Jak dostac zwoilnienie gdy nie dzieje się nic?

Pytałam dziś lekarza jak dostać zwolnienie w czasie ciązy gdy nie dzieje sie praktycznie nic ale ciężarna ma stres w pracy. Mój lekarz powiedział że daje zwolnienie po 30 tc lub kobieta które ciężko pracują np. noszą mięso w masarni.
Czy takie zwolnienie załatwiacie tylko u lekarza porywatnego. Pytam na wszelki wypadek bo nie wiem czy wytrzymam psychicznie po miesięcznym zwolnieniu.
Poza tym jeszcze jedno, słyszałam ze można być na zwolnieniu 182 dni, a potem?

Ola, Asia (3 latka, 4 miesiące) + (18.10.2006)

24 odpowiedzi na pytanie: Jak dostac zwoilnienie gdy nie dzieje się nic?

 1. Re: Jak dostac zwoilnienie gdy nie dzieje się nic?

  jak to nic się nie dzieje?! Stres w pracy powoduje przykre skutki dla normalnego człowieka, a co dopiero dla kobiety w ciąży! Jeśli masz stresującą pracę – powiedz o tym lekarzowi. Jeśli to mężczyzna może mu być trudno to zrozumieć bo w końcu nigdy w ciąży nie był i nie rodził. Moim lekarzem była kobieta i rozumiała doskonale że po 10 godzinach przed komputerem i pracy pod presją czasu boli głowa, puchną nogi i człowiek ma wszystkiego dosyć.
  Nie narażaj swojego zdrowia, ono jest najważniejsze.

  pozdrawiam!
  deltax z Dominisią (3 m-ce)

  • Re: Jak dostac zwoilnienie gdy nie dzieje się nic?

   Witaj
   Ja chodze do dwoch lekarzy, jeden jest panstwowy i to jest lekarz prowadzacy ciaze. On tez nie wystawia zwolnien ciezarnym. Chyba ze zaxchodzi taka potrzeba.
   Wiec znalazlam lekarza prywatnego, ktory bez problemu takie zwolnienie mi wystawia. Chodze do niego raz w miesiacu, on wykonuje USG i wystawia mi zwolnienie na meisiac.
   Jestem na zwolnieniu od połowy stycznia.

   Wiec jesli Twoj lekarz nie chce wystawic takiego zwolnienia poszukaj jakiegos prywatnego lub zmien lekarza, lekarze zwykle nie boja sie wystawiac zwolnien ciezarnym. ( moj za USG + zwolneinie kasuje mnie 50 zł, to nei ejst taki starszny wydatek- do tego zawsze zerknie na moje wyniki i wszystko jeszcze raz sprawdzi)

   Pozdarwiamy
   Monika i

   • Re: Jak dostac zwoilnienie gdy nie dzieje się nic?

    Hej,
    Dziwne, że lekarz chce Ci dać zwolnienie dopiero w 30 tc.
    Zgadza się, że jeżeli się nic złego nie dzieje, to można wystawić zwolnienie na ok. 182 dni przed porodem. Można oczywiście wcześniej, ale jesteś wtedy narażona na kontrolę komisji z ZUS-u, która może sprawdzić czy faktycznie musisz leżeć. Moje koleżanki miały takie kontrole.
    Pozdrawiam i życzę spokojnej ciąży.

    Lilek i sierpniowa dzidzia.

    • Re: Jak dostac zwoilnienie gdy nie dzieje się nic?

     Wystawi zwolnienie, nie wystawi….to zalezy tylko od lekarza. Są rozni i chyba musimy się dostosować. Nnatomiast….jesli masz stresową sytuacje w robocie….przecież to nie jest sprawa nieistotna i może byc zagrażająca dla ciązy.
     Co do czasu trwania zwolnienia…tak, maksymalnie 182 dni. Potem delikwent przechodzi na zasilek rehabilitacyjny. A dokladnie: ok. 60 dni przed koncem tego okresu (czyli ok 120 dnia zwolnienia) trzeba wypisac wnioski zus-owskie (ale nie wiem, czy pacjent i lekarz, czy jedno z nich), Zus ma chyba 60 dni na podjęcie decyzji, czy przyznac, czy nie, ale w ciązy nie mają innego wyjscia.
     pozdrawiam

     karkoj

     • Re: Jak dostac zwoilnienie gdy nie dzieje się nic?

      stres powinien być wystarczającą przyczyną więc jakby co udaj się do innego lekarza…

      Ja właśnie czekam na przyznanie świadczeń rehab. od ZUSu bo za 3 tygodnie kończy mi się 182 dni. ZUS ma 6 tyg na podjęcie decyzji od momentu otrzymania wniosku a wniosek wypełniasz Ty, miejsce pracy + lekarz i dołączasz ksera papierów typu karta ciąży. Z reguły wzywają na komisję lekarską ale to jest wizyta pro forma, często upewniają się,że kobieta po prostu jest w ciąży. Zależnie co lekarz wpisuje na zwolnieniu ale możesz mieć “chodzące” zwolnienie tak jak ja.

