jak szukać niani?

Witam inne mamusie 🙂
Jestem właśnie na etapie rozglądania się za nianią dla mojej małej Ewelinki. Trafiłam na to forum, założyłam konto – i w pierwszym poście startuję od razu z pytaniem. Planuję powrót do pracy za jakieś 2-3 miesiące, więc mam jeszcze trochę czasu (malutka ma teraz 18 miesięcy i jeszcze trochę pobędę z nią w domu). Trochę się boję zostawiać dziecko sam na sam z jakąś obcą panią (a może panem-nianią?).
Pomóżcie, jakie pytania zadawać kandydatkom, na co zwracać uwagę, kiedy ma zapalić się czerwona lampka?
Planuję płacić niani 5zł/h – to dużo czy mało? Na jakieś 8 godzin dziennie.
Pozdrawiam internetowe mamy!
Małgorzata

1 odpowiedzi na pytanie: jak szukać niani?

ania-p Dodane ponad rok temu,

Re: jak szukać niani?

Witam
Myślę, że zostawiłaś sobie odpowiednią ilośc czasu na znalezienie dobrej niani i wstępne jej wypróbowanie. Czy 5 zł za godzinę to dużo czy mało, to nie powiem Ci, bo nie wiem z jakiej miejscowości pochodzisz. Ja w Warszawie płacę swojej niani 8 zł za godzinę, ale potrzebuję jej tylko na parę godzin tygodniowo, no i jest to osoba z doświadczeniemi baaardzo oddana moim dzieciom, więc uznałam, że warto zapłacić więcej (na okresie próbnym płaciłam jej 7 zł i tak chyba warto się umówić z kandydatką- na początek mniej, potem, jak się sprawdzi więcej). Trzeba oczywiście najpier zapytać ją o oczekiwania finansowe.
Oczywiście najlepiej, gdy niania jest z polecenia, czyli niezypełnie obca. Jeśli nie masz takiej możliwości, to ja bym bezwzględnie wymagała referencji od takiej osoby, kótre oczywiście się sprawdza. Może nawet osobiście.
Nie mam wielkiego doświadczenia w “rozmowach kwalifikacyjnych” z kandydatkami na nianie, pewnie dziewczyny Ci więcej napiszą, ale mnie się zawsze zapalało światełko, kiedy taka pani zaczynała rozmowę od kwestii finansowych- próbowała już przez telefon negocjować warunki. Poza tym zawsze zmrażało mnie, gdy słyszałam, że “i tak nie mam co robić, bo jestem bezrobotna, to moge się zająć JAKIMŚ dzieckiem”. Podczas rozmowy o poprzednim miejscu pracy warto się wsłuchać jak dana osoba mówi o dzieciach, którymi się zajmowała i o ich rodzicach, czy ich nie krytykuje, czy nie odnosi się do nich lekceważąco. Oczywiście możesz zapytać panią co by zrobiła w sytuacji, gdy… i tu wymyślić jakąś sytuację problemową, z jaką np. masz sama często do czynienia podczas opieki nad Ewelinką, lub coś zupełnie innego, np. jakiś wypadek na placu zabaw. Ja też pytałam często, czy pani ma jakiś pomysł np. na nauczenie dziecka siusiania na nocnik (na takim byłyśmy wtedy etapie).
No i najważniejsza sprawa: jak Ewelinka zareaguje na nową “ciocię”, czy chętnie zaprowadzi ją do swojego pokoju i “pokaże zabawki”, czy niania będzie potrafiła znalźć z nią wspólny język, czy usiiądzie obok niej na podłodze w razie potrzeby, da się dotknąć, pogładzić po włosach. Czy w czasie rozmowy z Tobą będzie zwracać uwagę na dziecko. Wiesz, dużo tu zależy od Twojej intuicji, więc najlepiej wsłuchaj się w nią, jest niezawodna, przekonałam się o tym. A nianię należy wypróbować na pewno i to przez jakiś miesiąc. Pozdrawiam i życzę dobrego wyboru 🙂

Ania Marta i Kasia

Znasz odpowiedź na pytanie: jak szukać niani?

Dodaj komentarz

Wszystko o porodzie
Instytut Matki i Dziecka?
Cześć dziewczyny! Bardzo chciałabym poznać Wasze opinie na temat Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie na Kasprzaka. Z góry dziękuje! Pozdrawiam! [img]https://lilypie.com/days/051010/3/21/1/+1/images/obrazek.gif[/img]
Czytaj dalej
Karmienie
krwawiące brodawki
Czy można karmić piersią mając poranioną brodawkę tak, że leci krew????
Czytaj dalej