Informacje o kaszce Bobovity

Oświadczenie firmy NUTRICIA Polska 06-06-2003
Dotyczy: kaszki mleczno-pszennej wieloowocowej od 10. miesiąca z terminem przydatności do spożycia 06.02.2004 (jest to równocześnie numer partii), w której poziom kadmu został zakwestionowany.

NUTRICIA Polska zapewnia, że wszystkie używane do produkcji wyrobów surowce pochodzą od sprawdzonych, najlepszych polskich i światowych producentów, kupowane są w dużych partiach w celu uzyskania jednorodnej wysokiej jakości. Surowce podawane są badaniom, a te, które mogą potencjalnie zawierać podwyższony poziom kadmu (w tym zboża) badane są dodatkowo i z podwyższoną uwagą. Przeprowadzanie tych badań gwarantuje, że wyprodukowane z surowców produkty spełniają założone wymagania jakościowe i tym samym są one bezpieczne dla konsumentów.

We wspomnianej kaszce mleczno pszennej wieloowocowej używana była pszenica, pochodząca od jednego z najlepszych polskich producentów. Badany poziom kadmu w surowcu pszennym użytym do produkcji nie przekraczał 0,015 – 0,018 mg/kg. Zawartość pszenicy w wyrobie wynosi poniżej 40%. W pozostałych surowcach (mleko, cukier, naturalne proszki owocowe) zawartość kadmu była bardzo niska i nie przekraczała progu wykrywalności (<0,006 mg Cd/kg).

W związku z tym zdaniem firmy wynik otrzymany przez wielkopolskie władze sanitarno-epidemiologiczne 0,06 mg Cd/kg jest mało prawdopodobny. Możliwy jest wynik 0,006 mg Cd/kg. Norma polska wynosi 0,02 mg Cd/kg. W celu wyjaśnienia tej sprawy kaszka została skierowana do niezależnego badania w zewnętrznym laboratorium. Dodatkowo skontaktowaliśmy się także z Głównym Inspektoratem Sanitarnym z prośbą o dokonanie niezależnego badania. Wyniki badań znane będą dopiero w przyszłym tygodniu, w związku z długością okresu potrzebnego do badania.

Jako firma wyrażamy zaskoczenie sposobem informowania o zaistniałej sytuacji. O sprawie dowiedzieliśmy się z prasy, podobnie jak Opolski Wojewódzki Inspektor Sanitarny, który o wykrytym przekroczeniu poziomu kadmu w kaszce dowiedział się w dniu dzisiejszym z radia. Według przyjętych zasad postępowania organ sprawujący nadzór sanitarny powinien w pierwszym rzędzie otrzymać taką informację, by móc podjąć odpowiednie działania.

Dbając o bezpieczeństwo naszych konsumentów do czasu otrzymania wyników podjęliśmy decyzję o wycofaniu produktu ze sklepów.

Jan Slob
Dyrektor Zarządzający NUTRICIA Polska

Oświadczenie firmy NUTRICIA Polska 09-06-2003
W związku z oświadczeniem prasowym z dnia 6 czerwca 2003 dotyczącym stwierdzenia przez Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Poznaniu rzekomo podwyższonego poziomu kadmu w kaszce mleczno – pszennej wieloowocowej od 10 miesiąca z terminem przydatności do spożycia 06.02.2004, chcemy poinformować o następnych podjętych działaniach.

Natychmiast poddaliśmy badaniu jedną z dwóch prób referencyjnych, które przechowujemy w zakładzie zgodnie ze standardem procedur zapewnienia jakości w naszej firmie. Wynik badania, oznaczony przez nasze laboratorium, potwierdził poziom kadmu 0,007 mg Cd/kg, trzykrotnie poniżej dopuszczalnej normy 0,02 mg Cd/kg, co jest zgodne z naszymi przewidywaniami w oparciu o oznaczony poziom kadmu w surowcach użytych do produkcji, jak podaliśmy w oświadczeniu z ostatniego piątku.
Już w piątek zwróciliśmy się do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu o jak najszybsze wysłanie prób do badań w niezależnym laboratorium. Niestety, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu był niedostępny. Po wielu prośbach z naszej strony, dopiero w dniu dzisiejszym uzyskaliśmy informację o rozpoczęciu działań. Pierwotnie uzyskaliśmy ustne oświadczenie, że próba zaginęła, a następnie, że pozostała ilość próby jest zbyt mała do ponownego wykonania badania. Ostatecznie Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna zgodziła się na pobranie nowych prób, które zostaną przesłane do niezależnego badania w akredytowanym laboratorium. Niestety, wyników badań możemy oczekiwać dopiero na początku przyszłego tygodnia.
NUTRICIA Polska analizuje możliwości podjęcia działań prawnych i żądania odszkodowania za szkodę uczynioną dla dobrego imienia naszych produktów w oparciu o nierzetelne wyniki badań.
Jest nam niezmiernie przykro, że publikacje w oparciu o niesprawdzone informacje spowodowały troskę i niepokój naszych klientów. Po otrzymaniu potwierdzenia prawidłowych wyników z niezależnego laboratorium (czego jesteśmy pewni) planujemy przeprowadzenie akcji informacyjnej mającej na celu zapewnienie naszych klientów, że produkty firmy NUTRICIA Polska produkowane są zgodnie z najwyższymi standardami jakości i że nie zostało w nich stwierdzone nic, co mogłoby zaszkodzić zdrowiu małych dzieci.
Jan Slob

1 odpowiedzi na pytanie: Informacje o kaszce Bobovity

 1. Re: Informacje o kaszce Bobovity

  a ja juz nie kupie zadnej kaszki z Bobo Vity!!!
  gdyby wszystko bylo o.k i firma bylaby 100% pewna ze wszystko jest w normie to nie padlo by zdanie:
  “Dbając o bezpieczeństwo naszych konsumentów do czasu otrzymania wyników podjęliśmy decyzję o wycofaniu produktu ze sklepów. ”
  Mleko bebiko bede kupowac dalej bo w sumie to nie mam innego wyjscia!
  A co do kaszek to tak sobie myslalam i doszlam do wniosku ze najlepiej byloby gotowac zwykla manne to byloby pewne i sprawdzone – tylko komu sie chce?!!!!

  Aneta (17.01.04)+Agniesia (ur 7.07.02)

  Znasz odpowiedź na pytanie: Informacje o kaszce Bobovity

  Dodaj komentarz

  Mozarella w ciąży

  Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

  Czytaj dalej →

  Ile kosztuje żłobek?

  Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

  Czytaj dalej →

  Dziewczyny po cc – dreny

  Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

  Czytaj dalej →

  Meskie imie miedzynarodowe.

  Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

  Czytaj dalej →

  Wielotorbielowatość nerek

  W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

  Czytaj dalej →

  Ruchome kolano

  Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

  Czytaj dalej →
  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo
  Enable registration in settings - general