      Aniołek (8.2003) +..

      • Re: Jak dostac zwoilnienie gdy nie dzieje się nic?

       Dzięki za cenną informację. Rozumiem że w takim przypadk – gdy w ciąży jestesmy tyle czasu na zwolnieniu – macierzyński trwa normalnie, tyle ile nam przysługuje?

       Ola, Asia (3 latka, 4 miesiące) + (18.10.2006)

       • Re: Jak dostac zwoilnienie gdy nie dzieje się nic?

        A skąd ten wniosek… i jak wyliczyć te dni… czy jak byłam na zwolnieiu od lekarza 1 kontaktu (7 dni z powodu grypy) a potem byłam w pracy 14 dni i poszłam na zwolnienie od ginekologa (14 dni) i znów do pracy….. itd to mam zliczać te wszystkie dni zwolnienia???
        Czy inaczej: liczy się zwolnienie “ciągłe…. tzn 30 dni + 30 dni.. itd???
        Będę wdzięczna za info.

        Jogi i Piotruś 13.05.2002 + Okruszek
        ciepło!
        🙂

        • Re: Jak dostac zwoilnienie gdy nie dzieje się nic?

         Ja kilka razy chodziłam na zwolnienie w czasie ciązy – autentycznie nie wytrzymywałam pracy psychicznie… Chodziłam do ginekolożki państwoweej i zwolnienia na dwa tygodnie nie były problemem. Po prostu powiedz prawdę, ze nie czujesz się na siłach – róznie kobiety przechodzą ciążę i należy to uszanować.

         Ania, Bartek(08.06.95) i Michał(16.04.04)

         • Re: Jak dostac zwoilnienie gdy nie dzieje się nic?

          o ile nie wystąpisz o wcześniejszy macierzyński to jak najbardziej. Tak bywa w przypadku gdy okres 182 dni kończy się np. 2 tygodnie przed porodem. Wtedy zazwyczaj nie występuje się o świadczenia rehab tylko bierze się wcześniejszy macierzyński

          Aniołek (8.2003) +..

          • Re: Jak dostac zwoilnienie gdy nie dzieje się nic?

           po pierwsze liczy się nie to od jakiego lekarza jest zwolnienie a z jakim kodem jeżeli z B (ciąża) to liczy się nawet od internisty ale jak inny kod to nie.
           Po drugie liczy się tylko zwolnienie ciągłe. jeżeli wracasz do pracy na tydzień między zwolnieniami to okres 182 dni liczy Ci się od nowa.

           Aniołek (8.2003) +..

           • Re: Jak dostac zwoilnienie gdy nie dzieje się nic?

            Ja jestem właśnie na zwolnieniu z powodu stresów panujących w firmie, ale ja chodzę prywatnie do lekarza więc może faktycznie w przychodniach robią jakieś większe problemy ze zwolnieniem. Trudno mi się wypowiadać w tej kwestii. Natomiast mogę tylko dać ci radę, że ty i twoje maleństwo jest teraz najważniejsze i jeśli się faktycznie denerwujesz w pracy, to może mieć to poważne konsekwencje. Ja przez nerwy źle się czułam i ciągle bolał mnie brzuch a i maleństwo było niespokojne. Wybrałam święty spokój choć szef nie jest na pewno zachwycony bo jestem potrzebna…. Trudno.

            • Re: Jak dostac zwoilnienie gdy nie dzieje się nic?

             Dzięki ;-)))))
             To bardzo cenna dla mnie informacja, tym bardziej że już wiem że żadniych wniosków nie będę wypełniać

             Jogi i Piotruś 13.05.2002 + Okruszek
             ciepło!
             🙂

             • Re: Jak dostac zwoilnienie gdy nie dzieje się nic?

