jak bronić się przed ZUS

z Gazety Wyborczej

Ważne dla kobiet w ciąży i młodych matek – jak bronić się przed ZUS

Krzysztof Olszewski 26-09-2003 23:06

Zakład Ubezpieczeń Społecznych coraz częściej odmawia kobietom w ciąży i młodym matkom wypłaty zasiłków macierzyńskich, stosując przy tym wewnętrzne procedury pod kryptonimem “Brzuszki”. Przed szykanami urzędników można się jednak obronić!

Z danych Zakładu wynika, że od początku roku wypłaty zasiłku odmówiono ponad 2 tys. polskich kobiet. ZUS zarzuca kobietom, że ich zatrudnienie było fikcyjne tylko po to, aby wyłudzić zasiłek. W co trzeciej sprawie sądy przyznają rację kobietom.

Co trzeba zrobić, by wygrać z ZUS, jak upomnieć się o swoje? Porad dla czytelniczek “Gazety” udziela Magdalena Grabarczyk, prawnik fundacji Rodzić po Ludzku.

Gdy decyzja jest niekorzystna

Od krzywdzącej nas decyzji ZUS możesz się odwołać. Takimi sprawami zajmują się wydziały ubezpieczeń społecznych sądów okręgowych, ale nie musisz sama dowiadywać się, gdzie złożyć dokumenty. Odwołanie składa się bowiem w tym oddziale ZUS, który wydał decyzję (masz na to miesiąc, później tracisz prawo do odwołania). Zgodnie z prawem ZUS w ciągu dwóch tygodni musi wysłać twoje dokumenty i pismo do sądu okręgowego.

Co napisać w odwołaniu

W piśmie przewodnim do sądu musisz:

– dokładnie opisać zaistniałą sytuację

– precyzyjnie udokumentować, że rzeczywiście świadczyłaś pracę.

– podać dane świadków, którzy potwierdzą, że to ty, a nie ZUS, masz rację.

Możesz zażądać adwokata

Boisz się, że nie poradzisz sobie sama w sądzie? Masz prawo do tego, żeby wystąpić o pełnomocnika z urzędu. Składając taki wniosek, musisz jednak opisać swoją trudną sytuację materialną.

Jakie dodatkowe dokumenty

Pamiętaj, aby wygrać proces w sądzie, musisz udowodnić, że naprawdę pracowałaś. Jak to zrobić? Zeznania świadków mogą okazać się niewystarczające, dlatego przygotuj wszelkie dokumenty, np. listy obecności, listy płac, dokumenty firmowe, które w imieniu pracodawcy mogłaś podpisywać. Mogą to być również firmowe e-maile, a nawet billingi telefoniczne – jeśli z dat wynika, że byłaś w pracy.

Nie musisz przygotowywać dodatkowych badań lekarskich o stanie twojego zdrowia. Jeśli będą one potrzebne, to sąd na pewno zażąda, aby zbadali cię lekarze specjaliści.

Świadkowie powinni się przygotować

Wiele osób, stając przed sądem, traci rezon, duka i nie potrafi się wysłowić. Dlatego wcześniej porozmawiaj z twoimi świadkami, aby przypomnieli sobie wszystkie fakty świadczące o tym, że pracowałaś. Ich wypowiedzi przed sądem muszą być jasne i klarowne. Pamiętaj też, że za składanie fałszywych zeznań grozi im odpowiedzialność karna!

Gdy wyrok jest niekorzystny

Jeśli przegrasz sprawę przed sądem okręgowym, możesz złożyć odwołanie do sądu apelacyjnego. To sąd wyższej instancji, który ocenia pracę sądu okręgowego. Jeśli w pierwszym procesie nie wzięto pod uwagę wszystkich dowodów, to sąd apelacyjny może skierować twoją sprawę do ponownego rozpatrzenia. Może też zmienić niekorzystny dla ciebie wyrok.

Jest też kasacja

Gdy przegrasz w sądzie apelacyjnym, możesz starać się o kasację wyroku przed Sądem Najwyższym. Wniosek taki wcześniej skonsultuj z adwokatem lub radcą prawnym. Tylko zawodowy prawnik może podpisać pismo do Sądu Najwyższego.

,

5 odpowiedzi na pytanie: jak bronić się przed ZUS

barkus Dodane ponad rok temu,

Re: jak bronić się przed ZUS

Co za kraj….A może urzędasy wzięłyby się w końcu za takich jak oni sami- dlaczego tam nie szuka sie oszczędności i pieniędzy. Dlaczego Ci na wyyyyysokich staołkach biorący po kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie są nietykalni????Lepiej przecież zabrać ( albo nie dać) matce, dla dziecka tych kilku stówek….. To jest chyba ta POLITYKA PRORODZINNA.
P. S. Ja nie mam takich problemów, ale irytuje mnie ta sytuacja… Pozdrawiam- Basia:-)

jagoda Dodane ponad rok temu,

Re: jak bronić się przed ZUS

Mnie tez bardzo irytuja takie sytuacje. Dlatego nie mam żadnych wyrzutów sumienia ze 7 m-cy w ciąży byłam na chorobowym. A macierzynski konczy sie za 2 tygodnie i nie mam zadnych watpliwosci ze do pracy nie wrócę bo moje dziecko jest za małe aby mogło zostac z kimś innym. Ten obecny macierzynski to skandal i jeszcze nie chca płacic. Przeciez to jest jawna dyskryminacja kobiet w ciazy bo to oznacza ze nawet gdyby pracodawca chciał zatrudnic ciezarna to zus i tak zakwestionuje prawdziwosc umowy o prace. Tak wiec wyrzuca sie ciezarne z rynku pracy

Basia z Jagódką (28.06.2003)

lea Dodane ponad rok temu,

Re: jak bronić się przed ZUS

Nie wypłacają z pełną swiadomoscią krzywdy ludzkiej? wrrrrrr

magdzik Dodane ponad rok temu,

Re: jak bronić się przed ZUS

dokładnie… ja już mam sprawe w sądzie i mam zamiar walczyć!!!!

,

ewa250 Dodane ponad rok temu,

Re: jak bronić się przed ZUS

ale tak a walka z zusem trwa…….. latami, moj maz sie sadzi do tej pory o… zasilek pogrzebowy po swojej mamie bo stwierdzili ze sie nie nalezal gdyz zachorowala za pozno od ustania zatrudnienia, a biegli sadowi stwierdzili co innego gdzyz chorowala na raka i tu sie nie da ustali kokretnej daty zachorowania. Wygralismy w sadzie a teraz sadzimy sie o odsetki…. To juz trwa 4 lata….. Wszystkie sprawy z zusem sie ciagna i ciagna

Ewa juz z Jasiem (09.07.2003)

Znasz odpowiedź na pytanie: jak bronić się przed ZUS

Dodaj komentarz

Oczekując na dziecko
LISTOPADÓWKI - PYTANIA...
Hej kochane listopadóweczki !!! Mam pytanko o pytania :-))) Nie wiem czy też tak macie ale ja po wejściu do gabinetu Gina zapominam języka, a pytania mi uciekają - dlatego zawsze sporządzam
Czytaj dalej
Noworodek, niemowlę
pilne-przepraszam ze tutaj
czy wiśnie z zalewy z rumem nadają się pod galaretkę, tzn. czy ona się zsiądzie??? [i]Ewa i Krzyś (9 i 1/2 mies.)[img]/upload/45/33/_150198_s.jpg[/img]
Czytaj dalej