pozostałych surowcach (mleko, cukier, naturalne proszki owocowe) zawartość kadmu była bardzo niska i nie przekraczała progu wykrywalności (<0,006 mg Cd/kg).

W związku z tym zdaniem firmy wynik otrzymany przez wielkopolskie władze sanitarno-epidemiologiczne 0,06 mg Cd/kg jest mało prawdopodobny. Możliwy jest wynik 0,006 mg Cd/kg. Norma polska wynosi 0,02 mg Cd/kg. W celu wyjaśnienia tej sprawy kaszka została skierowana do niezależnego badania w zewnętrznym laboratorium. Dodatkowo skontaktowaliśmy się także z Głównym Inspektoratem Sanitarnym z prośbą o dokonanie niezależnego badania. Wyniki badań znane będą dopiero w przyszłym tygodniu, w związku z długością okresu potrzebnego do badania.

Jako firma wyrażamy zaskoczenie sposobem informowania o zaistniałej sytuacji. O sprawie dowiedzieliśmy się z prasy, podobnie jak Opolski Wojewódzki Inspektor Sanitarny, który o wykrytym przekroczeniu poziomu kadmu w kaszce dowiedział się w dniu dzisiejszym z radia. Według przyjętych zasad postępowania organ sprawujący nadzór sanitarny powinien w pierwszym rzędzie otrzymać taką informację, by móc podjąć odpowiednie działania.

Dbając o bezpieczeństwo naszych konsumentów do czasu otrzymania wyników podjęliśmy decyzję o wycofaniu produktu ze sklepów.

Jan Slob
Dyrektor Zarządzający NUTRICIA Polska

Oświadczenie firmy NUTRICIA Polska 09-06-2003
W związku z oświadczeniem prasowym z dnia 6 czerwca 2003 dotyczącym stwierdzenia przez Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Poznaniu rzekomo podwyższonego poziomu kadmu w kaszce mleczno – pszennej wieloowocowej od 10 miesiąca z terminem przydatności do spożycia 06.02.2004, chcemy poinformować o następnych podjętych działaniach.

Natychmiast poddaliśmy badaniu jedną z dwóch prób referencyjnych, które przechowujemy w zakładzie zgodnie ze standardem procedur zapewnienia jakości w naszej firmie. Wynik badania, oznaczony przez nasze laboratorium, potwierdził poziom kadmu 0,007 mg Cd/kg, trzykrotnie poniżej dopuszczalnej normy 0,02 mg Cd/kg, co jest zgodne z naszymi przewidywaniami w oparciu o oznaczony poziom kadmu w surowcach użytych do produkcji, jak podaliśmy w oświadczeniu z ostatniego piątku.
Już w piątek zwróciliśmy się do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu o jak najszybsze wysłanie prób do badań w niezależnym laboratorium. Niestety, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu był niedostępny. Po wielu prośbach z naszej strony, dopiero w dniu dzisiejszym uzyskaliśmy informację o rozpoczęciu działań. Pierwotnie uzyskaliśmy ustne oświadczenie, że próba zaginęła, a następnie, że pozostała ilość próby jest zbyt mała do ponownego wykonania badania. Ostatecznie Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna zgodziła się na pobranie nowych prób, które zostaną przesłane do niezależnego badania w akredytowanym laboratorium. Niestety, wyników badań możemy oczekiwać dopiero na początku przyszłego tygodnia.
NUTRICIA Polska analizuje możliwości podjęcia działań prawnych i żądania odszkodowania za szkodę uczynioną dla dobrego imienia naszych produktów w oparciu o nierzetelne wyniki badań.
Jest nam niezmiernie przykro, że publikacje w oparciu o niesprawdzone informacje spowodowały troskę i niepokój naszych klientów. Po otrzymaniu potwierdzenia prawidłowych wyników z niezależnego laboratorium (czego jesteśmy pewni) planujemy przeprowadzenie akcji informacyjnej mającej na celu zapewnienie naszych klientów, że produkty firmy NUTRICIA Polska produkowane są zgodnie z najwyższymi standardami jakości i że nie zostało w nich stwierdzone nic, co mogłoby zaszkodzić zdrowiu małych dzieci.
Jan Slob

1 odpowiedzi na pytanie: Informacje o kaszce Bobovity

anet Dodane ponad rok temu,

Re: Informacje o kaszce Bobovity

a ja juz nie kupie zadnej kaszki z Bobo Vity!!!
gdyby wszystko bylo o.k i firma bylaby 100% pewna ze wszystko jest w normie to nie padlo by zdanie:
“Dbając o bezpieczeństwo naszych konsumentów do czasu otrzymania wyników podjęliśmy decyzję o wycofaniu produktu ze sklepów. ”
Mleko bebiko bede kupowac dalej bo w sumie to nie mam innego wyjscia!
A co do kaszek to tak sobie myslalam i doszlam do wniosku ze najlepiej byloby gotowac zwykla manne to byloby pewne i sprawdzone – tylko komu sie chce?!!!!

Aneta (17.01.04)+Agniesia (ur 7.07.02)

Znasz odpowiedź na pytanie: Informacje o kaszce Bobovity

Dodaj komentarz

Wszystko o porodzie
Jak przyszla na swiat Ninka
No wiec zgodnie z obietnica moja historia o przyjsciu na swiat mojego szkrabka w piatek 30 maja. Juz od srody czulam sie bardzo dziwnie zmeczona. Probowalam cos sprzatac, ale efekt
Czytaj dalej
Oczekując na dziecko
Będzie zdrowa !!!
Słuchajcie, muszę się wam pochwalić. Ponad miesiąc temu miałam biopsję trofoblastu (trochę bardziej agresywne badanie prenatalne niż omniopunkcja). No i mam wyniki. Urodzę zdrową córeczkę. Mój 2-letni syn urodził się
Czytaj dalej