              Ja jestem na zwolnieniu od 7 tyg. ciąży. Nie planowałam tak wczesnie, ale… to jest historia, która potwierdza tezę, że kobieta ciężartna to kłopot. Od początku wiedziałam, że jestemn w ciąży, czułam sie dobrze, ale byłam trochę bardziej zmęczona, nie wysiadywałam nadgodzin, w ciągu dnia musiałam wyjść na świeże powietrze, czasem mnie mdliło, ale według mnie było wszystko w porządku i nie chciałam jeszcze informować o ciąży, chciałam jeszcze popracować, bo lubię swoją pracę, tym bardziej że wykonuję wolny zawód i mam nienormowany czas pracy. Jednak ni z tego ni z owego szef wezwał mnie na rozmowe i stwierdził (życzliwi współpracownicy donieśli), że… Nie wywiązuję się ze swoich obowiązków. Zatkało mnie. No więc powiedziałm że jestem w ciąży i w tej sytuacji dostarczyłam zwolnienie. Teraz jestem w 6 miesiącu ciąży, czyli 4,5 miesiąca na zwolnieniu. Pierwszy lekarz, prywatny, znany, renomowany, warszawski powiedział, że stres w pracy, tego typu sytuacja, a nawet to, że codziennie do niej dojeżdżam 130 km nie są przeciwskazaniami i mogę dalekj pracować. Bo ciąża to nie choroba. Wtedy byłam blkiska załamania. Ale polecono mi innego lekarza, który teraz się nami opiekuje, i wiem że chyba sam Bóg nam go zesłał. Powiedział, że nawet nie będzie komentował tego i dla niego jest to poza wszelką dyskusją. Nie mogę dalej pracować i daje mi co miesiąc zwolnienie. A lekarz jest z przychodni, nie prywatyny. Tak więc wszystko zależy od człowieka. Natomiast z tymi 182 dniami to wiedzę będę musiała się czegoś dowiedzieć.
              <a href=”https://lilypie.com”><img src=”https://bd.lilypie.com/qtQFp1.png” alt=”Lilypie Baby Ticker” border=”0″ width=”400″ height=”80″ /></a>

              • Re: Jak dostac zwoilnienie gdy nie dzieje się nic?

               Cześć witam wszystkich

               Muszę się trochę wygadać, jestem obecnie w siódmym m-cu ciąży. Dwa tygodnie temu ze względu na złe samopoczucie (stres w pracy, praca w pozycji siedzącej przy monitorze ekranowym – muszę zaznaczyć, że osiem godzin, bóle kregosłupa), nie wytrzymywałam w pracy, wybrałam się do mojego ginekologa po zwolnienie, dostałam na dwa tygodnie. Podczas zwolenienia odpocząłem troszeczkę, jednakże zaczął mnie boleć brzuch, dwa razy zasłabłam, nie mogę długo wytrzymać w pozycji siedzącej i niestety od ginekologa usłyszałam, że to nie kwalifikuje się dalej do zwolenienia, nie może mi wystawić dalej (z tego względu że wyniki mam dobre), gdyż może przyjść kontrola z ZUSU’u. W związku z tym moje pytanie czy też miałyście też jakieś problemy ze zwolnieniem podczas ciąży, w końcu zdrowie dziecka jest najważniejsze, wytrzymałam 6 m-cy, więc coś mi się chyba należy. Proszę o jakieś rady

               Pozdrawiam
               Ania

               • Re: Jak dostac zwoilnienie gdy nie dzieje się nic?

                Ja pierwsze zwolnienie miałam od internisty(na początku ciąży), drugie (w 5 m-cu) 3 tygodniowe od gina powiedziałam wprost, że upały mnie wykańczają często mdleję i nie mam siły dojeżdżać do pracy i muszę odpocząć, kolejne zwolnienie też od gina (od 30 tyg do końca ciąży) do lekarza chodziłam na kasę chorych. A co do długości zwolnienia to po 182 dniach otrzymasz zasiłek rehabilitacyjny, (płatny 100%) ale musisz wcześniej złożyć wniosek do ZUS-u (wypełniony przez lekarza i pracodawcę)

                • Re: Jak dostac zwoilnienie gdy nie dzieje się nic?

                 Niestety czasem lekarze niechętnie dają zwolnienia,a przecież jeżeli kobieta żle się czuje to ma prawo odpocząć może idż do internisty,

                 • Re: Jak dostac zwoilnienie gdy nie dzieje się nic?

                  Ja natomiast nie miałam problemu ze zwolnieniem, aż dopiero tydzień temu na ostatniej wizycie, kiedy chciałam przedłużyć moje zwolnienie to lekarka powiedziała, że nie może mi już wystawić zwolnienia, ponieważ moja ciąża jest już donoszona i już mogę iść na macierzyński. Zdziwiłam się jak mi to powiedziała, bo jak mam iść na macierzyński skoro jeszcze nie mam dziecka…
                  Na to ona mówi, że takie są przepisy i już nie może mi wstawić w zwolnieniu, że jest ono z powodu ciąży, wkurzyłam się okropnie, bo mimo krótkiego urlopu macierzyńskiego mam już go brać gdy jeszcze mogę chodzić w ciąży np. 2 tyg. Chyba każda matka woli wykorzystać ten czas gdy jest już dziecko na świecie. No i zlitowała się i dała zaznaczając w zwolnieniu, że jest z powodu przeziębienia. Jutro mi się kończy i postanowiłam pójść do lek. rodzinnego, mam nadzieję, że mi nie odmówi zwolnienia, bo nie wyobrażam sobie teraz siedzieć w pracy, gdy już tylko czekam na jakieś objawy porodu.
                  Co za durne przepisy mają w tym Zusie???
                  Spotkałyśćie się z taką sytuacją???
                  Bo dla mnie to jakaś porażka…
                  Pozdrawiam

                  Basia i Nasz Maluszek

                  • Re: Jak dostac zwoilnienie gdy nie dzieje się nic?

                   Mój gin zawsze pyta mnie czy chcę zwolnienie (bezrobotna jestem).


                   Aga,Tysia(2,5r.) i SYNek(18tc)

                   • Re: Jak dostac zwoilnienie gdy nie dzieje się nic?

                    ja poprostu poprosiłam o zwolnienie i lekarz powiedział ze moge dostac w kazdej chwili. to jest lekarz w ramach abonamentu z LIM wiec chyba razej prywatny. Jestem wolna od 30 tyg. :))
                    Najgorsze jest to ze nie czuje akcjeptacji szefowej. Pracuje w aptece – czyli ganiam i stoje przez 6 godzin i nie ma taryfy ulgowej. Jak jest kolejka to nikt mnie nie wyręczy. do tego 2 letnie dziecko w domu (bez komentarza). I praca na zmiany – co drugi dzien do 20 wiec w domu była o 21 i mdlałam spac. potem w nocy budziłam sie 2-3 i tak sobie do 5-6 lezałam. 6.30 budzik i do roboty. o 15 odebrac dziecko od rodziców…
                    No i jak powiedziałam szefowej ze chce na zwolnienie to powiedziała mimochodem ze kiedys to sie tego nie naduzywało…A pierwsze dziecko urodziło w 36 tyg bo mi w nocy wody odeszły (po pracy na drugą zmiane) i nawet 1 dzien nie byłam na zwolnieniu przez całą ciąże.
                    I pomyslec ze ja sobie odpoczywam i mam wyrzuty sumienia ze jestem na zwolnieniu… no a chyba mie sie to do cholery nalezy…. Musiałam sie gdzieś wygadac…

                    Ania, Grześ i Bartuś 13.12.2003 i czercowa dzidzia

                    • Re: Jak dostac zwoilnienie gdy nie dzieje się nic?

                     Twoja lekarka jest w błędzie-pytalam w Zusie, czy lekarz może wystawic zwolnienie po planowanym terminie porodu, czy musi wypisać macierzyński. Bylam ciekawa czy oni to jakoś sprawdzają. No i okazuje się, że nie i że lekarz może spokojnie wypisać zwolnienie nawet po terminie. No bo w sumie, kto by sprawdzal na kiedy masz termin porodu…

                     **Anulka 21 m-cy**

                     Znasz odpowiedź na pytanie: Jak dostac zwoilnienie gdy nie dzieje się nic?

                     Dodaj komentarz

                     Angina u dwulatka

                     Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                     Czytaj dalej →

                     Mozarella w ciąży

                     Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                     Czytaj dalej →

                     Ile kosztuje żłobek?

                     Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                     Czytaj dalej →

                     Dziewczyny po cc – dreny

                     Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                     Czytaj dalej →

                     Meskie imie miedzynarodowe.

                     Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                     Czytaj dalej →

                     Wielotorbielowatość nerek

                     W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                     Czytaj dalej →

                     Ruchome kolano

                     Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                     Czytaj dalej →
                     Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                     Logo
                     Enable registration in settings - general